Informacje o USA

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do USA
  • Język angielski
  • Stolica Waszyngton
  • Ludność 324 mln
  • Religia chrześcijaństwo
  • Waluta dolar amerykański
  • Powierzchnia 9 833 517 km²

Warto wiedzieć

Paszport i wiza

Obywatele polscy podróżujący do USA muszą  przed wyjazdem uzyskać wizę, wydawaną przez konsula Stanów Zjednoczonych. Dla dzieci należy dokonać tych samych formalności wizowych, co dla osoby dorosłej. Dziecko nie może podróżować na podstawie paszportu rodzica.

W przypadku ubiegania się o wizę turystyczną należy przedłożyć następujące dokumenty:

• formularz elektronicznego wniosku o wizę nieimigracyjną

• ważny paszport na podróż do Stanów Zjednoczonych z datą ważności przynajmniej sześć miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Jeśli w paszporcie wymieniona jest więcej niż jedna osoba, wniosek musi złożyć każda osoba ubiegająca się o wizę,

• jedno (1) zdjęcie 2” x 2” (5 cm x 5 cm) wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,

• potwierdzenie umówienia się na rozmowę z urzędnikiem konsularnym

• dodatkowe zaświadczenia wskazane przez konsulat

Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection). Formalności wizowe mogą trwać kilka tygodni, należy więc zadbać o nie odpowiednio wcześnie.

Obywatele krajów zakwalifikowanych do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) mogą podróżować do USA bez wizy. Powinni jednak przed podróżą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży  (ESTA). Proces rejestracji w systemie ESTA oraz ważne informacje znajdują się na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/esta/.

Informacje na temat aktualnie obowiązujących przepisów wjazdowych oraz rejestracji w systemie Esta, Polacy oraz obywatele innych państw, uzyskają kontaktując się z Ambasadą USA w Polsce tel. +48 22 307 13 61 lub naszym biurem partnerskim 2 Ways www.wizaserwis.pl Dla klientów ALBATROS rabat za pośrednictwo wizowe 30%.

Każdy uczestnik wycieczki powinien we własnym zakresie zadbać o to, by posiadać wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy.

Kontrola paszportowa
Kontrola paszportowa w USA zwykle przebiega dość efektywnie i szybko, pomimo że pobierane są odciski palców i wykonywane jest zdjęcie tęczówki.
Procedury celne
Pamiętaj, że obowiązuje zakaz wwożenia do USA żywności, szczególnie owoców, warzyw, roślin, niektórych nasion i świeżego mięsa.
Różnica czasu
Najczęściej na wschodnim wybrzeżu USA (np. w Nowym Jorku) jest o 6 godzin wcześniej niż w Polsce, a w Kalifornii o 9 godzin wcześniej (poza różnicą w datach zmiany czasu letniego). Tak duża różnica czasu może spowodować trudności w zasypianiu na początku pobytu w USA. Należy postarać się dostosować do pór dnia i nocy w USA, aby jak najszybciej przezwyciężyć dolegliwości związane ze zmianą czasu.
Transport w USA
Autokary w USA mają wysoki standard. Wszystkie są wyposażone w klimatyzację. Dłuższe dystanse w programie wycieczek po USA pokonujemy wewnętrznymi połączeniami lotniczymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej.
Ceny w USA
W typowej restauracji główne danie z sałatką/zupą i przystawką kosztuje ok. 40-60 PLN, łącznie z napiwkiem. W lepszych lokalach należy spodziewać się kosztu posiłku w granicach 130-250 PLN. Piwo czy kieliszek wina w restauracji lub barze to koszt 13-25 PLN. W Starbucks czarna kawa kosztuje ok. 5 PLN, a cappuccino 7-10 PLN.  Paliwo jest tańsze niż w Polsce.
Napiwki

W Polsce rachunek zazwyczaj zawiera koszt obsługi. W USA tak nie jest. Pracownicy sektora usług są nisko wynagradzani, dlatego ich pensja zależy od napiwków. Może dlatego poziom obsługi jest dość wysoki. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15 % za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.

Jeśli do rachunku nie doliczono opłaty za obsługę, należy zostawić kelnerowi niewielki napiwek.

Waluta i karty kredytowe
Dobrze mieć ze sobą niewielką ilość gotówki. Dolary amerykańskie można wymienić w kantorze lub w każdym banku w Polsce. Można też posługiwać się samą kartą płatniczą. Najbardziej rozpowszechnione w USA są MasterCard i Visa, a gotówkę można pobrać w bankomatach, czyli ATM (Automatic Teller Machines). Prawie wszędzie można płacić kartą, a jeżeli nie, to na pewno w najbliższej okolicy będzie bankomat.
Elektryczność
Amerykanie używają wtyczek z szerokimi, płaskimi bolcami. Należy zabrać ze sobą przejściówkę lub kupić odpowiedni adapter na lotnisku lub w sklepach z akcesoriami elektrycznymi. W USA w gniazdkach płynie prąd pod napięciem 110-115 V, ale maszynki do golenia, suszarki czy ładowarki telefoniczne działają normalnie. Poza tym w pokojach hotelowych są suszarki do włosów.
Telefon i Internet

W USA nie działają stare dwuzakresowe telefony komórkowe. Działają tylko aparaty trzyzakresowe. Większość dostępnych telefonów w Polsce jest trzyzakresowa. Używanie komórki w USA jest dość drogie, więc jeżeli chcesz dzwonić z USA za granicę, warto jest kupić kartę prepaid phone cards.

Aby zadzwonić z USA do Polski, należy wybrać: 011-48 + 9-cyfrowy numer stacjonarny lub komórkowy. Większość hoteli, ale nie wszystkie, udostępniają bezprzewodowy Internet, z którym można się połączyć przez urządzenia mobilne lub laptop. Ponadto w większości hoteli są ogólnodostępne stanowiska komputerowe, których można bezpłatnie używać.

Woda pitna i warunki higieniczne
W USA można pić wodę z kranu. W restauracjach i hotelach przestrzega się higieny, a dbałość ta nie odbiega od warunków polskich.
Śniadania
Posiłki na śniadanie są proste i dość bliskie polskiemu menu śniadaniowemu. W większości hoteli klasy standard w USA serwuje się śniadanie kontynentalne, które zazwyczaj składa się z kawy/herbaty, soku, chleba z masłem i dżemem.
Kultura i obyczaje
Amerykanie ubierają się praktycznie i nieformalnie. Tylko w niektórych zakładach pracy wymagany jest uniform. Turyści mogą nosić, co chcą, byle tylko byli ubrani. Należy zwrócić uwagę, że w niektórych eleganckich restauracjach może obowiązywać dress code: mężczyzna musi mieć marynarkę i krawat, a kobieta kostium lub sukienkę.
Palenie
Palenie tytoniu w miejscach publicznych nie jest mile widziane, a wiele stanów wprowadziło surowe restrykcje. W większości hoteli palenie w pokojach dla niepalących jest karane grzywną. Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu, w autobusach i pociągach. Tam, gdzie palenie jest dozwolone, wydzielone są specjalne strefy – np. w pociągach.

USA wycieczki

  • New York, New York

    Pełna przygód podróż do jednego z najbardziej fascynujących i tętniących życiem miast na świecie.

    4,5
    • 2 terminy
    • 7 dni
    • Od 9 498,–
    od Warszawa
  • Słoneczny stan Floryda

    11 dni słońca i gorącego lata w amerykańskim raju, na Florydzie, a także nieco historii i kultury oraz mnóstwo atrakcji i wakacyjnej atmosfery

    4
    • 10-11-2024
    • 11 dni
    • 12 998,–
    od Warszawa
  • Wielki rejs po Karaibach

    Niezapomniany rejs po Karaibach statkiem Norwegian Jewel, w trakcie którego odwiedzimy Tampę i kilka karaibskich wysp oraz zapewnimy pełne wyżywienie i atrakcje

    • 2 terminy
    • 14 dni
    • Od 12 998,–
    od Warszawa
  • Swingujące Południe USA: Teksas i Luizjana

    Magiczna podróż przez Teksas i Luizjanę, od pomnika JFK w Dallas przez wpisane na listę UNESCO hiszpańskie misje San Antonio aż po tętniący jazzem Nowy Orlean

    • 11-11-2024
    • 10 dni
    • 15 898,–
    od Warszawa