Wybierz się w podróż do Malezji

Malezja ma wszystko. W części kontynentalnej dużą atrakcją jest tropikalny Taman Negara, najstarszy las deszczowy na ziemi, zamieszkany przez różne gatunki orientalnych zwierząt i roślin. Wzdłuż wybrzeży ciągną się długie, wolne od zgiełku plaże, których dopełnieniem są niezwykłości podwodnego świata. Malezja jest państwem wielokulturowym, w którym w pełnej symbiozie żyją Majowie, Chińczycy i Hindusi, a wiele różnych kultur i religii pozostawiło tam swoje niezwykłe świątynie i sanktuaria.

Ludność 30 mln
Stolica Kuala Lumpur
Język malajski, chiński i hindi
Czternastoramienna gwiazda symbolizuje trzynaście stanów kraju oraz państwo Malezji.
Ciekawostki
Na Półwyspie Malajskim rośnie najstarszy las tropikalny świata, który liczy około 130 milionów lat.
Wielką pasją Malezyjczyków jest jedzenie. Kupcy z różnych części Azji przywieźli do Malezji swoje kulinarne zwyczaje, czego przejawem jest duża liczba miejsc serwujących dania łączące w sobie różnorodne tradycje kulinarne.

Geografia Malezji

Obszar Malezji obejmuje Półwysep Malajski, położony na południe od Tajlandii, oraz stany Sarawak i Sabah północnego Borneo. Zdecydowana większość z 27 milionów Malezyjczyków mieszka na Półwyspie Malajskim, zwanym też Zachodnią Malezją. Znajdują się tutaj rozległe plantacje drzew kauczukowych i herbaty. W środkowej części półwyspu rozciąga się pasmo górskich lasów deszczowych, natomiast wybrzeże i południowa część kraju są nizinne, w przeważającej części porośnięte lasami mangrowymi z licznymi bagnami i torfowiskami. W stanie Sabah na Borneo wznosi się najwyższy szczyt Azji Południowo-Wschodniej, Gunung Murud, o wysokości 4 104 m n.p.m. Pozostała część malezyjskiego Borneo jest stosunkowo nizinna z bagnistymi obszarami u wybrzeży lądu. Większość lasów deszczowych w Malezji jest zamieszkana przez orangutany, nosacze sundajskie i nosorożce, które niestety są zagrożone wyginięciem.

Atrakcje Malezji

Tematyka wycieczek do Malezji jest bardzo zróżnicowana. Wycieczki przyrodnicze, golfowe, kulturoznawcze czy po prostu plażowanie to tylko niektóre z możliwości. Borneo, jedna z największych wysp świata, jest idealnym miejscem dla miłośników rajskiej przyrody. Można tu zobaczyć wysokie góry z jaskiniami pochodzenia naturalnego, zwiedzić bujną dżunglę zamieszkaną przez najrzadsze zwierzęta na świecie i spotkać rdzennych mieszkańców wyspy, którzy za pan brat z naturą prowadzą swoje gospodarstwa domowe w tradycyjnych długich domach na palach. Kontrastem do sielankowej scenerii Borneo jest stolica Malezji, Kuala Lumpur. Miasto to, będące tyglem różnych narodowości, kultur i religii, jest doskonałym przykładem połączenia dawnej i nowoczesnej architektury. Współistnieją tu obok siebie meczety, chińskie i hinduskie świątynie, chrześcijańskie kościoły i współczesne budynki, jak na przykład Petronas Towers, jedna z najwyższych budowli świata. Jednym z najbardziej interesujących obiektów sakralnych Malezji są Jaskinie Batu, położone na północ od Kuala Lumpur. Jaskinie tworzą potężną przestrzeń, która ze względu na swoją wielkość i majestatyczność przypomina obiekt sakralny. Do świętej jaskini mieszczącej buddyjskie świątynie prowadzą bardzo długie schody, które w porównaniu z jaskiniami sprawiają wrażenie małych. Przy wejściu do jaskiń stoi imponujący złoty posąg, a podniosłość miejsca przełamują wścibskie małpki, których pełno jest na schodach i przed wejściem do jaskiń. Wycieczka do Malezji ucieszy również amatorów golfa. Na polach golfowych ośrodków Saujana Golf & Country Club, gdzie odbywają się rozgrywki w ramach turnieju Malaysian Open i Glenmarie Golf & Country Club w Kuala Lumpur, nie zabraknie ani wrażeń, ani ciekawej infrastruktury. Malezja ma także do zaoferowania iście idylliczne wyspy. Na Langkawi, Penang i Pangkor można w pełni cieszyć się życiem w egzotycznej scenerii pod palmami.

Historia Malezji

Federacja Malajska została utworzona w 1963 roku przez połączenie kilku brytyjskich kolonii i protektoratów. Kraj, który powstał z kilku małych państw, do dziś jest podzielony na 13 stanów, z których każdy ma własny, demokratycznie wybierany parlament. Zaledwie po dwóch latach od Malezji odłączył się Singapur, by stać się suwerennym państwem. W ślad za tym niektóre stany zaczęły przejawiać własne dążenia do autonomiczności i suwerenności. W XVIII wieku, wraz z utworzeniem stacji handlowej na wyspie Penang przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, rozpoczęła się brytyjska kolonizacja Malezji. Początkowo Brytyjczycy szukali przypraw, ale ku ich zaskoczeniu na kontynencie zostały odkryte złoża cyny. Następnie rozpoczął się okres powolnej kolonizacji całej Malezji, kiedy kraj znalazł się pod rządami brytyjskich radżów. Przed przybyciem Brytyjczyków Malezję odwiedzali Chińczycy, Portugalczycy i Holendrzy. Przodkowie hinduskiej części ludności kraju zostali tu przywiezieni przez Brytyjczyków, którzy potrzebowali więcej siły roboczej, niż rodzimi Malajowie mogli zaoferować. Oficjalną religią Malezji jest islam, ale w kraju panuje wolność religijna i jest tu stosunkowo dużo wyznawców buddyzmu, hinduizmu, chrześcijaństwa i taoizmu (ten chiński system filozoficzny jest najbardziej znany z symboli yin i yang). Ponadto wiele rodzimych plemion tubylczych na malezyjskim Borneo kultywuje swoje pierwotne religie naturalne, tradycję własnego języka i własne zwyczaje kulturowe.
Udostępnij