Podróż do Grenlandii

Grenlandia nie przypomina żadnego innego miejsca na ziemi. W północnej i wschodniej Grenlandii popularną formą rozrywki jest wycieczka psim zaprzęgiem. Latem, gdy słońce świeci 24h na dobę można wybrać się na lodowiec, który znajduje się 800 m nad miastem Qeqertarsuaq na wyspie Disko. W morzu zaś w pobliżu Nuuk można dostrzec wieloryby.

Liczba mieszkańców 56 200
Stolica Nuuk
Język Grenlandzki i duński
Ciekawostki
Grenlandia jest największą wyspą na świecie. Lód pokrywa ok. 81% wyspy.
W 1946 roku USA próbowało kupić Grenlandię od Duńczyków?

Zatoka Disko

W środku zatoki Disko na zachodnim brzegu Grenlandii leży miasto Ilulissat (po grenlandzku: góry lodowe, lub po duńsku: Jakobshavn, co znaczy dosłownie port Jakuba). Mimo swojego położenia ok 250km za kołem podbiegunowym jest nadzwyczaj dynamicznym, gościnnym i promieniującym kolorami miastem. Latem można stąd zobaczyć, jak imponujące góry lodowe kąpią się w słonecznej poświacie w Zatoce Disko. Samą zatokę oraz gigantyczne góry lodowe Lodowego Fiordu można oglądać z lądu, z morza lub z powietrza. Wszyscy, którzy odwiedzają miasto zimą, mogą dodatkowo doświadczyć fantastycznego fenomenu północnej półkuli: projekcji w największym kinie świata, gdzie główną rolę odgrywa zorza polarna. Miasto Aasiaat leży na wyspie w południowej części zatoki, w przepięknym obszarze archipelagu, nazywanym często „ziemią tysiąca wysp”. Mimo że w starej dzielnicy miasta znajduje się muzeum i miejska świetlica, którą zdobią 24 obrazy sławnego duńskiego malarza Pera Kirkeby, to podobnie jak w innych miejscach w Grenlandii, przyroda jest tutaj największą atrakcją.  Wiele wysp w okolicy jest pod ochroną, dzięki czemu warunki do obserwacji ptaków i wielorybów są nadzwyczaj dobre. Dużo wielorybów widuje się przy Uummannaq na północ od półwyspu Nuussauaq – terenu zdominowanego przez wysokie góry i lodowce.

Południowa Grenlandia

Podróżując dalej po południowej Grenlandii, w pobliżu takich miast jak Narsaq, Qaqortoq, Nanortalik czy Narsarsuaq można wędrować, łowić ryby a także odpocząć na wsi. Warto również zwiedzić ruiny kościoła, czy zagrodę z zabudowaniami lub spróbować sił w bardziej wymagających sportach jak np. w pływaniu kajakiem czy w wspinaczce.

Wschodnia Grenlandia

We wschodniej Grenlandii polecamy żeglugę pomiędzy górami lodowymi, oglądanie lodowców i pokrywy lodowej z helikoptera, można spróbować sił na kajaku lub pójść na ryby. Zimą najczęściej wybiera się jazdę na nartach, obserwowanie odbicia świateł zorzy polarnej na pokrytych śniegiem zboczach gór oraz oczywiście jazdę psimi zaprzęgami. Pies zaprzęgowy jest wręcz ikonicznym zwierzęciem domowym w Grenlandii, a przez lata przyzwyczaił się do życia w arktycznych warunkach. Psy są odporne – zaprzęg złożony z 12-15 psów może ciągnąć kilkaset kilo ryb z miejsca połowu do przetwórni. Jest bezcennym narzędziem pracy dla grenlandzkich myśliwych. Choć jazda zaprzęgiem nie jest zabawą, turystom wolno się trochę pobawić.

Zachodnia Grenlandia

Zachodnia Grenlandia jest najbardziej zaludnionym regionem wyspy. Połowa z 56 000 mieszkańców Grenlandii mieszka w miastach wzdłuż zachodniego wybrzeża, przede wszystkim w Sisimiut i Maniitsoq na północy oraz na południu w Paamiut i stolicy Nuuk, która ze swoimi 17 000 mieszkańców jest jedną z najmniejszych stolic na świecie. W muzeum narodowym w Nuuk można prześledzić historię Grenlandii, są tam m.in. dobrze zachowane mumie z Qilakitsoq z 1475 roku. Również i na tych terenach jest sporo okazji do obserwacji przyrody podczas piżmo-safari, przejażdżki psim zaprzęgiem koło Kangerlussuaq czy wycieczki na tereny objęte wiecznym lodem.  W morzu koło Paamiut i Nuuk można zobaczyć walenie, a Sisimiut jest wspaniałą bazą do pieszych wycieczek. Jeśli macie dość odwagi, by pojeździć na nartach, to właśnie tutaj organizowany jest popularny bieg narciarski Arctic Circle Race. 
Udostępnij