Madagaskar

Mimo, że tylko wąski pas morza oddziela Madagaskar od wschodniego wybrzeża Afryki, to wszystko tutaj jest inne. Wyspę można nazwać pomnikiem przyrody najwyższej klasy. Dziewicza roślinność, bujne lasy deszczowe obfitujące w rzadkie gatunki roślin i zwierząt oraz przezabawne lemury, które można spotkać wszędzie. Wzdłuż dróg stoją charakterystyczne baobaby, a wybrzeże zaprasza pięknymi piaszczystymi plażami z jasnym piaskiem. W głębi lądu można zobaczyć tysiące pól ryżowych pełzających tarasowo po zboczach wzgórz oraz małe wioski z glinianymi chatami pokrytymi strzechą w otoczeniu pól ananasowych i winnic.

Liczba ludności 23 mln.
Stolica Antananarywa
Język Malgaski i francuski
Flaga Madagaskaru przyjęta została w 1958 roku. Składa się z trzech pasów: pionowego białego i poziomych: czerwonego i zielonego.
Ciekawostki

Madagaskar oderwał się od Afryki ok. 160 milionów lat temu, stając się czwartą największą wyspą świata.

Aż 80% roślin i zwierząt z Madagaskaru jest endemicznych i nie spotkasz ich nigdzie indziej na świecie.

Natura

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo. Na zachodzie wyspy leży Kanał Mozambicki i Mozambik, a na wschodzie najbliższy sąsiad to wyspa Reunion Centralna część Madagaskaru to wysokie góry, które opadają stromo na wschodnie wybrzeże, natomiast od strony zachodniego wybrzeża zbocza leniwie opadają w stronę morza z wieloma zatokami i ujściami rzek. Krajobraz jest bardzo urozmaicony, możemy zobaczyć tutaj wysokie wulkany, górskie zbocza z tarasowymi uprawami ryżu, plantacje wanilii, pola ananasowe oraz jałowe pustynne równiny.

Dzika przyroda i roślinność na Madagaskarze jest absolutnie wyjątkowa. 165 milionów lat temu Madagaskar oderwał się z kontynentu afrykańskiego i stał się odrębną wyspą na rozległym Oceanie Indyjskim. Od tego czasu zarówno zwierzęta, jak i rośliny ewoluowały niezależnie od reszty Afryki. Brak dużych drapieżników spowodował, że zwierzęta, które nie przetrwały w Afryce, na Madagaskarze żyły swobodnie. Tak jest w przypadku lemura, którego około 60 różnych gatunków występuje na tej wyspie, a także kameleonów, których żyje tutaj aż 75 gatunków. Również świat roślin jest bardzo zróżnicowany i wiele z nich występuje tylko tutaj. Baobaby, drzewa, które wyglądają jakby rosły do góry korzeniami, są kojarzone z Afryką, ale to na Madagaskarze występuje ich aż sześć endemicznych z ośmiu gatunków na całym świecie.

Baobaby

Historia

Jeszcze 2000 lat temu Madagaskar zamieszkiwały tylko zwierzęta. Pierwsi ludzie przybyli tutaj aż z Malezji. Obecnie Madagaskar zamieszkuje ponad 20 milionów Malgaszy, którzy pomimo azjatyckich korzeni twierdzą, że są Afrykańczykami. O wyspę musieli walczyć nie tylko z Europejczykami, którzy przez wieki ją zasiedlali, ale także z piratami handlującymi niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem na Madagaskarze był Portugalczyk Diego Diaz, który przybył na wyspę w XVI wieku. Portugalczycy przez ponad stulecie wykorzystywali Madagaskar jako punkt przystankowy w drodze do Indii. Od XVII wieku tereny sukcesywni przejmowali Francuzi, wykorzystując tutejszą ludność jako darmową siłę roboczą. O wyspę musieli walczyć jednak nie z Portugalczykami, ale piratami handlującymi niewolnikami. Ich rządy trwały do ​​1960 roku, kiedy to kraj stał się niezależną republiką. Ludność Madagaskaru zachowała swój starożytny podział na plemiona, których jest obecnie 18 i wszyscy mają swój własny dialekt, a także różne wyznania. Ponad połowa populacji kraju wierzy w duchy i boskich przodków, zatem chrześcijaństwo nie jest najbardziej rozpowszechnioną religią.

Tradycyjne łodzie rybackie

Podróż na Madagaskar

Madagaskar to wymarzone miejsce dla każdego miłośnika przyrody, przepiękne parki narodowe są rozrzucone po całym kraju. Jednym z nich jest Park Narodowy Andasibe-Mantadia, który obejmuje ponad 12 810 hektarów lasów deszczowych. Tutaj mieszkają największe z madagaskarskich lemurów, Indri, które nawołują się w charakterystyczny sposób: podnoszą do góry ręce i wydają świergocące odgłosy, jakby jodłowanie. Lasy deszczowe obejmują również obszar Parku Narodowego Ranomafana. Klimat jest tu ciepły i wilgotny. Znajdziemy tutaj rośliny klasyczne dla lasu równikowego, takie jak storczyki i gigantyczne paprocie. Natomiast wśród zwierząt zamieszkujących park można spotkać ponad 100 różnych gatunków ptaków oraz 12 gatunków lemurów, z których niektóre bardzo rzadkie. Dalej na południowy zachód, na obszarze ponad 80 000 hektarów, leży Park Narodowy Isalo, który ze swoimi górami, kanionami, wodospadami i skałami z piaskowców w zabawnych kształtach jest jednym z najczęściej odwiedzanych na Madagaskarze. Szlaki turystyczne przebiegają przez cały park, więc istnieje spory wybór krótszych lub dłuższych tras trekkingowych. Jeśli chcesz się ochłodzić po wędrówce, po prostu wskocz do jednego z wielu naturalnych basenów Isalo. Jeśli natomiast pływanie pod wodospadami się komuś znudzi, można wybrać się na plażę Ifaty. Na Madagaskarze plaże są długie i białe, a morze z przejrzystą wodą o błękitnym kolorze. Przerwę na relaks na plaży lub przy basenie można wykorzystać również na wycieczkę do pobliskiego lasu baobabów lub na rejs małą łodzią rybacką do rafy koralowej leżącej u wybrzeży, gdzie można ponurkować.

Madagaskar to nie tylko parki narodowe i plaże. Warto zwiedzić również stolicę wyspy, Antananarywa, z ruchliwymi ulicami, wielkomiejskim zgiełkiem, ludźmi, straganami z owocami i warzywami oraz kolorowymi domami. Można również odwiedzić klimatyczne miasto Antsirabe, gdzie można przejechać się jedną z wielu charakterystycznych ręcznie malowanych riksz lub jak się je tutaj nazywa „pousse-pousse”.

Park Narodowy Isalo
Udostępnij