Wybierz się w podróż do Nikaragui

Zachłyśnij się pięknem malutkiej wyspy wulkanicznej Ometepe. Zaraź się duchem rewolucji pośród pasjonujących murali w miasteczku uniwersyteckim Leon. Popłyń w rejs pomiędzy niezliczonymi wysepkami na jeziorze Nikaragua, a jego wodach wypatruj jedynego na świecie gatunku rekina słodkowodnego. W Nikaragui znajdziesz wszystko i nie martw się, bo wojny domowe i niepokoje zakończyły się kilkadziesiąt lat temu.

Ludność 5,9 mln
Stolica Managua
Język Hiszpański
Niebieskie pasy flagi reprezentują wierność i sprawiedliwość, a biały jest symbolem pokoju i uczciwości
Ciekawostki

Popularny drink Macuá to narodowy koktajl nikaraguański na bazie rumu, soku z cytryny i gujawy. Na zdrowie!

Kawa jest najważniejszym towarem eksportowym Nikaragui, a najlepiej rośnie na wysokości 800 m n.p.m.

Geografia Nikaragui

Nikaragua jest największym państwem Ameryki Centralnej, a jednocześnie najmniej zaludnionym. Granicę lądową ma z Hondurasem i Kostaryką, a linię brzegową wzdłuż Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej. Najbardziej wysunięty na północny-zachód kraniec kraju jest górzysty, z formacjami wulkanicznymi. Występuje tu ryzyko trzęsienia ziemi i wybuchu wulkanu. Gleba jest urodzajna właśnie dzięki pyłom wulkanicznym, a najbardziej zaludnione obszary to okolice plantacji kawy i trzciny cukrowej. Od strony oceanu teren jest nizinny, a ciepły klimat sprzyja wzrostowi roślin. Obszary bliżej zatoki i w głąb lądu są bardziej niedostępne, ponieważ występują tu tereny bagienne, porośnięte gęstym lasem deszczowym i poprzecinane gąszczem rzek. Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej jest podmokłe i porośnięte namorzynami. Jego nazwa Wybrzeże Moskitów pochodzi od zamieszkujących te tereny plemion Indian Moskito, którzy posługują się swoim odrębnym językiem i obyczajami. Plemię to żyje w harmonii z przyrodą, w sąsiedztwie małp, pum, jaguarów, tukanów, krokodyli i jaszczurek.

Wulkan Concepcion jest jednym z najbardziej aktywnych w Nikaragui

Język i mieszkańcy

Ludność Nikaragui wynosi 5,9 mln. Dominującym językiem jest hiszpański, wyznaniem katolicyzm, a najgęściej zaludnione są obszary górskie i wybrzeże Oceanu Spokojnego. Większość (3/4) stanowią Metysi (potomkowie białego mężczyzny i Indianki albo białej kobiety i Indianina), a mniejszość Europejczycy, Indianie i Afrykańczycy. Czarnoskórzy zamieszkują najmniej zaludnione wybrzeże karaibskie. Kulturowo są bliżsi mieszkańcom wysp karaibskich.

Mieszkańcy udekorowali swoje domy pięknymi kolorami

Historia Nikaragui

Krzysztof Kolumb przybył do Nikaragui w 1502 r. Ówczesne tubylcze ludy nie były zbyt rozwiniętą cywilizacją - żyły głównie z polowań. Kolonizacja, która na dobre rozpoczęła się w 1522 r., doprowadziła do prawie całkowitego wyniszczenia Indian. Obszary na zachodnich stokach gór i w stronę Oceanu Spokojnego zostały wyeksploatowane, a pozostały region Nikaragui nie był przedmiotem zainteresowania i pozostał peryferiami kolonii hiszpańskiej, której centrum była Gwatemala. Nikaragua oderwała się od Hiszpanii w 1822 r., jednak po krótkim epizodzie, kiedy tworzyła z kilkoma krajami Zjednoczone Prowincje Ameryki Środkowej, w 1838 roku proklamowała niepodległość, jako suwerenne państwo. Później kraj opanowały polityczne konflikty wewnętrzne, rządy dyktatorskie i wielokrotne inwazje Stanów Zjednoczonych. Amerykanie stworzyli tutaj potęgę ekonomiczną i militarną, która utrzymywała się również po ich wycofaniu się, w trakcie rządów dyktatorskich rodziny Somozów. W 1962 roku utworzono sandinistowski ruch partyzancko-rewolucyjny od nazwiska bohatera narodowego Sandino, zamordowanego przez Amerykanów. Przez wiele lat trwały walki przeciwko rządom dyktatorskim, które ostatecznie zakończyły się opuszczeniem Nikaragui przez Amerykanów na dobre.

Smukke katedraler står stadig fra tiden som spansk koloni

Zmiana ustroju z dyktatury na demokrację nie oznaczała, że w Nikaragui nastały spokojne czasy. Nadal istniał rozdźwięk między marksistami, a umiarkowanymi siłami ruchu sandinistów, oraz opozycją innych grup, co podżegało konflikt wewnętrzny przypominający wojnę domową. Atmosferze pokoju nie sprzyjało również wtrącanie się Stanów Zjednoczonych, które nakładały sankcje ekonomiczne i wspierały opozycyjną armię contras. Sandiniści utrzymali się u władzy do 1990 r. Ich zasługą, pomimo niezbyt sprawiedliwego traktowania Indian, było realizowanie reform społecznych w zakresie służby zdrowia, mieszkalnictwa i edukacji. Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego w 1990 r. ustąpił, a wybory, które pomagała przeprowadzić ONZ, wygrała kandydatka opozycji Violeta Chamorro.

Plaża na wybrzeżu karaibskim Nikaragui

Atrakcje turystycznie Nikaragui

Nikaragua kojarzona jest z krwawą rewolucją, zaangażowaniem w walkę przeciwko hiszpańskim kolonialistom, represjami podczas rządów dyktatorskich, ale słynie z piękna przyrody i pocztówkowych widoków wulkanów odbijających się w lustrze jeziora. Podczas wyprawy będzie okazja, by bliżej poznać historię i przyrodę tego kraju. Wulkan Masaya, położony pomiędzy dwoma dużymi jeziorami - Managua i Nikaragua, jest równocześnie piękny i straszny. Regularnie daje o sobie znać, wyrzucając z krateru pył i parę. Hiszpanie wierzyli, że wulkan jest wrotami do piekieł, chociaż jego otoczenie przypomina raczej raj. W okolicznych wygasłych wulkanach utworzyły się jeziora kraterowe, a ich żyzne dno bujnie porasta roślinność. Na południowych wschód od wulkanu Masaya leży największe w Ameryce Centralnej jezioro Nikaragua, a największą z jego wielu wysp jest Ometepe. Wyspa powstała na środku jeziora w wyniku wybuchu dwóch wulkanów. U jej brzegów można prawdziwie cieszyć się plażowym życiem, wspinać na grzbiety aktywnych wulkanów lub wybrać się w poszukiwanie indiańskich rzeźb lub prekolumbijskich petroglifów.

Wybierz się w rejs statkiem po jednym z wielu jezior w Nikaragui

Jeśli wolisz spędzić wakacje w Nikaragui relaksując się nad morzem, najpiękniejsze rajskie plaże znajdziesz na Islas de Maiz inaczej zwanych Wyspami Kukurydzianymi. Tu życie płynie powoli, woda jest ciepła i przejrzysta, plaże kuszą miękkim białym piaskiem, a palmy rzucają przyjemny cień, dając odrobinę wytchnienia od parzącego słońca. Wątkiem przewodnim wycieczki do Nikaragui mogą być również czasy kolonializmu. Najstarszym miastem kolonialnym jest Granada, położona na brzegu jeziora Nikaragua, u podnóża wulkanu Mombacho. Zachowały się tu liczne zabytki architektury kolonialnej i dawny, staroświecki czar. Ujmujące są fasady budynków w pastelowych kolorach i klasyczne powozy konne. Kilka miesięcy po Granadzie powstało miasto León, a oba założył konkwistador hiszpański Francisco Hernández de Córdoba. León pełni funkcję centrum kulturalnego Nikaragui i również przyciąga ciekawą historią.

Kolonialne miasto Granada

Nikaragua­wycieczki

  • W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

    Jedna wyprawa - moc atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

    4,5
    • 03-03-2025
    • 19 dni
    • 24 998,–
    od Warszawa
  • Kanał Panamski - rejs z Miami do Los Angeles

    Popłyń we wspaniały rejs z Florydy do Los Angeles przez Kanał Panamski i klimatyczne, kolonialne miasta Ameryki Łacińskiej, na pokładzie statku Norwegian Joy

    4,5
    • 20-01-2025
    • 19 dni
    • 19 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij