Wybierz się z Albatros Travel w podróż do Panamy

Karaibskie plaże porośnięte palmami kokosowymi ciągną się kilometrami. Stada ptaków tropikalnych konkurują ze sobą o najpiękniejsze ubarwienie. Szczepy Indian odkrywają swoją tradycję kultywowaną od kilkuset lat, jeszcze zanim odkryto istnienie wysp tego odległego zakątka świata. Panama kryje znacznie więcej atrakcji, niż słynny Kanał Panamski.

Ludność 3,7 mln
Stolica Panama
Język Hiszpański
Kolory na fladze reprezentują partie polityczne: niebieski - partię konserwatywną, a czerwony - liberalną
Ciekawostki

Aby przeprawić się przez Kanał Panamski, statki muszą pokonać 3 śluzy i różnicę wysokości 26 m

Legendarny, ręcznie wyplatany kapelusz panama, faktycznie pochodzi z Ekwadoru

Geografia Panamy

Panama graniczy  z Kostaryką i Kolumbią, a linię brzegową ma od strony Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej. Ten długi, wąski kraj przedzielony jest w poprzek łańcuchem górskim, którego najwyższym szczytem jest wulkan Baru (3478 m). Wulkan ma 7 kraterów, a z jego szczytu przy dobrej widoczności rozciąga się po horyzont panorama Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej. Południowa strona łańcucha górskiego porośnięte jest roślinnością sawannową, a północna lasem deszczowym.

Dzięcioł w panamskim lesie deszczowym.

Historia Panamy

Ludność Panamy wynosi 3,7 mln mieszkańców, dominującą religią jest katolicyzm, a językiem oficjalnym hiszpański. Mniejszość stanowi rdzenna indiańska społeczność, mówiąca w wielu językach szczepowych. Język angielski jest używany jako drugi język, który rozpowszechnił się pod wpływem historycznej obecności Stanów Zjednoczonych w tym kraju. Ludność rdzenna Panamy to Indianie. Niestety liczba tubylców została zdziesiątkowana chorobami przywiezionymi przez Hiszpanów i poległa z rąk odkrywców na początku XVI w. W roku 1513 kraj został pełnoprawną kolonią hiszpańską. Była niegdyś przystankiem przeładunkowym zdobyczy przewożonych z Peru do Hiszpanii. Duża ilość  złota i srebra, które przewożono od jednego brzegu do drugiego, przyciągało piratów, nadciągających tutaj ze wszystkich mórz świata. Z powodu tego ciągłego zagrożenia, Hiszpanie zmuszeni zostali do zmiany szlaków i z czasem Panama przestała ich interesować. W roku 1821 dawną hiszpańską kolonię przejęła pod swoje władanie Kolumbia. Panama odzyskała niepodległość dopiero w 1903 r.

Zabytkowa część miasta Panama City

Budowa Kanału Panamskiego

Państwo uzyskało niepodległość w okresie, kiedy Stany Zjednoczone zmagały się z realizacją planu budowy Kanału. Rząd kolumbijski z wielkim trudem wybrnął z sytuacji zrywu niepodległościowego Panamczyków. Od tamtego czasu stosunek Panamy do USA był dwoisty - należało bowiem utrzymywać dobre relacje z powodu istniejącej zależności, a jednocześnie pielęgnować dumę narodową. Stany Zjednoczone są do dzisiaj najważniejszym partnerem handlowym tego kraju. Cały obszar Kanału był pod pełną kontrolą Amerykanów aż do 1999 r. Stany Zjednoczone udzielały pomocy, gdy generał Noriega uprawiał chuligaństwo polityczne i zamierzał zamachem stanu przejąć fotel prezydenta. Generał posiadał silne wsparcie wojskowe, ale od 1989 r. już wszyscy prezydenci pochodzili z demokratycznych wyborów. Noriega został przewieziony do Stanów Zjednoczonych, gdzie oskarżono go o przemyt narkotyków i ściąganie haraczy

Most Ameryk, drogowy most spinający lądy obu kontynentów - Ameryki Północnej i Południowej

Atrakcje turystyczne Panamy

Podczas wycieczek do Panamy gwarantujemy znaczenie więcej atrakcji niż Kanał Panamski i jego gigantyczne śluzy. Kraj w swojej szerokości nie przekracza 100 km, stanowiąc jedyne miejsce na ziemi, gdzie jednego dnia możesz zanurzyć się w Oceanie Spokojnym, a po pokonaniu pasma górskiego z chłodnym klimatem po jednej stronie i żarem tropików po jego drugiej stronie, zamoczyć stopy i sączyć drinka na brzegu Zatoki Meksykańskiej. Wzdłuż wybrzeża karaibskiego Panamy leży mnóstwo małych archipelagów, przyciągających jak magnes rajskimi plażami i tradycją oraz kulturą Indian. Prawdziwe tropikalne wyspy z zachwycającymi plażami, wodą i szumem palmowców to Bocas del Toro. Położone są w północno-wschodniej części Panamy. Od czerwca do sierpnia trwa okres lęgowy żółwi. Jeśli planujesz podróż w tym okresie, będziesz mieć okazję doświadczyć tego niezwykłego widowiska. Wystarczy poświęcić kilka godzin snu, by podejrzeć niezwykły spektakl nocny – ciężko pełzającą żółwicę, podążającą w głąb lądu, by wykopać w piasku głęboki dół i złożyć w nim jaja. Na zachodzie, na wyspach San Blas, nie spotkasz już żółwi. Wysepki zamieszkuje rdzenna ludność przyciągająca zaciekawionych turystów. Indianie Kuna wiodą tu prawdziwie tradycyjne życie, a w ich sprawy praktycznie nie wtrąca się rząd Panamy. Kuna mają swój język, kulturę, noszą tradycyjne kolorowe odzienie i wykształcili system ekonomiczny, który uniezależnił ich od pozostałej części kraju. Ich głównym źródłem dochodu jest sprzedaż orzechów kokosowych i turystyka.

Niezmącony spokój na wyspach Bocas del Toro

Koniecznie trzeba wykorzystać położenie geograficzne Panamy. Bujne lasy tropikalne spełnią największe oczekiwania przyrodnicze każdego odwiedzającego. Można zwiedzać kilka pięknych parków narodowych. Jednym z najlepszych jest Park Narodowy Darién na granicy z Kolumbią. To soczyście zielona dżungla pełna zwierząt, w rzekach pluskają delfiny, leniwce wspinają się powoli na szczyt drzew, a bujna kwitnąca roślinność pnie się ku niebu. Natomiast Park Narodowy Coiba położony jest na największej wyspie Panamy na Oceanie Spokojnym i jest rajem dla małych i dużych zwierząt morskich. W tym rezerwacie możesz podziwiać niezliczone gatunki delfinów, waleni, krokodyli, żółwi, piękno flory i gromady kolorowych ptaków.

Nie ma wycieczki do Panamy, która nie uwzględniałaby wizyty na sławnym Kanale Panamskim. Tu zaznasz fascynującego powiewu historii i globalnej polityki. Zaskoczy Cię widok gigantycznych masowców przesuwających się po wąziutkim przesmyku przez dżunglę. Kanał robi największe wrażenie od strony wody. Oferujemy kilka możliwości, np. przeprawę łodzią lub statkiem wycieczkowym historyczną trasą przeprawy. Przepłynięcie kanału trwa 9 godzin, ale jest to przeżycie szczególne. Przepływasz z jednego oceanu na drugi szlakiem wodnym, o którym snuto fantazje jeszcze 400 lat, nim ostatecznie zostały one urzeczywistnione. Kanał Panamski został ostatecznie ukończony 15 sierpnia 1914 r. Wtedy tym oknem na świat przeprawił się pierwszy statek. Dzisiaj kanał nadal pełni funkcję jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata.

W Parku Narodowym Darién

Panama wycieczki

  • W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

    Jedna wyprawa - moc atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

    4,5
    • 13-11-2024
    • 19 dni
    • 25 998,–
    od Warszawa
  • Kanał Panamski - rejs z Miami do Los Angeles

    Popłyń we wspaniały rejs z Florydy do Los Angeles przez Kanał Panamski i klimatyczne, kolonialne miasta Ameryki Łacińskiej, na pokładzie statku Norwegian Joy

    4,5
    • 20-01-2025
    • 19 dni
    • 22 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij