Wybierz się w podróż do Peru

Peru pełne jest wspomnień przeszłości, kultury Indian, cywilizacji Inków i epoki hiszpańskiego kolonializmu. Wśród fascynujących miejsc wartych uwagi są: stolica Inków - Cuzco, Święta Dolina Inków, Machu Picchu, pływające wioski współczesnych Indian na jeziorze Titicaca. Zróżnicowane środowisko geograficzne kraju obejmuje strefy suche i pustynne, szczyty górskie z pokrywą śnieżną, wzburzone rzeki i wiecznie zielony las deszczowy Amazonii.

Ludność 30,4 mln
Stolica Lima
Język keczua i hiszpański
Czerwień i biel to inspiracja z czasów wojny o niepodległość od Hiszpanii.
Ciekawostki

W Peru występuje ponad 1000 gatunków storczyków

Kanion Colca położony w Peru, to najgłębszy na świecie wąwóz rzeczny. Ma ponad 4000 m głębokości

Ukształtowanie geograficzne Peru

Peru położone jest w zachodniej części Ameryki Południowej wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Granicę lądową dzieli z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Łańcuch górski Andów rozciąga się wzdłuż całego kraju i oddziela suche, nawiedzane przez orkany wybrzeże od soczystej Amazonii. W północnej część Peru znajduje się najwyższy jej szczyt, Huascaran (6768 m n.p.m.). Ta sięgająca nieba góra nie stoi w osamotnieniu. Wokół niej, na odcinku 160 km, ku niebu wznosi się ponad tysiąc innych sześciotysięczników.  Wiele z tych gór to wulkany. Z wysokich stromych zboczy tryskają źródła niezliczonych rzek, które spływają zarówno na wschodnią stronę ku lasom deszczowym lub na zachodnią, by po przecięciu pustynnego pasa wybrzeża wpaść do Oceanu Spokojnego. Życiodajne oazy w dolinach rzek, pośród w zasadzie pustynnego krajobrazu, to najżyźniejsze tereny rolnicze kraju. Tu uprawia się bawełnę i trzcinę cukrową, a na płaskowyżach kukurydzę, rośliny strączkowe i pasze dla bydła i wszechobecnych lam. W regionach górskich zwierzęta hodowlane muszą dzielić teren i pożywienie z dzikimi lamami – gwanako i wikuniami andyjskimi. W lesie deszczowym występują małpy, tapiry, pancerniki i jaguary, a powietrze i woda przepełnione są bogactwem i różnorodnością wszelkich gatunków ryb i ptaków.

Ludność Peru

30 mln mieszkańców Peru wyznaje wiarę rzymskokatolicką. Ponad połowa ludności żyje w oazach i miastach w pasie wybrzeża, natomiast wschodnia część kraju, pokryta puszczą, jest obszarem rzadko zaludnionym. Ponad połowa ludności to rdzenni Indianie, którzy mówią w języku dawnego imperium inkaskiego - keczua, a także aymara, którym Indianie Aymara posługują się nieprzerwanie od wielu setek lat.

Historia Peru

W Peru przez setki lat żyły kultury Moche, Nazca i Tihuanaco, ale współcześnie większość kojarzy ten region z cywilizacją Inków. Pierwszą łopatę w ziemię legendarnego Królestwa Inków wbito w Cuzco w 1100 r. Na początku XVI w., kiedy Hiszpanie najechali Peru, państwo Inków było w swoim szczytowym okresie rozwoju. Inkowie panowali nad prawie całym obszarem obecnego Peru, a ponadto nad częścią Ekwadoru, Chile, Boliwii i Argentyny. Ziemie te przeszły pod władzę Hiszpanów w wyniku najazdu konkwistadorów pod dowództwem Francisco Pizzaro w 1532 r. Najeźdźcy nie mieli problemu z podbojem tych ziem, gdyż zastali Inków podzielonych od dawna już toczącą się wojną domową. Najeźdźcy hiszpańscy zniszczyli również pozostałe kultury Indian, a stolicę nowego państwa hiszpańskiego, które obejmowało prawie całą Amerykę Południową, założyli w Limie.

Obszar ten stał się politycznym i wojskowym centrum władzy Hiszpanów. Z pomocą wyzwoliciela José de San Martína Peruwiańczycy walczyli przeciwko Hiszpanom w Argentynie i Chile, a Simón Bolívar włączył się w ruch wyzwoleńczy Peru w 1821 r. W XIX w. Peru przeżywało szereg kryzysów gospodarczych, a krajem rządzili skorumpowani politycy - wiek XX to walka pomiędzy konserwatywnym ruchem prawicowym a socjalistyczną lewicą. W drugiej połowie XX w. niepokoje społeczne przeplatały się ze strajkami generalnymi, wojną partyzancką i polityką twardej ręki prezydenta Alberto Fujimori. Wybory prezydenckie w 2001 r. po raz pierwszy zwyciężył Indianin Alejandro Toledo. Urząd w 2006 r. przejął Ian Garcia, ale żadnemu z wymienionych nie udało się zatrzymać galopującego bezrobocia i strajków - problemu, który powstał już za kadencji Fujomoriego.

Miejsca warte uwagi w Peru

Wycieczka po Peru nie musi odbywać się według jednego schematu. Kipiąca życiem Lima, życiodajna Amazonia, stare centrum Królestwa Inków Cuzco, niezwykłe Machu Picchu i współczesne plemiona Indian na jeziorze Titicaca - każda z tych atrakcji z osobna lub wszystkie razem wypełnią Twój wakacyjny kalendarz w Peru. Ogromne jezioro Titicaca leży na wysokości 3800 m n.p.m. i jest tym samym najwyżej położonym jeziorem na świecie. Na jego brzegach i wysepkach mieszkają mało liczne społeczności indiańskie, których tryb życia nie zmienił się od setek lat, nawet do tego stopnia, że nadal zamieszkują pływające wyspy.  Cuzco stanowiło niegdyś stolicę państwa Inków, a potem zostało przekształcone w hiszpańskie miasto kolonialne, łącząc obie historie w jedną, piękną i niezwykłą mozaikę kulturową, którą trzeba zobaczyć. Przyjeżdża się tu, by nacieszyć oko świątyniami słońca, fortyfikacjami z czasów inkaskich, architekturą kolonialną i panoramą majestatycznego łańcucha Andów. Wysoko w górach w południowej części Peru, u stóp wulkanu El Misti, leży Arequipa, zwana białym miastem. Pośród wielu atrakcji tego miasta można wymienić stary, wielki klasztor Santa Catalina, katedrę i misternie wykonane budynki kolonialne. Ponad dachami niskiej zabudowy rozciąga się widok na stożkowaty szczyt wulkanu, mierzącego 5822 m wysokości.

Jednym na najbardziej niezwykłych przyrodniczo obszarów w całym Peru jest kanion Colca, położony na północ od Arequipy. Z punktu widokowego Cruz del Condor rozciąga się widok na wąwóz, którego głębokość sięga 1100 m i na górę Peringo, której ośnieżony szczyt sięga 1700 m wysokości. Na tym obszarze występują dzikie wikunie andyjskie i ogromne kondory wielkie. Podczas podróży po Peru absolutnie koniecznie trzeba zobaczyć Machu Picchu. Do tego starożytnego miasta inkaskiego można dostać się koleją poprowadzoną przepiękną trasą widokową w dolinie rzeki Urubamby lub pokonując pieszo w 4 dni sławny Szlak Inków. Machu Picchu położone jest bardzo wysoko, na niezwykle malowniczym płaskowyżu, u stóp którego płynie rzeka Urubamba. Na jego soczyście zielonych stokach pasą się lamy, a chmury przesuwające się znad Amazonii rzucają cień na zazieleniony szczyt, co łącznie tworzy całkowicie surrealistyczny obrazek. Machu Picchu, dzięki odległemu i niedostępnemu położeniu, uniknęło najazdu i zniszczeń, których dokonywali Hiszpanie.

Peru wycieczki

  • Peru – na szlaku Machu Picchu

    Zapraszamy na wyprawę w przeszłość do owianej legendami kultury Inków, od Limy przez Cusco i Świętą Dolinę Inków aż do Machu Picchu i jeziora Titicaca

    4,5
    • 20-10-2024
    • 10 dni
    • 14 998,–
    od Warszawa
  • Maks. 24 uczestników

    Peru – Imperium Inków

    Wspaniała natura pośród której odkrywać będziemy fascynującą kulturę prekolumbijską w tym tajemnicze rysunki z Nazca czy zaginione miasto Inków – Machu Picchu

    4,6
    • 2 terminy
    • 17 dni
    • Od 22 998,–
    od Gdańsk
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij