Wybierz się w podróż do Urugwaju

Urugwaj oferuje piaszczyste plaże, czarujące kolonialne miasta, soczyste befsztyki i prawdziwą atmosferę gauczo. Cała elita Ameryki Południowej ściąga do wakacyjnego kurortu Punte del Este, aby zaprezentować się w najnowszych kolekcjach strojów kąpielowych i wydać nadmiar gotówki, podczas gdy w parkach Urugwajczycy doskonałą swoje umiejętności piłkarskie, aby jeszcze przed najbliższymi mistrzostwami świata dorównać poziomem swoim narodowym bohaterom. Wołowina jest tu równie smaczna jak u sąsiadów w Argentynie, a danie narodowe parrilada składa się z wielkiej ilości różnego rodzaju grillowanego mięsa, które hojnie zalewa się herbatą maté.

Ludność 3,3 mln
Stolica Montevideo
Język Hiszpański
Kolory na fladze i słońce Majów pochodzą z flagi argentyńskiej – Urugwaj stanowił kiedyś część Argentyny. Słońce Majów symbolizuje niepodległość.
Ciekawostki

Urugwaj był gospodarzem pierwszych na świecie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, i że wygrał wówczas cały turniej

Powierzchnia Urugwaju to trochę ponad połowa Polski, ale mieszka tam zaledwie 3,3 miliona ludzi.

Geografia i klimat Urugwaju

Nazwa kraju Urugwaj pochodzi od rzeki Urugwaj, na której ustanowiono granicę z Argentyną. Pełna nazwa brzmi República Oriental del Uruguay, co znaczy kraj na wschód od Urugwaju, mając na myśli właśnie rzekę. Większość kraju pokrywają niskie wzgórza, które prawie wszędzie pokryte są bujną trawą czyli pampą, jak nazywa się ją w tym kraju. Piaszczyste nabrzeże od strony Atlantyku ma długość 200 km i przyciąga rzesze turystów również z dalekich krajów.

Ludność i religia Urugwaju

Wśród 3,3 miliona Urugwajczyków 90% to potomkowie Europejczyków a 5% to Metysi mieszanego europejsko-indiańskiego pochodzenia. Pozostała część społeczeństwa to Afrykańczycy lub Mulaci. Ostatni prawdziwi Indianie zginęli wiele lat temu. Mimo że oficjalnie główną religią jest katolicyzm, nie odgrywa on tak ważnej roli jak w pozostałych południowoamerykańskich krajach. Większość Urugwajczyków nie praktykuje swojej religii, a kraj ten jest najbardziej zsekularyzowanym krajem Ameryki Południowej.

Historia Urugwaju

Pierwsi hiszpańscy marynarze dotarli do urugwajskiego wybrzeża w 1516 roku. Powitały ich plemiona indiańskie, żyjące z polowań i zwalczające się nawzajem. Indianie zabili pierwszych hiszpańskich pionierów, ale to nie powstrzymało pozostałych poszukiwaczy złota. W 1680 roku Urugwaj stał się portugalską kolonią, a krótko później Hiszpanie założyli stolicę Montevideo. Urugwaj był pewnego rodzaju buforem, a zarazem terenem spornym leżącym pomiędzy hiszpańską Argentyną na zachodzie i portugalską Brazylią na wschodzie – wielokrotnie przechodził w orbitę wpływów raz Hiszpanii, raz Portugalii, aż do ogłoszenia niepodległości w 1828 roku. Początki były trudne, kraj stał się areną walk o władzę i wojen domowych. Potem nadeszła wojskowa dyktatura, która trwała do początku XX wieku, kiedy to nowemu prezydentowi José Batlle y Ordonez udało się w końcu doprowadzić do pokoju i bezprecedensowego w Ameryce Południowej dobrobytu. Niestety w latach 50. nastał kryzys i skończyły się dobre czasy, ponieważ gwałtowne wydatki państwa przekroczyły dochody. Rozpoczęły się strajki i manifestacje a guerilla Tupamaros, czyli działania radykalnego ruchu partyzanckiego, dokończyła zniszczenia ostatnich strzępków demokracji.  Urugwaj stał się nagle jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów Ameryki Południowej, rządzony przez wojskowych, którzy byli zdania, że prawa człowieka i zdrowy rozsądek nie liczą się, gdy piastuje się władzę. W 1984 roku nareszcie udało się doprowadzić do demokratycznego wyboru prezydenta i kraj zaczął powoli wracać na prostą.

Atrakcje Urugwaju

Urugwaj znany jest najbardziej ze swoich cudownych plaż i pięknego, starego portugalskiego portu – Colonii. Większość turystów spędza więc czas na wybrzeżu. Pełna nazwa tego miasta to Colonia del Sacramento. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niesamowitą, kolonialną architekturę. Większość budynków pochodzi z XVII i XVIII wieku, a ponieważ miasto było częścią portugalskich kolonii, właśnie z Portugalii pochodzi ten charakterystyczny architektoniczny styl. Przyjemna aczkolwiek zabiegana stolica kraju Montevideo ma również swoje stałe miejsce w programach turystycznych. Miasto jest najbardziej znane ze swojej czarującej starówki, ale również i w nowych dzielnicach znaleźć można ciekawe miejsca. Montevideo zbudowali Hiszpanie w odpowiedzi na inwestycje Portugalczyków w Colonię, która z kolei powstała jako przeciwwaga dla hiszpańskiej stolicy Buenos Aires po drugiej stronie zatoki. Jeśli, odwiedzając ten kraj, nastawimy się na korzystanie wyłącznie z uroków urugwajskich plaż, jest z czego wybierać. Punta del Diablo to dawna wioska rybacka, znana dobrze surferom i plażowiczom, z krętymi uliczkami i ładnymi,  niezatłoczonymi plażami; dobra alternatywa dla międzynarodowego nabrzeża i życia nocnego w Punta del Estes. W miarę wzrostu popularności, czar lokalnego kolorytu Punta del Estes został zastąpiony luksusem, kasynami i polami golfowymi. Jest to teraz miejsce do pokazania swojego opalonego, wytrenowanego ciała, koniecznie w modnych ubraniach.

Udostępnij