Informacje o Australii

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Australii.
  • Język Angielski
  • Stolica Canberra
  • Ludność 22, 8 milionów
  • Religia Protestanci i katolicy
  • Waluta Australijski dolar
  • Powierzchnia 7.686.848 km²

Ważne informacje

Przywożenie produktów spożywczych do Australii

Przywożenie do Australii jakichkolwiek produktów spożywczych jest surowo zabronione. Zakaz dotyczy również jedzenia z samolotu czy ze strefy tranzytowej. W samolocie rozdawane są kwestionariusze, które wszyscy przyjeżdżający do Australii muszą wypełnić. Trzeba na nich napisać, czy przywozi się żywność, a służby państwowe ocenią potem, czy można ją wwieźć do kraju. Po przyjeździe do Australii wszystkie bagaże są  prześwietlane. Sprawdza się, czy informacje podane w kwestionariuszach są prawdziwe. Za niezgłoszoną żywność, trzeba zapłacić mandat w wysokości 500 dolarów australijskich.

 

Dobrym pomysłem jest umycie przed wylotem spodów butów, gdyż służby australijskie bardzo uważnie sprawdzają, czy nie kryją się tam bakterie ani wirusy.

Różnica czasu

Różnica czasowa między Danią a Australią waha się w zależności od tego, czy mamy czas letni czy zimowy, oraz od tego, gdzie w Australii przebywamy:

Północny i południowy wschód, czyli stany Australijskie Terytorium Stołeczne, Nowa Południowa Walia, Victoria oraz Tasmania w czasie letnim (październik - marzec): + 10 godzin

Czas zimowy (kwiecień - wrzesień) + 8 godzin

 

Queensland

Queensland nie ma czasu letniego tj. różnica czasowa to + 9 godzin od października do marca, i +8 godzin od kwietnia do września.

Centrum kraju obejmuje stany: Terytorium Północne i Południową Australię

Czas letni (październik - marzec) + 9,5 godzin Czas zimowy (kwiecień - wrzesień): + 7,5 godzin

 

Terytorium Północne

Terytorium Północne nie ma czasu letniego tj. różnica czasowa to + 7,5 godzin od października do marca, i 6,5 godzin od kwietnia do września.

 

Zachód kraju obejmuje stan Zachodnia Australia

Czas letni (październik - marzec) + 8 godzin Czas zimowy (kwiecień - wrzesień): + 6 godzin

Transport

Autobusy

Autobusy w Australii są dobrej jakości i mają klimatyzację – dobrze jest mieć ze sobą coś cieplejszego właśnie z powodu chłodzonego powietrza.

 

Samoloty

W trakcie naszych wycieczek po Australii przy większych odległościach korzystamy często z wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych.  W takim wypadku pilot informuje podróżnych na co zwracać uwagę przy odprawie na lotnisku, a także o długości lotu.

Poziom cen
Ceny w Australii nie różnią się znacząco od cen w Polsce. Jedzenie w restauracjach jest nieco tańsze, ale podobnie jak w Polsce, można tu znaleźć restauracje w różnych przedziałach cenowych. Na pewno należy pamiętać o dodatkowych wydatkach na napoje, bilety do muzeów, atrakcje czy opłaty za transport w dni wolne od wspólnego programu.
Napiwki
W Australii daje się napiwki na tych samych zasadach co w Danii. Odbiorca jest za nie wdzięczny, ale ich nie wymaga. Na rejsach obowiązują inne zasady, sprawdź w programie danego rejsu.
Waluta i karty kredytowe
Lokalną walutą jest australijski dolar, który ma symbol A$ lub AUD. Pieniądze można wymienić przed wyjazdem, lub wybrać z bankomatu w Australii (na bankomat mówi się ATM) – pod względem liczby są tak samo dostępne, jak w duńskich miastach. Zawsze dobrze jest wziąć ze sobą jakąś mniejszą sumę w gotówce, żeby można było w razie potrzeby coś kupić.  Wszędzie w Australii można płacić kartami kredytowymi zarówno w większych restauracjach, jak i sklepach.
Elektryczność
W Australii obowiązuje napięcie 220/240 V, używa się wtyczek z 3 lub 2 bolcami.  Większość hoteli oferuje ograniczoną liczbę adapterów, które można wypożyczyć. Jeśli jednak korzysta się z ładowarki do kamery, czy aparatu, suszarki lub golarki, dobrze jest mieć własny adapter do wtyczek.
Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Australii to +61. W miastach zasięg sieci komórkowych jest dobry, lecz w czasie podróży przejeżdżamy często przez takie obszary, w których zasięgu nie można być pewnym. W Australii obowiązuje dual-band, a to oznacza, że działają tu duńskie telefony. Twój operator sieci komórkowej poinformuje o cenach za przychodzące i wychodzące połączenia oraz przesyłanie danych. W większości hoteli jest dostęp do internetu.

 

Ponadto w miastach znajdziemy dużo kawiarni internetowych, które często są tańszą alternatywą.

 

Woda pitna i higiena
Higiena w Australii jest na takim samym poziomie co w Danii, nie ma więc potrzeby podejmować żadnych działań zapobiegawczych. Wszędzie w Australii, z drobnymi wyjątkami, można pić wodę z kranu.
Savoir vivre
Australijczycy mają zazwyczaj bardzo zrelaksowane podejście do życia i ludzi – dlatego nie ma co się dziwić na widok kogoś, kto na bosaka robi zakupy w supermarkecie. Poza tym obowiązują tu te same zasady dobrego zachowania co w Danii. Duńczycy często dziwią się, że Australijczycy witają się słowami „How are you?”    (Co słychać?) - w rzeczywistości mówią w ten sposób cześć lub dzień dobry, i nie oczekują dłuższej odpowiedzi.
Palenie
Podczas lotu samolotem oraz jazdy autobusem obowiązuje zakaz palenia. W Australii często panuje susza, więc źle widziane jest wyrzucanie niedopałków na ziemię.  Zalecamy wziąć ze sobą jakiś mały pojemnik na niedopałki, żeby móc wyrzucić je potem w odpowiednim miejscu. Palenie w restauracjach, czy innych miejscach publicznych jest zabronione.

Australia i Nowa Zelandia

Zachód słońca przy Ayers Rock, kultowy budynek opery w Sydney, tańce Maorysów, misie koala, parki narodowe, fiordy, lodowce, gorące źródła i wspaniała przyroda.

  • 2 terminy
  • 21 dni
  • Od 29 998,–
od Warszawa