Informacje o Australii

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Australii.
  • Język Angielski
  • Stolica Canberra
  • Ludność 22, 8 milionów
  • Religia Protestanci i katolicy
  • Waluta Australijski dolar
  • Powierzchnia 7.686.848 km²

Ważne informacje

Przywożenie produktów spożywczych do Australii

Przywożenie do Australii jakichkolwiek produktów spożywczych jest surowo zabronione. Zakaz dotyczy również jedzenia z samolotu czy ze strefy tranzytowej. W samolocie rozdawane są kwestionariusze, które wszyscy przyjeżdżający do Australii muszą wypełnić. Trzeba na nich napisać, czy przywozi się żywność, a służby państwowe ocenią potem, czy można ją wwieźć do kraju. Po przyjeździe do Australii wszystkie bagaże są  prześwietlane. Sprawdza się, czy informacje podane w kwestionariuszach są prawdziwe. Za niezgłoszoną żywność, trzeba zapłacić mandat w wysokości 500 dolarów australijskich.

Różnica czasu

Różnica czasowa między Polską a Australią waha się w zależności od tego, czy mamy czas letni czy zimowy, oraz od tego, gdzie w Australii przebywamy:

Północny i południowy wschód, czyli stany Australijskie Terytorium Stołeczne, Nowa Południowa Walia, Victoria oraz Tasmania w czasie letnim (październik - marzec): + 10 godzin

Czas zimowy (kwiecień - wrzesień) + 8 godzin

 

Queensland

Queensland nie ma czasu letniego tj. różnica czasowa to + 9 godzin od października do marca, i +8 godzin od kwietnia do września.

Centrum kraju obejmuje stany: Terytorium Północne i Południową Australię

Czas letni (październik - marzec) + 9,5 godzin Czas zimowy (kwiecień - wrzesień): + 7,5 godzin

 

Terytorium Północne

Terytorium Północne nie ma czasu letniego tj. różnica czasowa to + 7,5 godzin od października do marca, i 6,5 godzin od kwietnia do września.

 

Zachód kraju obejmuje stan Zachodnia Australia

Czas letni (październik - marzec) + 8 godzin Czas zimowy (kwiecień - wrzesień): + 6 godzin

Transport

Autobusy

Autobusy w Australii są dobrej jakości i mają klimatyzację – dobrze jest mieć ze sobą coś cieplejszego właśnie z powodu chłodzonego powietrza.

 

Samoloty

W trakcie naszych wycieczek po Australii przy większych odległościach korzystamy często z wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych.  W takim wypadku pilot informuje podróżnych na co zwracać uwagę przy odprawie na lotnisku, a także o długości lotu.

Poziom cen
Ceny w Australii nie różnią się znacząco od cen w Polsce. Jedzenie w restauracjach jest nieco tańsze, ale podobnie jak w Polsce, można tu znaleźć restauracje w różnych przedziałach cenowych. Na pewno należy pamiętać o dodatkowych wydatkach na napoje, bilety do muzeów, atrakcje czy opłaty za transport w dni wolne od wspólnego programu.
Napiwki

W Australii daje się napiwki na tych samych zasadach co w Polsce. Odbiorca jest za nie wdzięczny, ale ich nie wymaga. Na rejsach obowiązują inne zasady, sprawdź w programie danego rejsu.

Waluta i karty kredytowe

Lokalną walutą jest australijski dolar, który ma symbol A$ lub AUD. Pieniądze zalecamy wymienić przed wyjazdem, lub wybrać z bankomatu w Australii (na bankomat mówi się ATM) – pod względem liczby są tak samo dostępne, jak w polskich miastach. Zawsze dobrze jest wziąć ze sobą jakąś mniejszą sumę w gotówce, żeby można było w razie potrzeby coś kupić. Wszędzie w Australii można płacić kartami, zarówno w większych restauracjach, jak i sklepach.

Elektryczność
W Australii obowiązuje napięcie 220/240 V, używa się wtyczek z 3 lub 2 bolcami.  Większość hoteli oferuje ograniczoną liczbę adapterów, które można wypożyczyć. Jeśli jednak korzysta się z ładowarki do kamery, czy aparatu, suszarki lub golarki, dobrze jest mieć własny adapter do wtyczek.
Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Australii to +61. W miastach zasięg sieci komórkowych jest dobry, lecz w czasie podróży przejeżdżamy często przez takie obszary, w których zasięgu nie można być pewnym. W Australii obowiązuje dual-band, a to oznacza, że działają tu duńskie telefony. Twój operator sieci komórkowej poinformuje o cenach za przychodzące i wychodzące połączenia oraz przesyłanie danych. W większości hoteli jest dostęp do internetu.

 

Ponadto w miastach znajdziemy dużo kawiarni internetowych, które często są tańszą alternatywą.

 

Woda pitna i higiena
Higiena w Australii jest na takim samym poziomie co w Danii, nie ma więc potrzeby podejmować żadnych działań zapobiegawczych. Wszędzie w Australii, z drobnymi wyjątkami, można pić wodę z kranu.
Savoir vivre
Australijczycy mają zazwyczaj bardzo zrelaksowane podejście do życia i ludzi – dlatego nie ma co się dziwić na widok kogoś, kto na bosaka robi zakupy w supermarkecie. Poza tym obowiązują tu te same zasady dobrego zachowania co w Danii. Duńczycy często dziwią się, że Australijczycy witają się słowami „How are you?”    (Co słychać?) - w rzeczywistości mówią w ten sposób cześć lub dzień dobry, i nie oczekują dłuższej odpowiedzi.
Palenie
Podczas lotu samolotem oraz jazdy autobusem obowiązuje zakaz palenia. W Australii często panuje susza, więc źle widziane jest wyrzucanie niedopałków na ziemię.  Zalecamy wziąć ze sobą jakiś mały pojemnik na niedopałki, żeby móc wyrzucić je potem w odpowiednim miejscu. Palenie w restauracjach, czy innych miejscach publicznych jest zabronione.

Australia
wycieczki

  • Nowa Zelandia – podróż na koniec świata

    Wspaniała natura, parki narodowe, lodowce i fascynująca kultura Maorysów, czyli podróż z północy na południe Nowej Zelandii oraz pobyt w Sydney w Australii

    4,5
    • 2 terminy
    • 21 dni
    • Od 32 998,–
    od Warszawa
  • Australia i Nowa Zelandia

    Zachód słońca przy Uluru (Ayers Rock), kultowy budynek opery w Sydney, tańce Maorysów, koala, parki narodowe, fiordy, lodowce, gorące źródła i cudowna przyroda

    4,4
    • 2 terminy
    • 21 dni
    • Od 39 998,–
    od Warszawa
  • Australia - w krainie kangurów

    Przeżyj wspaniałą australijską przygodę. Zobacz wyjątkową przyrodę, koale na Philip Island, zachód słońca nad Ayers Rock i czerwony interior oraz operę w Sydney

    4,6
    • 11-02-2025
    • 21 dni
    • 34 998,–
    od Warszawa