Wycieczki do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia leży względem nas dokładnie na drugim końcu świata. Właściwie nie da się pojechać dalej. Globtroterzy od zawsze uważali ten kraj za najpiękniejszy na świecie. Nie wiemy czy Tolkien myślał o Nowej Zelandii, pisząc Władcę Pierścieni, ale przy wyborze naturalnej scenerii dla filmowej wersji tej historii nikt się długo nie wahał. Trzeba przyznać, że przyroda Nowej Zelandii zapiera dech w piersiach. Na północy znajdują się plaże otoczone palmami, subtropikalna roślinność, wulkany, parujące gejzery oraz interesujące ślady maoryskiej kultury. Dla Wyspy Południowej charakterystyczne są rozległe przestrzenie górskie z zaśnieżonymi zboczami, głębokimi fiordami oraz lodowcami, które wślizgują się aż do tropikalnego lasu.

Ludność 4,4 mln
Stolica Wellington
Język Angielski
Cztery gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, symbolizują położenie kraju na półkuli południowej
Ciekawostki

W Nowej Zelandii nie ma dziko żyjących węży

Przed przyjazdem Europejczyków nie znano tu alkoholu. Maorysi nazywali alkohol „wai piro” (śmierdzącą wodą), i długo nie chcieli się do niego przekonać.

Geografia Nowej Zelandii

Nowa Zelandia powstała w wyniku aktywności wulkanicznej.  Szczególnie na Wyspie Północnej jest nadal dużo wulkanów - niektóre z nich są ciągle aktywne. Auckland, gdzie mieszka ponad 1,2 miliona ludzi, jest największym miastem Nowej Zelandii. Rozciąga się na powierzchni, na której ponadto znajduje się 60 wygasłych wulkanów. W innych zakątkach Wyspy Północnej można przekonać się, jak aktywne jest wulkaniczne podłoże. Zapach siarki wyłania się z ziemi, a woda bulgocze w gotujących się jeziorach. Wyspa Północna jest jedną z dwóch największych wysp Nowej Zelandii i wraz z szeregiem mniejszych na Oceanie Spokojnym (m.in. wyspą Stewarta czy wyspami Chatham) tworzą kraj, którego nazwa wywodzi się od holenderskiej prowincji Zeeland.

Zabytki i atrakcje w Nowej Zelandii

Odległość od najbardziej północnego punktu Wyspy Północnej po najdalej na południe wysunięte miejsce na Wyspie Południowej wynosi 1600 km. Nie trzeba jechać dłużej niż parę godzin na północ od Auckland, żeby doświadczyć niepowtarzalnych wrażeń przyrodniczych. W zatoce Bay of Islands znajdują się 144 wyspy, a wokół nich najlepsze w Nowej Zelandii miejsca do nurkowania. Można tu także popływać z delfinami. Inne doskonałe do nurkowania miejsca znajduje się koło Matapouri, na wyspie Poor Knights – wg legendarnego Jacques’a Cousteau jest to ponoć jedna z 10 najlepszych na świecie lokalizacji do nurkowania. Trochę bardziej na północ leży najdłuższa plaża świata, która ciągnie się przez 90km, Ninety Mile Beach, popularne miejsce do serfowania. Jeśli potrzeba więcej adrenaliny to Queenstown jest właściwym miejscem. To tutaj wymyślono skakanie na bungee, dyscyplinę stale tu popularną. W Queenstown można również udać się na trekking, pojeździć na nartach, skakać ze spadochronem, latać na paralotni, spłynąć tratwą i popróbować innych sportów ekstremalnych. Warto również zaplanować pobyt w stolicy tj. Wellington, aby zobaczyć tam awangardową sztukę, posiedzieć w kawiarni czy pójść na rozgrywki rugby, najlepiej z udziałem drużyny narodowej znanej jako All Blacks, która w całym kraju zawsze wywołuje wrzenie emocji.
Widok z Queenstown

Zabytki w Auckland

Ulice zdają się falować, gdy patrzy się na nie z wieży Sky Tower – najwyższego budynku południowej półkuli, o wysokości 328m. W marinie krzyżują się cumy licznych jachtów. City of Sails, czyli miasto żagli, to nieformalna acz bardzo trafiona nazwa tego portu. Jeśli chcecie podziwiać Auckland z góry – to albo tutaj, albo z dwóch wulkanów Mount Eden i One Tree Hill, które mają odpowiednio 196m i 183m wysokości n.p.m. Wulkan One Tree Hill znajduje się w najstarszym parku Auckland Domain. Na jego wygasłym kraterze organizowane są latem mniejsze i większe koncerty.

Auckland w popołudniowym słońcu

Narodowe parki Nowej Zelandii

Więcej dzikości znajdziemy w parkach narodowych. Park Narodowy Góry Cooka z najwyższym szczytem Nowej Zelandii o wysokości 3765m znajduje się w Westland na Wyspie Południowej. Całkowicie zasłużenie znalazł się na Liście światowego dziedzictwa  UNESCO. Nie jest tu tak bujnie zielono jak w innych miejscach w Nowej Zelandii – są natomiast strome ściany, ośnieżone szczyty, lodowce i alpejskie kwiaty. Niedaleko znajdują się Park Narodowy Westland i Park Narodowy Fiordland. Te trzy parki tworzą razem obszar chroniony tzw. Te Wahipounamu. Pokryte śniegiem góry, dziewicze piaskowe plaże, nie zapominając o zapierających dech w piersiach  lodowcach Fox i Franz Joseph, które nikną wiele kilometrów dalej, w dole, w rwących rzekach i tętniącym życiem tropikalnym lesie. 
Góra Cooka
Park Narodowy Tongario, który wódz Maorysów Te Heuheu Tukino IV podarował państwu Nowej Zelandii w prezencie w 1877 roku, jest najstarszy w kraju. Ma ogromne znaczenie kulturowe i religijne dla Maorysów, którzy przybyli na te ziemie 1000 lat temu. Tongario znajduje się również na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dominują w nim sylwetki trzech aktywnych wulkanów Mount Ruapehu, Mount Ngauruhoe i Mount Tongariro o wysokościach odpowiednio 2797m, 2291m i 1968m. Ostatnia erupcja Mount Ruapehu miała miejsce w 1995 roku, ale co roku w okresie miedzy czerwcem a listopadem ściany wulkanu zmieniają się w stoki narciarskie. Piękne wulkaniczne widoki oraz inne nowozelandzkie krajobrazy zostały wykorzystane jako sceneria do filmu Władca Pierścieni.
Park Narodowy Tongariro

Nowa Zelandia wycieczki

  • Nowa Zelandia – podróż na koniec świata

    Wspaniała natura, parki narodowe, lodowce i fascynująca kultura Maorysów, czyli podróż z północy na południe Nowej Zelandii oraz pobyt w Sydney w Australii

    4,5
    • 2 terminy
    • 21 dni
    • Od 31 998,–
    od Warszawa
  • Australia i Nowa Zelandia

    Zachód słońca przy Uluru (Ayers Rock), kultowy budynek opery w Sydney, tańce Maorysów, koala, parki narodowe, fiordy, lodowce, gorące źródła i cudowna przyroda

    4,4
    • 26-02-2025
    • 21 dni
    • 39 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij