Azja, ze względu na swój ogromny obszar, jest prawie niemożliwa do opisania. Kontynent azjatycki rozciąga się od Oceanu Arktycznego na północy do tropikalnych wysepek Indonezji na południu oraz od krajów islamskich w południowo-zachodniej Azji po kraje hinduizmu i buddyzmu całkowicie na wschodzie. To tutaj leżą Himalaje, będące najwyższym łańcuchem górskim świata, pustynie Mongolii i Syberii o najmniejszej ilości opadów na świecie oraz gęste lasy tropikalne Indonezji i Malezji. Tereny pełne kontrastów krajobrazowych zamieszkują rozmaite gatunki zwierząt, od reniferów, wilków i tarpanów na terenach polarnych i okołopolarnych po tygrysy, słonie i pawie w pasie tropikalnym.
W Azji występuje wiele rozległych obszarów, takich jak pustynie w Arabii Saudyjskiej czy tundra w Rosji, które są praktycznie niezamieszkane. Dla kontrastu, inne regiony Azji należą do najbardziej zaludnionych na świecie, zwłaszcza tam, gdzie deszcze monsunowe i duże rzeki Jangcy, Mekong i Żółta Rzeka zapewniają ziemi żyzność. Duży odsetek ludności azjatyckiej mieszka w miastach. W ostatnich latach znaczny wzrost liczby mieszkańców odnotowano m.in. w aglomeracjach Chongqing w Chinach i Karaczi w Pakistanie. Całkowita liczba mieszkańców Azji już dawno przekroczyła trzy miliardy.
Wiele krajów azjatyckich było skolonizowanych. Egzotyczne towary przyciągały zainteresowanych handlem Europejczyków. Po odkryciu przez Vasco da Gamę drogi morskiej z Europy do Indii, pełnych aromatycznych przypraw, kolonizacja nabrała tempa. Niektóre kraje zachowały niezależność, ale i one podlegały silnym wpływom kultury europejskiej, czego doświadczyły w szczególności Chiny w czasach wojny opiumowej.
Wprawdzie opium i przyprawy przestały już być celem podróży samym w sobie, lecz perspektywa wyjazdu do Azji nieustannie budzi dużo emocji. Możliwości spędzenia wyjątkowych wakacji na bezkresnym kontynencie azjatyckim są praktycznie nieograniczone. Zakazane Miasto w samym sercu Pekinu, świątynia Angkor Wat w kambodżańskiej dżungli, indyjski Tadż Mahal z białego marmuru i inne perły tutejszej kultury stanowią prawdziwe atrakcje turystyczne. Wiele wrażeń dostarczą miłośnikom przygód indonezyjskie wulkany, tybetańskie szlaki turystyczne i miejsca rytualnego palenia zwłok zmarłych w rzece Ganges w mieście Varansi, uważanym przez wyznawców hinduizmu za święte. Wybrawszy się w podróż Koleją Transsyberyjską, można z okna kuszetki podziwiać krajobrazy północnej części Azji, a odwiedziwszy luksusowy Dubaj, można podejrzeć najnowsze osiągnięcia współczesnej myśli technicznej Bliskiego Wschodu, które przyciągają inwestorów z Europy i Ameryki. Bez względu na kierunek zainteresowań wycieczka na największy kontynent świata to niemal zawsze gwarancja niezapomnianych wrażeń.