Wybierz się w podróż do Armenii

Armenia jest krajem górzystym i niezwykle pięknym przyrodniczo. Od północy graniczy z Gruzją, od wschodu z Azerbejdżanem, a od południa i zachodu z Iranem i Turcją. Rozległy i surowy krajobraz Armenii słynie z pięknych widoków. Kraj ma również ciekawą ofertę kulturalną. Jest to najstarszy chrześcijański naród świata z fascynującymi zabytkami ery przed Chrystusem. W tradycji Armeńczyków jest gościnność, a turystów czekają tu również ciekawostki kulinarne i przyjemny klimat.

Ludność 2,9 mln
Stolica Erywań
Język Armeński
Czerwony kolor symbolizuje krew przelaną za wolność, niebieski męstwo Armeńczyków, a pomarańczowy przyrodę.
Ciekawostki
Winston Churchill gustował w armeńskiej brandy, stawiając ją nawet przed francuskim koniakiem.
8 mln Armeńczyków mieszka poza granicami kraju, a w samej Armenii mieszka zaledwie 3 mln ludzi.

Erywań

W Erywaniu życie toczy się nieprzerwanie od epoki brązu. Dzisiaj jest to nowoczesne miasto z rozpoznawalną kulturą kawiarnianą i bogatą ofertą kulturalną dzięki dużej liczbie teatrów, sal koncertowych i muzycznych. Plac Republiki, wcześniejszy Plac Lenina, otoczony jest wieloma pomnikami pamięci. Jego ikoną jest wysoki na 23 m pomnik Matki Armenii. Niedaleko placu znajduje się pomnik upamiętniający ludobójstwo Ormian, a pod pomnikiem w betonowych bunkrach muzeum upamiętniające wydarzenia czystek etniczno-religijnych. Główna hala targowa miasta jest imponująca - przypominający katedrę budynek mieści targ lokalnych wyrobów żywnościowych.

Środowisko naturalne

Armenia leży w południowym paśmie Kaukazu, który czyni ten kraj nieprawdopodobnie pięknym i pełnym spokoju. Cisza panująca w górach jest obezwładniająca. Przerywa ją jedynie śpiew ptaków, których jest tu mnóstwo.  Nie jest to duży kraj, lecz trudny do przemierzenia ze względu na górzystość terenu poprzecinanego wieloma rzekami.  W tym pięknym górskim krajobrazie, gdziekolwiek nie spojrzeć, pysznią się średniowieczne kościoły i klasztory, w większości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większa część północno- i południowo-wschodniej  części kraju porośnięta jest lasami, które niestety zostały przetrzebione w czasie wojny 1988-94 r., kiedy drewno było jedynym dostępnym surowcem grzewczym. Obecnie realizowany jest specjalny projekt, którego celem jest zbiórka pieniędzy na utrzymanie i odtworzenie lasów. Przy granicy z Turcją wznosi się biblijna góra Ararat, na której miał zakotwiczyć swoją Arkę Noe i wyjść wraz z wszystkimi zwierzętami na ląd.

Historia

O pierwszym organizmie państwowym na historycznych ziemiach Armenii mówią wzmianki z VI w. p.n.e., a na pewno Armenia jako pierwsza w 301 r. przyjęła chrześcijaństwo na religię państwową. W XV w. Wielka Armenia została podzielona między Persję a imperium osmańskie. Chrześcijanie, będąc wtedy mniejszością, stali się ofiarą prześladowań, dyskryminacji i ludobójstwa, które trwało aż do początków XX w. Szacuje się, że w latach 1915-17 doszło do ludobójstwa ponad 1 mln Ormian, a w tym samym czasie setki tysięcy prześladowanych uciekło z kraju. Armenia w 1922 r. była jedną z trzech republik wchodzących w skład Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (obok Gruzji i Azerbejdżanu). Związek rozwiązano w 1936 r., a republiki wcielono do Związku Radzieckiego.

Górski Karabach był od wieków terenem spornym między Armenią i Azerbejdżanem, a w związku z reformami w Związku Radzieckim z końcem lat 80. doszło tam do zamieszek etnicznych. Armenia ogłosiła niepodległość w 1991 r. po demokratycznym referendum. Wtedy w Górskim Karabachu znowu doszło do starć Azerów i Ormian. Partyzancka walka szybko przekształciła się w regularną wojnę toczoną przez siły zbrojne niepodległych Azerbejdżanu i Armenii. W tej wojnie poległo prawie 1 mln ludzi, a kolejne setki tysięcy zmuszone zostały do ucieczki. Wojna zakończyła się 1996 r., jednak nastąpiły po nim lata politycznych turbulencji, by w kulminacyjnym momencie, w 1999 r. uzbrojona grupa, bez przynależności partyjnej, wtargnęła do parlamentu i zamordowała premiera i wielu parlamentarzystów. W ostatnich latach w Armenii panuje spokój, a kraj ma tego samego prezydenta, który rządzi nieprzerwanie od 6 lat.

Armenia i Gruzja – perły Kaukazu

Chrześcijańskie klasztory, wspaniałe krajobrazy, znakomite lokalne potrawy, wyborne wino oraz urzekające miasta Erywań i Tbilisi.

4,6
  • 14-09-2024
  • 11 dni
  • 7 998,–
od Warszawa
Udostępnij