Wybierz się w podróż na Borneo
W Archipelagu Indonezji leży egzotyczne Borneo, trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Położona na równiku wyspa słynie z prawdziwie tropikalnych upałów, intensywnych monsunowych deszczów i rajskiej przyrody. Obszar Borneo jest podzielony między trzy kraje: Malezję, Indonezję i Brunei. Malezyjska część wyspy dzieli się na dwa stany, Sabah i Sarawak.
Liczba ludności
20 mln
Stolica
Kuching (Sarawak) – Kota Kinabalu (Sabah)
Język
Malajski, angielski i lokalne języki etniczne
Ciekawostki
Wyraz „orangutan” pochodzi od malezyjskiego wyrazu Orang Utang, który oznacza „człowieka lasu”.
Podobno „ludzie lasu” posiadali dar mowy, ale nie korzystali z niego, aby nie musieć pracować.
Podobno „ludzie lasu” posiadali dar mowy, ale nie korzystali z niego, aby nie musieć pracować.
Ludzie z plemienia Iban byli łowcami głów, którzy uważali, że przez dekapitację wroga wzbogacają własną społeczność.
Przyroda
Przeważającą część terenu Borneo porastają tropikalne lasy deszczowe i mangrowe, zamieszkiwane przez liczne gatunki rzadkich zwierząt i roślin. Żyje tutaj wiele gatunków małp, w tym nosacz sundajski, którego spotkać można tylko na Borneo, orangutan, niedźwiedź malajski, lampart, nosorożec sumatrzański i słoń karłowaty. Dżungla jest domem egzotycznych orchidei i roślin mięsożernych oraz wielu różnych gatunków ptaków tropikalnych. W dżungli nie ma zbyt wielu dróg, więc większość wypraw odbywa się na pokładzie łodzi. Wzdłuż rzek spotkać można Dajaków, rdzenną ludność Borneo mieszkającą w długich domach budowanych na palach. Choć autochtoni od wieków prowadzą wspólne gospodarstwa w długich, kilkurodzinnych domach i pielęgnują swe pierwotne tradycje i zwyczaje, to podobnie jak w przypadku innych tubylczych plemion ich życie stopniowo ulega unowocześnieniu. Dmuchawki zostały zastąpione przez broń palną, kajaki przez łodzie z silnikiem, a domy wielorodzinne przez jednorodzinne. Na wędrówkę po dżungli warto zabrać odpowiednie buty, kurtkę przeciwdeszczową i spray na komary.
Historia
Przyjmuje się, że rdzenna ludność zaczęła osiedlać się u ujść rzek na Borneo około 2000 lat przed naszą erą. Na początku XVI wieku na wyspie pojawili się Portugalczycy, którzy zmonopolizowali handel. Monopol ten został złamany około stu lat później przez brytyjskie i holenderskie przedsiębiorstwa handlowe. Następnie Borneo została podzielona między te dwa kraje: część północna, obejmująca Sarawak, Sabah i Brunei, została objęta protektoratem brytyjskim, natomiast reszta wyspy podlegała zwierzchności holenderskiej. W czasie II wojny światowej Borneo zajęli Japończycy. W roku 1949 holenderską część wyspy ogłoszono indonezyjską prowincją Kalimantan. Od 1963 roku stany Sabah i Sarawak należą do Malezji, która stała się federacją składającą się z kilku dawnych kolonii i protektoratów brytyjskich. W roku 1984 mały, bogaty w ropę Sułtanat Brunei został ogłoszony niezależnym państwem.
Kuching
Kuching jest stolicą stanu Sarawak. To urokliwe miasto jest położone malowniczo przy delcie rzeki Sarawak. Nadbrzeżną promenadę zajmują przytulne kawiarnie i stragany z żywnością, które nadają ton życiu miasta. Wieczorami nad brzegiem rzeki można podziwiać piękne zachody słońca. W mieście panuje atmosfera swobody i nieskrępowania, a życie toczy się własnym rytmem wśród dobrze zachowanych budynków z epoki brytyjskiego kolonializmu, przeplatanych dobrze utrzymaną infrastrukturą handlową. „Kuching” w języku malajskim znaczy „kot” i dlatego w całym mieście można w wielu miejscach zobaczyć rozmaite figurki kotów.