Wybierz się w podróż do Chin

Chiny jako odległy i pełen tajemnic kraj fascynują świat od stuleci. To gigantyczne imperium co rok odwiedzają liczni turyści, aby zobaczyć zachowane po dziś dzień w doskonałym stanie jego dawne magiczne piękno. W historycznych stolicach cesarstwa chińskiego: Pekinie, Xian, Suzhou i Hangzhou znajdują się starożytne zabytki klasy światowej. Od południowej części Wyżyny Tybetańskiej po potężne rzeki płynące cicho wśród pól ryżowych we wschodnich Chinach rozpościerają się malownicze krajobrazy. Natomiast nowoczesne chińskie metropolie świadczą wyraźnie o dynamicznym rozwoju gospodarczym kraju.

Ludność 1,37 mld
Stolica Pekin
Waluta chiński i dialekty lokalne
Duża gwiazda symbolizuje Komunistyczną Partię Chin.
Ciekawostki
W mieście Changsa ma zostać wybudowany najwyższy budynek świata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt, który powstanie, będzie miał 838 metrów wysokości i liczył 220 pięter!
Wprawdzie chiński język pisany składa się z 40 000 znaków, ale do porozumiewania się w życiu codziennym wystarczy „zaledwie” około 4 000 znaków.

Historia Chin

Chiny są jedną z najstarszych cywilizacji na świecie, której kultura sięga 6000 lat przed naszą erą. W ciągu swojej długiej historii Chiny, powstałe jako potężne skonsolidowane imperium, które zdołało podporządkować sobie kraje ościenne, przechodziły z rąk do rąk kolejnych dynastii, które nie potrafiły obronić państwa przez atakami Hunów, Tatarów, Mongołów i innych żądnych władzy najeźdźców. Przez stulecia krajem rządzili coraz to inni cesarze. Jednak największą transformację Chiny przeszły w 1949 roku, kiedy Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i został przywódcą państwa. Szybko przystąpił do reformy potężnego kraju, w wyniku której grunty należące dotychczas do właścicieli ziemskich stały się własnością kolektywów rolniczych lub fundamentem nowych zakładów produkcyjnych. Po śmierci Mao w 1976 roku twarde komunistyczne rządy uległy rozluźnieniu, a niedługo potem uchwalona została nowa konstytucja, która rozwój gospodarczy i modernizację przedkładała ponad ideologię.
W Chinach smok jest symbolem siły, sukcesu i wysokich norm moralnych
Od dawna handel odgrywał bardzo istotną rolę w Chinach, częściowo ze względu na Jedwabny Szlak – drogę handlową łączącą Chiny z Europą i zachodnią Azją. Mimo że ten kraj nigdy nie był formalnie kolonią, nie uniknął wpływów europejskich. Liczni kupcy przybywający Jedwabnym Szlakiem oraz wojny opiumowe w latach 1839-1842 i 1856-1860 sprawiły, że Chiny otworzyły się na świat kultury europejskiej. Z drugiej strony,  wiele cieszących się do tej pory renomą towarów zostało wynalezionych przez starożytnych Chińczyków. Są wśród nich wyroby ceramiczne, kaligrafia i makaron (który po dotarciu do Włoch został przemianowany na spaghetti), a także obiekty architektury, sztuczne ognie, opera i golf.
Dawniej w Chinach jedwab mogli nosić wyłącznie członkowie rodziny cesarskiej

Religia i komunizm

W Chinach przenikają się trzy główne nurty religijne: taoizm, konfucjanizm i buddyzm. Od śmierci Mao w kraju panuje nieco większa swoboda wyznaniowa. Chiny są w dużej części krajem rolniczym, a większość Chińczyków utrzymuje się z upraw ryżu, pszenicy i soi wokół rzek i ich delt. Obserwuje się także rozwój działalności firm i przedsiębiorstw. W ostatnich latach nastąpił potężny wzrost gospodarczy, a ustrój komunistyczny zezwolił na powstanie specjalnych stref ekonomicznych, w których realizowane są prywatne i zagraniczne inwestycje bez ingerencji chińskiego rządu.
Uprawa pól ryżowych w Yangshuo

Atrakcje Chin

Podczas jednej wycieczki do Chin nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji tego kraju. Najlepiej skoncentrować się na jednym obszarze lub wybranej tematyce. Dla chętnych kilkukrotny powrót będzie rzeczą nieuniknioną. Dawne miasta cesarskie są kopalnią historii i kultury. W Pekinie warto zobaczyć Plac Niebiańskiego Spokoju, Zakazane Miasto i Wielki Mur Chiński położony na wzgórzach na północ od miasta. W Xian Terakotowa Armia niezmiennie strzeże grobowca pierwszego cesarza Chin. Dalej na południe leżą miasta Suzhou i Hangzhou. To tutaj, w obszarze delty Jangcy, zobaczyć można perły architektury ogrodowej, poprzecinane siecią kanałów urocze miasteczka i herbaciane krajobrazy. Hongkong i Szanghaj stawiają na przyszłość. Te milionowe, nowoczesne miasta tworzą fascynujący amalgamat mistycyzmu Wschodu i współczesnego życia, który wyraźnie oddaje wielkie kontrasty Chin jako kraju. Kolejną porcję historii można odnaleźć wzdłuż Jedwabnego Szlaku, którym przez setki lat jeździli ludzie i towary, budując wielonarodowościowe i wielokulturowe ośrodki w okolicznych oazach i miasteczkach.
Plac Niebiańskiego Spokoju o powierzchni 440 000 m2 jest jednym z największych placów na świecie
Poszukiwaczom doznań przyrodniczych Chiny mają równie wiele do zaoferowania. Na południu kraju turkusowe rzeki wiją się między pełnymi dramatyzmu formacjami skalnymi na niezbadanych terenach prowincji Junnan i Fujian. Rejs statkiem po rzece Jangcy to kolejny sposób na doświadczenie kontrastów między nowoczesnym i tradycyjnym wizerunkiem Chin. Wycieczki do Chin i Tybetu mogą mieć również nieco bardziej nietypowy program, z pobytem w odległych klasztorach mnichów buddyjskich na płaskowyżu tybetańskim oraz przejazdem koleją transtybetańską po dachu świata.
Jeden z punktów widokowych w malowniczej prowincji Junnan
Udostępnij