Informacje o Chinach

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Chin.
  • Język chiński
  • Stolica Pekin
  • Ludność 1, 37 mld
  • Religia taoizm
  • Waluta juan (renminbi)
  • Powierzchnia 9 596 960km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.

Czas letni: + 6 godzin

Czas zimowy: + 7 godzin

Transport w Chinach

Autobus
Standard autobusów kursujących w Chinach jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i wyposażone w klimatyzację. We wszystkich autobusach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Pociąg
Standard pociągów kursujących w Chinach także jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało pociągi o standardzie najwyższym z dostępnych i wyposażone w klimatyzowane wagony sypialne. Przejazdy nocą zawsze odbywają się pociągami sypialnymi z 4-osobowymi kuszetkami (tzw. soft sleepers). W pociągu można kupić przekąski i napoje. W każdym wagonie jest toaleta.

Samolot
Na dalekich trasach przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Chinach odbywają się liniami krajowymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej. We wszystkich samolotach obowiązuje całkowity zakaz palenia. W bagażu podręcznym wnoszonym na pokład samolotu nie mogą znajdować się płyny (napoje, perfumy i podobne towary).

Ceny

W cenach wycieczek uwzględniona jest większość posiłków, więc nie ma konieczności zabierania ze sobą dużej ilości pieniędzy na dodatkowe wyżywienie. Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 30-50 PLN. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 50-100 PLN kieszonkowego. Z tych pieniędzy kupimy dodatkowe napoje, pocztówki, znaczki i smakołyki. Aby kupić pamiątki, warto zaopatrzyć się w nieco większą kwotę.

Napiwki

W Chinach przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Turyści dają napiwki kierowcom autobusów i miejscowym przewodnikom. Każdy uczestnik podróży powinien liczyć się z kwotą 6-7 USD dziennie do podziału pomiędzy kierowców i przewodników. Przewodnicy towarzyszący podróżującym w trakcie całej wycieczki zazwyczaj otrzymują nieco wyższe napiwki niż miejscowi przewodnicy i kierowcy. Podróżując we własnym zakresie, trudno się czasem zorientować, ile powinny wynosić poszczególne napiwki, ale kwota 1-2 USD z pewnością będzie wystarczająca. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i odpowiednie kwoty przekazuje odpowiednim osobom.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną. W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15% za obsługę. Doliczona kwota jest podawana na rachunku.

Waluta i karty kredytowe

Obowiązującą walutą jest yuan chiński (CNY), którego oficjalna nazwa brzmi renminbi („waluta ludowa”). 1 CNY = ok. 0,56 PLN (lipiec 2017), emitowany jest w banknotach o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 yuanów. W obiegu znajdują się też monety, ale używa się ich głównie do wydawania reszty w środkach komunikacji miejskiej.

W razie braku możliwości zakupienia chińskiej waluty przed przyjazdem najlepszą alternatywą są dolary amerykańskie w banknotach o dużych nominałach. Można także zabrać ze sobą czeki podróżne w dolarach i o dużej wartości, gdyż czeki są honorowane w dużych miastach. Najkorzystniej jest wymienić USD na CNY przed wybraniem się na zakupy. Drobnymi dolarami można płacić na targach często odwiedzanych przez turystów. Wymieniając dolary w Chinach, należy pamiętać o zabraniu pokwitowania, ponieważ wymiana yuanów na dolary będzie możliwa wyłącznie po okazaniu pierwotnego pokwitowania. Wymiany można dokonać na lotnisku międzynarodowym przed wyjazdem z Chin. Prowizja od transakcji wynosi około 30 PLN.

Większość dużych restauracji i hoteli oraz niektóre sklepy honorują płatności kartami kredytowymi Visa, MasterCard i American Express. W ciągu ostatnich lat w większych miastach znacznie wzrosła liczba bankomatów akceptujących międzynarodowe karty kredytowe, lecz nadal jest ich mniej niż bankomatów przyjmujących tylko karty emitowane przez chińskie banki.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Chinach wynosi 220 V, ale w dalszym ciągu spotykane są liczne gniazdka różnego typu. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą przejściówkę, aby zapewnić sobie więcej możliwości korzystania z urządzeń elektronicznych.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Chin to +86. Sieć telefoniczna i komunikacyjna w Chinach ma dużą prędkość, co oznacza, że łatwiej i taniej jest uzyskać połączenie telefoniczne, także przez sieć komórkową. W Chinach można korzystać z zagranicznych telefonów komórkowych, lecz stawki i zasięg sieci mogą być różne u różnych operatorów. Można także kupić tzw. kartę telefoniczną IP dla połączeń międzynarodowych, których koszt wynosi 1,5-3 PLN/min.

Coraz bardziej powszechny i ogólnie dostępny jest Internet. W wielu miejscach w Chinach znajdują się kawiarenki internetowe, przy czym uczestnicy naszych wycieczek mają zazwyczaj dość mało czasu na pobyt w tego typu miejscach, z wyjątkiem dni wolnych od zwiedzania lub po skończonym programie. Większość dużych hoteli oferuje komputery z dostępem do Internetu, przy czym ceny są stosunkowo wysokie (ok. 30 PLN za godzinę). Hotele, z których korzystamy podczas naszych wycieczek, w większości świadczą usługi wysyłania korespondencji. Znaczki pocztowe są sprzedawane w ulicznych kioskach, a także w hotelowym lobby.

 

Warunki higieniczne

W Chinach warunki higieniczne są lepsze niż w wielu innych krajach Azji, choć nadal odbiegają od normy przyjętej w krajach europejskich. Nie powinno to jednak stanowić problemu, jeśli zachowa się zdrowy rozsądek. Standard czystości w restauracjach jest ogólnie wysoki, a jedną z form przygotowywania posiłków jest wok z bardzo wysoką temperaturą. Nie ma potrzeby przynoszenia własnych pałeczek do jedzenia. Goście zawsze mają na stołach do dyspozycji czyste lub jednorazowe pałeczki.

Nigdy nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Jedyną wodą, którą można bezpiecznie pić, jest woda przegotowana oraz woda w fabrycznie zamkniętych butelkach, którą można kupić wszędzie za 1,5-3 PLN za 600 ml. Ponadto w każdym sklepie można kupić różne napoje gazowane i piwo. W wielu miejscach w Chinach dostać można także przegotowaną wodę. Dlatego praktycznie wszystkie pokoje hotelowe są wyposażone w czajniki elektryczne lub termosy. Przegotowaną wodę można pić bez obaw lub wykorzystać do zaparzenia kawy lub herbaty po długim, intensywnym dniu.

Warunki sanitarne

Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym, lecz w większości toalet w miastach spotkamy się z brakiem papieru toaletowego oraz niższym standardem toalet miejskich. Poza miastami można się spotkać z toaletami opisywanymi jako „dziura w ziemi”. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach). Wówczas potrzeba natychmiastowego dostępu do wody nie będzie tak nagląca.

Palenie

Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu, przy czym w pociągach bywają wyznaczone miejsca, w których palenie jest dozwolone. Ponadto całkowity zakaz palenia może także obowiązywać w niektórych obiektach turystycznych.

Na pokładzie samolotu lecącego do Chin oraz w drodze powrotnej nie można przewozić zapalniczek, ani w bagażu podręcznym, ani w rejestrowanym. Posiadane zapalniczki zostaną bezzwrotnie skonfiskowane przez chińskie służby celne. Dlatego zaleca się pozostawienie zapalniczek w domu i kupienie w Chinach tańszego wariantu.

Kultura i obyczaje

W Chinach, podobnie jak na całym świecie, panuje przekonanie, że uśmiech skraca każdy dystans i przełamuje wszystkie lody. Chińczycy są narodem przyjaznym i uśmiechniętym. Często chętnie inicjują rozmowy z turystami, ponieważ w ten sposób mogą poćwiczyć swoją znajomość języka angielskiego.

Chińczycy nie jedzą, by żyć, lecz żyją, by jeść. W chińskich restauracjach panuje dobra atmosfera i jest nieco głośniej niż w restauracjach w Polsce. Zazwyczaj jada się przy dużych okrągłych stołach wyposażonych w obrotowe tace, aby każda osoba miała swobodny dostęp do każdego dania. Pałeczek nigdy nie należy wbijać pionowo w ryż, gdyż to zwiastuje śmierć i nieszczęście.

Targowanie się w Chinach jest na porządku dziennym. Negocjacje cenowe z ulicznymi sprzedawcami lub na targowisku są czymś zupełnie normalnym. Targowanie się jest obyczajem społecznym, a z kolei rezygnacja z targowania może zostać odebrana za przejaw nieuprzejmości. Zachęcamy do nauczenia się kilku chińskich zwrotów. Chińczycy są dumni ze swojego języka i z radością przyjmują każde słowo w języku chińskim wypowiedziane przez turystów. Powiedzenie „dzień dobry”, „dziękuję”, do widzenia” lub „poproszę dwa piwa” zawsze wywoła uśmiech na twarzy tutejszych mieszkańców.

Ruch uliczny w chińskich miastach bywa dość chaotyczny z powodu częstych zmian pasa ruchu. Przechodząc przez ulicę, dobrze jest najpierw spróbować nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą zamierzającym wykonać skręt w prawo, ponieważ w Chinach dozwolone jest skręcanie w prawo na czerwonym świetle.

Podobnie jak w krajach sąsiednich, nieumiejętność panowania nad sobą i swoimi emocjami jest w Chinach uznawana za coś niegodnego i nieprzyzwoitego. Nie należy więc publicznie okazywać złości ani nadmiernego poruszenia. Jeśli uznamy, że zostaliśmy potraktowani nieodpowiednio, należy zgłosić się do pilota wycieczki, który pomoże nam rozwiązać drażliwą kwestię.