Wybierz się w podróż do Korei Południowej

Narodowe parki oraz ubrane w zieleń wzgórza zachęcają do wędrówek i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koreańczycy kochają swoją przyrodę, więc często spotyka się ich, jak ubrani w modne stroje trekkingowe, wspinają się na szczyt. Koreańczycy zawsze działają szybko, a na dodatek uwielbiają nowe technologie. Giganci telefonii komórkowej Samsung i LG to firmy koreańskie. Zdołały przekonać całą ludzkość, że telefon komórkowy jest każdemu niezbędny – nie tylko do dzwonienia, lecz również do oglądania telewizji, czy korzystania z internetu.

Ludność 49 mln
Stolica Seul
Język koreański
Południowokoreańska flaga nazywa się Taegukki, a wywodzi się z ideologii Yin Yang.
Ciekawostki
Korea Południowa może pochwalić się swoim własnym gatunkiem muzyki współczesnej. Nazywa się K-pop. Jest to futurystyczna mieszanka m.in. angielskiego i koreańskiego popu i hiphopu.
Wiek liczony jest tutaj inaczej niż u nas. W Korei dziecko po urodzeniu ma już 1 rok, dlatego Koreańczycy w naszym wieku są od nas o rok starsi.

Geografia i klimat Korei Południowej

Republika Korei Południowej powstała w 1945 roku, kiedy odłączyła się od Korei Północnej. Korea Południowa obejmuje południową część Półwyspu Koreańskiego. Dlatego ma granicę lądową tylko z Koreą Północną – albo dokładniej ze strefą zdemilitaryzowaną, która jest neutralnym kawałkiem ziemi między oba państwami. Granicę morską Korea Południowa dzieli na zachodzie z Chinami, a na wschodzie z Japonią. Część krajobrazu południowokoreańskiego zdominowana jest przez góry, których nie można jednak zaliczyć do tych najwyższych. Wygasły wulkan Halla-san 1950 m n.p.m. jest najwyższym szczytem wyspy oraz całej Korei Południowej. Góry na północnym wschodzie przechodzą w płaskowyż im dalej na południowy zachód.

Historia i ludność Korei Południowej

Pierwsze ludy, które zamieszkiwały Półwysep Koreański, podzielone były na małe skłócone ze sobą królestwa. Sąsiadujące Chiny nie mogły powstrzymać się od mieszania się w ich sprawy.  Najsilniejszym z królestw było królestwo Silla, które przez kilka wieków sprawowało władzę nad całym półwyspem, aczkolwiek pod zwierzchnictwem cesarza chińskiego. Po dynastii Shilla władzę przejęła dynastia Koryo, która prowadziła wojny na wielu frontach tj. z Mongołami, Japończykami i Chińczykami. Dynastię Yi uważa się za ostatnią koreańską dynastię. Panowała za zgodą Chińczyków aż do najazdu Japończyków, którzy zupełnie pozbawili ją władzy. Gdy w 1945 roku Japończycy opuścili kraj , podzielono go na dwie części. Po paru latach Korea Północna próbowała zjednoczyć obie części w jedną republikę ludową. Na to nie zgadzały się Stany Zjednoczone, więc wybuchła wojna koreańska. Po zakończeniu tej nigdy nierozstrzygniętej wojny, Korea Południowa rozpoczęła proces szybkiej industrializacji. Jej gospodarka rozwijała się w zawrotnym tempie. W wielkim stylu produkowano i eksportowano elektronikę, samochody i statki. Stary konflikt z Koreą Północną jest przygaszony, a liderzy obu krajów odbyli szereg spotkań od czasu nagłośnionego przez media powrotu do rozmów w 2000 roku.

Podróżowanie po Korei

Korea Południowa oferuje turystom przyrodę, historię, nowoczesną technologię i piękne plaże. Tych ostatnich znajdziemy najwięcej na małej wyspie pochodzenia wulkanicznego Cheju, która znajduje się tuż przy południowym cyplu półwyspu. Wyspa jest ulubionym miejscem wycieczek Japończyków i Koreańczyków, a także celem rejsów po Morzu Żółtym. Strefa zdemilitaryzowana koło granicy między Północną a Południową Koreą dodaje wakacjom odrobiny dreszczyku. Żołnierze po obu stronach oddaleni są od siebie raptem parę metrów, więc atmosfera jest napięta. Z wież można dojrzeć po północnokoreańskiej stronie hasła i plakaty propagandowe.  Jeszcze więcej pojęcia o specyficznym sąsiedzie, jakim jest Korea Północna można nabrać odwiedzając miasto Hwajinpo, gdzie mieści się letni pałac przywódcy narodu Kim Ir Sena. Znajduje się on teraz na południowokoreańskim terenie, który kiedyś należał do Korei Północnej.

Urzekający Seul, stolica Korei Południowej, to mieszanka nowoczesnej i tradycyjnej architektury. Warto odwiedzić w szczególności bramy miejskie, świątynie i pałac Gyeongbokgung. Gyeongbokgung był w ruinach przez 300 lat aż do 1865 roku, kiedy to został odbudowany przez króla Gojonga. O dzień drogi od tętniącego życiem portowego miasta Pusan, w pięknej okolicy leży Świątynia Seongnamsa. Wąska kamienna ścieżka prowadzi do stromych schodów, u których szczytu znajduje się wejście do świątyni. Ze schodów roztacza się cudowny widok na pagody i drzewa bambusowe, porozrzucane wśród zanurzonych we mgle skał. Sam dojazd do tego miejsca jest wspaniałym przeżyciem. W mieście Ulsan, które również mieści się blisko Pusan, znajduje się największa stocznia w kraju. Wypuszcza pięć wielkich statków na tydzień. Podróż do Korei Południowej nie może obyć się bez poznania uroków tutejszej przyrody. W samym środku Korei Południowej leży Narodowy Park Songnisan. Znajduje się w nim mnóstwo ścieżek i tras do wędrowania, a także jeden z najciekawszych kompleksów świątynnych w kraju tj. Beopjusa. Narodowy Park Dadohae Haesang obejmuje duży obszar przy południowo-zachodnim wybrzeżu, w tym 1700 wysp.  Niektóre z nich to tylko porośnięte drzewami skały w nietypowych formacjach, inne zamieszkane są przez małe społeczności rybackie.

Seoul by night

Japonia i Korea Południowa – azjatyckie tygrysy

Wspaniała podróż do Seulu, Kioto oraz Tokio, gdzie nowoczesność, tradycja, piękna przyroda i urokliwe świątynie tworzą niepowtarzalną mieszankę kulturową

4,4
  • 01-04-2025
  • 16 dni
  • 24 998,–
od Warszawa
Udostępnij