Informacje Malezja

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
  • Język malajski
  • Stolica Kuala Lumpur
  • Ludność 30 mln
  • Religia islam
  • Waluta ringgit
  • Powierzchnia 329.847 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.

Czas letni + 6 godzin
Czas zimowy + 7 godzin

Transport w Malezji

Autobus
Standard autobusów kursujących w Malezji jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i, w miarę możliwości, wyposażone w klimatyzację.

Samolot
Przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Malezji i Azji Południowo-Wschodniej odbywają się liniami krajowymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej.

Ceny
Ceny w Malezji są na ogół niższe niż w Europie. Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 35 PLN. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 100 PLN kieszonkowego. Na dodatkowe wydatki zalecamy przeznaczyć 45 PLN na dzień na osobę.
Napiwki
Na ogół nie wręcza się osobnych napiwków, gdyż do rachunku za posiłek doliczane jest 10% za obsługę. Natomiast w ekskluzywnych restauracjach dobrze przyjęte zostanie zapłacenie dodatkowych 5-10% ceny posiłku, w zależności od poziomu zadowolenia z pracy personelu.
Waluta i karty kredytowe

Obowiązującą walutą jest ringgit malezyjski (MYR), dostępny do kupienia w polskich kantorach. Posiadaną walutę można wymienić na lotniskach, w bankach, lokalnych kantorach i w większości hoteli.

Większość restauracji i hoteli honoruje płatności kartami Visa i MasterCard, natomiast gotówkę można bezpośrednio wypłacić w jednym z licznych bankomatów.

Elektryczność
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Malezji to +60. Ceny połączeń telefonicznych z Malezji do Europy są wysokie, warto więc dopytać swojego operatora o inne możliwości.

W dużych miastach znajdują się kawiarenki internetowe, a większość dużych hoteli oferuje dostęp do Internetu za dodatkową opłatą.

Warunki higieniczne
Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W mieście można jednak natrafić na tzw. toalety kucane i brak papieru toaletowego. Standard w toaletach publicznych lub na terenach wiejskich może wydawać się czasami prymitywny. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach). Wówczas potrzeba natychmiastowego dostępu do wody nie będzie tak nagląca.
Kultura i obyczaje

Malezyjczycy są niezwykle przyjaźni i uśmiechnięci. Nie leży w ich naturze zwracanie innym uwagi, gdyż wychodzą z założenia, że każdy gość we własnym zakresie zorientuje się w panującej etykiecie i obyczajach po przyjeździe do ich kraju.

Chociaż Malezyjczycy są na ogół przyzwyczajeni do licznie odwiedzających ich kraj turystów, oczekują, że przyjezdni będą traktować ich zwyczaje i miejsca kultu religijnego z należytym szacunkiem, między innymi poprzez noszenie odpowiedniego stroju. Wchodząc do domów prywatnych, należy mieć zakryte kolana i ramiona, a zwiedzając obiekty religijne należy zdjąć buty.

Tylko prawą ręką powinno się dawać lub brać coś – lewa ręka jest uznawana za nieczystą.

Aby okazać możliwie największy szacunek podczas np. przywoływania kelnera lub wskazywania drogi, należy używać całej dłoni, a nie jednego palca.

Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia poza miejscami wyznaczonymi specjalnie do tego celu.