Odwiedź Mongolię z Albatros Travel
Niesamowita przyroda i góry, dzikie, ciągnące się równiny i ogromna pustynia Gobi – to właśnie jest Mongolia. Na zielonych równinach można zaobserwować styl życia nomadów (koczowników), mieszkających w tradycyjnych namiotach oraz doświadczyć nieskończoności na olbrzymiej pustyni Gobi. W Ułan Bator można także zobaczyć nowoczesne oblicze Mongolii. To miejsce, gdzie tworzy się przyszłość kraju.
W czasie panowania Czyngis-chana na początku XIII w. królestwo mongolskie obejmowało prawie całą Azję i część Europy Wschodniej aż do Polski
W Nowym Mieście nad Pilicą istniało niegdyś uzdrowisko odwiedzane m.in. przez Marię Konopnicką i Henryka Sienkiewicza, w którym kuracjuszy leczono kumysem - popularnym mongolskim winem na bazie sfermentowanego mleka klaczy.
Przyroda Mongolii
Mongolia zdominowana jest przez płaskowyż (stepy). Średnia wysokość w Mongolii to 1580 m n.p.m. Na północym-zachodzie znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju - Chüjten orgil - mierzącym 4374 m n.p.m. Zbocza gór i duże części płaskowyżu porośnięte są trawą. Północ to obszary leśne. W kraju jest wiele jezior, z których największe to Chubsuguł i Uws-nur. Na południu znajduje się pustynia Gobi stanowiąca 1/3 powierzchni kraju. Nadal żyją na niej dzikie wielbłądy.
Historia
Niegdyś Mongolię zamieszkiwali nomadowie. Pod koniec XII wieku wódz Temudżyn zjednoczył mongolskie plemiona i otrzymał wówczas imię Czyngis-chan, czyli „niepokonany władca”. Poprzez swoje podboje podporządkował sobie olbrzymią część Azji i Europy Wschodniej aż do Polski. Po śmierci Czyngis-chana w roku 1227 imperium zostało podzielone na cztery królestwa. W 1368 roku zostały one podbite przez chińską dynastię Ming i Mongolia przestała istnieć. W roku 1911, po upadku cesarstwa chińskiego, Mongolia ogłosiła niepodległość. Osiem lat później ponownie znalazła się pod panowaniem Chin. Wolność odzyskała w 1921 roku, lecz na krótko, ponieważ w 1924 roku nastały rządy komunistyczne, które trwały aż do 1990 roku. Jeden z komunistycznych przywódców został upamiętniony w nazwie stolicy, Ułan Bator, która oznacza „czerwony bohater”. Po upadku bloku komunistycznego szybko wprowadzono ustrój demokratyczny i w Mongolii nastała era kapitalistyczna.
Podróż do Mongolii
W stolicy Ułan Bator znajdują się komfortowe hotele o zachodnim standardzie, lecz w czasie wycieczek można mieszkać u nomadów w ich tradycyjnych namiotach, tak zwanych jurtach. Są piękne i czyste, ale bardzo skromne. Zaleca się zabranie ze sobą ciepłych ubrań. Dobrze mieć ze sobą zimową kurtkę, buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne i kieszonkową latarkę.