Informacje Sri Lanka

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
  • Język syngaleski, tamilski
  • Stolica Sri Dźajawardanapura Kotte
  • Ludność 22, 2 mln
  • Religia buddyzm
  • Waluta rupia lankijska
  • Powierzchnia 65 610 km2

Warto wiedzieć

Na pokładzie samolotu na Sri Lankę

Trasa lotu na Sri Lankę zależy od linii lotniczych obsługujących lot. Sprawdź w planie podróży (pamiętaj, że podano w nim godziny według czasu lokalnego). Podczas lotu będą podawane posiłki i napoje.

Przed lądowaniem personel pokładowy rozda formularze wjazdu (Entry-Permit Card), które należy wypełnić przed przybyciem na Sri Lankę. Podczas kontroli paszportowej po przybyciu otrzymasz kartę wjazdu wraz z pokwitowaniem wizy.

Transport na Sri Lance

Autokar

Standard autokarów na Sri Lanka znacznie różni się od tego, jaki znamy w Europie. Wybieramy oczywiście najlepszą dostępną kategorię z klimatyzacją.

Kolej

W przypadku przejazdów pociągami będziemy podróżować najwyższą dostępną klasą. Istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi trasami, jednak staramy się korzystać z najlepszych połączeń. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy się spodziewać nadmiernych luksusów, ale pociąg to zawsze ciekawe doświadczenie!

Bagaż i transport bagażu

Zalecane jest zabranie walizki jako bagażu głównego (maksymalnie 20 kg), a także małego plecaka jako bagaż podręczny i ewentualnie ubrań na zmianę. Walizka MUSI być wyposażona w zamek blokujący. Zmieniając hotele, często pozostawiamy walizki na dłuższy czas. Ma to związek z korzystaniem przez nas z takich środków transportu, jak autobus, samolot i pociąg, gdzie nie można mieć walizki przy sobie, a także z faktem, że przenoszenie bagaży wymaga czasu.

W przypadku przemieszczania się samolotem i koleją często wysyłamy bagaże w dniu poprzedzającym wyjazd, aby zostały one przetransportowane specjalnym autobusem bagażowym.

Różnica czasu

Różnica czasu między Danią a Sri Lanką jest inna w zależności od tego, czy w Danii obowiązuje czas letni czy zimowy:

Czas letni  + 3½ godziny

Czas zimowy  + 4½ godziny

Finanse

Na Sri Lance pieniądze wystarczają na naprawdę wiele. Jeśli chodzi o kieszonkowe, z naszego doświadczenia wiemy, że wystarcza około 50 kr. na dzień. W przypadku kupowania dodatkowych napojów i innych rzeczy trzeba liczyć ok. 100-150 kr. dziennie na osobę. Taka kwota wystarczy na napoje, pocztówki, znaczki i podobne drobne potrzeby. Jeśli wycieczka nie obejmuje pełnego wyżywienia, należy liczyć ok. 50-70 kr. za posiłek na osobę.

W wielu zabytkowych miejscach pobierana jest drobna opłata za aparat i kamerę. Opłata ta wynosi od 5-25 kr. i jest przeznaczona na ochronę danego miejsca. Podobnie w innych miejscach podczas wycieczki po Sri Lance pojawiają się możliwości zrobienia zdjęć, w których oczekiwana jest za to drobna opłata. Jest to zazwyczaj równowartość kilku koron za zdjęcie.

Do tego trzeba oczywiście doliczyć potrzeby osobiste, jak również zakupy i napiwki. W programie wycieczki podajemy wysokość kwoty potrzebnej na napiwki.

Napiwki

W wielu hotelach, restauracjach i podobnych miejscach doliczana jest opłata za obsługę w wysokości 10-15% podanych cen. Będzie ona uwzględniona na rachunku. Jeśli na rachunku dodano pozycję „service charge”, nie trzeba już dawać dodatkowego napiwku.

W przypadku wycieczek obejmujących rejs łodzią (rejs wycieczkowy) obowiązują inne zasady – zobacz w programie swojej podróży.

Waluta i płatności

Waluta Sri Lanki to rupia lankijska (LKR).

Kurs wymiany w stosunku do korony duńskiej wynosi około (stan z czerwca 2017):

1 DKK = ok. 23,5 LKR

100 LKR = ponad 4 DKK

Najlepiej opłaca się kupić lokalną walutę, będąc na miejscu na Sri Lance. Będzie to możliwe w pierwszym hotelu w trakcie wycieczki. Zalecamy zabranie gotówki w USD lub EUR, najlepiej w większych nominałach, np. 50 $ lub 100 $. W wielu miejscach praktykowana jest wciąż powolna procedura wymagająca zapisywania przez kasjera numeru każdego banknotu w księdze rachunkowej. Dlatego im większe nominały, tym szybciej! Ogólnie dolary o niskich nominałach nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupując za gotówkę, trzeba płacić zawsze lokalną walutą.

Kart kredytowych – na przykład Visa, MasterCard, Diners i American Express – można używać do płacenia w większości dużych hoteli i w niektórych większych sklepach. Należy jednak pamiętać, że kart kredytowych nie można zazwyczaj używać do wypłacania gotówki, ponieważ bankomaty znajdują się daleko.

Rupie można z powrotem wymienić na walutę obcą (np. USD) tylko po okazaniu ważnego pokwitowania pierwotnej, oficjalnej wymiany. W związku z tym należy zawsze zachować pokwitowanie wymiany USD na LKR w razie potrzeby dokonania później wymiany odwrotnej. Jest to możliwe dopiero na lotnisku w dniu wyjazdu ze Sri Lanki.

Energia elektryczna
Napięcie sieci elektrycznej na Sri Lance jest takie samo jak w Danii i wynosi 220 volt. Stosowane są różne rodzaje wtyczek. W większości miejsc można używać duńskich wtyczek z dwoma bolcami, jednak czasami w nieco inny sposób. Czasami można również wypożyczyć przejściówkę w recepcji hotelu. Zalecamy jednak zabranie ze sobą zestawu przejściówek z kilkoma wtyczkami do wyboru.
Telefon i Internet
Międzynarodowy kod kraju dla Sri Lanki to + 94. Dzwonienie do domu ze Sri Lanki z duńskiego telefonu komórkowego może być kosztowne. Zapytaj swojego operatora o zasięg i stawki za połączenia ze Sri Lanki. Kafejki internetowe pojawiają się stopniowo w większości miejsc na Sri Lance, jednak łącze nie zawsze jest tak szybkie jak w domu.
Higiena
Hotele i większe restauracje wyposażone są w nowoczesne toalety zgodne z zachodnimi standardami. Jednak w mieście można też trafić na tzw. ubikacje kucane, w których nieraz brakuje papieru toaletowego. Standard toalet publicznych lub toalet na terenach wiejskich również może być prymitywny. Zabierz ze sobą własny papier toaletowy lub paczkę chusteczek nawilżanych i ewentualnie żel do dezynfekcji rąk (który można kupić np. w aptekach w Danii). Wówczas można poradzić sobie jakoś z brakiem wody. Ponadto używanie żelu do dezynfekcji rąk ogranicza ryzyko wystąpienia dolegliwości jelitowych.
Etykieta

Lankijczycy to niezwykle mili, serdeczni i radośni ludzie, którzy przyjmują turystów z sympatią i gościnnym uśmiechem. Chociaż Lankijczycy są na ogół przyzwyczajeni do obecności licznych turystów, oczekują poszanowania wobec swoich miejsc kultu i zwyczajów poprzez właściwe zachowanie i odpowiedni ubiór.

Jak wszędzie na Wschodzie, obowiązują określone zasady związane z wizytami w świątyniach i meczetach. Przed wejściem do świątyni, meczetu lub domu prywatnego należy zdjąć buty. Pamiętaj również, że podczas siadania nie można dotykać podeszwami stóp sanktuariów, ani innych osób. Nie jest w dobrym tonie wskazywanie palcem boskich posągów i innych ludzi. Krótkie spodenki i koszulki bez rękawów nie są dobrze widziane – dotyczy to zwłaszcza kobiet. Zalecane (a czasami wymagane) jest, aby podczas zwiedzania świątyń i innych miejsc kultu mieć na sobie ubiór zakrywający ramiona i kolana, aby nie obrażać uczuć miejscowej ludności. W niektórych sanktuariach muzułmańskich włosy muszą być zakryte. Przy wejściu rozdawane są chusty. Przed wejściem do świątyni trzeba zawsze zdjąć buty. Dobrze jest mieć przy sobie skarpetki, gdyby podłoga w świątyni była bardzo zimna lub bardzo gorąca. Do niektórych miejsc można wchodzić wyłącznie boso.

Podróżując po Sri Lance, niewątpliwie zetkniesz się blisko z lokalną biedotą. W wielu miejscach można spotkać żebraków i osoby kalekie, co może być trudnym widokiem. Słuchaj rad przewodnika podróży i nigdy nie dawaj pieniędzy dzieciom, aby nie wspomagać żebractwa dzieci.

W dużych miastach zatrzymujemy się w większych hotelach oferujących typowe udogodnienia. W małych miastach na prowincji mieszkamy w hotelach o niższym standardzie, w których nie zawsze dostępne są np. suszarki do włosów w pokojach, minibar, a ciepła woda może być ograniczona czasowo. Niemniej jednak liczba gwiazdek niekoniecznie odzwierciedla urok i przytulność hotelu! Podczas niektórych wycieczek korzystamy z hoteli 2-gwiazdkowych, które mimo skromnego standardu są wyjątkowo czarujące. Hotel 5-gwiazdkowy to hotel klasy luksusowej oferujący wiele udogodnień i wysoki komfort. Bez względu na standard w pokoju hotelowym zawsze będzie własna łazienka i toaleta. Ostateczne lista hoteli jest przesyłana wraz z dokumentem wyjazdowym 7 dni przed wylotem.

Måltider

Śniadanie

Hotele serwują śniadania lokalne i zachodnie. Śniadanie zazwyczaj serwowane jest w formie bufetu, w którym poza menu lokalnym (które może być dość ostro przyprawione), podawane są jajka, chleb, masło, dżem, sok, świeże owoce, kawa i herbata.

Obiad/kolacja

Kuchnia Sri Lanki słynie z mocnych smaków i ostrych przypraw. „Curry” to wspólne określenie najpopularniejszych dań jednogarnkowych podawanych na kolację, przyrządzanych najczęściej w wersji wegetariańskiej lub z mięsem kozim, jagnięciną lub kurczakiem. Serwowane na Sri Lance curry jest często bardzo ostre. Przeciwieństwem curry jest „tandoori” – nieco łagodniejsze danie, którego składniki są grillowane w glinianym piecu po uprzednim marynowaniu w jogurcie i przyprawach. Jedzenie w hotelach jest dostosowane do turystów, zatem nie jest aż tak ostre, jak lubią Lankijczycy.

Nieodparty czar Sri Lanki

Plantacje herbaty, urzekające stare świątynie, wizyty w lokalnych wioskach, wyjątkowy Park Narodowy Udawalawe oraz wypoczynek na plaży nad Oceanem Indyjskim.

4,6
  • 4 terminy
  • 11 dni
  • Od 9 998,–
od Warszawa