Wycieczki Turkmenistan

Turkmenistan leży w Azji Centralnej, przez którą niegdyś wiódł jedwabny szlak do Europy. Kraj od północnego wschodu graniczy z Uzbekistanem, a jego zachodnią granicę stanowi linia brzegowa Morza Kaspijskiego. Pozostałymi jego sąsiadami są Kazachstan, Afganistan oraz Iran. Turkmenistan znany jest między innymi z chronionego przez UNESCO starożytnego miasta Konya-Urgench, świadectwa istniejącej tu kiedyś bogatej i wysublimowanej kultury. Obecnie jest to krajobraz głębokich kontrastów - od suchej pustyni z gwałtownymi burzami piaskowymi po lśniącą w słońcu stolicę, która stanowi nowoczesną oazę zabudowaną majestatycznymi marmurowymi placami, wieżowcami oraz pomnikami z błyszczącego szkła i metalu. Bogactwo to zbudowano dzięki turkmeńskim zasobnym złożom ropy i gazu. Na świecie Turkmenistan słynie również z produkcji ręcznie tkanych, pięknych dywanów.

Ludność 5 mln
Stolica Aszchabad
Język turkmeński, rosyjski
Turkmeńską flagę ustanowiono oficjalnie w roku 1997. Często bywa określana jako flaga o najbardziej złożonym wzorze na świecie.
Ciekawostki

Turkmenistan zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem eksportu gazu ziemnego

Obowiązujące w kraju prawo zakłada możliwość egzekwowania ścięcia włosów i brody

Natura

Wielka, czarno-piaszczysta pustynia Karakum, zajmuje około 85% powierzchni Turkmenistanu. Ten niewielki słabo zaludniony region położony jest w północnej części kraju, nad rzeką Amu-daria, natomiast większy, sprzyjający życiu obszar mieści się w górach, w pobliżu granicy z Iranem, gdzie również leży stolica Aszchabad. Kanał Karakumski zbudowano z zamysłem nawadniania wodami Amu-darii pól bawełny, położonych na pustyni, jednak intensywna irygacja przyczyniła się do osuszenia Jeziora Aralskiego. Turkmenistan posiada bogate złoża ropy naftowej, a w skali świata plasuje się na 4. miejscu pod względem zasobów gazu ziemnego.

Historia

Turkmenistan przez ostatnie 3000 lat pozostawał pod panowaniem kolejnych mocarstw. W okresie V-VIII wieku n.e. został opanowany przez Turków i Arabów, a jego ludność przeszła na islam. Turecka inwazja miała duży wpływ na historię kraju, a język turkmeński ma turecki rodowód. W latach 80. XIX wieku Turkmeni, po brutalnych walkach, zostali pokonani przez armię rosyjską, ale przez wiele lat okazywali masowy opór wobec Związku Radzieckiego, co doprowadziło do krwawych zamieszek i licznych aresztowań. Pomimo sprzeciwów nie udało im się wyswobodzić i Turkmenistan w 1924 r. stał się republiką radziecką. Turkmeńska Socjalistyczna Republika Radziecka odpowiadała głównie za dostawy surowców takich jak bawełna, ropa naftowa i jedwab. Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Turkmenistan ogłosił niepodległość. Kraj funkcjonował dalej w ustroju komunistycznym pod rządami autorytarnego i despotycznego przywódcy - prezydenta Saparmyrata Nyýazowa, który sprawował swój urząd do swojej śmierci w 2006 r. Obecny rząd zezwala na istnienie innych ugrupowań politycznych prócz rządzącej Demokratycznej Partii Turkmenistanu, jednak nie sposób jeszcze mówić o prawdziwej demokracji.

Podróżowanie w Turkmenistanie

Turkmenistan był kiedyś hermetycznym państwem i kłamstwem byłoby mówić, że obecnie roi się tutaj od turystów. Jednakże ludność jest bardzo przyjazna i uprzejma, a w ostatnich latach polityka otworzyła się na świat zewnętrzny. To kraj, który definitywnie warto odwiedzić. Starożytne miasto Konya-Urgench zostało założone na skrzyżowaniu dwóch szlaków karawanowych i stanowiło ważny węzeł handlowy na jedwabnym szlaku. Wyszukana architektura budowli, które przetrwały do dzisiaj, jest wyraźnym świadectwem dawnego rozmachu miasta. Konya-Urgench zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, podobnie jak starożytne miasto Nisa, które było przypuszczalnie pierwszą stolicą Królestwa Partów – imponującej spuścizny, pamiętającej dawną świetność i mroki historii. Obecnie stolicą kraju jest Aszchabad, miasto nowoczesne i wręcz nietuzinkowe, które w małej skali niekiedy przywołuje myśl o Dubaju. Zabudowa jest pełna przepychu, mnóstwo tu marmurowych placów, lśniących, złotych kopuł, wypielęgnowanych i rozległych parków oraz równych i szerokich, wielopasmowych dróg ze świeżo położonym asfaltem. To razem buduje obraz bogactwa, którego źródłem są ogromne zasoby gazu oraz ropy naftowej. Wiele imponujących gmachów prezentuje zupełnie wyjątkowy styl. Na przykład, siedziba państwowego przemysłu gazowego to budynek o bryle przypominającej kształt zapalniczki. Wieczorem, kiedy miasto rozświetlają lampy i iluminacje, jego sylwetka prezentuje się fantastycznie. 

Tajemnicza Azja Centralna

Wybierz się w niezapomnianą podróż Jedwabnym Szlakiem przez 5 środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

4,3
  • 16-05-2025
  • 14 dni
  • 17 998,–
od Warszawa
Udostępnij