Informacje Uzbekistan

Poniżej znajduje się wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Uzbekistanu.
  • Język Uzbecki
  • Stolica Taszkent
  • Ludność 29 mln
  • Religia Islam
  • Waluta Sum
  • Powierzchnia 447.400 km2

Warto wiedzieć

Na pokładzie samolotu do Uzbekistanu

W trakcie lotu personel pokładowy serwuje jedzenie oraz napoje. Przed lądowaniem samolotu rozdane zostaną formularze wjazdu do kraju, które oddaje się podczas przeprawy granicznej. Składają się z następujących części:

A) Entry-Permit Card – (karta przyjazdu)
B) Custom Card – (deklaracja celna)

Wszyscy pasażerowie muszą wypełnić A i B. Kartę przyjazdu przekazujemy straży granicznej podczas odprawy paszportowej, a deklarację celną oddajemy przy wyjściu, po odebraniu swojego bagażu. Zwracamy uwagę, że czasem zdarza się, że formularz deklaracji celnej wydawany jest dopiero po przylocie do Uzbekistanu.

Transport w Uzbekistanie

Autobusy
Autobusy w Uzbekistanie odbiegają standardem od europejskich. Tam, gdzie to było możliwe, wybraliśmy oczywiście najlepsze z klimatyzacją.

Pociąg
Zawsze podróżujemy pociągami najlepszej klasy. Między poszczególnymi odjazdami są spore przerwy, staramy się jednak wynajdować najlepsze połączenia, m.in. jeździmy jedynym ekspresem Azji Środkowej. Nie należy spodziewać się zbyt dużego luksusu, ale pociągi to zawsze ciekawe przeżycie.

Samolot
W trakcie naszych wycieczek po Uzbekistanie przy większych odległościach korzystamy często z wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych. W takim wypadku pilot wycieczki informuje podróżnych, na co należy zwrócić uwagę przy odprawie na lotnisku, a także o długości lotu.

Bagaż i jego transport

Polecamy, aby wziąć jedną walizkę na zwykły bagaż (maks. 20Kg), oraz mały plecak jako bagaż podręczny, w którym ewentualnie można również schować ubranie na zmianę. Walizkę musi dać się otworzyć.

W te dni, gdy zmieniamy hotele, będziemy mogli przez dłuższy czas obyć się bez walizek. Dzieje się tak, ponieważ korzystamy z różnych form transportu (autobusu, samolotu i pociągu), w których bagaż łatwo stracić z oczu, a ciągłe zajmowanie się nim przysparza kłopotów. Gdy podróżujemy samolotem i pociągiem, oddajemy bagaż najczęściej już dzień/wieczór wcześniej. Jest on przewożony równolegle specjalnym autobusem.

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Uzbekistanem zmienia się w zależności, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy zimowy:

Czas letni: + 3 godziny
Czas zimowy: + 4 godziny

Ekonomia

W Uzbekistanie pieniądze mają większą moc. Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy mieć ze sobą ok. 30zł na dzień na drobne wydatki. Przy zakupie np. dodatkowych napojów trzeba doliczyć jeszcze ok. 60-80 zł na dzień. Taka suma wystarczy na napoje, pocztówki, znaczki i inne drobne przyjemności. Jeśli całodzienne wyżywienie nie jest w cenie podróży, należy uwzględnić jeszcze ok. 30-40zł za posiłek na osobę.

Czasami przy zabytkach trzeba płacić za zrobienie zdjęć czy filmu (3-15zł). Pieniądze te przeznaczane są na utrzymanie tego miejsca. Można także spotkać się z oczekiwaniem, że za zrobienie zdjęcia należy się fotografowanym opłata ok. 1zł.

Dodatkowo dochodzą jeszcze indywidualne wydatki, zakupy czy napiwki.

Napiwki

Podczas podróżowania z Albatros Travel poznajemy codzienne życie oraz lokalne zwyczaje. Mogą zdarzać się sytuacje, które nie będą się Wam podobać, lub do których nie jesteście przyzwyczajeni np. zwyczaj płacenia napiwków. W niektórych krajach płacenie napiwków jest bardziej usystematyzowane niż w naszym kraju. Oczekuje się, że miejscowi przewodnicy lub kierowcy podczas podróży dostaną jakiś napiwek. W naszych programach podajemy przykładowe kwoty napiwków, tak byście od początku byli świadomi tych dodatkowych wydatków. Cena za wycieczkę nie zawiera napiwków, ponieważ nie ma tu jednej reguły, a sposób ich płacenia zależy od kultury kraju, do którego się jedzie. Należy więc ją uszanować.

W praktyce można zorganizować to w ten sposób, że na początku wycieczki pilot zbierze pieniądze, a potem dopilnuje, aby właściwe osoby dostały właściwą kwotę napiwku za całą usługę. W autobusie puszcza się kopertę i chętni wkładają do niej napiwki. Na ten cel przeznacza się ok. 20zł dziennie na pasażera.

W wielu hotelach, restauracjach, kawiarniach itd. dodawana jest opłata za obsługę ok. 10-15% ceny. Jeśli na rachunku widnieje już opłata za obsługę, nie trzeba dodatkowo zostawiać napiwku.

Dla porządku zaznaczamy jednak, że płacenie napiwków jest oczywiście dobrowolne.

Na wycieczkach, których częścią jest rejs, obowiązują inne zasady; sprawdź w programie danego rejsu.

Waluta i karty kredytowe

Waluta w Uzbekistanie nazywa się sum (UZS) i występuje w banknotach o nominałach: 1; 3; 5; 10; 25; 50; 100; 200; 500; 1.000 i 5.000. Są również monety 1; 5; 10; 25; 50 oraz 100 sumów, oraz uzbeckie groszy czyli tiyn, 100 tiynów = 1 sum

Najbardziej opłaca się wymienić pieniądze już na miejscu w Uzbekistanie. Zazwyczaj pierwszą okazją do wymiany jest nasz pierwszy hotel. Radzimy, aby wziąć dolary lub euro w gotówce, a ponadto w małych nominałach, których można używać już, zanim pojawi się okazja do wymiany.

Kartami kredytowymi tj. Visa, MasterCard, Diners czy American Express można płacić w większości hoteli i w niektórych większych sklepach. Prosimy zwrócić uwagę, że możliwość wypłacania gotówki z bankomatów jest bardzo ograniczona, gdyż jest ich bardzo mało.

Kurs wymiany wobec PLN to w przybliżeniu ( na dzień 21/01/2019):
1 PLN = 2207 UZS 
1000 UZS = 0,45 PLN

Sumy można ponownie wymienić na zagraniczną walutę jedynie po okazaniu dowodu ich zakupu w autoryzowanym do tego miejscu. Warto więc pilnować pokwitowania z wymiany dolarów na UZS, na wypadek, gdyby trzeba było je ponownie wymienić  na dolary. Można to zrobić jedynie na lotnisku przy okazji wylotu z Uzbekistanu.

Elektryczność

W Uzbekistanie korzysta się z prądu zmiennego 220V. Gniazdka różnią się, także na wszelki wypadek warto wziąć adapter, który ma więcej wtyczek do wyboru.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Uzbekistanu to + 998. Korzystanie z telefonu komórkowego w Uzbekistanie może być drogie zarówno przy połączeniach przychodzących jak i wychodzących, także smsy i transfer danych – radzimy więc, aby sprawdzić u swojego operatora aktualne ceny za roaming w Uzbekistanie.

Kawiarnie internetowe są powszechne w Uzbekistanie, ale szybkość łącza nie jest taka, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Z doświadczenia wiemy, że niełatwo znaleźć czas, żeby pójść i skorzystać z internetu, chyba że w wolne dni lub po zakończeniu programu wycieczki.

Higiena

W hotelach, restauracjach i kawiarniach toalety są nowoczesne, porównywalne do europejskich. Poza miastem można natknąć się na tzw. toalety na pedał oraz brak papieru toaletowego. Standard toalet publicznych oraz toalet na wsi może być dość ubogi. Dobrze jest wziąć ze sobą papier toaletowy lub paczkę mokrych chusteczek oraz żel do dezynfekcji rąk, można go kupić w aptekach. Wtedy zmniejsza się potrzeba na wodę.

Savoir vivre

Uzbecy są niezwykle mili, gościnni i uśmiechnięci. Przyjmują turystów ciepło i z szerokim uśmiechem.

Podobnie jak w innych miejscach i tu obowiązują złote zasady zwiedzania świątyń i meczetów. Przed wejściem do świątyni, czy prywatnego domu należy zdjąć buty. Pamiętajcie, aby siedząc, trzymać stopy z dala od świętych przedmiotów i innych osób. Nie jest mile widziane, gdy ktoś pokazuje palcem posągi bóstw czy ludzi. Krótkie spodenki czy bluzki bez ramion nie są dopuszczalne – dotyczy to szczególnie kobiet. Gdy odwiedza się świątynie lub inne święta miejsca, radzi się (a czasem wymaga), żeby ramiona i kolana były zakryte, tak aby nie drażnić lokalnej ludności. 

Buty zdejmujemy zawsze przed wejściem do świątyni. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą pary skarpetek do noszenia na bardzo zimnych lub też czasem bardzo gorących świątynnych podłogach. Mogą się również pojawić takie miejsca, w których trzeba chodzić boso.

Hotele

W miastach np. Taszkiencie, Bucharze czy Samakandzie mieszkamy w mniejszych hotelach, ale ze wszystkimi niezbędnymi wygodami. Kluczem wyboru hoteli jest przede wszystkim ich położenie oraz przytulna atmosfera, nie należy oczekiwać luksusów. Czasami, na naszych wycieczkach korzystamy z 2-gwiazdkowych hoteli, które mimo prostego wyposażenia są nadzwyczaj czarujące. Liczba gwiazdek niekoniecznie odzwierciedla poziom obsługi i urok hotelu. Niezależnie od standardu zawsze mamy do dyspozycji w pokoju własną łazienkę i toaletę. 

Posiłki

Śniadanie

Śniadania w hotelach są w stylu lokalnym i zachodnim. Podawane są w formie bufetu, oprócz lokalnych często dość ostrych przysmaków, są jajka, chleb, dżem, sok, świeże owoce, kawa i herbata.

Obiad/kolacja
Uzbecka kuchnia zawiera zarówno tureckie jak i rosyjskie smaki. Danie narodowe to plow/pilaw, bardzo sycące danie, które składa się z ryżu, mięsa, cebuli, marchewek i oliwy. Serwuje się je najczęściej przy okazji uroczystości i świąt. Z innych kulinarnych ciekawostek warto spróbować gęstych zup, samos czy grillowanej jagnięciny.

Jedzenie w hotelach jest najczęściej mniej tłuste i mniej oleiste niż oryginalne, które preferują Uzbecy.

Uzbekistan­wycieczki

  • Uzbekistan - na Jedwabnym Szlaku

    Tajemniczy świat wschodu i pustynne piaski, którymi przez wieki ciągnęły karawany, zatrzymując się we wspaniałych miastach jak Buchara czy Samarkanda.

    4,4
    • 23-09-2024
    • 9 dni
    • 10 498,–
    od Warszawa
  • Tajemnicza Azja Centralna

    Wybierz się w niezapomnianą podróż Jedwabnym Szlakiem przez 5 środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

    4,3
    • 04-09-2024
    • 14 dni
    • 17 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej