Wybierz się w podróż do Albanii

Albania jest krajem kontrastów - wysokich gór i rwących potoków w głębi lądu oraz nizin i słonecznej riwiery na wybrzeżu. W Albanii znajdziemy piękne starożytne miasta z kamiennymi kościołami i meczetami oraz wszechobecne nowe budownictwo. Kuchnia albańska cechuje się wpływami zarówno włoskimi jak i greckimi.

Ludność 3 milliony
Stolica Tirana
Język Albanski
Orzeł przedni to mieszkaniec i symbol Albanii. Jest alegorią władzy nad wschodem i zachodem za czasów późnego Bizancjum
Ciekawostki
Narodowym sportem jest piłka nożna
Narodowym napojem jest rakija

Przyroda

Albania leży na kontynencie europejskim, w jego południowo-wschodniej części, wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego. Sąsiaduje z Czarnogórą i Kosowem od północy, Macedonią od wschodu i Grecją od południa. Dominuje tu krajobraz górzysty (z najwyższym szczytem 2764 m n.p.m., położonym na wschodzie kraju), jednak wybrzeże jest całkowicie nizinne. Przez Albanię przepływa kilka rzek, z których najdłuższą jest Drin. Albanię zamieszkuje na stałe wiele gatunków ptaków, a ponad 300 gatunków przylatuje tu w okresie lęgowym. Łagodne zimy u wybrzeży Albanii przyciągają liczne stada migrującego ptactwa.
Położone pośród masywów górskich miasto Elbasan

Historia

Odkrycia archeologiczne narzędzi rolniczych wskazują na zaludnienie Albanii już w środkowym okresie kamienia (od ok. 6000 r. p.n.e.). Około 1250 r. p.n.e. na obszar ten przywędrował indoeuropejski lud Ilirów, od których wywodzą się współcześni Albańczycy. Grecy zakładali kolonie wzdłuż wybrzeża ok. 600 r. p.n.e., a 400 lat później teren ten został podbity przez Cesarstwo Rzymskie. W późniejszych okresach Albania przechodziła z rąk Cesarstwa Bizantyńskiego, do Bułgarii, Serbii, a ok. 1400 r. była pod rządami Imperium Osmańskiego. Podczas II wojny światowej Albanię zaatakowały Włochy. Pod koniec wojny, dzięki poparciu Jugosławii rządy w kraju przejęli komunistyczni partyzanci pod przywództwem Envera Hoxha (pol. Hodża). Envera Hodżę symbolizuje „betonowy komunizm” - w znaczeniu dosłownym, bo Hodża zarządził budowę usianych po cały kraju ponad pół miliona betonowych bunkrów, mających chronić kraj przed inwazją wroga. Dyktator sprawował władzę aż do śmierci w 1985 roku. Pięć lat później upadł reżim komunistyczny, jednak droga Albanii do demokracji była bardzo wyboista. Pod koniec lat 90. sytuacja polityczna kraju była dość niestabilna, ponadto borykano się z poważnymi problemami gospodarczymi i kryzysem w Kosowie aż do roku 2000, kiedy sytuacja uległa poprawie. W 2009 r. Albania przystąpiła do NATO.
Butrint, miasto ruin

Podróżowanie po Albanii

Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, który jeszcze do niedawna targany był przez polityczne niepokoje. Jednak po 2000 r. warunki uległy całkowitej zmianie, a obecnie Albania jest krajem bezpiecznym dla turystów.  Albańczycy są bardzo przyjaznym i otwartym narodem. W ostatnich latach została zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura drogowa. 

Ulica w Berat

Albania nieznana i Czarnogóra

Poznaj z nami ten nieznany zakątek Europy z jego fantastyczną naturą i pięknymi starożytnymi miastami oraz doskonałą kuchnią i winem, oraz sąsiednią Czarnogórę

4,3
  • 18-09-2024
  • 8 dni
  • 5 998,–
od Warszawa
Udostępnij