Podróż do Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina to młody naród znajdujący się na Bałkanach, o długiej i fascynującej historii. Dawniej kraj był częścią republiki Jugosławii a po jej rozpadzie powstał w wyniku brutalnej i krwawej wojny domowej. Pomimo, że jest to mało znany kierunek turystyczny, Bośnia i Hercegowina ma wiele do zaoferowania – wspaniałe miasta z bogatą kulturą, piękną, śródziemnomorską przyrodą oraz 20-kilometrowy odcinek z dostępem do morza, gdzie graniczy z Chorwacją. Oprócz walorów przyrodniczych i krajobrazowych, Bośnia i Hercegowina wyróżnia się niebywałą gościnnością jej mieszkańców.

Ilość mieszkańców 3,2 mln.
Stolica Sarajewo
Język bośniacki, chorwacki i serbski
W 1998 roku na prośbę na wniosek komisarza ONZ Bośnia i Hercegowina otrzymała nową flagę. Ma być symbolem dla narodowości Bośni i Hercegowiny – Muzułmanów, Chorwatów jak i Serbów.
Ciekawostki

jeden z dwóch pozostałych lasów pierwotnych Europy znajduje się w Bośni i Hercegowinie?

prezydent Josip Tito zbudował tajny bunkier w pobliżu miasta Konjic, w którym pomieści ponad 350 osób?

Natura

W Bośni i Hercegowinie można podziwiać wspaniałą przyrodę. Niemal połowa kraju pokryta jest lasami a znaczną część krajobrazu stanowią także górskie tereny, rwące rzeki przecinające głębokie wąwozy, piękne jeziora i imponujące wodospady. Nad Adriatykiem znajdują się doliny z plantacjami kiwi, cytryn, mandarynek i winogron. Na terenie Bośni i Hercegowiny jest też kilka parków narodowych, w tym Park Narodowy Sutjeka, w którym znajdują się rezerwaty ptaków, najwyższy szczyt o wysokości 2386 metrów oraz pierwotna puszcza Perucica licząca 20 000 lat.

Wodospad Kravice w południowej Bośni i Hercegowinie

Historia

W Bośni i Hercegowinie mieszkańcy dzielą czas na „przed wojną”, „w trakcie wojny” i „po wojnie”. Wojna, o której mowa, to wojna domowa w latach 1992-1995. Okres przedwojenny dotyczy kilkuset lat okupacji przez Cesarstwo Rzymskie, imigracji niewolników w VI wieku i podboju przez Imperium Osmańskie. W 1908 roku obszar ten został zaanektowany przez Cesarstwo Austro-Węgierskie, co doprowadziło do zamordowania w 1914r. następcy tronu Austro-Węgier, Franciszka Ferdynanda. Zdarzenie to jest uznawane za początek I wojny światowej. Następnie Bośnia i Hercegowina została włączona do Królestwa Jugosławii a w 1945 roku stała się jednym z sześciu państw Ludowej Republiki Jugosławii, będącej w rękach Josipa Tity.

Dom Osmannishka w Bjagaj

Po upadku Jugosławii, w 1992 roku Bośnia i Hercegowina została uznana za niepodległe państwo. Od samego początku ludność była bardzo podzielona – bośniaccy Serbowie ogłosili własną republikę i szybko udało im się przejąć kontrolę nad większością kraju. Zapoczątkowało to krwawą wojnę trwającą 3 lata, między bośniackimi muzułmanami (Bośniakami) a bośniackimi Chorwatami przeciwko Bośniackim Serbom. W 1994r. utworzono federację Bośniaków i Chorwatów bośniackich, które zmagały się z wieloma trudnościami we wspólnej walce przeciwko Serbom. Konflikt między Federacją a Republiką Serbską trwał nadal, a jego kulminacją była masakra w Srebrenicy. Pod wpływem silnej presji międzynarodowej, w listopadzie 1995 roku walczącym udało się podpisać porozumienie pokojowe. W czasie wojny domowej zginęło ok. 100 000 osób a wielu Bośniaków było zmuszonych do ucieczki z kraju.

Dziś władzę w kraju sprawuje rząd w skład którego wchodzą Bośniacy, Serbowie i Chorwaci. W młodym państwie panują obecnie pokojowe nastroje, które charakteryzują się dużym optymizmem na przyszłość.

Tunel pod Sarajewem o długości 160 metrów został wybudowany w 1993 roku

Sarajewo

Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Miasto jest niesamowitym symbolem historii, kultury, wojny i polityki. Jest tu wiele pozostałości z czasów osmańskich, co szczególnie podkreślają wąskie, brukowane uliczki nieopodal bazaru Baščaršija, który od czasu budowy w XVI wieku jest tętniącym życiem punktem handlowym Sarajewa. Ulice noszą nazwy od rzemiosł, które kiedyś tu praktykowano.

Ulice handlowe mają swoje początki przy głównym placu, którego charakterystycznym punktem jest fontanna Sebilj. Została ona zbudowana w 1754 roku przez bośniackiego wezyra Mehmeda-Pašę Kukavicę, a później zrekonstruowana w 1891 roku. Funkcjonuje do dziś a legenda głosi, że kto napije się z niej wody, ten na pewno do Sarajewa wróci.

To także tu, na starówce Sarajewa znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł architektonicznych -  Meczet Gazi-Hursev Bega.

Miasto wiąże również swoją przeszłość z Austro-Węgrami, czego ślad widzimy m.in. w głównej arterii na rzece Miljacka – Obala Kulina Bana. Tam można zobaczyć efektowne fasady powstałe w czasach panowania Cesarstwa Austro-Węgierskiego, w tym Urząd Pocztowy, który został zbudowany w 1909 roku na wzór znajdującego się urzędu w Wiedniu. Poczta została zbombardowana w 1992 roku, ale w ostatnich latach odbudowano ją w pełnej okazałości. Nieopodal, wzdłuż drogi tablice pamiątkowe wskazują miejsce przy Moście Łacińskim, w którym zamordowany został następca tronu Austro-Węgier, Franciszek Ferdynand. To wydarzenie przyczyniło się do wybuchu I wojny światowej.

W latach 1992-95 Sarajewo było dotknięte masowymi bombardowaniami, ale dzięki szerokiej odbudowie, miasto otrząsnęło się z wojennego kurzu. Cerkwie i meczety sąsiadują z komunistycznymi budynkami i tętniącymi życiem kawiarniami.

Główny plac i bazar w Sarajewie, Bascarsija

Mostar

Mostar jest miastem położonym po obu stronach rzeki Neretwy i jest piątym co do wielkości miastem Bośni i Hercegowiny. Znane jest z kulowego mostu „Stari Most”, który przez ponad 500 lat uważany był za symbol połączenia Wschodu z Zachodem – muzułmańskich Bośniaków i katolickich Chorwatów. Niestety, oryginalny most pochodzący z XVI wieku w czasie wojny domowej został zbombardowany. Ze względu na jego wartość historyczną oraz symboliczną Stari Most został odbudowany a Mostar dziś jawi się jako jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miast Bośni i Hercegowiny.  

Niedaleko od Mostaru położone jest wpisane na listę UNESCO stare kamienne miasto Počitelj na szczycie którego znajduje się fort.  Miasteczko zostało zbudowane w 1383 roku przez króla Tvrtko. Nieco dalej, w głębi lądu leży Blagaj, gdzie podziwiać można klasztor derwiszów. Stamtąd warto wybrać się do drugiego najczęściej odwiedzanego miasta pielgrzymów katolickich, Medziugorje, gdzie wierzący gromadzą się na Górze Objawienia.

Słynny Stari Most

Wielka Bałkańska Przygoda

Historyczna podróż przez 6 bałkańskich krajów dawnej Jugosławii od Serbii przez Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę i Kosowo aż do Macedonii Północnej

  • 2 terminy
  • 12 dni
  • Od 7 998,–
od Warszawa
Udostępnij