Wybierz się w podróż do Estonii

Była republika radziecka po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku szybko dołączyła do wspólnoty europejskiej i podobnie jak Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004roku. Estonia zanim stała się częścią Związku Radzieckiego była niepodległym państwem, ale przez wieki różne państwa, w tym i Polska i Dania, walczyły o jej terytoria.

Ludność 1,3 mln
Stolica Tallinn
Język Estoński
Niebieski kolor symbolizuje niebo, czarny - ziemię, a biały reprezentuje wolność
Ciekawostki

Estonia to pierwszy kraj na świecie, w którym można było głosować przez internet. Pierwszy raz było to możliwe w 2005 roku.

Komunikacja miejska w Tallinie jest bezpłatna dla wszystkich mieszkańców miasta. Turyści muszą jednak płacić za bilety autobusowe.

Historia Estonii

W średniowieczu, między 1206 a 1645 rokiem, Dania panowała nad różnymi częściami Estonii. Więź historyczna między tymi dwoma krajami jest szczególna również dzięki legendzie od duńskim gubernatorze i biskupie Andersie Sunesenie, który służył królowi Waldemarowi II. Przebieg wielkiej bitwy z 1219 roku nagle zmienił się i Duńczycy zwyciężyli. Ich król Waldemar przybrał przydomek Zwycięski. Według legendy podczas najcięższych walk biskup ukląkł na wzgórzu i wzniósł ramiona ku niebu. Nagle z niebios opadł na ziemię sztandar, który przyniósł zwycięstwo królowi Waldemarowi i jego rycerzom. 15 czerwca w dzień Waldemara na pamiątkę tego wydarzenia, legenda to czy nie, Duńczycy obchodzą dzień swojej flagi, która nazywa się Dannebrog. W kolejnych stuleciach także Niemcy, Szwedzi i Rosjanie atakowali Estonię.

Brama Viru stanowi część muru obronnego Tallina zbudowanego w XIV w.

Tallin

Z 1,4 miliona Estończyków 400 000 mieszka w stolicy, mieście Tallin. Jego nazwa jest złożeniem dwóch słów Taani i Linn, co znaczy miasto Duńczyków, lub duńskie miasto. Leży na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej na północy Estonii.  Miasto rozrosło się wokół Raekoja Plats – placu ratuszowego –  z gotyckim ratuszem, tętniącymi życiem kawiarniami i ulicznymi muzykantami grającymi na kontrabasach i różnych instrumentach dętych. Tallińska starówka jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych dzielnic w Europie. Poza ratuszem warto zobaczyć również ratuszową aptekę, która istnieje w tym samym miejscu od 1422 roku i jest jedną z najstarszych na całym świecie. Tuż przy starówce znajduje się Toompea – z niem. wzgórze katedralne –wapienne wzniesienie, na którym mieści się szereg pięknych historycznych budynków np. Sobór św. Aleksandra Newskiego, katedra talińska, zamek Toompea Loss z ogromną wieżą Pikk Herman. Znajduje się tam także Dom Stenbocka, czyli siedziba rządu Estonii. O rzut beretem dalej mieści się duński ogród królewski.

Zachód słońca nad starówką w Tallinie.

Pozostałością po czasach przynależności do Związku Radzieckiego jest m.in. była siedziba główna KGB na Pikk tänav oraz wielka wieża telewizyjna o wys. 314 m koło Pirita. Wieżę zbudowano z okazji igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980r. Na wysokości 170m mieści się punkt widokowy. Widać z niego panoramę stolicy – perspektywa jest troszkę większa niż z wieży kościoła św. Olafa w centrum Tallinna. W parku Kadriorg znajdziemy więcej pamiątek z radzieckiego okresu np. gigantyczną muszlę na placu festiwalowym. Jest tam także okazały pałac Kadriorg – zarówno park jak i pałac zaprojektował Piotr Wielki w podarunku dla żony Katarzyny I.

W Pałacu Kadriorg mieści się teraz muzeum sztuki.

Pozostałe zabytki Estonii

Warto odwiedzić skansen Rocca al Mare ze starymi budynkami oraz parkiem narodowym Lahema o powierzchni 725km2, znajduje się 50 km na wschód od stolicy. Zobaczyć tam można stare gospodarstwa, znaleziska archeologiczne z dawnych osad i bogatą florę z ponad 700 różnymi gatunkami. Kontynuując zwiedzanie Estonii – na zachodzie warto odwiedzić stary nadbałtycki port Pärnu, a w północnowschodniej części stare duńskie miasto Rakvere oraz czarujące miasteczko uniwersyteckie Tartu w południowo wschodniej Estonii, z 100 000 mieszkańców, drugie największe miasto w kraju.

Estonia jest krajem, który nie przytłacza swą wielkością – z bazą w Tallinie można spokojnie dotrzeć do wszystkich jego najciekawszych miejsc. Zamek w Kuressaare na pewno się do takich zalicza. Był własnością Duńczyków przez 100 lat, ale król Christian IV musiał go oddać po przegranej wojnie ze Szwedami.

Ratusz w Tartu

Bursztynowym Szlakiem przez Litwę, Łotwę i Estonię

Odkryj historyczne Starówki 3 nadbałtyckich stolic: Rygi, Wilna i Tallina, imponujące zamki zakonów rycerskich, piękne krajobrazy i wspólną historię 3 krajów

4,3
  • 2 terminy
  • 8 dni
  • Od 5 498,–
od Warszawa
Udostępnij