Finlandia

Pierwsze skojarzenie o Finlandii to takie, że to dom Świętego Mikołaja i że na każdego dorosłego mieszkańca przypadają aż dwie sauny.

Finlandia to państwo w Europie Północnej,  powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917 r. Członek Unii Europejskiej od 1995 r. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią, od wschodu z Rosją a poprzez wody terytorialne Zatoki Fińskiej z Estonią. Od zachodu i południa ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego

Finlandia dzieli się na 19 regionów i 70 podregionów. Najmniejszym z regionów są Wyspy Alandzkie, archipelag położony w południowo-zachodniej części kraju. Położona na północy Laponia to ojczyzna Lapończyków Zamieszkuje ją około połowa rdzennych fińskich Lapończyków.

W Finlandii znajdziemy ponad 2 miliony saun fińskich. Teraz są one bardzo nowoczesne, ale w przeszłości Finowie tworzyli w swoich mieszkaniach pokoje, w których umieszczano piec. Rozgrzane kamienie polewano wodą, dzięki czemu pojawiała się para. W takim pokoju było bardzo gorąco, dzięki czemu nie musieli się oni martwić o ogrzewanie reszty mieszkania. Niedługo później Finowie zaczęli korzystać z kąpieli cieplnych. Taka tradycja została z nimi do teraz. Sauny używa się jako miejsca do spędzania czasu z przyjaciółmi, a nawet do przeprowadzania mniej oficjalnych spotkań biznesowych.

Liczba ludności 5,5 mln
Stolica Helsinki
Język Fiński
Ciekawostki

Finlandia jako pierwszy na świecie kraj ustanowił dostęp do internetu, jako prawo człowieka. Miało to miejsce w 2010 roku. Zgodnie z prawem dostęp do szerokopasmowego internetu jest gwarantowany w konstytucji.

Finlandia jako jedyne państwo na świecie nadaje wiadomości w języku łacińskim. Odbywa się to w radiu YLE trzy razy w tygodniu. W większości krajów uznaje się łacinę za język martwy i w ogóle się w nim nie mówi.

Natura

Finlandia nazywana jest Krainą Tysiąca Jezior, ale ta liczba nawet nie zbliża się do rzeczywistości. Na terytorium Finlandii jest… 187 888 jezior – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. To też państwo, w którym jest niezliczona ilość wysp. W Finlandii jest ich aż 179 888.

Nie jest sekretem, że w Finlandii panują wyjątkowo ciemne i ponure zimy, ale w lecie kraj zdecydowanie zasługuje na swoje przezwisko – Kraina Północnego Słońca. Zajedź na północ w czerwcu lub lipcu, a zobaczysz, że słońce nigdy nie chowa się za horyzontem.

Jezioro Inari jest największym w Laponii.

Historia

Pierwsze plemiona przybyłe z południa zasiedliły Finlandię około 9000 roku p.n.e. Północ została zasiedlona znacznie później przez Pralapończyków. Około 4000 roku p.n.e. rozwinęły się kultury wypalające i używające ceramiki. Z terenów nadbałtyckich zaczęły napływać ludy uprawiające ziemię. Ich potomkami są dzisiejsi Finowie.

Historyczne miasto Porvoo.

Od średniowiecza do 1809 Finlandia znajdowała się pod panowaniem szwedzkim.
W wyniku przegranej wojny przez Szwecję, w 1809 roku Finlandia stała się częścią Rosji. Jako Wielkie Księstwo Fińskie z carem jako władcą, miała jednak własny rząd i walutę. W 1812 Helsinki stały się stolicą Finlandii (zastępując miasto Turku). Po wybuchu rewolucji bolszewickiej, Finlandia ogłosiła swoją niepodległość w 1917.
W latach 1939-1940 ZSRR zaatakował Finlandię. W czasie tego konfliktu zbrojnego, nazwanego wojną zimową, Finlandia obroniła swoją niezależność, tracąc jednak część swojego terytorium (m.in. Karelię przy granicy rosyjskiej).
Od 1995 roku Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej. W 2002 roku przyjęto walutę euro. Obecnie jest jednym z najbogatszych państw świata.

Helsinki

Stolica Finlandii leży na półwyspie z trzech stron oblanym wodami Bałtyku. Linia brzegowa miasta poprzecinana jest zatokami i tysiącem wysp szkierowych. Większość wysepek połączonych jest ze stałym lądem mostami tworząc niezwykle malowniczy, portowy krajobraz. Niesamowite wrażenie robi zimą zmrożony Bałtyk – między wyspami można po prostu przejść po lodzie.

Plac Senacki, Helsinki

Zwiedzanie Helsinek najlepiej zacząć od Placu Senackiego, nad którym góruje luterańska Katedra. Nie sposób pominąć tego miejsca – wysokie białe kolumny zakończone zielonymi kopułami widać już z daleka. Na placu znajdziecie również pomnik cara Aleksandra II, który przypomina o ścisłych związkach nie tylko Helsinek, ale też całej Finlandii z Rosją. Z Placu Senackiego już tylko kilka kroków dzieli nas od nabrzeża i kolejnego bardzo charakterystycznego miejsca w mieście – to plac targowy, Kauppatori. Jak sama nazwa wskazuje znajdziecie tutaj stragany: z pamiątkami, bibelotami i przekąskami.

Co jeszcze trzeba zrobić będąc w Helsinkach? Wybrać się na saunę! To chyba najbardziej fińskie doświadczenie, jakie można sobie wyobrazić.

Turku

Turku to miasto położone w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki. W przeszłości było ono stolicą od 1809 do 1812 roku. Kusi swą długą historią (jest najstarszym miastem w tym państwie) oraz swymi zabytkami. W czasie wycieczki po mieście koniecznie trzeba zobaczyć dwie perełki architektury średniowiecznej, czyli tutejszy zamek oraz katedrę z XIII wieku. Ciekawym obiektem jest też hala targowa z XIX stulecia. Na turystów w Turku czekają też liczne placówki muzealne. Muzea Farmacji oraz Przyrodnicze są jednymi z najważniejszych atrakcji tego typu, którymi może skusić podróżnych Finlandia. W pobliżu miasta nie brak też miejsc, w których znajdzie dla siebie szereg atrakcji cała rodzina. Jedną z tych najważniejszych jest park rozrywki, którego głównymi bohaterami są mieszkańcy Doliny Muminków.

Finlandia wycieczki

  • Finlandia i Estonia – bałtyckie perły

    Wybierz się na fascynującą wycieczkę do dwóch nadbałtyckich krajów: Finlandii i Estonii z ich bardzo ciekawą historią, piękną przyrodą i wspaniałymi miastami

    • 04-04-2025
    • 8 dni
    • 6 998,–
    od Warszawa
  • Opera w Savonlinnie

    Światowej klasy opery w słynnej fińskiej krainie tysiąca jezior, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy Finlandii i jej stolica - Helsinki.

    4,4
    • 2 terminy
    • 6 dni
    • Od 6 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij