Wybierz się w podróż do Gruzji

Tam, gdzie Europa styka się z Azją, które oddziela łańcuch Kaukazu, u jego podnóży leży Gruzja. Czarujące krajobrazy i perły kultury - historyczne miasta, imponujące klasztory i bardzo stare kościoły. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo jak druga, a dowody z tamtych czasów można podziwiać w wielu zakątkach kraju. W dawnej stolicy Gruzji, Mcchecie, znajdują się najstarsze i najważniejsze świątynie, które ze względu na postępujące zniszczenie zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO. Obecna stolica, Tbilisi, to duża i nowoczesna metropolia.

Ludność 4,5 mln
Stolica Tbilisi
Język Gruziński
W centrum flagi jest krzyż św. Jerzego, który po 500-letniej przerwie, wrócił do łask w 2004 r. Po rewolucji róż symbolice flagi nadano nowe znaczenie. Już w średniowieczu biały kolor był gruzińską barwą narodową.
Ciekawostki
Gruzini twierdzą: „Gość w dom, Bóg w dom. Gość jest wysłannikiem Pana Boga”
Legenda głosi, że szata Jezusa została pochowana pod katedrą w Gruzji

Przyroda

Przyroda Gruzji jest wspaniała i różnorodna. Północna część kraju przyciąga miłośników krajobrazów  Wielkim Kaukazem, którego szczyty są często pięknie pokryte śniegiem. Stoki o południowym nachyleniu obniżają się w kierunku Małego Kaukazu, rozciągając się aż do Turcji i Armenii. Między nimi rozprzestrzeniają się żyzne doliny, a na dobrze nasłonecznionych stokach od setek lat uprawia się winorośl. Rolnictwo to główny sektor gospodarki Gruzji. Większa część powierzchni kraju znajduje się w klimacie podzwrotnikowym, dzięki czemu panują tu korzystne warunki pod uprawę owoców cytrusowych, tytoniu, bawełny, herbaty czy kukurydzy.
Kazbek to najwyższy szczyt Gruzji

Historia

Najstarsze ślady ludzkiej obecności na terenie Gruzji pochodzą z wczesnej epoki kamiennej, a stałe osady istniały tu już w epoce miedzi. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w roku 337 r., będąc obok Armenii  najstarszym chrześcijańskim państwem w Europie.  Na terenie Gruzji jest mnóstwo śladów historycznych potwierdzających wyznanie tej wiary. Symbolem narodowym jest monaster Cminda Sameba (cerkiew Świętej Trójcy), który położony jest w pięknym krajobrazie z Kaukazem w tle.

Od XI w. Gruzja była lokalnym mocarstwem z silnym królem, ale w XIII w. najechali na kraj Mongołowie, kładąc kres monarchii. Potem kraj pozostawał w strefie wpływów Imperium Otomańskiego i Persji. Poczynając od 1801 r. Rosja anektowała kolejne tereny Gruzji, podporządkowując je sobie do końca XIX w. Gruzja została, z Armenią i Azerbejdżanem, włączona do Związku Radzieckiego pod nazwą Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka. W wyniku gorbaczowskiej pierestrojki Gruzja ogłosiła niepodległość w 1991 r. Jako protest sfałszowanych wyborów w 2003 r. przed parlamentem w Tbilisi wybuchły demonstracje, doprowadzające do ponownych wyborów prezydenckich.

Przywiązanie do tradycji opowiadania historii widać w starej części Tbilisi, które stało się mekką dla miłośników książek

Tbilisi

Stolica Gruzji leży na dawnym szlaku handlowym, który wieki temu przemierzały karawany z towarami wiezionymi między Europą a Azją. Stare miasto zyskało dzięki tym wpływom orientalny charakter. Większa część stolicy jest jednak nowoczesna. W jednej w wielu kawiarni i restauracji można skosztować narodowej potrawy chaczapuri - chleba serowego.  W Tbilisi są również wspaniałe łaźnie siarkowe. Zostały zbudowane na naturalnych gorących źródłach, gdzie dzisiaj w wyremontowanych pomieszczeniach pod ziemią można skorzystać z kąpieli, masaży i zabiegów pielęgnacyjnych. W mieście jest Muzeum Narodowe z ciekawymi, bogatymi zbiorami historycznymi, a w Galerii Narodowej można oglądać dzieła sztuki gruzińskiej.  W Gruzji, w mieście Gori położonym godzinę drogi od stolicy, urodził się Stalin. Dla zwiedzających otwarty jest jego rodzinny wiejski dom, w którym dorastał, oraz muzeum z pamiątkami po nim.
Jedna z wielu tbiliskich łaźni
Udostępnij