Wybierz się w podróż do Gruzji
Tam, gdzie Europa styka się z Azją, które oddziela łańcuch Kaukazu, u jego podnóży leży Gruzja. Czarujące krajobrazy i perły kultury - historyczne miasta, imponujące klasztory i bardzo stare kościoły. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo jak druga, a dowody z tamtych czasów można podziwiać w wielu zakątkach kraju. W dawnej stolicy Gruzji, Mcchecie, znajdują się najstarsze i najważniejsze świątynie, które ze względu na postępujące zniszczenie zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO. Obecna stolica, Tbilisi, to duża i nowoczesna metropolia.
Przyroda
Historia
Najstarsze ślady ludzkiej obecności na terenie Gruzji pochodzą z wczesnej epoki kamiennej, a stałe osady istniały tu już w epoce miedzi. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w roku 337 r., będąc obok Armenii najstarszym chrześcijańskim państwem w Europie. Na terenie Gruzji jest mnóstwo śladów historycznych potwierdzających wyznanie tej wiary. Symbolem narodowym jest monaster Cminda Sameba (cerkiew Świętej Trójcy), który położony jest w pięknym krajobrazie z Kaukazem w tle.
Od XI w. Gruzja była lokalnym mocarstwem z silnym królem, ale w XIII w. najechali na kraj Mongołowie, kładąc kres monarchii. Potem kraj pozostawał w strefie wpływów Imperium Otomańskiego i Persji. Poczynając od 1801 r. Rosja anektowała kolejne tereny Gruzji, podporządkowując je sobie do końca XIX w. Gruzja została, z Armenią i Azerbejdżanem, włączona do Związku Radzieckiego pod nazwą Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka. W wyniku gorbaczowskiej pierestrojki Gruzja ogłosiła niepodległość w 1991 r. Jako protest sfałszowanych wyborów w 2003 r. przed parlamentem w Tbilisi wybuchły demonstracje, doprowadzające do ponownych wyborów prezydenckich.