Wybierz się w podróż do Malagi

Malaga jest zarówno nadmorskim kurortem, jak i bastionem kultury z szeroką gamą interesujących budynków, ekscytujących instytucji kulturalnych i atrakcji gastronomicznych. Wokół miasta jest bardzo wiele możliwości odkrywania sąsiednich miast i wspaniałej przyrody.

Ludność 579 tys.
Data powstania miasta 770 p. n. e
Język hiszpański
Flaga Malagi
Ciekawostki

Flaga Malagi jest fioletowo-zielona z umieszczonym na środku herbem miasta, który pochodzi z XV wieku. Herb przedstawia miasto Malaga i wzgórze Gibralfaro, czyli zamek zbudowany przez Fenicjan na wzgórzu Gibralfaro w Maladze. Uważa się, że kolor fioletowy nawiązuje do koloru tunik noszonych przez armię Hannibala przeciwko Celtom i Galom. Niektórzy uważają również, że zielony i fioletowy są powiązane z naturalnymi kolorami Gibralfaro - fioletowy, gdy światło słoneczne uderza w skały i zielony to okoliczna roślinność.

Hans Christian Andersen odwiedził Malagę w 1862 roku. Autor m.in "Brzydkiego kaczątka" urzeczony pięknem miasta podczas podróży w 1862 roku napisał, iż w żadnym innym hiszpańskim mieście nie czuł się bardziej szczęśliwy. Jest kilka miejsc w Maladze, które przypominają o pobycie pisarza. W 2005 roku Malaga podziękowała za miłe słowa, wznosząc pomnik Andersena na Plaza de la Marina, siedzącego na ławce ze swoją torbą podróżną.

Atrakcje Malagi

Malaga znajduje się na wybrzeżu Costa del Sol i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Z około 580 000 mieszkańców jest szóstym co do wielkości miastem w Hiszpanii po Madrycie, Barcelonie, Walencji, Sewilli i Saragossie.
Rzeka Guadalmedina dzieli miasto na dwie części, ze starym centrum na lewym brzegu. Miasto posiada jedno z największych lotnisk w Hiszpanii, port handlowy i uniwersytet, a dzięki korzystnemu klimatowi jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Hiszpanii.
 

Renesansowa katedra w Maladze

Malaga jest domem dla wielu interesujących budynków i ekscytujących instytucji kulturalnych. Dziś, to jedno z najlepszych miejsc, aby bliżej poznać twórczość Picassa. Można również odwiedzić miejsce narodzin mistrza na Plaza de la Merced, gdzie mieści się wystawa ceramiki Picassa. Przy deptaku Calle Granada znajduje się kościół Santiago, w którym mały Pablo został ochrzczony, a okazały pałac szlachecki Palacio de Buenaventur mieści dzieła artysty w Muzeum Picassa.
W mieście znajduje się kilka innych wspaniałych muzeów i przestrzeni wystawowych, w tym nowsze Muzeum Carmen Thyssen, w którym znajduje się imponująca kolekcja klasycznych hiszpańskich malarzy z XIX i XX wieku. Warto również odwiedzić Museo Centre Pompidou-Málaga, które jest oddziałem światowej sławy muzeum w Paryżu o tej samej nazwie.
Inne atrakcje kulturalne miasta obejmują katedrę w Maladze, strukturę obronną Alcazaba połączoną z fortecą, zamek Gibralfaro i rzymski teatr.
Malaga jest również doskonałym miastem na wędrówkę kulinarną i oprócz doskonałych restauracji, warto odwiedzić Mercado Atarazanas, wspaniałą halę targową Malagi, zbudowaną w arabsko-hiszpańskim stylu mudéjar i przypominającą wejście do meczetu.

 

Przyroda wokół Malagi

Przyroda wokół Malagi jest bogata i zróżnicowana. Miasto położone jest na zachodnim brzegu Morza Śródziemnego na wybrzeżu Costa del Sol i otoczone jest górami Sierra de Mijas i Montes de Málaga. Do Morza Śródziemnego wpadają dwie rzeki Guadalmedina i Guadalhorce.
Niedaleko, pasmo górskie Sierra Nevada wznosi się od wybrzeża i ciągnie na południe od Granady, a podróż z plaż Costa del Sol do ośnieżonych szczytów, które rozciągają się na ponad 3000 metrów w powietrzu, zajmuje niewiele ponad godzinę.
Mulhacén o wysokości 3 479 metrów jest najwyższą górą na Półwyspie Iberyjskim.

Zachód słońca nad górami Sierra Nevada

Historia Malagi

Malaga jest pięknie położona w zatoce osłoniętej górami z arabskim zamkiem Alcazaba, który świadczy o jej dawnej świetności. Znajdują się tu również pozostałości po Rzymianach, w tym rzymski teatr.
Historia sięga jednak jeszcze dalej, ponieważ Malaga - pod nazwą Malaka (dosłowne tłumaczenie to miejsce, w którym solą ryby) - została założona przez Fenicjan około 800 r. p.n.e..
Fenicjanie zostali później pokonani przez Greków (w VI wieku p.n.e.), którzy założyli kolonię o nazwie Mainake, którą kontrolowali do czasu jej zniszczenia przez mieszkańców Kartaginy, którzy mieszkali na tym obszarze do 206 roku p.n.e.

Arabski zamek Alcazaba

Następnie przybyli tu Rzymianie, a wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego miasto i okolica stały się magnesem dla imigracji i osadnictwa plemion niemieckich, zanim arabska dominacja przejęła kontrolę nad tymi ziemiami.
Kiedy duński poeta słynnych baśni Hans Christian Andersen odwiedził Malagę w 1862 roku było to zupełnie inne miasto niż dziś, gdzie turystyka opiera się na zupełnie innej skali niż w czasach poety.
Gospodarka  zaczęła kwitnąć, gdy turyści przybywali do małych wiosek rybackich wzdłuż wybrzeża, a ludzie znajdowali pracę w branży turystycznej.
W ostatnich latach miasto wzbogaciło się o wiele muzeów prezentujących wszystko, od sztuki po samochody.