Wybierz się w podróż do Irlandii

Irlandia to bajecznie piękne klify, bujne łąki, wielkie miasta i niezwykle bogata kultura. Tę zieloną wyspę zamieszkuje wyjątkowo przyjazny, lecz dumy naród. Irlandczycy dają się łatwo poznać nad kuflem guinnessa lub przy szklaneczce whisky Tullamore Dew.

Liczba ludności 4,9 mln
Stolica Dublin
Język irlandzki i angielski
Kolor zielony symbolizuje katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – nadzieję na pokój i jedność między nimi.
Ciekawostki
Irlandia jest najczęstszym laureatem Konkursu Piosenki Eurowizji.
Pierwszy sklep bezcłowy otwarto na lotnisku w Irlandii w 1947 roku.

Wyspa Irlandia

Irlandia jest trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie. Dzieli się na Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, oraz Republikę Irlandii. Pierwsze ślady historyczne na Irlandii datowane są na mniej więcej 7000 lat przed Chrystusem, kiedy na wyspę migrowali myśliwi z kontynentu europejskiego. Irlandia została zasiedlona przez Celtów, a najstarsze wzmianki o nich pojawiają się w VI wieku p.n.e. Celtowie to grupa ludów indoeuropejskich, które zasiedlały Szkocję, Francję i Portugalię – tu nazywano ich Galami. Kultura celtycka miała główny i znaczący wpływ na rozwój Irlandii, a dzisiejsze społeczeństwo od niej się przecież wywodzi.
Pięknie przyozdobione drzwi w Dublinie

Atrakcje Irlandii

Osada założona przez duńskich i norweskich wikingów w 841 r. dała początek Dublinowi. W średniowieczu kontrolę nad miastem przejęli Normanowie, którzy w 1204 r. zbudowali tu zamek (Dublin Castle). Zamek Dubliński pełnił funkcję warowni, a w jego murach mieściła się administracja państwa i przechowywano insygnia królewskie. W 1907 roku insygnia koronacyjne skradziono i do dziś nie zostały one odnalezione. Mury zamku służyły wielu różnym celom, aby ostatecznie stać się dzisiejszą siedzibą rządu Irlandii. Na szczęście obiekt ten jest otwarty dla zwiedzających z całego świata.
Główne obiekty Dublina zbudowano w średniowieczu
W Dublinie znajduje się Trinity College, irlandzka uczelnia założona w 1592 roku przez królową Elżbietę. Uniwersytet ten wykształcił wielu sławnych pisarzy, między innymi Jonathana Swifta, autora „Podróży Guliwera”, czy Brama Stokera, autora powieści „Drakula”. Na południowy zachód od Dublina leży nadmorskie miasteczko Cobh. W latach 1848-1950 co trzeci irlandzki emigrant wyruszał stąd do Ameryki Północnej. Jedną z emigrantek była kilkunastoletnia wtedy Annie Moore, która razem z braćmi wybrała się przez Atlantyk do Nowego Jorku. Jako symbol tamtych czasów w Cobh i w Nowym Jorku wzniesiono pomniki panny Anny Moore z tobołkiem, podobno pierwszej imigrantki, która zeszła na ląd na Ellis Island.
Trinity College

Zielona wyspa

Cała wyspa porośnięta jest trawą i krzewami, ponieważ jej łagodny klimat, który zawdzięcza wpływom Prądu Północnoatlantyckiego, sprzyja bujnej wegetacji. Irlandia nazywana jest „zieloną wyspą”. Linia brzegowa Irlandii jest przepiękna, pełna dramatycznych klifów, zatoczek i fiordów. Jedno z najważniejszych miejsc na wyspie to Klify Moheru, wpisane na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Krajobraz klifów zapiera dech w piersiach. Wybrzeże parku ciągnie się na ponad 8 km, a ściany urwiska skalnego spadają 200 m pionowo w dół, we wzburzony ocean.
Piękno natury Irlandii można podziwiać z samochodu, podążając trasą Pierścień Kerry
Udostępnij