Wybierz się w podróż do Rejkiawiku

Wspaniałe restauracje i przytulne kawiarnie stanowią przyjemną przerwę od ekscytujących instytucji kulturalnych, w których można zobaczyć sztukę i poznać fascynującą historię Islandii. U progu miasta można zażyć kąpieli w geotermalnym kąpielisku BłękitnaLaguna lub wybrać się na wycieczkę do wspaniałych atrakcji przyrodniczych Złotego Kręgu, nazwy jednej z najciekawszych wycieczek, jakie można odbyć na Islandii.

Ludność 131 tys.
Data powstania miasta 874 rok
Język islandzki
Rejkiawik
Ciekawostki

Według najnowszych badań, 60% Islandczyków wierzy w elfy i skrzaty. Nie tak dawno świat obiegła informacja, że islandzki sąd zakazał budowy drogi łączącej Reykjavik z półwyspem Alftanes, bo to wpłynęłoby negatywnie na kościół elfów znajdujący się w tamtej okolicy.

Rejkawik jest najbardziej na północ wysunietą stolicą na świecie. Położony na zachodnim wybrzeżu Islandii, Rejkawik jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum kraju.

Atrakcje Rejkiawiku

Wjeżdżając do Rejkiawiku nie sposób przegapić kościoła Hallgrímskirkja, który majestatycznie góruje na wzgórzu ponad miastem. Z kościoła można podziwiać wspaniałe widoki na miasto, morze i góry na horyzoncie, a sam kościół jest również bardzo interesujący.
Został on zaprojektowany przez Guðjóna Samúelssona (1887-1950), pierwszego islandzkiego architekta i twórcę wielu najważniejszych budynków w mieście. Architektura jest inspirowana wulkanicznymi kolumnami widocznymi w wielu częściach wyspy, a przed kościołem znajduje się posąg Leifa Eiríkssona („Leif Szczęśliwy”). Posąg jest darem od Stanów Zjednoczonych z okazji 1000. rocznicy islandzkiego Althingu w 1930 roku.

Hallgrímskirkja jest największym kościołem na wyspie

Warto odwiedzić Höfdi House, zabytkowy drewniany dom w północnej części stolicy Islandii, w którym w dniach 11-12 października 1986 miało miejsce spotkanie prezydentów Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa oraz interesujący Heritage House, w którym znajduje się wspaniała kolekcja starych islandzkich manuskryptów, które wróciły na islandzką ziemię z Kopenhagi w latach 70-tych.


Nie wolno również przegapić Harpa, nowego centrum koncertowo-konferencyjnego w Rejkiawiku zaprojektowanego przez Henninga Larsena, inspirowanego zorzą polarną i dramatyczną islandzką przyrodą.

W mieście znajduje się kilka interesujących muzeów. Hafnarhús (Listasafn Reykjavíkur) ma światowej klasy wystawy i mieści dużą kolekcję islandzkiego artysty pop-artu Erró, podczas gdy Muzeum Sztuki Kjarvalsstadir zostało zbudowane na cześć niegdyś najpopularniejszego islandzkiego artysty, Jóhannesa S. Kjarvala. Warto również odwiedzić Muzeum Narodowe, w którym bogato zilustrowano barwną i dramatyczną historię kraju.

Interesujący jest również Dom Wulkanów, centrum edukacyjne, w którym można dowiedzieć się o trzęsieniach ziemi i erupcjach wulkanów, w tym o wielu różnych odmianach lawy wulkanicznej. Wyświetlane są tam filmy dokumentalne o erupcjach wulkanicznych, zarówno z Wysp Westmana w 1973 r., jak i ostatniej z Eyjafjallajökull w 2010 r., której duże chmury popiołu spowodowały chaos lotniczy na całym świecie.

Na obrzeżach Rejkiawiku znajduje się słynna Błękitna Laguna lub „Bláa Lónið”, jak nazywa się ją po islandzku. Zarówno latem, jak i zimą, wspaniale jest spędzać czas w ciepłej, zdrowej i jasnoniebieskiej wodzie o temperaturze 37-39 stopni. Kolor wody zawdzięcza się błotu krzemionkowemu i specjalnym niebiesko-zielonym algom, które mają między innymi działanie lecznicze na choroby skóry jak łuszczyca.

Rejkiawik oferuje również ekscytujący wybór galerii i butików z modą, a także duży wybór pięknych i tradycyjnych islandzkich dzianin. W mieście są również popularne restauracje i kawiarnie z przepysznymi lokalnymi daniami. W ostatnich latach Islandia zyskała sławę na mapie gastronomicznej dzięki innowacyjnej i nowoczesnej kuchni opartej na świeżych skandynawskich składnikach.

Natura

Nie musisz wyjeżdżać daleko poza granice miasta, aby doświadczyć wspaniałej przyrody. Wiele z największych islandzkich atrakcji przyrodniczych znajduje się w pobliżu Rejkiawiku. Obejmuje to Złoty Krąg, który jest nazwą jednej z najlepszych wycieczek, jakie można odbyć na Islandii. Złoty Krąg to ok. 250-kilometrowa pętla turystyczna w południowo-zachodniej części Islandii. Na jej trasie leży kilka bardzo ważnych atrakcji, a całą trasę można spokojnie objechać w 1 dzień.


Dobrym miejscem na rozpoczęcie trasy jest Skálholt, gdzie w 1056 roku założono pierwsze biskupstwo na Islandii. Około 40 kilometrów dalej znajduje się największa atrakcja Islandii, wodospad Gullfoss, który spada z wysokości 32 metrów tarasami przez głęboki wąwóz.

Błękitna Laguna to geotermalne uzdrowisko położone w południowo-zachodniej Islandii, w pobliżu miasta Grindavik.

W niewielkiej odległości od wodospadu Gullfoss znajduje się Geysir, który dał swoją nazwę pozostałym gejzerom na świecie. Geysir po raz pierwszy wybuchł pod koniec XIII wieku. Po kilku latach uśpienia, stał się ponownie aktywny w 2000 roku po erupcji wulkanu, ale dziś jest ponownie uważany za uśpiony.


W pobliżu znajduje się także gejzer Strokkur, który wyrzuca potężne masy wody na ponad 20 metrów w powietrze w stosunkowo krótkich odstępach czasu - naprawdę imponujący widok!

Wreszcie, wizyta w chronionym przez UNESCO Parku Narodowym Thingvellir to wspaniałe doświadczenie - niesamowity obszar geologiczny, który jest także siedzibą najstarszego parlamentu na świecie, pochodzącego z 930 r. Islandzkiego Althing, w którym podejmowano wszystkie najważniejsze decyzje historyczne. Parlament zbierał się tutaj do 1798 roku.

 

Historia

Islandia była w dużej mierze niezamieszkaną wyspą na północnym Oceanie Atlantyckim do około 870 roku, kiedy przybyli tam nordyccy osadnicy. Początkowo była wolnym państwem, ale później, w latach1262/64, stała się norweską prowincją.
W 930 r., w Thingvellir utworzono najstarszy parlament na świecie. Islandzki Althing, gdzie podejmowano wszystkie najważniejsze decyzje historyczne, zbierał się tutaj do 1798 roku.

okolice Rejkiawiku

Jednak w 1380 r. Islandia znalazła się pod duńsko-norweską koroną i od 1660 r. do końca II wojny światowej była faktycznie zależna od Danii.
Czas pod duńskim tronem charakteryzował się wielkimi wstrząsami, z serią klęsk żywiołowych i późniejszych epidemii chorób, które sprawiły, że warunki życia na wyspie były bardzo trudne.

Pod koniec XVI i na początku XVII wieku islandzkie manuskrypty zostały zebrane z farm i kościołów i przeniesione do Danii. Islandzkie manuskrypty powróciły na Islandię dopiero pod koniec XX wieku, przyczyniając się do pojednania między narodami islandzkim i duńskim.

W XIX wieku rozpoczęła się walka o niepodległość Islandii, ale dopiero w 1944 roku Republika Islandii stała się rzeczywistością. Chociaż kryzys finansowy mocno uderzył w ten mały wyspiarski kraj, dziś Islandia jest jednym z najbogatszych krajów na świecie pod względem PKB.