Wybierz się w podróż na Łotwę

Spotkamy tu wielkie lasy, długie plaże i barwne krajobrazy, które latem odwiedzane są przez setki bocianów. Zobaczymy ruiny średniowiecznych zamków i miasta, które dają świadectwo wielkiej przeszłości, lecz również upadkowi i biedzie. Łotwa jest miejscem, gdzie wschód spotyka się z zachodem. Kraj należy zarówno do Europy Północnej jak i do Środkowej.

Ludność 2 mln
Stolica Ryga
Język Łotewski
Flaga otrzymała swoją obecną formę w 1917 r. I była flagą Łotwy w latach 1918-40. Flaga została zakazana w czasach sowieckich, ale ponownie stała się flagą narodową w 1990 roku
Ciekawostki

Łotwa jest jednym z krajów, w których społeczeństwo kurczy się najszybciej na świecie.

Dainas to łotewskie rymy, które opowiadają o pozytywnych i negatywnych stronach życia. Uważane są za ważną część łotewskiej tożsamości.

Przyroda na Łotwie

W krajobrazie Łotwy przeważają niziny i wzgórza morenowe. Między wzniesieniami jest sporo terenów podmokłych i torfowisk. Rzeka Dźwina dzieli kraj na dwie połowy. Na zachodzie leży Półwysep Kurlandzki (Kurzeme) a na północy znajduje się wyżynna Liwlandia (Vidzeme). Łotwa ma 500 km linii brzegowej z szerokimi plażami i klifami. Lasy zajmują 40% powierzchni kraju. Gospodarka leśna jest względnie mocno zautomatyzowana, i drewno oraz różne drewniane produkty stanowią istotną część eksportu.

Twierdza Turaida leży na wyżynie nad rzeką Gauja.

Historia Łotwy

Zanim Łotwa ogłosiła niepodległość w 1918 roku, na jej terenach rządzili się obcy książęta, zakony lub państwa. W 1939 roku Niemcy i Związek Radziecki podpisały tzw. pakt o nieagresji.  W tajnym załączniku do umowy państwa te podzieliły między sobą większość Europy Środkowej i Wschodniej. Łotwa wraz z Estonią i Litwą weszły w strefę interesów Związku Radzieckiego. W 1941 roku Łotwa została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy, a po wojnie wkroczyły siły sowieckie, które okupowały kraj do 21 sierpnia 1991 roku tj. do dnia ogłoszenia niepodległości. Stało się tak po dramatycznych wydarzeniach w Rydze, gdzie mieszkańcy z całego kraju pomagali budować barykady z obawy przed atakiem wojsk radzieckich. Dzisiaj Łotwa jest członkiem EU i NATO oraz wielu innych europejskich instytucji. Stosunki z Rosją nie należą do najlepszych, a konflikt na Ukrainie ponownie wzbudził w Łotyszach niepokój.

Średniowiecze uwiecznione na starym mieście Rygi.

Ryga 

Ryga z milionem mieszkańców jest największym miastem w regionie krajów bałtyckich. Jest to pulsująca życiem metropolia pełna kontrastów między nowym a starym, między pięknie odrestaurowanymi budynkami a slumsami w stanie rozkładu. W centrum zobaczymy szerokie bulwary, rozległe parki i ulice z masą sklepów. Położony centralnie Pomnik Wolności ma wielkie znaczenie dla poczucia tożsamości narodowej Łotyszów. W latach 80. w tym miejscu zbierały się demonstracje przeciwko znienawidzonej władzy sowieckiej.

Kawiarnie i sklepy na starym mieście w Rydze

Ryga leży po obu brzegach Dźwiny. Starówka znajduje się na wschodnim brzegu. Centralnym punktem starego miasta jest katedra i plac wokół niej. Stąd rozchodzą się wąskie, brukowane uliczki. Poza starym miastem znajdują się miejsca z bogato zdobionymi budynkami w stylu art nouveau, z których Ryga jest znana. Na ulicy Alberta (Alberta iela) zobaczymy cały ciąg eleganckich domów w stylu art nouveau.

Bogactwo detali na jednym z wielu budynków w stylu art nouveau w Rydze

Bursztynowym Szlakiem przez Litwę, Łotwę i Estonię

Odkryj historyczne Starówki 3 nadbałtyckich stolic: Rygi, Wilna i Tallina, imponujące zamki zakonów rycerskich, piękne krajobrazy i wspólną historię 3 krajów

4,3
  • 13-09-2024
  • 8 dni
  • 5 998,–
od Warszawa
Udostępnij