Poznaj Rosję

Uliczni muzykanci przygrywają do występu sztukmistrzów. Umilają pracę karykaturzystom oraz sprzedawcom, którzy pozbywają się starych garniturów, gadżetów z czasów sowieckich i kopii obrazów rosyjskich malarzy. Przy największym moskiewskim deptaku, w wielkich galeriach handlowych można kupić produkty takich marek jak Gucci czy Prada. A gdzieś obok w bocznych uliczkach, w mieszkaniach gotują się już ruskie pierogi i czerwony barszcz. W Rosji dużo się zmieniło, nadal jednak istnieje w niej nie jeden, lecz wiele światów równoległych.

Ludność 142 mln
Stolica Moskwa
Język Rosyjski
Flaga Rosji pochodzi z 1699 roku. Została ponownie wprowadzona po upadku Związku Radzieckiego.
Ciekawostki
Rosja ma granicę z 15 krajami? Mianowicie z Azerbejdżanem, Białorusią, Chinami, Estonią, Finlandią, Gruzją, Kazachstanem, Koreą Północną, Łotwą, Litwą, Mongolią, Norwegią, Polską i Ukrainą.
komputerowa gra Tetris powstała w Rosji? Wymyślił ją Alexey Pajitnov, który zainspirował się swoją ulubioną grą w tenisa.

Moskwa

Liczni pasażerowie moskiewskiego metra zawsze mają na co patrzeć. System metra w Moskwie składa się z 200 stacji, a jego długość wynosi 333 km. Jest zatem jednym z największych na świecie, i także jednym z najpiękniejszych. Każda stacja jest ozdobiona inaczej np. płaskorzeźbami, pięknymi mozaikami lub sztuką socrealistyczną. Weźmy na przykład niebieską linię metra do placu Czerwonego.  Cała stacja Płoszczad´ Riewolucyi przedstawia temat Wielkiej  Rewolucji Październikowej. Pod 40 sklepieniami stoją figury z brązu przedstawiające bohaterów rewolucji: klęczący pionier z bronią na ramieniu, matka z dzieckiem, czy silny sportowiec.
Matrioszka, najbardziej znana lalka na świecie
A na górze przy ulicy Nikolskiej świecą się cebulowe kopuły Cerkwi Wasyla. Przypominają gigantyczne kolorowe cukierki za placem Czerwonym. Iwan Groźny kazał wznieść tę chyba najbardziej znaną rosyjską cerkiew w połowie XVI wieku na pamiątkę zdobycia Kazania. Przy placu Czerwonym znajduje się Mauzoleum Lenina -  założyciel Związku Radzieckiego leży tu już ponad 80 lat, z kryształowym zegarkiem na ręku, jakby za chwilę miał iść na bal. Jego zabalsamowane ciało sprawia, że fascynująca historia Rosji wydaje się bardzo bliska. Przy placu Czerwonym znajduje się także 115-letni dom handlowy GUM z pięknym, szklanym dachem. Tylko rzut kamieniem dzieli nas od serca tego miasta a także politycznego centrum, Kremla. Był to dom carów aż do XVIII wieku, kiedy Piotr Wielki przeniósł stolicę do Petersburga. Po rewolucji rosyjskiej centrum dowodzenia przeniesiono ponownie na Kreml, i Rosją rządzi się nadal właśnie stąd.
Plac Czerwony w centrum Moskwy

Pozostałe zabytki Moskwy

Wśród pozostałych atrakcji Moskwy są wieża Troicka, Ogród Aleksandra, Pałac Rad, Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym nieprzerwanie płonie ogień na pamiątkę zwycięstwa nad nazizmem, oraz Sobór Uspieński z pięcioma złoconymi kopułami. Cerkiew ta stanowi centrum Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Tutaj koronowano kiedyś carów.

Wakacje w Moskwie to jednak coś więcej niż tylko cerkwie i zabytki historii. Nie wolno zapomnieć o muzeum KGB, gdzie można przekonać się o kreatywności i bezwzględności tajnej służby bezpieczeństwa. Warto przejść się w okolicy stacji metra Arbatskaja i wtopić się w tłum na deptaku Arbat. Polecamy również wycieczkę rzeką Moskwą lub wizytę na cmentarzu Nowodziewiczym, gdzie znajduje się klasztor wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Nowodziewiczy

Petersburg

Rosja nie składa się oczywiście z samej Moskwy. Podróż warto przedłużyć i pojechać do Petersburga, gdzie wielkie, piękne place są wspaniałym, architektonicznym  dowodem na cesarską przeszłość Rosji.  Wzorowany na Wersalu Pałac Zimowy był rezydencją carów aż do rewolucji w 1917 roku. Dzisiaj mieszczą się w nim zbiory Muzeum Ermitażu, wśród których znajdziemy dzieła przedstawicieli różnych epok począwszy od renesansu takich jak Leonardo da Vinci po modernizm np. Matissa, Van Gogha czy Picasso.
Okazały Pałac Zimowy w Petersburgu
W Petersburgu znajdują się również  Marmurowy Pałac, dom Puszkina, muzeum Dostojewskiego, gdzie pisarz mieszkał przez ostatnie lata swojego życia, Cerkiew na krwi z charakterystycznymi, kolorowymi kopułami w kształcie cebul oraz Katedra Kazańska, która podobnie jak Sobór św. Izaaka, wzorowana była na Bazylice św. Piotra w Watykanie. Petersburg wart jest zobaczenia również ze względu na niepowtarzalny puls miasta odczuwalny szczególnie na głównym deptaku Newski Prospekt, oraz ze względu na metro, wcale nie mniej imponujące niż w Moskwie. Można tez spotkać się z Aurorą, wielkim krążownikiem, z którego wystrzelono strzały obwieszczające atak na Pałac Zimowy w 1917 roku. Dziś na statku znajduje się bardzo interesujące muzeum.
Cerkiew na Krwi wzniesiona został aw miejscu zamordowania cesarza Aleksandra II w 1881 roku

Nieznana Rosja

Dopiero gdy wjeżdżamy na Syberię, która ciągnie się od gór Ural aż po Ocean Spokojny, zdajemy sobie sprawę z tego, że Rosja - lub raczej Federacja Rosyjska - jest największym krajem na Ziemi. Z powodu  trudnych warunków atmosferycznych teren ten jest słabo zaludniony, kryje jednak dużo ważnych zasobów naturalnych.  Nieznane oblicze Rosji można poznać również udając się w rejon stepów Kaukazu, na północ od gór, między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, albo do największego miasta położonego za kołem polarnym tj. do Murmańska na Półwyspie Kolskim. Najdłuższa rzeka Europy Wołga jest nie mniej fascynująca, podobnie jak cały okręg nadwołżański ze swoją stolicą , którą jest Niżny Nowogród - czwarte największe miasto w Rosji. Tutaj w latach 80 mieszkał internowany laureat Nagrody Nobla Andrej Sacharow z żoną Jeleną Bonner.
Niżny Nowogród nad rzeką Wołgą

W Rosji można również spędzić czas bardziej aktywnie np. wędrując w górach Ural, gdzie kryją się bogate złoża mineralne i ropy naftowej, lub naokoło jeziora Bajkał. Można też wspiąć się na najwyższą górę Kaukazu czyli na Elbrus wys. 5 642 m n.p.m. Jest to najwyższa góra Rosji i Europy. Jeśli bardziej interesuje nas odpoczynek, lepiej wybrać plaże oraz kurorty u wybrzeży Morza Czarnego.

Rosja może nie jest już wiodącym prym supermocarstwem, ale nadal intryguje, choćby ze względu na swoją wielką powierzchnię i  142 miliony mieszkańców.

Jezioro Bajkał jest najgłębszym jeziorem świata
Udostępnij