Podróż do Rumunii

Na granicy gdzie spotykają się Europa Środkowa, Bałkany i Europa Wschodnia, leży Rumunia. Kraj ten graniczy z Ukrainą i Mołdawią na północy, Węgrami i Serbią na zachodzie, na południu z Bułgarią, a na wschodzie z Morzem Czarnym. Rumunia dzieli się krajobrazowo na 2 części, północna jest górzysta podczas gdy południowa część kraju jest zdominowana przez wielką dolinę Dunaju. Rzeka tworzy imponującą deltę u ujścia Morza Czarnego, gdzie żyje bogata niespotykana ilość gatunków ptaków.

W ciągu ostatniej dekady Rumunia przeszła znaczący rozwój i jest jednym z ostatnich państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej. Można spotkać się tu z dużymi kontrastami: niektóre miasta wyglądają jak te w Europie Zachodniej, niektóre wioski mogą wydawać się wyjęte z przeszłości. Chociaż kultura Rumunii pod wieloma względami jest podobna do innych państw bałkańskich, wyróżnia się ze względu na silne dziedzictwo łacińskie. Wiele zabytków Rumunii jest tak wyjątkowych i cennych, że znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rumuni znani są ze swojej gościnności, zwłaszcza w małych wioskach, gdzie nadal kultywowane są wielowiekowe tradycje. W tradycje wpisane jest picie cujki, czyli własnoręcznie pędzonej przez mieszkańców Rumuni śliwowicy. Kieliszek tego trunku obowiązkowo należy wypić przy każdym spotkaniu towarzyskim.
 

Liczba ludności 22 mln
Stolica Bukareszt
Język Rumuński
Ciekawostki

Najstarsze jak dotąd szczątki Homo Sapiens w Europie znaleziono w jaskini w Rumunii w 2002 roku. Mają 42 000 lat.

W Siedmiogrodzie mieszka spora mniejszość niemiecka - Sasi Siedmiogrodzcy, którzy wyemigrowali w XII i XIII wieku.

Natura

Rumunia znana jest ze wspaniałych walorów przyrodniczych. W dużej mierze podziwiać je można na terenach górskich. Jednym z piękniejszych pasm tego kraju jest Piatra Craiului, gdzie występują liczne zjawiska krasowe. Turyści cenią także Fogarasze, przez które prowadzi słynna szosa, znana jako Trasa Transfogarska. Jeśli szukacie Państwo mało obleganych gór, należy wybrać się w Retezat. Natomiast jedno z ważniejszych pod kątem przyrodniczo miejsc Rumunii leży poza terenami górskimi. Chodzi oczywiście o wpisaną na listę UNESCO Deltę Dunaju.

Dwie trzecie gruntów w Rumunii jest wykorzystywanych pod rolnictwo

Historia

Rumuni uważają się za potomków populacji Daków, którzy w czasach rzymskich mieszkali w Transylwanii i na równinie na północ od Dunaju. Obszar ten był prowincją rzymską do 270 roku naszej ery. W późnym średniowieczu kraj był podzielony na trzy księstwa: Wołoszczyzna, Mołdawia i Siedmiogród, ale ta ostatnia została podporządkowana Węgrom już w XIII wieku. W XVI wieku Rumunia stała się częścią Imperium Osmańskiego do 1877 roku. Po I wojnie światowej terytorium Rumunii zostało rozszerzone między innymi o: Siedmiogród, ale tuż przed wybuchem II wojny światowej król został zmuszony do oddania kolejnych ziem, a Siedmiogród ponownie znalazł się pod rządami Węgier.

W rumuńskich wioskach życie toczy się spokojnie

Rumunia weszła w II wojnę światową po stronie Niemiec, ale pod koniec wojny była formalnie po stronie zwycięzców. W 1945 r. Kraj odzyskał Siedmiogród, a Rumunia stała się republiką komunistyczną. Ceauşescu objął stanowisko Sekretarza Generalnego Partii Komunistycznej w 1965 r., a następnie skonsolidował swoją władzę, mianując się głową państwa. Rządził krajem dyktatorsko przy pomocy budzącej grozę policji bezpieczeństwa Securitate. W grudniu 1989 r. wybuchł popularny bunt przeciwko reżimowi, do którego dołączyła armia, a Ceauşescu i jego żona zostali skazani przez sąd wojskowy i straceni. W 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory, wtedy to Rumunia stała się demokratyczną republiką, a w 2007 r. członkiem UE.

Łuk Bukaresztu o wysokości 27 metrów został zbudowany w 1936 roku

Bukareszt

Bukareszt jest stolicą Rumunii, mieszka tu około dwóch milionów ludzi. Miasto było stolicą Wołoszczyzny do 1862 roku, kiedy to Wołoszczyzna i Mołdawia przystąpiły do ​​federacji, która później stała się Królestwem Rumunii. Bukareszt jest dziś dużą metropolią z nowoczesnymi butikami i eleganckimi kawiarniami, zawieszonymi w pejzażu miejskim między betonem socjalizmu a pięknymi budynkami belle époque z czasów, gdy miasto nazywano Wschodnim Paryżem. Jednym z najbardziej imponujących budynków w mieście jest gigantyczny budynek parlamentu - to największy po Pentagonie budynek na świecie. Co ciekawe budynek ten chcieli kupić Michael Jackson oraz Rupert Murdoch. Ostatecznie pozostał w rękach narodu rumuńskiego.

Bukareszt to nie tylko ślady po Ceaușescu. Miasto ma klimatyczną starówkę, ciekawy skansen czy liczne, bardzo ładne parki. Rumuńska stolica obfituje także w mnóstwo barów czy klubów, w których można napić się dobrego piwa czy potańczyć w rytmie lokalnych lub międzynarodowych hitów.

Pałac Parlamentu w Bukareszcie został również nazwany Domem Ludu i Domem Ceauşescu

Transylwania, zwana także Siedmiogrodem

Zapewne dla wielu to najciekawsza część Rumunii. Ta historyczna kraina, wciśnięta w łuk charakterystycznie zakręcających tu Karpat, otoczona aurą tajemniczości, licznymi niedomówieniami i sprzecznościami, potrafi zachwycić i zafascynować każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten piękny region. Większości turystów Transylwania kojarzy się wyłącznie z legendarną postacią Draculi, spopularyzowaną, a właściwie całkowicie wymyśloną przez XIX-wiecznego irlandzkiego pisarza Brama Stokera.
 

Zamek Draculi w Siedmiogrodzie, w którym hrabia nigdy nie mieszkał

Mimo, że historyczny Dracula to postać absolutnie innego rodzaju - hospodar wołoski, jeden z wybitniejszych władców tego południowego księstwa, w rzeczywistości nazywał się Wład. Kiedy w 1462 roku pozbawiony władzy przez swego brata musiał uciekać, w Siedmiogrodzie ukazały się pierwsze teksty opisujące rzekome okrucieństwa Włada, które stały się podstawą czarnej legendy, która odżyła w nowej, filmowej postaci w XIX wieku.


W małej wiosce Bran w Siedmiogrodzie leży zamek, który z czasem przekształcił się w zamek Draculi – jednak hrabia Wład nigdy tam nie mieszkał. Nie zmienia to jednak faktu, że budynek wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Rumunii.

Piękne krajobrazy Transylwanii

Rumunia;wycieczki

  • Transylwania i jej perły kultury

    Ciągnące się kilometrami lasy, majestatyczne góry, średniowieczne miasta, wspaniałe zamki i pałace oraz niesamowite opowieści związane z hrabią Drakulą.

    4,2
    • 2 terminy
    • 8 dni
    • Od 6 498,–
    od Warszawa
  • Niezwykła podróż po Bułgarii i Rumunii

    Odkryj pełne tajemnic Karpaty, malownicze wioski, średniowieczne miasta oraz zachwycającą przyrodę i odwiedź Siedmiogród gdzie legenda o Drakuli jest wciąż żywa

    4,2
    • 2 terminy
    • 10 dni
    • Od 7 998,–
    od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij