Wybierz się w podróż do Serbii
Serbia ma bardzo wiele do zaoferowania. Przepiękne krajobrazy i imponujące stare fortyfikacje i kościoły. Kraj charakteryzuje się także sprzecznościami - od ubóstwa po atmosferę sielanki czy młodzieżowej popkultury. Wojna spustoszyła kraj w ostatnich czasach, jednak dziś obywatele Serbii cieszą się z codziennego życia bez grozy i odgłosów strzałów. Wsłuchaj się w serbską muzykę z piosenkami pełnymi tęsknoty i płaczących skrzypiec, ciesz się kuchnią z wysokiej jakości składnikami, lokalnie produkowanymi winami i brandy, delikatnymi serami, świeżo zebraną papryką i kapustą oraz dużą ilością grillowanych mięs.
Einstein wykładał na uniwersytecie w Nowym Sadzie, gdzie mieszkał ze swoją serbską żoną.
NATO przypadkowo zbombardowało chińską ambasadę w Belgradzie w 1999 roku.
Natura
Dunaj przecina Serbię w drodze do Morza Czarnego i łączy się z takimi dużymi rzekami jak Sawa, Morawa, Cis i ich dopływami. Na południe od Dunaju serbski krajobraz zmienia się w krajobraz pagórkowaty, a dalej na południe w góry. Najwyższe góry znajdują się na granicy z Czarnogórą i Macedonią Północną. Dolina rzeki Morawy dzieli górski krajobraz i stanowi ważny korytarz drogowy, a wzdłuż Dunaju znajdują się duże miasta przemysłowe.
Historia
Niepodległe państwo Serbii powstało w 1159 r., Kiedy zjednoczyły się serbskie plemiona, i przez pewien czas Północna Grecja i Bułgaria również należały do Serbii. W XIV wieku Osmanie podbili kraj i pozostali tam przez 500 lat, po czym Serbia uzyskała niepodległość w 1878 roku. W latach 1912-13 Serbia uczestniczyła w wojnach bałkańskich przeciwko Imperium Osmańskiemu. W 1918 r. Serbia stała się rdzeniem nowo utworzonego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a po II wojnie światowej utworzono Federacyjną Ludową Republikę Jugosławii, której przywódcą był Tito. W latach 80. nasilały się konflikty między różnymi republikami - Słowenia i Chorwacja chciały niepodległości, a na początku lat 90. wybuchła wojna. Prezydent Serbii, Slobodan Milosević, chciał serbskiej dominacji w związku z rozpadem Jugosławii, a okrutna wojna domowa eskalowała i trwała do 1999 r., kiedy to siły NATO zbombardowały Serbię. Od tego czasu niestabilność polityczna i brak porozumienia charakteryzują Republikę Serbii. Przywództwo polityczne dzisiejszych czasów zaczęło sygnalizować życzliwość Europie i zbliża się do świata zewnętrznego. 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry ustanowiona została jako samodzielne państwo Republika Serbii.
Belgrad
Belgrad to stolica i największe miasto Serbii położone na północy kraju przy ujściu Sawy do Dunaju. W najwyższym punkcie, w wewnętrznej części miasta znajduje się Cerkiew świętego Sawy, największa tego typu cerkiew prawosławna. Jej centralną kopułę o wysokości 70 metrów wieńczy dwunastometrowy krzyż. Na południu miasta wznosi się słynny Dom Kwiatów, które jest miejscem spoczynku Josipa Bros Tito. Na północnym krańcu starego miasta leży dobrze zachowana XVIII-wieczna twierdza Kalemegdan. Wokół niej roztacza się park będący popularnym miejscem spotkań, spacerów i odpoczynku licznych mieszkańców Belgradu. Pomimo tego, że Belgrad był atakowany i niszczony wiele razy, dzisiaj jest pięknym i tętniącym życiem miastem.
Nowy Sad
Nowy Sad jest drugim co do wielkości miastem Serbii. Mieszka w nim około 240 000 osób. Miasto zostało założone w 1694 r. a w 1748 r. uzyskało status sanktuarium. Rosnący handel i koncentracja kultury serbskiej sprawiły, że miasto nazywane jest Serbskimi Atenami, a przed I wojną światową było ono centrum kulturalnym wszystkich Serbów. Dziś miasto pozostaje ważnym miastem kulturalnym z siedzibą prawosławnego biskupa. Architektura miasta znalazła się pod wpływem austro-węgierskim. Na wielu przytulnych, krętych uliczkach znajdują się małe sklepy i galerie, a w parkach miejskich można cieszyć się koncertami na świeżym powietrzu.