Podróż na Slowację
Słowacja zwana krainą zamków. Na jej obszarze można znaleźć ponad sto grodów i zamków oraz co najmniej dwa razy tyle pałacy powstałych w różnych epokach historycznych. Ze szczytu kopca zamkowego w Bratysławie rozciąga się wspaniały widok. Poniżej rzeka Dunaj, a na niej nowoczesne mosty betonowe i zardzewiałe żelazne mosty łączą starą Bratysławę z nową. Z jednej strony rzeki betonowe silosy przypominają czasy komunizmu, z drugiej strony błyszczą rokokowe pałace świadczące o świetności i dobrobycie Europy Środkowej.
Bratysława, leży na granicy z Austrią i Węgrami. To sprawia, że miasto jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami.
Hokej na lodzie jest narodowym sportem Słowacji. Pierwszy tytuł Pucharu Świata reprezentacja tego kraju zdobyła w 2002 r.
Przyroda
Słowacja charakteryzuje się górzystym krajobrazem. Ponad 60% powierzchni kraju zajmują góry, Karpaty, które wraz z Tatrami ciągną się wzdłuż granicy z Polską. Znajdziemy tutaj wspaniałe krajobrazy, wiele jaskiń oraz najwyższy punkt Słowacji, Gerlach, który ze swoim szczytem o wysokości 2655 m n.p.m. jest również najwyższym w całym łańcuchu górskim Karpat. W górach i wokół nich znajdują się wspaniałe uzdrowiska ze basenami termalnymi i siarkowymi. Dolina Dunaju, to żyzny obszar rolniczy, na którym uprawia się pszenicę, jęczmień, buraki, owoce, tytoń i wino.
Na terenie Parku Narodowego Mała Fatra znajduje się piękna górska dolina z zalesionymi stokami ogrodzona ze wszystkich stron rzekami Varinka, Turiec, Rajcanka oraz Zazrivka i Orawa. Na rzeką Orawą jest najpiękniejszy ze słowackich zamków - średniowieczny Zamek Orawski położony na ponad stumetrowej pionowej skale. Również Park Narodowy Słowacki Raj zachwyca różnorodnością przyrody i przepięknymi krajobrazami. Tutaj woda wyrzeźbiła głębokie rowy i wąwozy, a z wapiennych skał spływają liczne wodospady. Przemierzając niezliczone szlaki turystyczne można się przekonać, że nazwa parku „Słowacki Raj” nie została nadana bez przyczyny.
Historia
Obecna Słowacja była częścią Królestwa Węgier oraz Cesarsko-Królewskiej Monarchii Austro-Węgier do 1918 r., kiedy to stała się częścią nowego państwa Czechosłowacji. Od 1945 r. Czechosłowacja była państwem komunistycznym i znajdowała się pod silnym wpływem Związku Radzieckiego aż do 1989 r. Niedługo po upadku Związku Radzieckiego, w 1993 r. nastąpił rozpad Czechosłowacji, wtedy to Słowacja stała się niepodległym państwem. Po 15 latach aklimatyzacji do zachodniej gospodarki rynkowej, kraj ten przystąpił do członkostwa w Unii Europejskiej. 450 000 Słowaków mieszka w stolicy Słowacji, która położona jest po obu stronach Dunaju w pobliżu granicy z Austrią i Węgrami oraz niedaleko stolicy Czech, Pragi.
Bratisława
W zamku na szczycie wzgórza, w centrum Bratysławy niegdyś miała swoją rezydencję węgierska rodzina królewska. Obecnie na zamku znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne prezydenta Słowacji i słowackiego parlamentu, a także ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego. Można tutaj zobaczyć między innymi kolekcje monet i starożytne artefakty narodowe. Bratysława była stolicą Węgier przez setki lat, kiedy to Węgrzy uciekli z Budapesztu przed armią osmańską. Słowacki rząd miał kiedyś swoją siedzibę na Wzgórzu Zamkowym, ale teraz budynek Parlamentu znajduje się na Starym Mieście.
Najważniejsze budynki i najciekawsze zabytki znajdują się na starówce, w tym Pałac Palffy'ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart, Pałac Mirbacha z 1770 roku, w którym mieści się galeria sztuki, Stary Ratusz z XIII wieku, w którym mieści się muzeum tortur oraz katedra św. Marcina z 85-metrową wieżą. Nowy Most SNP (Most Słowackiego Powstania Narodowego) łączy centrum starego miasta z mieszkalną dzielnicą Petrzalka, której zabudowa jest szkolnym przykładem estetyki komunistycznej z licznymi blokami mieszkalnymi z wielkiej płyty.
Niedaleko Bratysławy, gdzie spotykają się rzeki Dunaj i Morawa, można zwiedzić ruiny zamku Devin, który przez wieki służył jako forteca zanim został podbity przez wojska Napoleona na początku 1800 roku. Nieopodal Bratysławy znajduje się także pasmo górskie Małe Karpaty z zielonymi, zalesionymi zboczami, gdzie można między innymi zapoznać się ze słowacką produkcją wina.