Wybierz się w podróż do Szwajcarii

Górskie krajobrazy, rzeczne doliny oraz turkusowe jeziora  tylko czekają, żeby zaimponować kochającym przyrodę, oraz wszystkim pozostałym – nawet najbardziej zagorzały fan miejskiego życia oniemieje na widok szwajcarskich krajobrazów. Jeśli mimo wszystko bardziej ciągnie Cię do miasta, możesz jedynie cieszyć się na atrakcje w Bazylei, mieście kultury, oraz w Bernie, stolicy kraju, gdzie chroniona prawem UNESCO średniowieczna architektura łączy się z ultranowoczesnym miejskim stylem.

Ludność 8,1 mln
Stolica Berno
Język niemiecki, francuski, włoski, retoromański
Flaga Szwajcarii i Watykanu to jedyne na świecie kwadratowe flagi
Ciekawostki

Słynne szwajcarskie zegarki powinniśmy podziękować surowemu  protestanckiemu teologowi Janowi Kalwinowi. Wprowadzone przez niego zasady moralności zabraniały noszenia wszelkich ozdób, z wyjątkiem zegarków, które wolno było nosić.  Dlatego szwajcarscy jubilerzy w XVI wieku przestawili się na produkcję zegarków.

Szwajcaria jako ostatnia ze wszystkich europejskich krajów przyznała kobietom prawa wyborcze. Dopiero w 1990 roku ostatni kanton nie bez oporu pozwolił kobietom głosować w lokalnych wyborach.

Geografia Szwajcarii

Alpy pokrywają ponad połowę powierzchni Szwajcarii. Ponad 100 szczytów przekracza wysokość 4km, wśród nich Dufourspitze z 4 634 m n.p.m. jest najwyższy. W najwyższych partiach gór śnieg nigdy nie topnieje, a niektóre z lodowców wypuszczają swoje zamarznięte jęzory w poprzek krajobrazów. Niżej, tam gdzie śnieg i lód już zamieniły się w wodę, rzeki Ren oraz Rodan przebijają się pomiędzy górskimi ścianami i konkurują ze sobą w tworzeniu zapierających dech w piersiach dolin. Na północ od Alp leży Wyżyna Szwajcarska, w której na okrągłych wzniesieniach falują lasy bukowe i łany zboża. Mieszka tutaj większość ludności Szwajcarii, wszystkie największe szwajcarskie miasta znajdują się właśnie tu.

Wodospad na Renie, blisko Zurychu

Historia Szwajcarii

W pierwszych stuleciach naszej ery Szwajcarią interesowali się Celtowie, Rzymianie, Germanie i Burgundowie. Ok 1030 roku kraj stanowił część Świętego Cesarstwa Rzymskiego, co nie przełożyło się niestety na większy spokój. Przez następne lata toczyły się walki miedzy chłopami a feudalnymi panami. Chłopi utworzyli konfederację tzw. związek wieczysty, który stopniowo rósł w siłę. Z czasem konfederacja była w stanie wygrywać wojny m.in. z Habsburgami zrzeszonymi w Związku Szwabskim. W 1499 roku cesarz Maksymilian I musiał spojrzeć smutnej prawdzie w oczy, poddać się i podpisać traktat pokojowy. Dopiero jednak w 1848 roku konfederacja została przekształcona w państwo konfederacyjne i tak narodziła się Szwajcaria.

Detal na dachu katedry Münster w Bazylei

Przez prawie 100 lat po zwycięstwie Konfederacji nad Habsburgami Szwajcaria była pogrążona w wojnie domowej. Grupy wspierające reformację walczyły z konserwatystami. Każdy kanton zdawał się mieć swój własny stosunek do zagadnień reformacji i kontrreformacji, a prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej okazało się niemożliwe. Tak położono kamień węgielny pod jakże charakterystyczną dla Szwajcarii koncepcję neutralności. Dzięki niej Szwajcaria nie została ogarnięta ani I ani II wojną światową. Kraj trzyma się z dala od większości międzynarodowych związków. Dopiero w 2002 roku Szwajcaria przyłączyła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W referendum w 2001 roku większość Szwajcarów opowiedziała się za pozostaniem poza granicami Unii Europejskiej.

Szwajcarska flaga zdobi fasadę w Zurychu

Ludność i polityka Szwajcarii

Szwajcaria jest na wiele sposobów krajem heterogenicznym. Jej mieszkańcy mówią czterema różnymi językami: po niemiecku, francusku, włosku oraz retoromańsku, który wywodzi się z łaciny i spokrewniony jest z włoskim. Niemiecki występuje w Szwajcarii w dwóch odmianach, standardowy niemiecki używany jest do pisania a dialekt alemański, używany jest przez większość jako codzienny język mówiony. Każdy z 26 kantonów, z których składa się Szwajcaria, prowadzi swoją politykę.  Państwo jest republiką federacyjną tzn. ma zarówno parlament jak i konstytucję, lecz kantony zachowały dużą suwerenność i same podejmują polityczne decyzje bez ingerencji państwa. Wspólną zasadą dla wszystkich kantonów obowiązek organizowania referendum przy ustanawianiu ważnych praw. Ponadto w wielu kantonach o prawie dyskutuje się na zebraniach, gdzie wszyscy mają prawo głosu, a głosuje się przez podniesienie ręki.

Widok na Bazyleę

Podróżowanie po Szwajcarii

Jeśli wybierzesz się do Szwajcarii, musisz zobaczyć grę kolorów witraży w katedrze Fraumünster w Zurychu. W Fondation Beyeler muzeum sztuki w Bazylei znajdują się dzieła takich artystów jak Picasso, Rothko czy Max Ernst. Warto przejść się najstarszym w Europie (z 1333r) zadaszonym mostem Kapellbrücke  nad rzeką Reuss, która dzieli średniowieczną Lucernę na dwie części.  Nie można zapomnieć o rejsie po Jeziorze Genewskim - największym górskim jeziorze w Europie, ani o górskiej wędrówce w Alpach na południe od Berna.

Środkowy most nad Renem, Zurych

W wielu górskich miejscowościach ruch samochodowy jest zabroniony, więc można je zwiedzać tylko na piechotę lub konnymi taksówkami.  Dotyczy to np. miasteczka Saas-Fee, otoczonego przez lodowce, Zermatt u stóp gór Matterhorn i Murren, które ze światem łączą tylko tory kolejowe. Są to dobre miejsca dla zafascynowanych wiejską idyllą, niezależnie od pory roku. Polecamy ponadto fondue z sera podane w jednej z tradycyjnych górskich karczm. Zarówno latem jak i zimą jest tu sporo do robienia. Jeśli przebywanie na świeżym powietrzu zaostrzy Wam apetyt zawsze można posilić się sprzedawanymi prawie na każdym rogu serami gruyère, emmentaler lub jedwabistą czekoladą.

Ren pokazuje pazury

Szwajcaria wycieczki

  • Rejs po Renie: Kolonia, Amsterdam i Bazylea

    Wyjątkowy rejs po najciekawszym odcinku Renu, podczas którego zobaczymy wspaniałe zabytki wpisane na listę UNESCO i piękne krajobrazy z winnicami na wzgórzach

    4
    • 02-09-2024
    • 8 dni
    • 8 798,–
    od Warszawa
  • Pociągiem przez Szwajcarię – alpejskie szczyty i jeziora

    Odkryj malowniczą Szwajcarię podróżując pociągami, statkami i górskimi kolejkami, ciesząc się pięknymi widokami i zwiedzając mijane po drodze miasta

    4,2
    • 20-08-2024
    • 6 dni
    • 9 998,–
    od Warszawa
  • Klasyczna podróż pociągiem przez Szwajcarię

    Poznaj kultowe miasta Szwajcarii: Montreux, Saint Moritz i Lugano – podróżując Ekspresem Lodowcowym (Glacier Express) i Bernina Express

    4,4
    • 10-08-2024
    • 7 dni
    • 13 998,–
    od Warszawa
Udostępnij