Węgry
Wakacje na Węgrzech to prawdziwe wyzwanie dla zmysłów. Zapach gulaszu i papryki, kuszący wybór ciast wystawionych za wielkimi, błyszczącymi witrynami eleganckich kawiarni oraz radośni muzykanci w kolorowych kamizelkach, wygrywający na skrzypcach i kontrabasach rzewną muzykę ludową. A prócz tego - rozkosz dla ciała i umysłu podczas wizyty w gościnnych łaźniach termalnych.
Kostka Rubika została wynaleziona przez węgierskiego rzeźbiarza i profesora architektury, Ernö Rubika w 1974 r
Węgrzy zdobyli nagrody Nobla prawie we wszystkich kategoriach. Brakuje im jedynie nagrody pokojowej
Przyroda
Węgry to państwo śródlądowe, graniczące z wieloma państwami. Za sąsiadów ma Słowację, Ukrainę, Rumunię, Chorwację, Słowenię i Austrię. To w przeważającej mierze równinny kraj z niskimi górami na północy. Jezioro Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej, a jego okolice stanowią popularny region turystyczny. W południowych Węgrzech przeważają rozległe równiny z rezerwatami ptaków, wielkohektarowymi parkami narodowymi oraz ogromnymi plantacjami owoców. Węgry mają wysokorozwiniętą produkcję wina, między innymi w rejonie Tokaju i Egeru. Starożytni Rzymianie odkryli na terenach dzisiejszych Węgier 118 naturalnych źródeł, które codziennie produkują 70 milionów litrów ciepłej wody o właściwościach terapeutycznych.
Historia
Wzmianki historyczne o Węgrzech sięgają rzymskich wypraw na krótko przed narodzinami Chrystusa. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 r. n.e. władza przeszła w ręce niewielkich plemion. W roku 895 połączyły one siły i dały początek zjednoczonym Węgrom. Król Węgier, Stefan Święty, przyjął chrześcijaństwo w 1000 r. Czasy świetności państwa przypadają na XIV i XV w. Natomiast w wieku XVI Węgry stały się zależne od Imperium Osmańskiego. Jednocześnie korona Węgier przypadła dynastii Habsburgów, w związku z czym kraj znalazł się w unii z Austrią. W XVII w. Turcy zostali wyparci, po czym zależność Królestwa Węgier od Cesarstwa Austrii została sformalizowana i powstała wówczas tzw. podwójna monarchia austro-węgierska. Zabójstwo austro-węgierskiego następcy tronu Franciszka Ferdynanda w Sarajewie w 1914 r. było przyczyną wybuchu I wojny światowej. Cesarstwo poniosło w niej porażkę, a Węgry odłączyły się od Austrii. Pod koniec II wojny światowej Węgry znalazły się pod władzą sowietów, którzy kontrolowali kraj aż do upadku Związku Radzieckiego. Republika Węgier uzyskała niepodległość i uchwaliła własną konstytucję w 1989 r.
Budapeszt
Dunaj przepływa przez środek Budapeszt, dzieląc tę urokliwą stolicę na dwie części, które kiedyś były dwoma odrębnymi ośrodkami - wysoko położonym, zabytkowym miastem Buda oraz nizinnym miastem Peszt, dzisiaj prężnie rozwijający się obszar i serce stolicy. Obie części łączy 8 mostów. W Budzie istotne są dwa wysokie wzniesienia – Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim oraz Wzgórze Gellérta z cytadelą, skąd roztacza się fantastyczny widok na miasto. Znajduje się tu również Pomnik Wolności, wzniesiona w 1947 r. 26-metrowa kolumna z nazwiskami żołnierzy rosyjskich, poległych podczas odbijania Węgier z rąk nazistów.
W Peszcie mieści się wspaniała Opera Państwowa oraz długa na ponad dwa kilometry reprezentacyjna ulica Andrássyút, która wychodzi na Plac Bohaterów. Ten plac to imponujący monument, który powstał dla uczczenia 1000-lecia istnienia Budapesztu. W tej okolicy znajduje się również wielka i piękna hala targowa z 180 stoiskami oferującymi lokalne delikatesy. Będąc tu warto pozwolić sobie na filiżankę kawy i kawałek ciasta w jednej z wielu ekskluzywnych kawiarnio-cukierni. Lokale należą do najpiękniejszych w Europie i, podobnie jak kawiarnie w Wiedniu, urządzone są w charakterystycznym stylu secesyjnym. Do wyjątkowości Budapesztu najbardziej przyczyniają się jego liczne łaźnie. Łaźnie Gellerta to centrum wellness mieszczące się w prawdziwe historycznej scenerii, przy czym jest to zaledwie jeden spośród co najmniej 123 podobnych obiektów w Budapeszcie. Kompleksy kąpielowe zbudowane są w najróżniejszych stylach. Niektóre z nich są czynne od ponad 600 lat, a klientów przyciągają nasyconą minerałami wodą termalną z podziemnych gorących źródeł.