Podróż na Wyspy Owcze

Znajdziemy tu wspaniałą architekturę i niecodzienne krajobrazy, gdzie autentyczne domy na łodziach wraz z ruinami małych chat, w których w dawnych czasach ludzie ukrywali się przed piratami, tworzą niecodzienną scenerię. Wszystko w akompaniamencie torfowisk i bezkresnych łąk. Wyspy Owcze są unikatowe, podobnie jak lokalne jedzenie. To tu można skosztować wybitnej baraniny czy też specjalnych kulek rybnych tworzonych z mięsa dorsza i tłuszczu owczego.

Ilość mieszkańców 50.000
Stolica Tórshavn
Język farerski
Biały kolor symbolizuje rozbijające się fale morskie
Ciekawostki

Na Wyspach Owczych znajdują się tylko trzy skrzyżowania świetlne?

Wyspy Owcze są jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie nie znajdziesz restauracji McDonald’s?

Przyroda i geografia Wysp Owczych

Wyspy wyróżnia niczym nieskażona przyroda. Można podziwiać tu niezliczoną ilość rozmaitych roślin, wspaniałe torfowiska i łąki. Na otwartej przestrzeni można obserwować bogate życie ptaków, pośród których zobaczymy bekasy, jastrzębie, ptaki brzegowe, sójki, kruki oraz wrony. Niezaprzeczalną wizytówką Wysp są owce, które możemy spotkać na każdym kroku i których jest prawie dwa razy więcej niż mieszkańców! Wyspy Owcze to archipelag na północnym Atlantyku, położony pomiędzy Szkocją, Islandią i Norwegią, na który składa się 18 wysp pochodzenia wulkanicznego. Dziś każda z nich jest zamieszkała, z wyjątkiem Litla Dimun. Łączna populacja wynosi 50 000, z czego około 2 tysięcy osób mieszka w stolicy Tórshavn.

Wyspy Owcze wyróżniają się malowniczą scenerią

Tórshavn

Tórshavn znajduje się po wschodniej stronie wyspy Streymoy, z widokiem na cieśninę Nólsoyarfjørður i charakterystyczne Nólsoy, czyli jedną z najmniejszych wysp archipelagu. Miasteczko wyrosło na półwyspie Tinganes, gdzie około 900 roku Wikingowie ustanowili pierwszy parlament. W okolicy portu znajduje się stare miasto, w którym w ostatnich latach odrestaurowano niskie, kolorowe domy jednorodzinne. Nad portem króluje Skansin, stary fort z 1580 roku, który został zbudowany w celu ochrony przed piratami. Pięć minut spacerem od nabrzeża znajduje się centrum miasta Vaglið, ze sklepami i restauracjami. W lipcu odbywa się coroczny festiwal Ólavsøka, na który przyjeżdżają mieszkańcy z całego kraju. Podczas jego trwania wieczorem wykonuje się tradycyjny farerski taniec korowodowy.

Z okazji corocznych obchodów święta narodowego Olavsøka Farerczycy ubierają specjalne stroje

Życie ptaków i atrakcje Wysp Owczych

Wiele osób podróżuje na Wyspy Owcze, aby móc obserwować ptaki morskie. Szacuje się, że w okresie lęgowym na archipelag przylatuje blisko dwa miliony ptaków, w tym alki, edredony, kaczki, krzyżówki, sójki i jaskółki burzowe. Każde z nich musi mieć solidne warunki do budowy gniazda i składania jaj, dlatego w sezonie lęgowym wychodzą na brzeg, by gromadzić się w koloniach. Mają one ogromne znaczenie dla środowiska Wysp Owczych.

Kuchnia archipelagu jest charakterystyczna i zdecydowanie wyjątkowa. Przygotowywanie tradycyjnych potraw odbywa się zgodnie z rdzennymi przepisami, gdzie np. baranina jest suszona nawet przez 6-9 miesięcy. Po rozmaitych ucztach kalorie można spalić wybierając się na wędrówki górskie. Na wyspach warto zobaczyć klify Vestmanna, bądź spędzić trochę czasu Gjógv na Eysturoy, który ma bardzo piękny naturalny port. Wyspy Owcze to także wiele wspaniałych punktów widokowych zlokalizowanych na klifach nad Oceanem Atlantyckim.

Maskonur jest jednym z ptaków morskich, które spędzają okres lęgowy na Wyspach Owczych
Udostępnij