Wybierz się w podróż na Sint Maarten

Sint Maarten jest zamieszkany już od setek lat. Teraz wyspa jest najbardziej znana z przepięknych plaż, nocnego życia i oczywiście z cudownego morza, które otacza tę niewielką część Holandii - na Karaibach.
 

Ludność 73 tys.
Stolica Marigot - francuska częśc wyspy, Philipsburg - holenderska
Język Francuski, angielski, holenderski
Czerwony kolor symbolizuje wojnę i krew, a niebieski symbolizuje pokój i skruchę. W białym trójkącie widać godło St. Maartens.
Ciekawostki

Sint Maarten jest najmniejszym obszarem na świecie, który jest podzielony pomiędzy dwa państwa, a mianowicie pomiędzy Holandię i Francję.

Lotnisko na wyspie ma pas startowy, który znajduje się niemalże przy publicznej plaży, więc samoloty dosłownie lądują i startują tuż nad głowami plażujących turystów.

Natura i klimat na Sint Maarten

Sint Maarten jest częścią wschodnich Karaibów, z Anguillą na północy oraz Saba i Sint Eustatius na południu. Sint Maarten pełne jest małych lagun, a w zachodniej części wyspy znajduje się również jedna z największych zamkniętych zatok na Karaibach; Zatoka Simpson Bay. W wewnętrznej części wyspy Sint Maarten znajduje się Sic Paradis, którego wysokość, 424 metrów, czyni go najwyższą górą na wyspie. Tutaj można wybrać się na spacer po okolicy i podziwiać widoki, które z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagających gości. Pomimo pięknego widoku ze środka wyspy, turystów przyciąga przede wszystkim wybrzeże. Tutaj mogą oni obserwować wiele ptaków morskich, w tym pelikany, czaple, szczudłaki zwyczajne i mewy karaibskie. Klimat Sint Maarten jest klimatem tropikalnym, a średnia temperatura wynosi 26 stopni. Sezon huraganów na wyspie trwa od lipca do października.

Plaża w Philipsburgu - stolicy francuskiej części wyspy

Historia Sint Maarten

Nazwa Sint Maarten, czyli św. Marcin, sięga 1493 roku, kiedy to Krzysztof Kolumb przypłynął na wyspę, zwaną wówczas Sualouiga. Ponieważ był to 11 listopada, czyli dzień św. Marcina, postanowiono nazwać wyspę imieniem tego świętego. Ostatecznie wyspę podbili Francuzi i Holendrzy i podzielili ją między sobą. Oznacza to, że Sint Maarten jest rekordzistą świata w szczególnej kategorii. Jest to najmniejszy kawałek ziemi na świecie, podzielony pomiędzy dwa państwa. Obszarowo Sint Maarten nie jest nawet wielkości Białegostoku, lecz mimo to te dwa kraje kontrolują każdy swoją część tej małej, tropikalnej wyspy. Północna część wyspy jest francuska i nazywa się Saint-Martin, a południowa – Sint Maarten – jest byłą kolonią holenderską i częścią Antyli Holenderskich. Sint Maarten od 1 października 2010 stanowi terytorium autonomiczne Królestwa Niderlandów. 
  
Sint Maarten stopniowo stała się również najbardziej zróżnicowaną etnicznie wyspą na Karaibach. Wraz z rozwijającym się przemysłem turystycznym na wyspie mówi się obecnie ponad 80 różnymi językami, na wyspie osiedlili się także zarówno Chińczycy, Dominikanie jak i inni obcokrajowcy.

Palmy i kolonialne budynki w Philipsburgu

Atrakcje na Sint Maarten

Jeśli pragniesz czegoś innego niż na pozostałych karaibskich wyspach pełnych natury i historii, udaj się na Sint Maarten. Czekają tu na ciebie ogromne kurorty wakacyjne, lśniące centra handlowe, kasyna, kluby nocne i restauracje, oferujące wszystko: od fast foodów po wykwintne potrawy. Stolica Philipsburg jest przytulnym miastem i rajem dla każdego, kto chce spacerować i obserwować uliczne życie i sklepy. Miejskie muzeum pozwala nam poznać historię wyspy, z obiektami pochodzącymi jeszcze z czasów, gdy wyspa była zamieszkana przez Indian plemienia Arawak, aż do momentu, gdy przejęli ją właściciele plantacji. Sint Maarten otoczony jest lagunami ze śnieżnobiałym, mięciutkim piaskiem, kończącym się w turkusowoniebieskich falach Morza Karaibskiego. Jeżeli masz ochotę na odrobinę francuskiej gastronomii, możesz po prostu przejść przez granicę na francuską część wyspy.

Kolory Philpsburga
Udostępnij