Armenia i Gruzja – perły Kaukazu

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Chrześcijańskie klasztory, wspaniałe krajobrazy, znakomite lokalne potrawy, wyborne wino oraz urzekające miasta Erywań i Tbilisi

Kaukaz czeka na nas z otwartymi ramionami - piękne góry, zielone doliny, winnice, starożytne kościoły i wielka gościnność: „Każdy gość jest wysłannikiem Boga” - mówi stare gruzińskie przysłowie.

Gruzja i Armenia to najstarsze chrześcijańskie kraje na świecie. Podziwiać będziemy ich zabytki historyczne i kulturowe w tym zespoły klasztorne wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO- klasztory Geghard oraz Hachpat.

Odwiedzimy nowoczesne stolice - w Erywaniu poczujemy smak kawy, która pobudzi do odkrywania coraz dalszych zakątków tego ciekawego miasta z licznymi butikami a w Tbilisi skorzystamy ze znakomitej oferty kulinarnej tutejszych restauracji.Będziemy degustować gruzińskie wino i zjemy obiad w winnicy, spróbujemy również lokalnej wódki – czaczy – zagryzanej gruzińskimi specjałami.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Armeński dram/Gruzińskie lari

Program wycieczki 11 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy
Dzień 2
Przylot do Armenii. Erywań. Zwiedzanie miasta, m.in. Muzeum Historii Armenii, Plac Republiki, Opera, Kaskady i Pomnik Ofiar Ludobójstwa Ormian
Dzień 3
Wyjazd do Wagharszapat, klasztor Chor Wirap i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruiny katedry w Zwartnocu
Dzień 4
Wyjazd do destylarni brandy, świątynia w Garni, wpisany na listę UNESCO Klasztor Geghard i Instytut Matenadaran
Dzień 5
Erywań-Tbilisi. Jezioro Sewan - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztor Hachpat - górskie miasto Dilidżan– Jezioro Sewan – Tbilisi, Gruzja
Dzień 6
Zwiedzanie Tbilisi, m.in. świątyni Metechi, łaźni i twierdzy Narikala
Dzień 7
Tbilisi – Gudauri. Mccheta. Monastyr Dżwari, Katedra Sweti Cchoweli, muzeum Stalina i starożytne miasto Uplisciche
Dzień 8
Gudauri – Tbilisi. Kazbek, Stepantsminda i przejazd samochodami SUV do klasztoru Cminda Sameba (Święta Trójca)
Dzień 9
Wycieczka do górskiego miasteczka Signagi i odkrywanie tradycyjnej produkcji wina
Dzień 10
Czas wolny w Tiblisi. Nowoczesne Tbilisi (wycieczka dodatkowo płatna)
Dzień 11
Tbilisi – Warszawa

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy
Erywań nocą

Przelot z Warszawy do Erywania, stolicy Armenii.

 

Dzień 2
Przylot do Armenii. Erywań. Zwiedzanie miasta, m.in. Muzeum Historii Armenii, Plac Republiki, Opera, Kaskady i Pomnik Ofiar Ludobójstwa Ormian Ok. 10 km
Na rynku w Erywaniu

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań to jedno z najstarszych miast na świecie. Ludzie żyli tu już w epoce brązu. Obecnie stolica Armenii zamieszkiwana jest przez 1,1 mln mieszkańców, którzy słyną z umiejętności cieszenia się życiem: miasto pełne jest kawiarni, teatrów, galerii, sal i muszli koncertowych.

Podczas wycieczki po mieście zobaczymy Plac Republiki (wcześniej Plan Lenina, przy którym zlokalizowane jest między innymi Państwowe Muzeum Sztuki), uniwersytet, wysoki na 23 m pomnik Matki Armenii, parlament, pałac prezydencki, opera, Kaskady - kompleks upamiętniający 50-lecie Sowieckiej Republiki Armenii. Zwiedzimy Muzeum Historii Armenii, w którym  można obejrzeć między innymi zbiory archeologiczne od epoki kamiennej do średniowiecza.

Zobaczymy również Pomnik Ofiar Ludobójstwa Ormian. Królestwo Armenii zostało założone w VI w.p.n.e., a w roku 301 przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową.  W XV w. Armenia została podzielona między Persję i Imperium Osmańskie.

Jako chrześcijańska mniejszość w Imperium Osmańskim, Ormianie narażeni byli na prześladowanie. Za czasów sułtana Abdülhamida II w latach 1894-96, w wyniku prześladowań, śmierć poniosło 80 -300 tys. Ormian. Niestety, to był tylko wstęp do rzezi, która rozpoczęła się w 1915 r. uwięzieniem i zamordowaniem 250 ormiańskich intelektualistów. W wyniku kolejnych czystek wymordowano całe miasta. Szacuje się, że w latach 1915-17 śmierć poniosło ok. 1 miliona Ormian, a wiele tysięcy zostało wygnanych. Wielu Ormian wyemigrowało w tym okresie do USA i Francji.

Aby otrząsnąć się z tego przygnębiającego nastroju, zaplanowaliśmy zwiedzanie głównego rynku miasta. Tutejsza hala targowa z wysokim sklepieniem wyglądem przypomina katedrę, a w rozlicznych budkach można nabyć lokalne produkty spożywcze.

Po południu będzie czas na samodzielne zwiedzanie miasta na własną rękę. Proponujemy wybrać się w okolice opery, ktora jest miejscem wieczornych spotkań mieszkańców tego miasta lub skosztować kawy na Placu Republiki przy „tańczącej fontannie” , której strumienie i kolory zmieniają się zgodnie z rytmem piosenki lub granej muzyki. W programie muzycznym są utwory klasyczne, ale też jazz, rock i pop. Można również pospacerować nowym deptakiem miejskim – Aleją Północną – który został oddany do użytku w 2007 r. Rozliczne butiki i kawiarnie zapewnią rozrywkę na wiele godzin. Wieczorem spotkamy się na kolacji w restauracji.

 

Dzień 3
Wyjazd do Wagharszapat, klasztor Chor Wirap i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruiny katedry w Zwartnocu Ok. 150 km
Klasztopr Chor Wirap

Duchowa i administracyjna siedziba Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego mieści się w Wagharszapatacie. Miasto to w latach 180-340 było stolicą kraju.

Według legendy, miejsce to wskazał Grzegorzowi Oświecicielowi boski promień padający z nieba. Jemu przypisuje się nawrócenie Ormian na chrześcijaństwo w 301 roku. We wskazanym cudownie miejscu zbudował on pierwszy ormiański kościół - Katedrę w Eczmiadzynie.

Po oryginalnej budowli z III w. zostało niewiele śladów, bo katedra na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana, jednak do dzisiaj nie straciła nic ze swojej świetności a w miejscu, gdzie padł płomień stoi ołtarz. Zwiedzimy także muzeum katedralnego, w którym można obejrzeć święte relikwie m.in.Włócznię Przeznaczenia, która miała zostać użyta podczas Męki Pańskiej.

Lunch zjemy w lokalnej organizacji społecznej.

Podążając śladami Grzegorza Oświeciciela, udamy się do klasztoru Chor Wirap, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Armenii. W tym miejscu Grzegorz Oświeciciel był więziony przez przez pogańskiego króla Tiridatesa III i przetrzymywany w podziemnej grocie przez 13 lat. Udało mu się przeżyć dzięki pożywieniu  dostarczanym mu po kryjomu przez  chrześcijan. Zgodnie z podaniami, został  uwolniony po dokonaniu uzdrowienia króla z choroby psychicznej,(albo raczej dlatego, że król uznał, że przy rosnącej liczbie podległych mu chrześcijan rozsądniej będzie go uwolnić). Po wyjściu na wolność krzewił wiarę chrześcijańską w całym kraju. Kościół został zbudowany na grocie, która jest dostępna dla zwiedzających. Schodzi się do niej po drabinie – dla wszystkich, którzy nie odczuwają klaustrofobii i poruszają się bardzo sprawnie. Ze wzgórza będziemy podziwiać piękną panorama zaśnieżonych szczytów góry Ararat, która leży już po stronie tureckiej.

Zwiedzimy również ruiny katedry VII w. w Zwartnocu, jednej z najstarszych świątyń chrześcijańskich. Mimo, że z oryginalnej budowli pozostało tylko kilka kolumn, UNESCO zdecydowało  wpisać katedrę na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na wybitne walory architektoniczne.

Wrócimy do Erywania, kolacja tego dnia jest we własnym zakresie.

Dzień 4
Wyjazd do destylarni brandy, świątynia w Garni, wpisany na listę UNESCO Klasztor Geghard i Instytut Matenadaran Ok. 100 km
Świątynia w Garni

Narodowym trunkiem Armenii jest brandy, produkowana w kraju od 1887 r. - wtedy otwarta została pierwsza destylarnia. Tego dnia odwiedzimy sławna destylarnię Ararat, gdzie będzie możliwość skosztowania tego znakomitego trunku.

Sam Winston Churchill preferował armeńską brandy nad francuskim koniakiem. Podobno Stalin wysyłał mu w prezencie skrzynie pełne brandy z destylarni Ararat.

Udamy się do Świątyni w Garni. Ta hellenistyczna świątynia poświęcona bogowi słońca Mitrze, wzniesiona została w I w. Po przyjęciu chrześcijaństwa świątynia pełniła funkcję królewskiej letniej rezydencji, w której mieścił się kościół i łaźnia. Zobaczymy ruiny łaźni, gdzie nadal podziwiać można mozaikę ułożoną z 15 rodzajów naturalnego kamienia.

 Lunch zjemy w prywatnym domu, gdzie podejrzymy, jak przygotowuje się lokalny chleb lawasz, wypiekany w tonirze - piecu zagłębionym w ziemi.

Następny punkt programu to wpisany na listę UNESCO klasztor Geghard. Już sama lokalizacja będzie ucztą dla oczu - klasztor zbudowany został w kotlinie, wtulony między strome zbocza gór. Właściwy klasztor wzniesiony został w IV w., według podań, przez samego Grzegorza Oświeciciela w grocie, w miejscu, gdzie wybiło cudowne źródełko.Część kompleksu została wykuta w skale - kaplica główna, kaplice mniejsze oraz symbole krzyży. Klasztor w IX w. został splądrowany i spalony. Dzisiejszy główny budynek pochodzi z 1215 r. „Geghard” oznacza „święta włócznia” i odnosi się do włóczni, która została wetknięta w bok Jezusa na krzyżu i ponoć stanowiła relikwie klasztoru. Obecnie włócznia przechowywana jest w Katedrze w Eczmiadzynie - w programie oglądamy ją poprzedniego dnia.

Po powrocie do Erywania udamy się do Matenadaranu, którego oficjalna nazwa brzmi Instytut Starożytnych Rękopisów imienia św. Mesropa Masztoca. W tym gmachu, łączącym muzeum z instytucją naukową, mieści się imponujący zbiór ksiąg i manuskryptów ze średniowiecza, a najcenniejszym egemplarzem jest pierwsza biblia w języku ormiańskim.

Dzień 5
Erywań-Tbilisi. Jezioro Sewan - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztor Hachpat - górskie miasto Dilidżan– Jezioro Sewan – Tbilisi, Gruzja Ok. 290 km
Klasztor Hachpat, Armenia

Wymeldujemy się z hotelu i pojedziemy w stronę granicy z Gruzją. Po drodze podjedziemy do największego jeziora w Armenii - jeziora Sewan o powierzchni 940 km2. Położone na 1900 m n.p.m., jest ono jednym z najwyżej położonych jezior słodkowodnych w Eurazji. Nie można przewidzieć koloru wody tego jeziora, gdy dojedziemy na miejsce. Czasem barwa wody wydaje się lazurowa, czasem granatowa, albo jeszcze inna. Kolor zależy od pogody i niezbadanych dotąd procesów zachodzących w jeziorze. Gdy w czasach sowieckich regulowano rzekę Hrazdan, poziom wody w jeziorze opadł o 20 metrów, a spod wody wynurzyły się budowle sprzed 2 tysięcy lat. W późniejszych latach poziom wód wzrósł o 2 metry, co znacząco podniosło jakość wody. Zwiedzimy klasztor Sewan, kiedyś stojący na wyspie na jeziorze – dzisiaj jest to półwysep. Izolacja klasztoru i zakaz wstępu dla kobiet sprawiły, że obiekt uchodził za idealne miejsce do nawracania mnichów, którzy zboczyli z właściwej drogi.

Następnie obierzemy kurs na górskie miasto Dilidżan, leżące w regionie nazywanym „ormiańską Szwajcarią”. Dilidżan to urocze miasto ze starymi kamiennymi domami i rzeźbionymi drewnianymi balkonami, malowniczo położone nad brzegiem rzeki Achstew i otoczone przez stare lasy. W czasach sowieckich wielu artystów, muzyków i filmowców przyjeżdżało tu, aby tworzyć w ciszy i spokoju tego miejsca, lub by znaleźć inspirację do swojej pracy. Wciąż czuje się tu  atmosferę kreatywności, mimo tego, że miasto odwiedzają obecnie głównie zwykli turyści.

Kolejny punkt naszej podrózy to wpisany na listę UNESCO klasztoru Hachpat. Wzniesiony w X w. klasztor jest najważniejszym zabytkiem ormiańskiej architektury sakralnej średniowiecza. Mimo tego, że został nadszarpnięty zębem czasu, trzęsieniami ziemi i atakami wojsk, spora część pierwotnej budowli pozostała nietknięta, na przykład Kościół Świętego Krzyża (Surp Nyszan), i wysoka na trzy piętra, wolnostojąca dzwonnica. Zjemy dobry obiad w miejscowej restauracji w pobliżu Hachpat.

Zanim opuścimy Armenię, zatrzymamy się jeszcze na obiad w lokalnej restauracji.

Po przekroczeniu granicy pojedziemy bezpośrednio do hotelu w Tbilisi, gdzie czekac na nas będzie kolacja w gruzińskiej restauracji.

Dzień 6
Zwiedzanie Tbilisi, m.in. świątyni Metechi, łaźni i twierdzy Narikala Ok. 25 km
Tbilisi

Tbilisi to starożytne miasto, którego historia sięga IV w p.n.e. Na przestrzeni wieków miasto było celem najazdów i wielokrotnie było niszczone, a nawet zrównane z ziemią w 1795 r., kiedy szach Agha Mohammad Chan Kadżar spalił je doszczętnie.

Nasz pierwszy przystanek Znajduje się w starej części miasta, w której, dzięki krętym uliczkom i krzywym balkonom, panuje atmosfera Kaukazu z zamierzchłych czasów. Zatrzymamy się przy świątyni Metechi, wzniesionej pod koniec XIII w. i od tego czasu przebudowywanej niezliczoną ilość razy. Już w V w. stał w tym miejscu kościół wzniesiony przez króla Wachtanga I Gorgasali (według legendy to on założył Tbilisi). To tu spoczęła księżniczka Szuszanik, która w 544 r. zginęła śmiercią męczeńską, torturowana przez swojego męża, ponieważ nie chciała wyrzec się wiary.

Następnie skierujemy się do starych łaźni, wzniesionych na gorących źródłach, wybijających spod ziemi w wielu miejscach w Tbilisi. “Tbili” oznacza „ciepły” – woda w źródłach ma temperaturę 38-40 stopni.

Mimo ostergo zapachu zapachu wody siarkowej, termy są bardzo popularne, a ludzie przychodzą tutaj ze względu na  zbawienny wpływ wód przy chorobach skóry i artretyzmie, a także żeby zażyć masażu lub po prostu spędzić czas w przyjemnej atmosferze. Udamy się na szczyt wzgórza Sololaki, zwieńczonego twierdzą Narikala, która wygląda jak scena z powieści o rycerzach. To najstarsza forteca w mieście datowana na IV w. n.e. Podobnie jak inne budynki w mieście, była ona wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Rozciąga się stąd piękny widok na starą część miasta.

Stąd zejdziemy do najstarszej synagogi w mieście, katedry Sioni oraz najstarszej świątyni w mieście - Anczischati, datowanej na VI w. Następnie zawrócimy w kierunku Alei Rustawelego - największej ulicy w Tbilisi, przy której mieści się parlament i kilka głównych muzeów. Będzie czas wolny, po czym spotkamy się na kolacji w restauracji z tradycyjną gruzińską kuchnią.

Dzień 7
Tbilisi – Gudauri. Mccheta. Monastyr Dżwari, Katedra Sweti Cchoweli, muzeum Stalina i starożytne miasto Uplisciche Ok. 250 km
Mozaiki

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w 317 r., na 14 lat po Armenii.

Kościoły w okolicach miasta Mccheta należą do najstarszych i najważniejszych w całej Gruzji, a zadbało o nie również UNESCO. Dotyczy to między innymi Monastyru Dżwari, wniesionego na szczycie wzgórza, z którego rozciąga się piękny widok na miasto i rzekę Mtkwari (turecka nazwa to Kura). Niewielki monastyr został wzniesiony w pierwszej połowie VI w. w miejscu świętym, gdzie jedna z dwóch osób: gdzie zatknęła drewniany krzyż święta Nino lub nawrócony przez nią na chrześcijaństwo król Mirian. Symetryczna w kształcie budowla zaprojektowana została na planie krzyża z dodatkową przestrzenią między ramionami (tzw. tetrakonchos).

W mieście Mccheta zwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, drugi pod względem wielkości i jeden z najważniejszych kościółów w kraju.

Swoją siedzibę ma tutaj arcybiskup Mcchety i Tbilisi, a pod kościołem zgodnie z legend pochowana została szata Jezusa. Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony tutaj już  III w., a po około stu latach zastąpiono go kamienną budowlą, której pozostałości są widoczne w konstrukcji obecnej świątyni z X w. Ogromna jak na swoje czasy katedra jest bogato udekorowana ornamentami zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Później udamy się w kierunku rzeki Mtkwari, aby obejrzeć przejaw innego rodzaju kultu - Państwowe Muzeum Józefa Stalina w jego rodzinnym mieście, Gori. Skromny dom, osłonięty pawilonem w stylu klasycystycznym to miejsce, w którym Stalin - wtedy Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, spędził  pierwsze cztery lata życia. Obok stoi budynek muzeum zbudowany w 1957 r. jako hołd dla zmarłego wodza ZSRR. Po odzyskaniu suwerenności przez Gruzję idealny wizerunek Stalina został nieco zrewidowany i obecnie wystawa porusza także kwestie kwestie czystek i prześladowań politycznych, Gułagu i paktu z Hitlerem z 1939 r. To ważny rozdział w historii świata pokazany przez pryzmat dzejów życia postaci, która na tą historię wpłynęła znacząco.

Pojedziemy do starożytnego Uplisciche - miasta wykutego w skale. 

Między VI w.p.n.e. a I w.n.e., przed nastaniem czasów chrześcijańskich, miasto było ważnym ośrodkiem  kultu boga słońca. Po arabskiej inwazji na region Uplisciche, stało się rezydencją chrześcijańskich królów, a pogańskie świątynie zostały zamienione w kościoły. Był to czas rozkwitu miasta, w którym mieszkało wtedy 20 tysięcy mieszkańców.

Obecnie zobaczyć można mniej niż połowę powierzchni ówczesnego miasta. Zostało ono niemal doszczętnie zniszczone przez Mongołów w 1240 r., a zachowała się jedynie najbardziej centralna część. Nadal jednak można podziwiać mozolną pracę, włożoną w wykucie grot w skale ponad 2500 lat temu.

Naszym następnym przystankiem będzie kurort narciarski Gudauri, gdzie zjemy kolację i przenocujemy.

Dzień 8
Gudauri – Tbilisi. Kazbek, Stepantsminda i przejazd samochodami SUV do klasztoru Cminda Sameba (Święta Trójca) Ok. 240 km
Gudauri

Tego dnia nasza podróż wiedzie w kierunku Kaukazu i tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej, poprowadzonej w XIX w. przez trudne tereny górskie przez władze rosyjskie. Mimo niezbyt poetyckiej nazwy, podróż nią jest wspaniałym doświadczeniem, Jadąc pod górę będziemy mogli podziwiać naturę i piękne górskie widoki.

Pierwszy przystanek zrobimy w górskiej miejscowość Stepantsminda (wcześniej Kazbegi), gdzie będzie chwila na mały spacer i na podziwianie widoku na szczyt Kazbek. Dalsza trasa jest często zaśnieżona i zbyt stroma dla autobusów, więc przesiądziemy się do samochodów z napędem na cztery koła i obierzemy kurs na klasztor Cminda Sameba (Święta Trójca). Całkowicie odizolowany, położony jest na szczycie wzniesienia, pośrodku potężnej, majestatycznej scenerii Kaukazu. Ta zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiła, że klasztor stał się symbolem narodowym Gruzji.

Lunch zjemy wraz z mieszkańcami - spróbujemy lokalnych domowych specjałów i tutejszej wódki, czaczy.

Na koniec dnia wrócimy do Tbilisi, gdzie na własną rękę będzie można smakować gruzińskiej kuchni.

Dzień 9
Wycieczka do górskiego miasteczka Signagi i odkrywanie tradycyjnej produkcji wina Ok. 225 km
Winiarnia, Tibilisi

Tego dnia wyjedziemy z Tbilisi do jednego z najpiękniejszych miast w regionie: małego Signagi, leżącego na szczycie wzgórza z widokiem na dolinę rzeki Alazani, z Kaukazem w tle.Miasto z XVIII i XIX w. to gęstwina wąskich, stromych, brukowanych uliczek i pastelowych domków z drewnianymi dekoracyjnymi balkonami. Mur miejski z XVIII w. jest w stanie nienaruszonym i można po nim chodzić.

Wino gruzińskie produkowane jest od 7 tysięcy lat. Głównym rozpoznawalnym regionem winiarskim jest Kachetia.  Tradycyjna metoda produkcji wina polega na dojrzewaniu zaczynu w glinianych naczyniach zakopanych w ziemi. Na przestrzeni ostatnich lat rozpowszechniają się europejskie szczepy winorośli i nowe metody produkcji. Nie wyparły one jednak tradycyjnych metod i szczepów. 

Odwiedzimy tradycyjną winnicę, zobaczymy produkcję, zjemy dobry lunch i poznamy, jak wypieka się tradycyjny gruziński chleb w zakopanych w ziemi piecach oraz zobaczymy, jak produkuje się słodką czurczchelę z soku winogronowego.  Wrócimy do Tbilisi, gdzie po południu będziemy mieć czas wolny.

Dzień 10
Czas wolny w Tiblisi. Nowoczesne Tbilisi (wycieczka dodatkowo płatna)
Stare miasto w Tbilisi

Tego dnia proponujemy dodatkowo płatną wycieczkę Nowoczesne Tbilisi. Po śniadaniu składającym się z lokalnych przysmaków, przejedziemy kolejką linową, zobaczymy jedne z najbardziej imponujących budynków Tbilisi oraz odwiedzimy uroczy rynek.

Tych z Państwa, którzy chcą poznać stolicę we własnym zakresie zachęcamy do spędzenia czasu wolnego w Tbilisi, zatrzymanie się na kieliszek gruzińskiego wina lub wizytę w muzeum.

Potem spotkamy się na pożegnalnej kolacji w Gruzji.

Dzień 11
Tbilisi – Warszawa
Tbilisi by night
Przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Nowoczesne Tbilisi.

Poznamy piękną stolicę Gruzji w całkowicie odmienny sposób. Zjemy smaczne śniadanie składające się z lokalnych przysmaków, zobaczymy nowoczesne, robiące imponujące wrażenie budynki w centrum miasta, przejedziemy kolejką linową, odwiedzimy rynek. To tylko nieliczne z atrakcji.

Cena 198 PLN/os

Wycieczka odbędzie się przy minimalnej liczbie uczestników 16 osób.

Zamek w Mirze został zbudowany na początku XVI wieku

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju jednoosobowego

1 080 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Bezpośredni przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa - Tbilisi – Warszawa
 • Wycieczki oraz bilety wstępu wymienione w programie
 • Zakwaterowanie w hotelach 3*/4* w pokoju 2-osobowym (3 noclegi w Erywaniu, 5 noclegów w Tbilisi, 1 nocleg w Gudauri)
 • Wyżywienie z programem (śniadania codziennie; lunch codziennie poza 10 dniem; kolacje 5, 7 i 10 dzień)
 • Transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników (ok. 60 USD)
 • Napojów do posiłków
 • Dodatkowych posiłków nie wymienionych w programie
 • Wydatków indywidualnych
 • Ewentualnych dodatkowych atrakcji
 • Wycieczki Nowoczesne Tbilisi 160PLN/os
 • Wszystkiego, co nie zostało opisane w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Polecamy zabranie ze sobą małego plecaka torby na wycieczki / wyprawy i dni podróży, w których zazwyczaj nie mamy dostępu do całego bagażu przez cały dzień.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Noclegi

Będziemy nocować w hotelach, które zapewniają wszelkie udogodnienia. Hotele są wybierane na podstawie ich lokalizacji. Korzystamy z dobrych lokalnych 3*-4*hoteli, które pomimo prostego i prostego standardu są niezwykle urocze. Poziom usług i standard mogą nieznacznie różnić się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajony w naszej części Europy. Niezależnie od standardu, pokoje zawsze są wyposażone w łazienkę i toaletę. Ostateczna lista hoteli zostanie przesłana na 7 dni przed odlotem.

Sprawność fizyczna

Ponieważ znaczna część wycieczek odbędzie się na piechotę, wymagamy aby, uczestnicy byli mobilni, samodzielni i mogą poruszać się bez pomocy.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 3 out of 5 by from Niezadowolenie Cieszymy się z krajów, które obejrzelismy
Date published: 2023-10-06
Rated 4 out of 5 by from przepiękny Kaukaz Wycieczka przepiękna krajobrazowo, pozwala poznać wszystkie najciekawsze obiekty Armenii i Gruzji oraz historię tych krajów. Polski pilot posiadał bardzo dużą wiedzę i dobrze ją przekazywał. Do hotelu w Erewaniu nie mam zastrzeżeń, hotel w Tibilisi był gorszy, nie był codziennie sprzątany, z ulicy dochodził hałas, dojście było niewygodne.
Date published: 2023-09-28
Rated 5 out of 5 by from z pewnością wrócimy byliśmy zachwycenie zarówno Armenią jak i Gruzją, podróż pełna wrażeń szczególnie w Górach Kaukazu, objazdówka super zorganizowana, pilot o wysokiej wiedzy historycznej jak i z regionu super miły i otwarty na wszystkie pojawiające się pytania, szkoda tylko że podróż tak szybko się skończyła
Date published: 2023-09-28
Rated 4 out of 5 by from Niezłe lecz nie super Piękne klasztory o góry Kaukazu, ale to trochę mało jak na wspaniałą wycieczkę
Date published: 2023-09-28
Rated 5 out of 5 by from niezwykle ciekawa podróż Proponujemy wzbogacenie wycieczki do Gruzji o jeden dodatkowy dzień pobytu w górach. Tego nam zabrakło.
Date published: 2019-07-13
Rated 5 out of 5 by from doskonały wybór Byłam zainteresowana tym regionem i oferta Państwa Biura wydała mi się najciekawsza. Organizacja imprezy mogłaby służyć jako wzorzec. Program był bardzo starannie dopracowany, urozmaicony i dostosowany do różnych możliwości fizycznych klientów; bez nadmiernego pośpiechu z dostatecznym czasem na przerwy w zwiedzaniu itp. Imponująca była wiedza i zaangażowanie naszego pilota. To wielka przyjemność spotykać ludzi o takiej inteligencji i erudycji.
Date published: 2019-07-03
Rated 5 out of 5 by from Prawdziwe perły Kaukazu Z pewną obawą wybrałyśmy się w tę podróż, myśląc głównie o bezpieczeństwie. Obawy okazały się daremne. Program wycieczki był dobrze ułożony i niezbyt męczący. Środki transportu (autokary) były wygodne a kierowcy doskonali. Hotele bardzo dobre, jedynie w Tbilisi lokalizacja hotelu mogłaby być lepsza! A co do odwiedzanych krajów - są piękne i bardzo ciekawe. Ponad tysiącletnie klasztory i kościoły urzekają swoim urokiem i tajemniczością. Większość z nich ma wspaniałe usytuowanie - wysoko w górach, czy też na tle wspaniałych gór. Dodatkowym atutem podróży był doskonały przewodnik. Jego wiedza i sposób przekazywania wiadomości były bez zarzutu. No i oczywiście kuchnia - doskonała! Nie wspominając o winach...
Date published: 2019-06-26
Rated 5 out of 5 by from Ciekawe miejsca Wycieczka została dobrze przygotowana i zrealizowana. Super trasa, zabytki i jedzenie. Super opieka i ciekawe informacje przekazywane przez naszego przewodnika.
Date published: 2019-06-26
 • y_2024, m_7, d_23, h_8
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_1, tr_13
 • loc_pl_PL, sid_AMRTR03, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki