Bliskie spotkania z Wielką Piątką Afryki w Ranger Camp

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Poznaj afrykańską przyrodę i dowiedz się więcej o zachowaniu zwierząt od doświadczonych rangerów w samym środku buszu w obozie Albatrosa Ranger Camp

To niepowtarzalna szansa, żeby poznać świat zwierząt i ich środowisko naturalne. To przywilej, który normalnie zarezerwowany jest jedynie dla rangerów - przewodników na safari. Wycieczka spodoba się wszystkim, których interesuje flora i fauna. Będzie czas na zagłębienie się w temacie, niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi czy już doświadczonymi przyrodnikami.

Przemierzając sawannę  w SUV-ach i na piechotę, można bardziej zbliżyć się do przyrody niż na zwykłym safari.  Nauczycie się więcej o zachowaniu zwierząt, o owadach i ptakach, o tym jak je rozpoznawać, i o innych fascynujących organizmach, żyjących w afrykańskim ekosystemie. Doświadczeni pracownicy parku będą naszymi nauczycielami. Podzielą się wiedzą z zakresu geologii, astronomii i klimatu.

W ciągu tych dwóch tygodni posmakujesz niesamowitej codzienności ich pracy, napełnisz głowę zbiorem wartościowych i niezapomnianych wrażeń.

Będziemy mieszkać w samym środku buszu w obozie Albatrosa tzw. Ranger Camp, który znajduje się w rezerwacie Entabeni. Jest to mały, komfortowy ośrodek z basenem i restauracją, który będziemy opuszczać tylko i wyłącznie na wyprawy safari. Całość przebiegać będzie w międzynarodowej grupie z  rangerami pracownikami rezerwatu, mówiącymi po angielsku.
 

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Safari, Przygoda życia

 • Pilot lokalny przewodnik/ranger (angielskojęzyczny)

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta rand

Program wycieczki 16 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Johannesburga
Dzień 2
Przylot do Johannesburga – przejazd do Pretorii, zwiedzanie miasta – Ranger Camp
Dzień 3
Safari i wstęp do przyrodniczego szkolenia
Dzień 4–14
Safari i szkolenia w obozie Ranger Camp w Entabeni
Dzień 15
Ranger Camp – Johannesburg. Samolot do Warszawy
Dzień 16
Przylot do Warszawy

Poznaj naszych rangerów

JP Meyer
JP rozpoczął swoją przygodę jako ranger w 1995 roku. Jest miłośnikiem zwierząt, ich zachowania bardzo go fascynują i z wielką przyjemnością spędza wiele godzin na ich obserwacji. Astronomia to kolejna z jego mocnych stron. Lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie konstelacji nocnego nieba.
 
Wykładał w Entabeni Nature Guide Training School ze słynnym rangerem Lee Gutteridge. Po zamknięciu szkoły, został menedżerem w Entabeni Game Reserve, gdzie jednym z jego zadań jest dopilnowanie szkolenia rangerów.
 
JP w Związku Południowej Afryki (FGASA) uzyskał certyfikat na najwyższym poziomie. Jest również przeszkolony w nauczaniu zwykłych ludzi, jak przetrwać w przyrodzie.

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Johannesburga

Wylatujemy z Warszawy i przyjeżdżamy do Johannesburga w 2. dzień. W samolocie serwowane są kolacja i śniadanie.

Dzień 2
Przylot do Johannesburga – przejazd do Pretorii, zwiedzanie miasta – Ranger Camp
Witamy w Entabeni

Po przyjeździe pojedziemy do Pretorii, stolicy RPA. Z okien autokaru zobaczymy to wspaniałe miasto i  poczujemy jego energię. Zatrzymamy się miedzy innymi przy pięknym Union Building - siedzibie rządu RPA. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na całe miasto. Po obiedzie (nie jest wliczony w cenę) czekają nas jeszcze 3h jazdy przez dziki południowoafrykański krajobraz.

Poruszając się na północ, po drodze będziemy mijać ogromne połacie pól pszenicy, kukurydzy, słoneczników i orzeszków ziemnych oraz małe miasteczka, które przypominają Dziki Zachód. Im bardziej na północ, tym mocniej wyłania się na horyzoncie i wznosi piękny, lśniący czerwienią płaskowyż Waterberg. Tam znajduje się właśnie rezerwat przyrody Entabeni, do którego dojedziemy późnym popołudniem.

Nasz obóz, który nazywa się Ranger Camp, leży u stóp gór w tzw. sandveld, czyli w mieszance gęstego buszu, sawanny i mokradeł. Oprócz kucharzy, kelnerów i pracowników rezerwatu, tj. rangerów w obozie będziemy tylko my – nie licząc oczywiście stad lwów, żyraf, hipopotamów czy innego dzikiego stworzenia, które żyje w okolicy. Zwierzyna pojawia się w szczególności nocą, dlatego trzeba przyzwyczaić się do towarzystwa uzbrojonego pracownika parku, który odprowadza nas do namiotów. Mimo że brzmi niebezpiecznie, jest to nieodłączna część bycia na prawdziwym safari. I spokojnie, bo pracownicy parku obserwują teren 24h na dobę.

Waterberg to nazwa ogromnego obszaru, który ciągnie się od gór Sand River, przez Hoekberg i Swaershoek aż do łańcucha górskiego Mopel. Są to jedne z najstarszych gór na świecie, a wypełnia je wspaniała i wręcz dramatycznie okazała przyroda. Południowe zbocza charakteryzują się stromymi, nagimi skałami i nadzwyczajnymi formacjami skalnymi, podczas gdy na północy zbocza stopniowo schodzą w busz i otwarte przestrzenie sawanny. Entabeni znaczy dosłownie „miejsce z górami”. Dopiero po obejrzeniu Góry Entabeni – tego imponującego monolitu, który wznosi się nad całą resztą krajobrazu – można zrozumieć znaczenie tej nazwy. Więcej informacji o rezerwacie znajdziecie dalej w Praktycznych informacjach.

Po przyjeździe do obozu będzie czas na odpoczynek przy drinku. Poznacie również Waszych nauczycieli od przyrody, czyli leśników-rangerów, a także pozostałych studentów.
 

Dzień 3
Safari i wstęp do przyrodniczego szkolenia
Może spotkamy lwicę na pierwszym safari?

Pierwszy z wielu nadchodzących wczesnych poranków zacznie się od filiżanki kawy lub herbaty i paru herbatników. Potem zaczniemy badać otoczenie, które będzie naszym domem przez kolejnych 12 dni. W czasie tej wycieczki zaliczymy dużo safari, a ponadto czeka nas jeszcze sporo dodatkowych zajęć. 

Poranek na safari zaczyna się zazwyczaj wcześnie, może nawet wraz ze wschodem słońca. Tych poranków, mocno pachnących przyprawami, i tego magicznego blasku nad sawanną nie da się z niczym porównać. Jest chłodnawo i wszystko już spokojnie oddycha, bo nocne polowania i całe nocne poruszenie dobiegło już końca. Widzimy, jak dzikie zwierzęta gaszą pragnienie przy wodopoju.

Z doświadczenia wiemy, że przed zakończeniem tego safari, zobaczymy cały szereg sławnych afrykańskich zwierząt takich jak lwy, nosorożce, antylopy gnu i kudu, guźce, żyrafy, słonie czy antylopy impala. Nie ma żadnej gwarancji na to co, kiedy i gdzie zobaczymy. Właśnie ta niepewność jest atutem natury, i to dzięki niej safari zapewnia niezwykłe i niezmiernie ciekawe doświadczenia!

Kiedy wrócimy, będzie już na nas czekało zasłużone śniadanie w formie szwedzkiego stołu.

Safari popołudniowe zaczyna się pod koniec dnia, kiedy słońce unosi się nisko nad horyzontem, a krajobraz wypełnia się ciepłymi barwami. Zatrzymamy się, by nacieszyć oczy zachodem słońca, a podniebienie zimnym trunkiem, zanim ponownie zapalimy światła samochodu i ruszymy w drogę. Rozpoczyna się prawdziwa uczta zmysłów, bo przychodzi chwila, gdy południowa półkula rozjaśnia się masą gwiazd. Wokoło wybrzmiewa tysiące dźwięków, które wypełniają nam uszy, a zapach czerwonej afrykańskiej ziemi i silnych przypraw sawanny przejmuje nasz węch.

Wieczorne i nocne safari różni się całkiem od porannego. To tak jakby to były dwa odmienne światy. Kiedy białe szyszki reflektorów przesuwają się po krzakach, widać setki małych i dużych oczu, a wszystko zdaje się być tak bliskie. Coś szeleści w pobliżu; czy to stado mlaszczących guźców, czy może to głodne lwice zaczynają swoje nocne polowanie?

Pojazdy do safari to otwarte terenówki, w których łatwo może nas oblecieć strach, gdy znajdziemy się nagle, bez żadnego oddzielającego nas ogrodzenia, zaledwie parę metrów od gigantycznego słonia, nie mówiąc już o lwie czy nosorożcu. Na szczęście jednak drapieżniki nie biorą samochodu z pasażerami za potencjalne pożywienie.

Poza tym nocna czy poranna przejażdżka safari może być zimnym doświadczeniem. W terenówkach są koce, lecz radzimy, żeby wziąć ze sobą czapkę i porządną wiatroodporną kurtkę lub polar.
 

Dzień 4–14
Safari i szkolenia w obozie Ranger Camp w Entabeni
Obcujemy z naturą zarówno rano jak i wieczorem

Teraz na poważnie rozpoczynamy nasz kurs, który jest wspaniałą mieszanką przygód na safari z zajęciami instruktażowymi dotyczącymi poruszania się wśród dzikiej przyrody. Każdego dnia odbywać się będą zajęcia, na których przerobimy jeden temat. Będziemy odpowiadać na pytania i obserwować fascynujące życie zwierząt, toczące się tuż przed naszymi oczami.

Każdego dnia organizowane safari będzie trochę inne, a możliwości w rezerwacie Entabeni jest dużo. Pojedziemy na safari samochodami terenowymi wczesnym rankiem i po południu, ale także pieszo, wędrując śladami zwierząt w buszu. Będziemy urządzać safari u stóp masywu Entabeni na terenach podmokłych i wyżynach, gdzie dzika przyroda jest zupełnie inna. Zjemy również dobrą kolację w samym środku tej wspaniałej natury w towarzystwie antylop gnu i kudu oraz wszędobylskich impali w charakterze obserwatorów.

Podczas safari grupa zostanie podzielona na mniejsze, tak żebyśmy swoją liczebnością nie przeszkadzali zwierzętom.
Kolejność zaplanowanych wycieczek może ulec zmianie, w zależności od warunków otoczenia i pogody, co jest dodatkowym urokiem prawdziwego safari.

Pierwszego dnia szkolenia przerobimy podstawowe zasady dobrego przewodnika oraz etyki, od której wszystko zależy.  Nauczymy się jak stworzyć pozytywny odbiór przyrody, wykorzystując zainteresowania gości, jak rozważyć czynniki, które mogą mieć wpływ na ich komfort, jak w odpowiedni sposób zbliżać się do zwierząt.

Będziemy się również uczyć o faunie sawanny. Zaczniemy od odrobiny ekologii czyli łańcucha pokarmowego, konkurencji w przyrodzie i stosunkach symbiotycznych, których dobrym przykładem są porosty. Występują w wielu różnych formach i kolorach na ogromnych formacjach skalnych w rezerwacie Entabeni. Są świadectwem szczególnej i nadzwyczajnej interakcji, jaka możliwa jest w naturze. Porosty nie są zwyczajnymi grzybami, są efektem symbiozy alg żyjących w grzybach.

Owady również są fascynującą częścią wielkiej mozaiki ekosystemu sawanny. Nauczymy się, dlaczego owady takie jak skarabeusze stanowią ważną częścią fauny Afryki, i jak rozpoznać te najczęściej występujące. Poznamy również niektóre z jadowitych pająków, które można spotkać w buszu. Dowiemy się też, jak szybko odróżnić niebezpieczne skorpiony. Nie tylko pająki i skorpiony mogą nam zagrozić, dlatego nauczymy się także rozpoznawać najczęściej spotykane tu węże. Dowiemy się więcej o trzech różnych rodzajach jadu węży oraz o objawach ukąszenia.

Które ze zwierząt zalicza się do przeżuwaczy i jak funkcjonuje ich układ trawienny? Gdy będziemy uczyć się o ssakach, będziemy nie tylko rozróżniać samce od samic, ale poznamy ich zwyczaje np. te związane z poszukiwaniem pożywienia, towarzystwa czy preferowanego otoczenia. Zbliżymy się do nich i ich sposobu życia. Najwspanialsze w zdobywaniu wiedzy o zwierzętach właśnie w Entabeni jest to, że wszystkie przypadki znajdują się tuż obok nas, a gdy uczymy się o zachowaniu zwierzyny, jesteśmy parę metrów od niej, w otwartym pojeździe na safari.

Przez cały czas słuchać będziemy o ciekawostkach z życia zwierząt  –  to będą naprawdę ciekawe historie, które uczynią z safari niezapomniane przeżycie.  Nie może obyć się bez wstępu do motoryzacji oraz krótkiego kursu prowadzenia pojazdów, żeby umieć tak zbliżać się do zwierząt, aby ich nie spłoszyć. W czasie szkolenia zawsze na uwadze mamy bezpieczeństwo, a prowadzący zajęcia informują również o zasadach bezpiecznego korzystania z broni.
Jadąc samochodami terenowymi podczas safari rzadko zwraca się uwagę na żaby czy ropuchy. Wieczorem jednak, kiedy siedzimy i patrzymy na afrykańskie rozgwieżdżone niebo, słychać ich tysiące. Nauczymy się, jak rozróżniać ich rodzaje po odgłosach, które wydają.

Kiedy zapada zmrok, pojawia się również świetna okazja na podszkolenie się z astronomii, która poza tym że jest fantastycznym hobby, przydaje się również, gdy człowiek znajduje się gdzieś daleko w buszu. Nauczymy się wykorzystywać gwiazdy do orientacji w przestrzeni.
W trakcie kursu poznamy różne strategie przeżycia w buszu oraz wypróbujemy je w praktyce, kiedy będziemy nocować pod gołym niebem w samym środku rezerwatu pomiędzy „The Big Five” czyli wielką piątką Afryki (lew, lampart, bawół, słoń i nosorożec).
 
Entabeni leży na terenie Waterberg znanego ze swoich wielkich czerwonawych formacji skalnych, które tworzą w okolicy coś na kształt ogromnego grzebienia. Jak powstały te wzniesienia dowiemy się, gdy dojdziemy z naszym programem do zajęć z geologii. Poznamy rodzaje kamieni i minerałów oraz znaczenie, jakie mają dla zwierząt i roślin.
Kiedy pracuje się jako przewodnik trzeba wiedzieć również trochę o lokalnej florze, rozpoznawać rodzaje drzew i korzystać ze ściągawki przy ustalaniu gatunków tych mniej znanych roślin.

Oprócz teorii, nauczymy się też odczytywać zwierzęce tropy w sawannie. Mówiąc o tropach nie mamy na myśli tylko tych zwykłych śladów łap czy racic, ale również pozostawionej sierści, kolców, zadrapań czy odchodów, które mogą nam pomóc odtworzyć ruch zwierząt. Tropienie może być tak samo czytelne co poranna gazeta – można zobaczyć, co wydarzyło się poprzedniego wieczora. Trzeba jednak umieć czytać miedzy wierszami, gdyż dobra wyobraźnia jest niezbędna przy rekonstruowaniu faktycznego zamiaru zwierząt. Ślady są rzadko wyraźne i czytelne. Często trzeba podążać za tropem, żeby zebrać więcej danych do bardziej precyzyjnej oceny. Południowoafrykańscy przewodnicy są ekspertami od tropienia zwierząt. Pokażą, jak rozwiązywać zagadki, kryjące się w śladach; ślad nie odkrywa przed nami tylko rodzaju zwierzęcia, ale również kierunek, w którym idzie, prędkość, czas a nawet płeć – to zupełnie niesamowite!

Poza szkoleniami podczas obozu będą organizowane różne wycieczki – i niespodzianki. Tutaj parę przykładów:

Rezerwat przyrody Indicator Dam
Poświęcimy trochę czasu na odpoczynek i dobrą zabawę. Jednego dnia wybierzemy się więc do znajdującego się niedaleko rezerwatu przyrody Indicator Dam. Można tu popływać, łowić ryby oraz oczywiście zjeść potrawy z braai – typowego południowoafrykańskiego grilla.

Wędrówka w wąwozie Yellow Wood
Warto również zadbać o formę, zatem jeden dzień spędzimy na wędrówce w wąwozie Yellow Wood, który przecina masyw górski Entabeni. Zobaczymy tu wodospady i porośnięte drzewami zbocza oraz całe rodziny bażantów, które podczas swoich górskich ekspedycji pokonują, całkiem pionowe ściany. Również tutejsze słonie i zebry mają w genach talent do wspinaczki, tak więc spotkanie z nimi nie jest niczym niezwykłym na tych stromych ścieżkach. Jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy kołującego nad okolicą majestatycznego orła. W czasie wędrówki będziemy poruszać się na wysokości od 900m do 1500m n.p.m. Zjemy przyniesiony ze sobą posiłek, i wykąpiemy się w jednym z wodospadów, wszystko zależnie od pogody. Nie ma zbyt wielu okazji w życiu, żeby podczas wędrówki zbliżyć się w takim stopniu do przyrody.

Nocleg pod gołym niebem
Całkiem szczególne i rzadkie przeżycie czeka nas, kiedy wieczorem wyjedziemy, żeby przenocować w terenie pod gołym niebem, przy blasku płonącego obok ogniska. Nocleg uzależniony jest oczywiście od warunków pogodowych.

Dzień 15
Ranger Camp – Johannesburg. Samolot do Warszawy
Farvel til Entabeni

Dzisiaj można spać dłużej niż w pozostałe dni i właściwie jest to nawet zalecane po uroczystej kolacji pożegnalnej poprzedniego wieczoru. 

Przyszedł czas na pożegnanie się z codziennością w rezerwacie i powrót do cywilizacji. Żegnamy się więc z Ranger Camp i naszymi nauczycielami – ale zabieramy ze sobą do domu całą zdobytą tu wiedzę i usłyszane historie.
 
Joburg, tak nazywany jest przez tubylców, jest największym południowoafrykańskim miastem z ponad sześcioma milionami mieszkańców. Przypomina amerykańską metropolię z centrum pełnym drapaczy chmur i nowoczesnych galerii handlowych, które stopniowo przechodzą w niższe przedmieścia. Joburg jest światowym centrum handlu diamentami i złotem. Panuje tu chaos i hałas, i właściwie nie można tego miasta zaliczyć do urokliwych miejsc, w których chciałoby się zatrzymać na dłużej.

Dzisiaj opuścimy Entabeni Game Reserve i udamy się do rezerwatu przyrody Zebra, gdzie zjemy lunch i odwiedzimy centrum gadów. Tutaj zobaczymy i doświadczymy zarówno lokalnych, jak i egzotycznych gadów. Klimatyczna chata jest pięknie położona na otwartej przestrzeni, gdzie swobodnie wędrują zebry, konie i antylopy.

Dzień 16
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju jednoosobowego

3 998 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę lokalnych przewodników i pracowników parku. Uwaga, szkolenia przebiegają po angielsku
 • Przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Johanesburg - Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Safari i wycieczki wg. programu
 • Zakwaterowanie w Ranger Camp w pokojach dwuosobowych
 • Wszystkie wejścia do parków i opłaty parkowe
 • 3 posiłki dziennie (wyłączając obiad 2 dnia )
 • Wizyta w Zebra reptile center
 • Transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
 • Wydatków indywidualnych
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Dodatkowych napojów  (sok, kawa, herbata do śniadań wliczone są w cenę)
 • Napiwków dla kierowców i obsługi (ok. 80 USD/os) 

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podroży

Waluta

Zabierając USD do RPA prosimy zwrócić uwagę by banknoty były wydane po 2006 roku.

Bagaż

Dobrze jest zabrać ze sobą mniejszy plecak lub torbę na codzienne wycieczki i dni spędzone w podróży, podczas których swój bagaż główny często otrzymasz dopiero wieczorem. Nie ma potrzeby zabierania ręczników.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nowe zasady przewozu bagaży rejestrowanych obowiązujące od dnia 25 marca 2019 na lotnisku OR Tambo International Airport w Johannesburgu:

1.    Bagaż rejestrowany powinien mieć kształt regularny czyli posiadać co najmniej jedną płaską powierzchnię 
2.    Bagaże okrągłe bądź posiadające nieregularny kształt nie są akceptowane
3.    Torby z długimi paskami nie są akceptowane.

Powyższe zasady, zgodne z wytycznymi IATA, mają na celu zapobieganiu awariom systemu obsługi bagażowej powodowanym przez niewymiarowy bagaż, nie posiadający płaskiej powierzchni, posiadający długie paski bądź uchwyty a tym samym zapobieganiu opóźnieniom w dostarczeniu bagaży do samolotu. 
Pasażerom nadającym bagaż niespełniający powyższych zasad udostępniono na lotnisku punkty pakowania, w których można dostosować bagaż do określonych zaleceń.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 10 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Przedłuż wycieczkę

Krótki wypad do Kapsztadu

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 4 dni
Cena 2 298,–
4 dni w Kapsztadzie: kultura, zakupy, gastronomia i piękno przyrody

Urocze, pełne życia miasto o bogatej ofercie kulturalnej to właśnie Kapsztad. Sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego, 1000-metrowej Góry Stołowej oraz malowniczego Półwyspu Przylądkowego sprawiają, że Kapsztad wygrywa w konkursie piękności z większością dużych miast. Ponadto miasto może pochwalić się licznymi zabytkami, znakomitymi sklepami, pysznym jedzeniem, dobrymi winami i wspaniałymi plażami.

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Do wyboru są dwa hotele:

Southern Sun Cape Sun
Hotel Cape Sun znajduje się w sercu Kapsztadu, dzięki czemu zapewnia łatwy dostęp do licznych atrakcji miasta. W hotelu znajduje się łącznie 368 pokoi wyposażonych w łazienkę, klimatyzację i bezpłatny bezprzewodowy dostęp do sieci Wi-Fi (500 MB na dzień). Po zwiedzaniu miasta można popływać w krytym basenie, poćwiczyć na siłowni lub zamówić zabiegi w spa. Hotel dysponuje własną restauracją i barem.

Dowiedz się więcej tutaj https://www.southernsun.com/southern-sun-cape-sun

Cena w 2024:
3 798 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w Southern Cape Sun

Cena w 2025:
3 698 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w Southern Cape Sun

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2024:
2 500 zł

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2025:
2 000 zł

The Cullinan
Hotel znajduje się w centrum turystycznym Kapsztadu, w bliskiej odległości do wejścia na plażę. Ten pięciogwiazdkowy hotel oferuje profesjonalną obsługę i luksusowy wystrój wnętrz (na terenie bogatego dziedzictwa kulturowego). Hotel posiada wszelkie udogodnienia takie jak: restauracja, bar i basen.

Dowiedz się więcej na stronie https://www.southernsun.com/the-cullinan

Cena w 2024:
4 498 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w The Cullinan

Cena w 2025:
4 500 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w The Cullinan

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2024:
3 000 zł

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2025:
2 500 zł

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga do Kapsztadu
 • Transfer hotel-lotnisko
 • 4 noclegi w pokojach dwuosobowych
 • Codziennie śniadanie
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
Zamówienie

Przedłużenie podróży należy zarezerwować wraz z zawarciem umowy na samą podróż lub najpóźniej 75 dni przed datą wylotu. Zalecamy rezerwowanie przedłużenia z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i lotach dla każdego terminu wyjazdu. Należy pamiętać, że cena przedłużenia może się różnić w zależności od oferty i obłożenia.

Podczas przedłużenia wycieczki podróż odbywa się indywidualnie, bez opieki polskiego pilota, nie ma więc wymogu minimalnej liczby uczestników dla jej realizacji.

Wypoczynek na plaży w Sun City Resort

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 6 dni
Cena Od 3 498,–
4 dni relaksu i plażowania w wakacyjnym raju Sun City Resort!

Po kilku dniach spędzonych na safari pojedziemy do prawdziwego raju jakim jest Sun City Resort. Tutaj będzie można odpocząć przy basenie, odwiedzić Valley of the Waves - fantastyczny aquapark z mnóstwem atrakcji jak basen z falami czy najróżniejsze zjeżdżalnie wodne, zagrać w golfa lub wybrać się na długi spacer wśród pięknej przyrody. Można także skorzystać z zabiegów kosmetycznych lub wybrać się na kolejne safari.

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Nasi goście mają do wyboru 2 hotele: 

Sun City Resort – Cabanas

Hotel Cabanas w Sun City Resort to uroczy hotel przyjazny dzieciom. Do dyspozycji gości są 24 pokoje standardowe z widokiem na jezioro, 120 pokoi standardowych, 32 pokoje rodzinne z widokiem na jezioro, 201 pokoi rodzinnych i 3 pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pokój rodzinny wyposażony jest w podwójne łóżko i rozkładaną sofę i może pomieścić 2 osoby dorosłe i 2 dzieci. Pokoje są nowoczesne i praktyczne. Wszystkie pokoje wyposażone są w prysznic. Do większości hotelowych atrakcji można dojść spacerem lub skorzystać z bezpłatnego autobusu kursującego wokół ośrodka. 

Cena dla dorosłych:
3498 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w Cabanas
5498 zł za osobę w pokoju jednoosobowym w Cabanas

Cena dla dzieci:
2498 zł za dziecko (dotyczy maks. 2 dzieci do lat 12 zakwaterowanych z 2 osobami dorosłymi)

Więcej informacj na https://www.suninternational.com/sun-city/ 

 

Sun City Resort – Palace

The Palace to wyrafinowany 5-gwiazdkowy hotel, który na nowo zdefiniował pojęcie afrykańskiego luksusu i elegancji. Wejście do hotelu Palace to niezwykłe przeżycie dzięki misternie malowanym sufitom, artystycznym mozaikom i pięknym, tapicerowanym meblom. Wszystkie luksusowe pokoje w hotelu położone są wśród bujnej zieleni i wyposażone w ręcznie wykonane meble. Hotel posiada dwa odkryte baseny i prywatne przejście do aquaparku Valley of Waves.

Cena dla dorosłych:
6498 zł za osobę w pokoju dwuosobowym w The Palace
10998 zł za osobę w pokoju jednoosobowym w The Palace 

Cena dla dzieci:
3498 zł za osobę (dotyczy maks. 2 dzieci do lat 12 w towarzystwie 2 osób dorosłych)

Więcej informacji na https://www.suninternational.com/palace/

 

Cena zawiera
 • Transport do i z hotelu w dniu przyjazdu i wyjazdu
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu w pokoju dwuosobowym
 • 4 noclegi w hotelu w pokoju dwuosobowym
 • Codziennie śniadanie
Zamówienie

Przedłużenie podróży należy zarezerwować wraz z zawarciem umowy na samą podróż lub najpóźniej 75 dni przed datą wylotu. Zalecamy rezerwowanie przedłużenia z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i lotach dla każdego terminu wyjazdu. Należy pamiętać, że cena przedłużenia może się różnić w zależności od oferty i obłożenia.

Podczas przedłużenia wycieczki podróż odbywa się indywidualnie, bez opieki polskiego pilota, nie ma więc wymogu minimalnej liczby uczestników dla jej realizacji.

Królewskie luksusy przy Wodospadach Wiktorii

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 4 dni
Cena Od 5 498,–
4 dni luksusu przy najwspanialszych wodospadach świata

Przez cztery dni wysokie na ponad 100 metrów, szerokie na 2 kilometry i otoczone gęstym lasem deszczowym imponujące Wodospady Wiktorii mogą stać się Twoim domem na zakończenie afrykańskiej przygody. Nazwa wodospadów w języku bantu brzmi „mosi-oa-tunya” (mgła, która grzmi), bo tak właśnie wyglądają Wodospady Wiktorii – przypominają potężną mglistą chmurę, z której dochodzą dźwięki grzmotów.

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Oferujemy pobyt w jednym z dwóch hoteli:

The Explorers Village - Wioska Odkrywców przy Wodospadach Wiktorii

Piękny 3-gwiazdkowy hotel z basenem, restauracją i barem. Z obiektu roztacza się widok na afrykański busz i wodopój, często odwiedzany przez słonie i bawoły. Hotel znajduje się zaledwie 400 metrów od Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.shearwatervictoriafalls.com

Cena w 2024r.
5.498,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym w The Explorers Village

Cena w 2025r.
​4.998,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym w The Explorers Village

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2024r.
1.000,- PLN

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2025r.
1.100,- PLN

Victoria Falls Hotel
Wspaniały 5-gwiazdkowy hotel o wyjątkowej atmosferze w kolonialnej scenerii. Hotel jest wyposażony we wszystkie możliwe udogodnienia, w tym najwyższej klasy restauracje gourmet. Wodospady znajdują się około 10 minut spacerem od hotelu, z którego także je widać i słychać.

Dowiedz się więcej na www.victoriafallshotel.com 

Cena w 2024r.
7.998,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym w Victoria Falls Hotel

Cena w 2025r.
7.498,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym w Victoria Falls Hotel

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2024r.
4.500,- PLN

Dopłata za pokój jednoosobowy w 2025r.
4.000,- PLN

Cena zawiera
 • Przelot na trasie Johannesburg-Wodospad Wiktorii
 • Ewent. przelot na trasie Kapsztad/Durban-Johannesburg
 • Transfer do hotelu i na lotnisko
 • 3 noclegi w dwuosobowym pokoju (ze śniadaniem) przy Wodospadach Wiktorii
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu/Kapsztadzie/Durbanie w pokojach dwuosobowych
 • Rejs statkiem po rzece Zambezi o zachodzie słońca
 • Pieszą wycieczkę wokół wodospadów
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
 • Wizy, którą obywatele Polski mogą uzyskać w placówkach dyplomatycznych Zimbabwe albo na granicy. Obywatele innych państw powinni dopytać o obowiązujące ich przepisy wizowe we właściwej placówce dyplomatycznej.
Zamówienie

Przedłużenie podróży należy zarezerwować wraz z zawarciem umowy na samą podróż lub najpóźniej 75 dni przed datą wylotu. Zalecamy rezerwowanie przedłużenia z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i lotach dla każdego terminu wyjazdu. Należy pamiętać, że cena przedłużenia może się różnić w zależności od oferty i obłożenia.

Podczas przedłużenia wycieczki podróż odbywa się indywidualnie, bez opieki polskiego pilota, nie ma więc wymogu minimalnej liczby uczestników dla jej realizacji.

Sjesta na Mauritiusie

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 6 dni
Cena Od 7 498,–
Plaże z palmami, spokój i wyborna kuchnia w samym środku Oceanu Indyjskiego

Zachęcamy do pięciodniowej sjesty przy basenie lub na plaży w rajskiej scenerii tropikalnej wyspy. Można skorzystać z ciekawej oferty wycieczek po okolicy lub bardziej aktywnych form spędzenia czasu.

Dzień 1. Nocleg w Johannesburgu lub Kapsztadzie
Dzień 2. Johannesburg/Kapsztad – Mauritius, transfer do hotelu
Dzień 3-6. Pobyt na Mauritiusie
Dzień 7. Przelot Mauritius – Johannesburg (w godzinach porannych). Do dyspozycji pokój w hotelu w Johannesburgu. Przelot z Johannesburga do Warszawy (w godzinach wieczornych)

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Cena podstawowa za przedłużenie pobytu na Mauritiusie 7 498zł/os w hotelu 3*

Oferujemy pobyt w jednym z dwóch hoteli:

Casuarina Hotel 3*
3-gwiazdkowy hotel położony na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy z widokiem na lagunę przy słynnej plaży z białym piaskiem, Trou aux Biches. Odległość od tętniącego życiem miasta Grand Bay wynosi 5 km, a do stolicy Port Louis 18 km. Cena pobytu obejmuje śniadania i obiadokolacje.

Dowiedz się więcej na: http://hotel-casuarina.com/mauritius/

Cena pobytu w pokoju dwuosobowym w 2024
7 498 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Hotelu Casuarina

Dopłata do pokoju jednoosobowego w 2024
2 998 zł

Cena pobytu w pokoju dwuosobowym w 2025
7 998 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Hotelu Casuarina

Dopłata do pokoju jednoosobowego w 2025
2 498 zł

Sofitel Mauritius l'Impérial Resort & Spa 5*
Luksusowy 5-gwiazdkowy hotel położony na zachodnim wybrzeżu oferuje najwyższej klasy usługi. Na terenie hotelu w samym sercu tropikalnej przyrody znajduje się kilka restauracji i strefa spa. Cena pobytu obejmuje śniadania i obiadokolacje.

Dowiedz się więcej na: www.sofitel.com/gb/hotel-1144-sofitel-mauritius-l-imperial-resort-spa/index.shtml

Dopłata za pobyt w hotelu 5* w 2024

1 500 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Sofitel Mauritius l'Impérial Resort & Spa

Dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelu 5* w 2024
4 498 zł

Dopłata za pobyt w hotelu 5* w 2025

2 000 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Sofitel Mauritius l'Impérial Resort & Spa

Dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelu 5* w 2025
4 998 zł

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga/Kapsztadu na Mauritius w obie strony
 • Transfer do hotelu i na lotnisko
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu lub Kapsztadzie
 • Do dyspozycji pokój w hotelu w Johannesburgu, w dniu powrotu
 • 5 noclegów w hotelu Casuarina Hotel/Laguna Beach/Sofitel Mauritius Imperial
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
Zamówienie

Przedłużenie podróży należy zarezerwować wraz z zawarciem umowy na samą podróż lub najpóźniej 75 dni przed datą wylotu. Zalecamy rezerwowanie przedłużenia z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i lotach dla każdego terminu wyjazdu. Należy pamiętać, że cena przedłużenia może się różnić w zależności od oferty i obłożenia.

Podczas przedłużenia wycieczki podróż odbywa się indywidualnie, bez opieki polskiego pilota, nie ma więc wymogu minimalnej liczby uczestników dla jej realizacji.

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki