Bliskie spotkania z Wielką Piątką Afryki w Ranger Camp

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Poznaj afrykańską przyrodę i dowiedz się więcej o zachowaniu zwierząt od doświadczonych rangerów w samym środku buszu w obozie Albatrosa Ranger Camp

To niepowtarzalna szansa, żeby poznać świat zwierząt i ich środowisko naturalne. To przywilej, który normalnie zarezerwowany jest jedynie dla rangerów - przewodników na safari. Wycieczka spodoba się wszystkim, których interesuje flora i fauna. Będzie czas na zagłębienie się w temacie, niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi czy już doświadczonymi przyrodnikami.

Przemierzając sawannę  w SUV-ach i na piechotę, można bardziej zbliżyć się do przyrody niż na zwykłym safari.  Nauczycie się więcej o zachowaniu zwierząt, o owadach i ptakach, o tym jak je rozpoznawać, i o innych fascynujących organizmach, żyjących w afrykańskim ekosystemie. Doświadczeni pracownicy parku będą naszymi nauczycielami. Podzielą się wiedzą z zakresu geologii, astronomii i klimatu.

W ciągu tych dwóch tygodni posmakujesz niesamowitej codzienności ich pracy, napełnisz głowę zbiorem wartościowych i niezapomnianych wrażeń.

Będziemy mieszkać w samym środku buszu w obozie Albatrosa tzw. Ranger Camp, który znajduje się w rezerwacie Entabeni. Jest to mały, komfortowy ośrodek z basenem i restauracją, który będziemy opuszczać tylko i wyłącznie na wyprawy safari. Całość przebiegać będzie w międzynarodowej grupie z  rangerami pracownikami rezerwatu, mówiącymi po angielsku.
 

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Safari, Przygoda życia

 • Pilot lokalny przewodnik/ranger (angielskojęzyczny)

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta rand

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Johannesburga
Dzień 2 Przylot Johannesburg – Pretoria (zwiedzanie miasta) – Ranger Camp
Dzień 3 Safari i wstęp do przyrodniczego szkolenia
Dzień 4–14 Safari i szkolenia w obozie Ranger Camp w Entabeni
Dzień 15 Ranger Camp – Johannesburg. Samolot do Warszawy
Dzień 16 Przylot do Warszawy

Hotele

Honeyguide Ranger Camp

Honeyguide Ranger Camp jest położony na terenie prywatnego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Entabeni, w paśmie górskim Waterberg, które zostało uznane przez organizację UNESCO za rezerwat biosfery. Ranger Camp jest własnością biura podróży Albatros i składa się z 13 odrestaurowanych i komfortowo wyposażonych pokoi-namiotów, ustawionych na drewnianych podestach, z łazienkami i prysznicami pod gołym niebem. Umeblowanie jest klasyczne – w pokojach stoją podwójne lub pojedyncze łóżka (dwa namioty to suite/pokoje rodzinne), stół, krzesła, szafa, a na tarasie fotele w stylu safari. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby stworzyć prawdziwą, komfortową atmosferę safari, w bliskości natury, bez zbędnych luksusów – jednakże zbudowaliśmy piękny basen.

Nazwa Ranger Camp odnosi się do historii miejsca – kampusu szkoleniowego rangersów. Aby móc odbyć szkolenie praktyczne w obszarze występowania Wielkiej Piątki, rangersi mieszkali niedaleko gości uczestniczących w safari. Teren naszego campu, z różnorodnością naturalnej przyrody sawanny, która go otacza, wydaje się szczególnie dziki, bo nie jest odgrodzony płotem.

Po zachodzie słońca często do obozu podchodzi stado impali, aby znaleźć schronienie przed lwami, które najczęściej trzymają się z daleka od światła i hałasu. Ale lwy, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta żyjące w rezerwacie, też mogą zechcieć zajrzeć do obozu. Wprawdzie lwie pomruki słyszane w bliskiej odległości mogą nieco napawać przerażeniem, pragniemy uspokoić, że cały czas w obozie wartę pełnią rangersi.

Poznaj naszych rangerów

JP Meyer
JP rozpoczął swoją przygodę jako ranger w 1995 roku. Jest miłośnikiem zwierząt, ich zachowania bardzo go fascynują i z wielką przyjemnością spędza wiele godzin na ich obserwacji. Astronomia to kolejna z jego mocnych stron. Lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie konstelacji nocnego nieba.
 
Wykładał w Entabeni Nature Guide Training School ze słynnym rangerem Lee Gutteridge. Po zamknięciu szkoły, został menedżerem w Entabeni Game Reserve, gdzie jednym z jego zadań jest dopilnowanie szkolenia rangerów.
 
JP w Związku Południowej Afryki (FGASA) uzyskał certyfikat na najwyższym poziomie. Jest również przeszkolony w nauczaniu zwykłych ludzi, jak przetrwać w przyrodzie.

Daniel Kehmna
Daniel ma 25 lat i pochodzi z Connecticut w USA, gdzie podjął edukację na wydziale zarządzania dziką przyrodą. Po ukończeniu studiów Daniel uczył się przez 6 miesięcy w szkole Entabeni Nature Guide. 

Daniel był na praktykach u najlepszych naturalnych przewodników w Ulusaba w Sabi Sands i od 2012 roku jest naturalnym przewodnikiem w Entabeni Wildlife Reserve. Od stycznia 2015 roku jest związany z Ranger Camp.

Bardzo kocha ptaki i uwielbia spędzać czas rozkoszując się ciszą w buszu, ale także lubi dreszczyk emocji obcując z dzikimi zwierzętami. 

Daniel

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
11 498,–
Warszawa
11 498,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Johannesburga

Wylatujemy z Warszawy i przyjeżdżamy do Johannesburga w 2. dzień. W samolocie serwowane są kolacja i śniadanie.

Dzień 2
Przylot Johannesburg – Pretoria (zwiedzanie miasta) – Ranger Camp
Witamy w Entabeni

Po przyjeździe pojedziemy do Pretorii, stolicy RPA. Z okien autokaru zobaczymy to wspaniałe miasto i  poczujemy jego energię. Zatrzymamy się miedzy innymi przy pięknym Union Building - siedzibie rządu RPA. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na całe miasto. Po obiedzie (nie jest wliczony w cenę) czekają nas jeszcze 3h jazdy przez dziki południowoafrykański krajobraz.

Poruszając się na północ, po drodze będziemy mijać ogromne połacie pól pszenicy, kukurydzy, słoneczników i orzeszków ziemnych oraz małe miasteczka, które przypominają Dziki Zachód. Im bardziej na północ, tym mocniej wyłania się na horyzoncie i wznosi piękny, lśniący czerwienią płaskowyż Waterberg. Tam znajduje się właśnie rezerwat przyrody Entabeni, do którego dojedziemy późnym popołudniem.

Nasz obóz, który nazywa się Ranger Camp, leży u stóp gór w tzw. sandveld, czyli w mieszance gęstego buszu, sawanny i mokradeł. Oprócz kucharzy, kelnerów i pracowników rezerwatu, tj. rangerów w obozie będziemy tylko my – nie licząc oczywiście stad lwów, żyraf, hipopotamów czy innego dzikiego stworzenia, które żyje w okolicy. Zwierzyna pojawia się w szczególności nocą, dlatego trzeba przyzwyczaić się do towarzystwa uzbrojonego pracownika parku, który odprowadza nas do namiotów. Mimo że brzmi niebezpiecznie, jest to nieodłączna część bycia na prawdziwym safari. I spokojnie, bo pracownicy parku obserwują teren 24h na dobę.

Waterberg to nazwa ogromnego obszaru, który ciągnie się od gór Sand River, przez Hoekberg i Swaershoek aż do łańcucha górskiego Mopel. Są to jedne z najstarszych gór na świecie, a wypełnia je wspaniała i wręcz dramatycznie okazała przyroda. Południowe zbocza charakteryzują się stromymi, nagimi skałami i nadzwyczajnymi formacjami skalnymi, podczas gdy na północy zbocza stopniowo schodzą w busz i otwarte przestrzenie sawanny. Entabeni znaczy dosłownie „miejsce z górami”. Dopiero po obejrzeniu Góry Entabeni – tego imponującego monolitu, który wznosi się nad całą resztą krajobrazu – można zrozumieć znaczenie tej nazwy. Więcej informacji o rezerwacie znajdziecie dalej w Praktycznych informacjach.

Po przyjeździe do obozu będzie czas na odpoczynek przy drinku. Poznacie również Waszych nauczycieli od przyrody, czyli leśników-rangerów, a także pozostałych studentów.
 

Dzień 3
Safari i wstęp do przyrodniczego szkolenia
Może spotkamy lwicę na pierwszym safari?

Pierwszy z wielu nadchodzących wczesnych poranków zacznie się od filiżanki kawy lub herbaty i paru herbatników. Potem zaczniemy badać otoczenie, które będzie naszym domem przez kolejnych 12 dni. W czasie tej wycieczki zaliczymy dużo safari, a ponadto czeka nas jeszcze sporo dodatkowych zajęć. 

Poranek na safari zaczyna się zazwyczaj wcześnie, może nawet wraz ze wschodem słońca. Tych poranków, mocno pachnących przyprawami, i tego magicznego blasku nad sawanną nie da się z niczym porównać. Jest chłodnawo i wszystko już spokojnie oddycha, bo nocne polowania i całe nocne poruszenie dobiegło już końca. Widzimy, jak dzikie zwierzęta gaszą pragnienie przy wodopoju.

Z doświadczenia wiemy, że przed zakończeniem tego safari, zobaczymy cały szereg sławnych afrykańskich zwierząt takich jak lwy, nosorożce, antylopy gnu i kudu, guźce, żyrafy, słonie czy antylopy impala. Nie ma żadnej gwarancji na to co, kiedy i gdzie zobaczymy. Właśnie ta niepewność jest atutem natury, i to dzięki niej safari zapewnia niezwykłe i niezmiernie ciekawe doświadczenia!

Kiedy wrócimy, będzie już na nas czekało zasłużone śniadanie w formie szwedzkiego stołu.

Safari popołudniowe zaczyna się pod koniec dnia, kiedy słońce unosi się nisko nad horyzontem, a krajobraz wypełnia się ciepłymi barwami. Zatrzymamy się, by nacieszyć oczy zachodem słońca, a podniebienie zimnym trunkiem, zanim ponownie zapalimy światła samochodu i ruszymy w drogę. Rozpoczyna się prawdziwa uczta zmysłów, bo przychodzi chwila, gdy południowa półkula rozjaśnia się masą gwiazd. Wokoło wybrzmiewa tysiące dźwięków, które wypełniają nam uszy, a zapach czerwonej afrykańskiej ziemi i silnych przypraw sawanny przejmuje nasz węch.

Wieczorne i nocne safari różni się całkiem od porannego. To tak jakby to były dwa odmienne światy. Kiedy białe szyszki reflektorów przesuwają się po krzakach, widać setki małych i dużych oczu, a wszystko zdaje się być tak bliskie. Coś szeleści w pobliżu; czy to stado mlaszczących guźców, czy może to głodne lwice zaczynają swoje nocne polowanie?

Pojazdy do safari to otwarte terenówki, w których łatwo może nas oblecieć strach, gdy znajdziemy się nagle, bez żadnego oddzielającego nas ogrodzenia, zaledwie parę metrów od gigantycznego słonia, nie mówiąc już o lwie czy nosorożcu. Na szczęście jednak drapieżniki nie biorą samochodu z pasażerami za potencjalne pożywienie.

Poza tym nocna czy poranna przejażdżka safari może być zimnym doświadczeniem. W terenówkach są koce, lecz radzimy, żeby wziąć ze sobą czapkę i porządną wiatroodporną kurtkę lub polar.
 

Dzień 4–14
Safari i szkolenia w obozie Ranger Camp w Entabeni
Obcujemy z naturą zarówno rano jak i wieczorem

Teraz na poważnie rozpoczynamy wspaniałą mieszankę przygody safari z krótkimi kursami przeżycia w dzikiej przyrodzie. Każdego dnia odbywać się będą lekcje, na których przerobimy jeden temat. Będziemy odpowiadać na pytania i obserwować życie zwierząt, toczące się tuż przed naszymi oczami.

Każdego dnia safari będzie trochę inne, a możliwości w rezerwacie Entabeni jest dużo. Pojedziemy na safari wczesnym rankiem, po południu SUV-ami i na piechotę, wędrując śladami zwierząt w buszu. Będziemy urządzać safari u stóp masywu Entabeni na terenach podmokłych i wyżynach, gdzie dzika przyroda jest zupełnie inna. Zjemy również dobrą kolację w samym środku tego wszystkiego w towarzystwie antylop gnu i kudu oraz wszędobylskich impali w charakterze obserwatorów.

Podczas safari grupa zostanie podzielona na mniejsze, tak żebyśmy swoją liczbą nie niepokoili zwierząt.
Kolejność zaplanowanych wycieczek może ulec zmianie, w zależności od warunków otoczenia i pogody – dodatkowy urok prawdziwego safari. 

Pierwszego dnia szkolenia przerobimy podstawowe zasady dobrego przewodnika oraz etyki, od której wszystko zależy.  Nauczymy się jak stworzyć pozytywny odbiór przyrody, wykorzystując zainteresowania gości, jak rozważyć czynniki, które mogą mieć wpływ na ich komfort, jak w odpowiedni sposób zbliżać się do zwierząt.

Będziemy się również uczyć o faunie sawanny. Zaczniemy od odrobiny ekologii:
– łańcucha pokarmowego, konkurencji w przyrodzie i stosunkach symbiotycznych, których dobrym przykładem są porosty. Znajdują się w wielu różnych formach i kolorach na wielkich i pięknych formacjach skalnych w Entabeni. Są świadectwem szczególnej i nadzwyczajnej interakcji, jaka możliwa jest w naturze. Porosty nie są zwyczajnymi grzybami, są efektem symbiozy alg żyjących w grzybach.

Owady też nie są nudne, lecz są częścią wielkiej mozaiki ekosystemu sawanny. Nauczymy się, dlaczego owady takie jak skarabeusze są ważną częścią fauny Afryki, i jak rozpoznać te najczęściej występujące. Poznamy również niektóre z kąsających pająków, które można spotkać w buszu. Dowiemy się też, jak szybko odróżnić niebezpieczne skorpiony. Nie tylko pająki i skorpiony mogą nam zagrozić, dlatego nauczymy się także rozpoznawać najczęściej spotykane tu węże. Nauczymy się więc o trzech różnych rodzajach trucizn węży oraz o objawach ukąszenia.

Które ze zwierząt zalicza się do przeżuwaczy i jak funkcjonuje ich układ trawienia? Gdy będziemy uczyć się o ssakach, będziemy nie tylko rozróżniać samce od samic, ale poznamy ich zwyczaje np. te związane z poszukiwaniem pożywienia, towarzystwa czy preferowanego otoczenia. Zbliżymy się do nich i ich sposobu życia. Najwspanialsze w zdobywaniu wiedzy o zwierzętach właśnie w Entabeni jest to, że wszystkie przypadki znajdują się tuż obok nas, a gdy uczymy się o zachowaniu zwierzyny, jesteśmy parę metrów od niej, w otwartym pojeździe safari.

Przez cały czas słuchać będziemy o ciekawostkach z życia zwierząt  –  to będą dobre historie, które uczynią z safari niezapomniane przeżycie.  Nie może obyć się bez wstępu do motoryzacji oraz krótkiego kursu prowadzenia pojazdów, żeby umieć tak zbliżać się do zwierząt, aby jej nie spłoszyć. W czasie szkolenia zawsze na uwadze mamy bezpieczeństwo, a prowadzący zajęcia informują również o zasadach bezpiecznego korzystania z broni.
W dużych pojazdach do safari rzadko zwraca się uwagę na żaby czy ropuchy. Wieczorem jednak, kiedy siedzimy i patrzymy na afrykańskie rozgwieżdżone niebo, słychać ich tysiące. Nauczymy się, jak rozróżniać ich rodzaje po odgłosach, które wydają.

Kiedy zapada zmrok, pojawia się również świetna okazja na podszkolenie się z astronomii, która poza tym że jest cudownym hobby, przydaje się również, gdy człowiek znajduje się gdzieś daleko w buszu. Nauczymy się wykorzystywać gwiazdy do orientacji w przestrzeni. 
W trakcie kursu poznamy różne strategie przeżycia w buszu oraz wypróbujemy je w praktyce, kiedy będziemy nocować pod gołym niebem w samym środku rezerwatu pomiędzy „The Big Five”.
 
Entabeni leży na terenie Waterberg znanego ze swoich wielkich czerwonawych formacji skalnych, które tworzą w okolicy swoisty grzebień. Jak powstał dowiemy się, gdy dojdziemy z programem do zajęć z geologii. Poznamy rodzaje kamieni i minerałów oraz znaczenie, jakie mają dla zwierząt i roślin.
Kiedy pracujesz jako przewodnik, powinieneś/powinnaś wiedzieć również trochę o lokalnej florze, rozpoznawać rodzaje drzew i korzystać ze ściągi przy ustalaniu gatunków tych mniej znanych.

Oprócz teorii, nauczymy się też odczytywać zwierzęce ślady w sawannie. Mówiąc o śladach nie mamy na myśli tylko tych zwykłych śladów stóp, ale również sierści, kolców, zadrapań czy odchodów, które mogą nam pomóc odtworzyć ruch zwierząt. Tropienie może być równie czytelne co poranna gazeta – można zobaczyć, co wydarzyło się poprzedniego wieczora. Trzeba jednak umieć czytać miedzy wierszami, gdyż dobra wyobraźnia jest niezbędna przy rekonstruowaniu faktycznego zamiaru zwierzęcia. Ślady są rzadko wyraźne i czytelne. Często trzeba podążać za śladem, żeby zebrać więcej danych do bardziej precyzyjnej oceny. Południowoafrykańscy przewodnicy są ekspertami od tropienia zwierząt. Pokażą, jak rozwiązywać zagadki, kryjące się w śladach; ślad nie odsłania przed nami samego zwierzęcia, ale również kierunek, w którym szło, jego prędkość, czas a nawet jego płeć – zupełnie niesamowite!

Poza leśnym szkoleniem podczas obozu będą organizowane różne wycieczki – i niespodzianki. Tutaj parę przykładów:

Wioska Pedi i ochronka dla zwierząt
Jednego dnia wyjedziemy poza rezerwat. Naszym celem będzie poznanie rdzennych kultur w okolicy, a dokładniej ludu pedi, który należy do 9 kultur, które od zawsze zamieszkiwały tereny RPA. Odwiedzimy skansen, w którym nikt nie mieszka, ale który dobrze pokazuje konstrukcję wioski i strukturę społeczną ludu pedi. Mimo że dzisiejsze RPA jest bardzo nowoczesne, wiele z rdzennych tradycji jest ciągle żywych. W tej wiosce możemy obejrzeć m.in. tradycyjne tańce oraz poznać różnice w sposobie życia poszczególnych grup etnicznych. 
 
Spróbujemy też tradycyjnych afrykańskich przysmaków.

Później udamy się do miejsca, w którym ludzie opiekują się zranionymi lub osieroconymi drapieżnikami. Lwy, leopardy czy gepardy znajdują tu opiekę i pożywienie, aż do chwili, gdy mogą sobie już poradzić same; są wtedy wypuszczane. 

Naszym kolejnym przystankiem będzie hodowla bawołów. Taka forma produkcji staje się coraz bardziej popularna w RPA, gdyż zyski są większe niż w tradycyjnym rolnictwie, w którym konkurencja z Mozambiku jest zbyt duża.

Rezerwat przyrody Doormdraai Dam
Poświęcimy trochę czasu na odpoczynek i dobrą zabawę. Jednego dnia wybierzemy się więc do znajdującego się niedaleko rezerwatu przyrody Doormdraai
 
Dam. Można tu popływać, łowić ryby oraz oczywiście zjeść z braai – charakterystycznego południowoafrykańskiego grilla.

Wędrówka w wąwozie Yellow Wood
Warto również zadbać o formę, zatem jeden dzień spędzimy na wędrówce w wąwozie Yellow Wood, który przecina masyw górski Entabeni. Zobaczymy w nim wodospady i odziane w drzewa zbocza, na których całe rodziny bażantów pokonują w swoich zapierających dech w piersiach, górskich ekspedycjach całkiem pionowe ściany. Również tutejsze słonie i zebry urodziły się z talentem do wspinaczki w genach – przynajmniej spotkanie z nimi nie jest niczym niezwykłym na tych stromych ścieżkach. Jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy kołującego nad okolicą majestatycznego orła. W czasie wędrówki będziemy poruszać się od 900m do 1500m n.p.m. i przejeżdżać przez śluzy dziczy.
Zjemy przyniesiony ze sobą posiłek, i wykąpiemy się w jednym z wodospadów, wszystko zależnie od pogody. Nie ma zbyt wielu okazji w życiu, żeby podczas wędrówki zbliżyć się w takim stopniu do przyrody.

Nocleg pod gołym niebem
Całkiem szczególne i rzadkie przeżycie czeka nas, kiedy wieczorem wyjedziemy, żeby przenocować w terenie pod gołym niebem, przy blasku płonącego obok ogniska. Nocleg uzależniony jest oczywiście od przychylności aury.

Golf
Jeśli uprawiasz golf, musisz koniecznie spędzić parę godzin na znanym na całym świecie polu golfowym Legend Golf & Safari Resort. http://legendlodges.co.za/properties
http://legendlodges.co.za/properties
 

Dzień 15
Ranger Camp – Johannesburg. Samolot do Warszawy
Farvel til Entabeni

Dzisiaj można spać dłużej niż w pozostałe dni i właściwie jest to nawet zalecane po uroczystej kolacji pożegnalnej poprzedniego wieczoru. 

Przyszedł czas na pożegnanie się z codziennością w rezerwacie i powrót do cywilizacji. Żegnamy się więc z Ranger Camp i naszymi nauczycielami – ale zabieramy ze sobą do domu całą zdobytą tu wiedzę i usłyszane historie.
 
Joburg, tak nazywany jest przez tubylców, jest największym południowoafrykańskim miastem z ponad sześcioma milionami mieszkańców. Przypomina amerykańską metropolię z centrum pełnym drapaczy chmur i nowoczesnych galerii handlowych, które stopniowo przechodzą w niższe przedmieścia. Joburg jest światowym centrum handlu diamentami i złotem. Panuje tu chaos i hałas, i właściwie nie można tego miasta zaliczyć do urokliwych miejsc, w których chciałoby się zatrzymać na dłużej.

W drodze do Johannesburga zatrzymamy się w centrum handlowym, gdzie spędzimy parę godzin, aby zaopatrzyć się w południowoafrykańskie pamiątki. Dopiero pod wieczór udamy się na lotnisko w Johannesburgu, gdzie czekać na nas będzie samolot, który zabierze nas do domu.

Dzień 16
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 11 498,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju jednoosobowego

3 498 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę lokalnych przewodników i pracowników parku. Uwaga, szkolenia przebiegają po angielsku
 • Przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Johanesburg - Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Safari i wycieczki wg. programu
 • Zakwaterowanie w Ranger Camp w pokojach dwuosobowych
 • Wszystkie wejścia do parków i opłaty parkowe
 • 3 posiłki dziennie (wyłączając obiad 2 i 15 dnia )
 • Transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
 • Wydatków indywidualnych
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Dodatkowych napojów  (sok, kawa, herbata do śniadań wliczone są w cenę)
 • Napiwków dla kierowców i obsługi (ok. 380 zł/os) 

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podroży

Waluta

Zabierając USD do RPA prosimy zwrócić uwagę by banknoty były wydane po 2006 roku.

Bagaż

Dobrze jest zabrać ze sobą mniejszy plecak lub torbę na codzienne wycieczki i dni spędzone w podróży, podczas których swój bagaż główny często otrzymasz dopiero wieczorem. Nie ma potrzeby zabierania ręczników.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nowe zasady przewozu bagaży rejestrowanych obowiązujące od dnia 25 marca 2019 na lotnisku OR Tambo International Airport w Johannesburgu:

1.    Bagaż rejestrowany powinien mieć kształt regularny czyli posiadać co najmniej jedną płaską powierzchnię 
2.    Bagaże okrągłe bądź posiadające nieregularny kształt nie są akceptowane
3.    Torby z długimi paskami nie są akceptowane.

Powyższe zasady, zgodne z wytycznymi IATA, mają na celu zapobieganiu awariom systemu obsługi bagażowej powodowanym przez niewymiarowy bagaż, nie posiadający płaskiej powierzchni, posiadający długie paski bądź uchwyty a tym samym zapobieganiu opóźnieniom w dostarczeniu bagaży do samolotu. 
Pasażerom nadającym bagaż niespełniający powyższych zasad udostępniono na lotnisku punkty pakowania, w których można dostosować bagaż do określonych zaleceń.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 10 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Przedłuż wycieczkę

Wypoczynek w Mozambiku

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 7 dni
Cena 7 998,–
Relaks na plaży w egzotycznym Mozambiku

Proponujemy odpoczynek w prywatnym Parku Narodowym Vilanculos Coastal & Wildlife Sanctuary o powierzchni 300 km².  Ośrodek 4* Dugong Beach Lodge położony jest na lagunie pośród malowniczych wiosek rybackich, raf koralowych oraz stad flamingów. Spędź kilka dni na plaży lub przy basenie, wybierz się na wycieczkę tradycyjną łodzią dau lub na wycieczkę z przewodnikiem po rezerwacie wybrzeża Vilanculos.

Dzień 1 Nocleg w Johannesburgu lub w Kapsztadzie 
Dzień 2 Przelot Johannesburg/Kapsztad – Vilanculos, transfer łodzią do hotelu
Dzień 3-6 Wypoczynek w 4* hotelu Dugong Beach Lodge
Dzień 7 Przelot Vilanculos – Johannesburg – Polska 
 

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Hotel Dugong Beach Lodge 
4* hotel położony bezpośrednio przy plaży. Kompleks składa się z 14 domków krytych strzechą, których tylko kilka kroków dzieli nas od plaży.  Kolację można zjeść w restauracji lub o zachodzie słońca na prywatnym tarasie.
Wszystkie pokoje dysponują prywatnym tarasem z panoramicznym widokiem na morze, minibarem i klimatyzacją

Więcej o hotelu: http://legendhospitality.co.za/stay-with-us/dugong-beach-lodge/

Cena:
7 998 PLN/os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 
2 998 PLN

Zniżka za dziecko w wieku 2-11 lat:
4 998 PLN

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga/Kapsztadu do Vilanculos w obie strony
 • Transport łodzią do hotelu
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu lub Kapsztadzie
 • 5 noclegów w 4* hotelu Dugong Beach Lodge z pełnym wyżywieniem
 • Rejs łodzią o zachodzie słońca
Cena nie zawiera
 • Napoje
 • Dodatkowe wycieczki
 • Opłaty za wstęp do Parku Narodowego 15 USD/os (opłata płatna po przyjeździe)
 • Wizy do Mozambiku 
Zamówienie

Chęć przedłużenia pobytu należy zgłosić w momencie dokonywania rezerwacji i nie później niż 75 dni przed wyjazdem. Zalecamy przedłużanie pobytu z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i samolotach w dniu wylotu. Ceny związane z przedłużeniem pobytu mogą być różne, w zależności od dostępności ofert i zapotrzebowania.

 

Przepisy wizowo-paszportowe Mozambik

Zapoznaj się z przepisami wizowo-paszportowymi w związku z podróżą do Mozambiku.

Obywateli polskich podróżujących do Mozambiku obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędach konsularnych Mozambiku (najbliższe w Berlinie) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok. 70 USD.

Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność powinna przekroczyć o 6 miesięcy termin upływu ważności wizy.

W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców. W przypadku, gdy dziecko podróżuje z jednym rodzicem - może być wymagana pisemna zgoda drugiego z rodziców.

Informacje na temat obowiązujących przepisów wjazdowych, Polacy oraz obywatele innych państw, uzyskają kontaktując się z Ambasadą Mozambiku w Berlinie tel. +49 30 39876500 lub naszym biurem partnerskim WizaSerwis Sp. z o.o. www.wizaserwis.pl. Dla klientów ALBATROS rabat za pośrednictwo wizowe 30%.

Każdy uczestnik wycieczki powinien we własnym zakresie zadbać o to, by posiadać wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy.

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki