Dookoła Bajkału - szamani, Buriaci i syberyjska przyroda

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Jezioro Bajkał i rejs na wyspę Olchon, buddyjskie świątynie oraz wspaniałe krajobrazy Syberii

Naszą podróż przez Syberię rozpoczniemy w Irkucku, zwanym często „Paryżem Syberii”, gdzie zwiedzimy willę księcia Wołkońskiego. Następnie zobaczymy Bajkał, najgłębsze jezioro na świecie, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wzdłuż brzegów Bajkału pojedziemy koleją, która ma ponad 100 lat i miała być częścią kolei transsyberyjskiej. W Ułan Ude, które jest stolicą Buriacji odwiedzimy z kolei zarówno klasztor buddyjski jak i wioskę staroobrzędowców.

Popłyniemy też w rejs na największą wyspę Bajkału, Olchon, gdzie czeka nas wycieczka do groty szamana – świętego miejsca wyznawców szamanizmu, a także dowiemy się nieco więcej o tamtejszych szamanach i ich praktykach. Podczas naszej podróży będzie też czas na kąpiel w Jeziorze Bajkał, wizytę na lokalnym targu czy spróbowanie słynnej ryby omul.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Tak

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Rubel

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Irkucka
Dzień 2 Przylot do Irkucka. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta. Wizyta we wsi Wierszyna.
Dzień 3 Irkuck- Listwianka. Muzeum Bajkału oraz na lokalnym targu, na którym handluje się i rybami, i pamiątkami. Obiad z domowej kuchni - słodkowodna ryba omul
Dzień 4 Listwianka -Port Bajkał- Sludianka - Bajkalsk. Podróż pociągiem wzdłuż jeziora Bajkał
Dzień 5 Bajkalsk -Tanchoj- Ułan Ude. Wioska Tanchoj i Bajkalski Rezerwat Biosfery
Dzień 6 Ułan Ude. Wycieczka do uniwersytetu buddyjskiego przy buddyjskim klasztorze w Iwołdze, wizyta w wiosce staroobrzędowców i zwiedzanie Ułan Ude
Dzień 7 Ułan Ude - Griemiaczinsk. Spacer wzdłuż plaży i kąpiel. Czas wolny
Dzień 8 Griemiaczinsk -Turka-wyspa Olchon. Rejs na największą wyspę Bajkału, Olchon
Dzień 9 Wyspa Olchon. Wycieczka do groty szamana, wioska Pieszczana i półwysep Choboj
Dzień 10 Wyspa Olchon – Irkuck. Rejs promem z wyspy na stały ląd, park etnograficzny Złota Orda i kolacja pożegnalna
Dzień 11 Wylot z Irkucka do Warszawy

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
13 598,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Irkucka

Wylot w Warszawy do Irkucka.

Dzień 2
Przylot do Irkucka. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta. Wizyta we wsi Wierszyna.

Po przylocie do Irkucka pojedziemy do hotelu, gdzie będzie czekało na nas śniadanie. Po krótkim odpoczynku poznamy atrakcje turystyczne miasta. 

Irkuck, położony na obu brzegach rzeki Angary, jest jednym z najpiękniejszych miast Syberii. Większość wzniesionej z kamienia zabudowy centrum pochodzi z końca XIX w. w nurcie europejskiego neoklasycyzmu. W mieście znajduje się wiele pięknych, zabytkowych kościołów i klasztorów, a także barwny targ.

Trasa wycieczki prowadzi przez historyczne centrum miasta, śladami najstarszych budynków, kościołów i placów. Odwiedzimy lokalny targ z produktami spożywczymi i przejedziemy ulicą Karola Marksa, by obejrzeć pomnik Aleksandra III.

Po lunchu udamy się do Wierszyny, wioski założonej ponad 100 lat temu przez przesiedleńców (emigrantów ekonomicznych) z Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski. Na początku XX wieku sytuacja gospodarcza na obecnych ziemiach polskich nie była zbyt dobra, dlatego masowo wyjeżdżano "za chlebem". Część Polaków wybierała Stany Zjednoczone, część - zachęcana przez carskich urzędników - jechała w głąb Rosji. Obecnie mieszka w Wierszynie łącznie około 300 polskich rodzin; wraz z kilkoma rodzinami buriackimi i rosyjskimi jest to około 1000 osób. Dziś dzieci z klas 1-4 uczą się języka polskiego na miejscu, w szkole w Wierszynie, starsze - w pobliskiej miejscowości Dundaj. W stojącym w centralnym miejscu Wierszyny drewnianym kościółku proboszcz odprawia msze po polsku. We wsi działa też Dom Polski pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców. Po mszy w kościółku, spacerze po wiosce i wizycie na cmentarzu zjemy kolację i wyruszymy w drogę powrotną do Irkucka.

Przyjazd do Irkucka w godzinach wieczornych.

Dzień 3
Irkuck- Listwianka. Muzeum Bajkału oraz na lokalnym targu, na którym handluje się i rybami, i pamiątkami. Obiad z domowej kuchni - słodkowodna ryba omul

Powierzchnia jeziora Bajkał ma 31 494 km2 i jest największym jeziorem słodkowodnym w Azji, a dzięki  głębokości 1680 metrów najgłębszym jeziorem na świecie. Zawiera w sobie 20% światowych zasobów wody słodkiej. Uważa się, że powstało 35 milionów lat temu w wyniku potężnego trzęsienia ziemi. Prawie 93% gatunków zwierząt, żyjących w jeziorze i jego okolicach, to endemity, na przykład  foka bajkalska i ryba omul z rodziny łososiowatych. Omul od wieków stanowił ważną część diety ludzi zamieszkających okolice Bajkału. We wsiach mnóstwo jest miejsc oferujących tę rybę.

Rozpoczniemy dzień od wizyty w niewielkim muzeum Bajkału, gdzie dowiemy się wielu ciekawostek o florze i faunie jeziora. Potem wejdziemy na punkt widokowy, skąd roztacza się magiczny widok na Bajkał i ujście Angary. Następnie udamy się na targ, gdzie sprzedaje się tak ryby jak i pamiątki. Można będzie zaopatrzyć się w lokalne specjały kulinarne lub rękodzieło. Każdy znajdzie dla siebie coś miłego zarówno dla oka, jak i podniebienia.

Odwiedzimy skansen Talcy, który dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej został uznany za dziedzictwo kulturalne narodu rosyjskiego. Muzeum powstało w 1969 r. Na jego terenie znajduje się 40 tradycyjnych budynków drewnianych oraz ponad 8000 eksponatów, które wiele mówią o życiu na Syberii na przestrzeni wieków.

Zakończymy dzień w naszym hotelu w miejscowości Listwianka, gdzie będziemy mogli bliżej przyjrzeć się życiu z dala od głównych traktów komunikacyjnych.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 4
Listwianka -Port Bajkał- Sludianka - Bajkalsk. Podróż pociągiem wzdłuż jeziora Bajkał ok. 100 km

Kolej wzdłuż Bajkału, wybudowana ponad sto lat temu, jest arcydziełem sztuki inżynieryjnej. Liczne pięknie zaprojektowane tunele i mosty czynią trasę swego rodzaju pomnikiem na cześć kolei.

W pierwotnym zamiarze ta linia kolejowa miała być kontynuacją Kolei Transsyberyjskiej, która miała ogromne znaczenie strategiczne dla Rosji i dzięki niej w ogóle zdecydowano się rozpocząć tak skomplikowany projekt. Ilość ziemi, jaką trzeba było wydobyć na jeden kilometr trasy, odpowiadała objętości 400 wagonów. To przedsięwzięcie porównywalne jest z jednym z największych projektów inżynieryjnych świata - budową Kanału Sueskiego. Stanowi jednocześnie jedną z największych inicjatyw inżynieryjnych Związku Radzieckiego w XX w. Wokół Bajkału znajduje się 39 tuneli kolejowych o łącznej długości 8994 metrów, a mur oporowy ma łącznie 14 kilometrów.

Dzisiaj pojedziemy koleją po malowniczej trasie, by siedząc wygodnie w fotelach móc podziwiać piękne widoki  brzegu jeziora. Naszym celem jest oddalona o ok. 100 km na zachód Sludianka. Stąd jeszcze 40 km  autokarem do położnego na południowy wschód Bajkalska, gdzie przenocujemy.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 5
Bajkalsk -Tanchoj- Ułan Ude. Wioska Tanchoj i Bajkalski Rezerwat Biosfery

Tego dnia udamy się do oddalonej o niecałe 100 km wioski Tanchoj. Trasa prowadzi brzegiem Bajkału, więc pokonanie tego odcinka będzie przyjemnością dla oczu. Niewielkie Tanchoj zostało założone w 1901 r., a jego historia jest ściśle związana z budową Kolei Transsyberyjskiej. Prace prowadzono jednocześnie od zachodu, zaczynając w Moskwie i od wschodu, z Władywostoku, zaś jezioro Bajkał było punktem stycznym obu linii.

Stacja w Tanchoj służyła jako port odbioru towaru przypływającego z miasta Listwianka na zachodnim wybrzeżu. Tony materiałów przewożono z jednego brzegu jeziora na drugi dwoma dużymi statkami „Angarą” i „Bajkałem”. Surowiec transportowano nie tylko latem, ale także zimą, kiedy na skutym lodem Bajkale układano tory kolejowe.

Obecnie mieści się tu centrum dla odwiedzających, gdzie dowiemy się więcej o rezerwacie przyrody, który obejmuje chronione wybrzeże Bajkału. Dla chętnych jest możliwość przejścia 2,5 km ścieżki przyrodniczej, biegnącej przez podmokłe tereny tajgi. Po wizycie w Rezerwacie wrócimy na główny szlak, a mijając niewielkie miasteczka, dotrzemy na nocleg do Ułan Ude. 

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 6
Ułan Ude. Wycieczka do uniwersytetu buddyjskiego przy buddyjskim klasztorze w Iwołdze, wizyta w wiosce staroobrzędowców i zwiedzanie Ułan Ude

W Ułan Ude spędzimy dzień w mieście i jego okolicach. Ułan Ude jest stolicą autonomicznej Republiki Buriacji. Poznamy z bliska atrakcje turystyczne miasta. Dzielnica kupców jest częściowo wyłączona z ruchu pojazdów, a w wielu miejscach zobaczymy oryginalne pasaże handlowe z lat 30. XIX w. Obejrzymy z zewnątrz miejską operę i przejdziemy przez miasto na Plac Sowietów, gdzie zobaczymy największy na świecie pomnik-głowę Lenina. W Ułan Ude wyraźnie widoczny jest wpływ kultury mongolskiej, bo przecież znajdujemy się na granicy ojczyzny Czyngis-chana.

To miejsce na styku kultur i religii. Jednego dnia zanurzymy się w oba nurty historii - zwiedzimy buddyjski klasztor w Iwołdze i wioskę staroobrzędowców.

Pełna nazwa klasztoru iwołgińskiego brzmi „Tuges Bayasgalantay Ulzy nomoy Khurdyn Khiyd”, co można przetłumaczyć na bardziej przystępne „Klasztor jest kołem poznania, przynoszącym szczęście i pełnię radości”. Kompleks składa się z siedmiu świątyń, buddyjskiego uniwersytetu, domów mieszkalnych, muzeum sztuki buddyjskiej oraz hotelu. Położony jest u podnóża gór okalających Bajkał, a dachy klasztoru oraz barwne stupy wyglądają  zadziwiająco pięknie w samym sercu dzikiej przyrody. Dalajlama podczas swojego pobytu w Rosji w 1982 r. stwierdził, że wizyta w Iwołgińskim Dacanie była najciekawsza ze wszystkich, które odbył na terenie Związku Radzieckiego. Tym razem to nam będzie przyjemnie odwiedzić to miejsce.

Z centrum buddyzmu przeniesiemy się do centrum prawosławia w wiosce staroobrzędowców. Jej mieszkańcy są potomkami wiernych, którzy w 1652 r. nie uznali reformy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Była to przyczyna, dla której musieli przenieść się z europejskiej części Rosji na rozległe obszary Syberii, bo tylko tu mogli uniknąć prześladowań. Dzisiaj mieszkańcy wioski nadal praktykują stare obrzędy i przestrzegają dawnych zasad. Będzie okazja degustacji lokalnej kuchni oraz posłuchania ludowych pieśni.

Nocleg w Ułan Ude.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 7
Ułan Ude - Griemiaczinsk. Spacer wzdłuż plaży i kąpiel. Czas wolny

Opuścimy wielkie miasto i znowu wrócimy na brzeg Bajkału. W miejscowości Griemiaczinsk zaplanowaliśmy  relaks nad wodą w spokojnym otoczeniu lasów. Można odprężyć się nad wodą z dobrą książką w ręku lub wybrać się na spacer brzegiem jeziora z naszym pilotem wycieczki. Odważnym polecamy wziąć ze sobą strój kąpielowy, bo to niepowtarzalna okazja, by popluskać się w granatowych wodach Bajkału.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 8
Griemiaczinsk -Turka-wyspa Olchon. Rejs na największą wyspę Bajkału, Olchon

Rankiem wyruszymy do Turki, skąd przepłyniemy wszerz niemal cały Bajkał. Wejdziemy na pokład i obierzemy kurs na zachód, by po ok. 4 godzinach rejsu dotrzeć do wyspy Olchon. Czas podróży da nam dobre wyobrażenie o rozmiarach Bajkału. Na zachętę czeka nas piękny widok wybrzeża górzystego Olchonu, którego urwiste klify porośnięte karłowatymi sosnami, z daleka zdają się osypywać w toń jeziora.

Może widok ten pozwoli zrozumieć, dlaczego nadal praktykowany jest tutaj szamanizm, a główne miasto (jeżeli można tak określić tę niewielką osadę) Chużyr uznawane jest za jedno z 9 świętych szamańskich miejsc w Azji. Aby móc bliżej zapoznać się z tą niezwykłą tematyką, musimy najpierw się wyspać i dobrze odpocząć po rejsie.

Podziwiamy piękno natury i nocujemy na wyspie.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 9
Wyspa Olchon. Wycieczka do groty szamana, wioska Pieszczana i półwysep Choboj

Rozpoczniemy dzień od wycieczki na półwysep Burkhan. Tu zwiedzimy grotę szamana nad brzegiem Bajkału. To święte miejsce szamanistów i najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na wyspie. Krajobraz jest niesamowity, więc nietrudno pojąć, dlaczego miejsce to przez stulecia, a może nawet tysiąclecia, było uważane za siedzibę duchów.

Potem nasza trasa prowadzi do wioski Pieszczana. Zbocza są tutaj porośnięte charakterystyczną tajgą - rzadkim lasem mieszanym. To odludne miejsce za czasów radzieckich stanowiło doskonałą lokalizację zakładu przetwórstwa ryb, w którym siłą roboczą byli zesłańcy. Obecnie panuje tutaj o wiele bardziej sielska atmosfera, która uprzyjemnia podziwianie niezwykłych formacji naturalnych.

Ostatnim punktem programu jest półwysep Choboj, najdalej wysunięty kraniec wyspy. Stąd rozpościera się niezwykły widok na północną część ogromnego jeziora. Następnie pojedziemy do Chużyru, gdzie przenocujemy.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 10
Wyspa Olchon – Irkuck. Rejs promem z wyspy na stały ląd, park etnograficzny Złota Orda i kolacja pożegnalna

Rano pożegnamy wyspę Olchon z przystani, skąd promem popłyniemy z powrotem na stały ląd na zachodnim brzegu Bajkału. Dalej wycieczka powiedzie nas, z przystankiem na obiad, do starego, znajomego Irkucka. Jednak naszej pełnej wrażeń podróży daleko jeszcze do końca. Odwiedzimy park etnograficzny Złota Orda, którego nazwa pochodzi od państwa mongolskiego powstałego po podziale imperium mongolskiego w 1240 r., którego terytorium rozciągało się na część obszarów dzisiejszej Rosji, Kazachstanu i Ukrainy.

Park położony jest w malowniczej dolinie. Można tu poznać unikalną tradycję rdzennych mieszkańców, wyznawców szamanizmu. Można będzie wejść do jurt (namiotów koczowników), w których lokalni artyści ludowi tworzą prawdziwe dzieła sztuki.

Później udamy się do Irkucka, gdzie spędzimy naszą ostatnią noc przed powrotem do domu.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę.

Dzień 11
Wylot z Irkucka do Warszawy

Nasza syberyjska przygoda zbliża się ku końcowi. Nadszedł czas, by pożegnać się z ludźmi i krajobrazem, który gościł nas ostatnimi dniami na Syberii. Pojedziemy na lotnisko, skąd polecimy do Polski. 

Śniadanie wliczone w cenę.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 13 598,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

2 198,- PLN

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Irkuck - Warszawa, w obie strony z przesiadką w Moskwie
 • Wycieczki oraz bilety wstępu wymienione w programie
 • Zakwaterowanie w hotelu w pokoju dwuosobowym 
 • Wyżywienie: 3 posiłki dziennie zaczynając od śniadania dnia 2. kończąc na śniadaniu dnia 11.
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW oraz ubezpieczenie potrzebne do wizy
Cena nie zawiera
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (trzeba liczyć łącznie ok. 2500 rubli)
 • Dodatkowych posiłków 
 • Napojów do posiłków
 • Ewentualnych dodatkowych kosztów nieprzewidzianych w programie
 • Wydatków indywidualnych
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Wizy do Rosji, więcej informacji tutaj: https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/rosja/wiza
 • Wszystkiego co nie zostalo zawarte w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Wycieczka nie jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Niestety, nie ma możliwości uczestnictwa w wycieczce osób korzystających z wózków inwalidzkich, ponieważ transport oraz atrakcje na trasie wymagają swobodnego poruszania się pieszo o własnych siłach.

Ta wycieczka nie jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Bagaż

Dobrym pomysłem może okazać się zabranie małego plecaka lub torby na wędrówki, krótkie wycieczki i do samolotu, ponieważ najczęściej będziesz mieć dostęp do swojego bagażu tylko wieczorem. Nie jest konieczne zaberanie ręczników.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Przelot

W podróży polecimy rosyjskimi liniami Aeroflot. Aeroflot posiada jedną z nowocześniejszych flot wśród głównych linii lotniczych - amerykańskie Boeingi i europejskie Airbusy. Obsługa pokładowa i lotniskowa nie odbiega od tej, jaką świadczą europejskie linie lotnicze. W Moskwie Aeroflot korzysta z nowego Terminalu D.

Zwiedzanie rosyjskich kościołów

W ortodoksyjnych kościołach kobiety muszą mieć włosy przykryte chustą. Dobrze więc wziąć ze sobą odpowiednie nakrycie. Mężczyznom z kolei nie wypada w kościołach nosić czapek oraz krótkich spodni.

Wiza do Rosji

O wizę do Rosji można aplikować samodzielnie lub korzystając z pomocy naszego biura partnerskiego.
O wizę można aplikować nie wcześniej niż 3 miesiące i nie później niż 1 miesiąc przed wylotem.

Czas oczekiwania na wizę wynosi około 14 dni.
Prosimy o zapoznanie się z formalnościami wizowymi tutaj: https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/rosja/wiza

 

Więcej o Rosji

Informacje o Rosji znajdziecie Państwo na stronie www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/rosja

Z ręką na sercu

Warunki lokalne

Podczas tej wycieczki będziemy często na peryferiach. Wiatr i warunki pogodowe nad jeziorem Bajkał mogą wpłynąć na podróż statkiem. Z tego powodu zastrzegamy, że niektóre punkty programu mogą być zmienione lub anulowane w trakcie wycieczki.

Zawsze musi być ten pierwszy raz

Kiedyś musi być ten pierwszy raz! Nieważne, ile razy przejechaliśmy daną trasę, zmienialiśmy szklaki, wybieraliśmy kameralne restauracje, dopracowywaliśmy każdy punkt programu, nawet biorąc pod uwagę przystanki na toaletę - na każdej wycieczce może zadziałać „siła wyższa”, która spowoduje konieczność zmian ad hoc. Mamy nadzieję, że nasi ciekawi świata goście, którzy są przecież doświadczonymi podróżnikami, będą wyrozumiali, gdy wydarzą się sytuacje nieprzewidziane. Jest to zwykły element towarzyszący podróżom. Weźmy na przykład czas - w wielu krajach pojmowany zupełnie inaczej niż u nas, bo np. decyzje podejmowane są powoli. Zapewniamy jednak, że dokonujemy zmian w programie wyłącznie wtedy, gdy istnieją odpowiednie alternatywy.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

21RURTR04APL2506