Duchy Peru i Chile – Machu Picchu i Wyspa Wielkanocna

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Jedne z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi – wymarłe miasto Inków, Machu Picchu i Wyspa Wielkanocna z jej milczącymi posągami.

Nowość

Tym razem Albatros przygotował wyprawę w przeszłość, która przybliży owiane legendami i obrosłe domysłami dwie utracone kultury: Inków z Peru i Polinezyjczyków z Wyspy Wielkanocnej.

Przygodę zaczniemy w Peru. Po zwiedzeniu stolicy udamy się do Cuzco oraz do centrum dawnego imperium Inków, czyli Świętej Doliny. W wysokich Andach odkryjemy przez wieki nieodkryte inkaskie miasto Machu Picchu, w którym wciąż można poczuć ducha starożytnej cywilizacji. Stamtąd wyruszymy do Santiago, stolicy Chile, aby wkrótce wyjść na spotkanie kolejnej tajemniczej kultury z Wyspy Wielkanocnej, która jest jedną z najbardziej oddalonych od lądów zamieszkaną wyspą na świecie. Ten niewielki skrawek ziemi, należący dziś do terytoriów Chile, skrywa prawie 900 potężnych posągów, tzw. moai, których zaciśnięte na ogromnych twarzach usta nie chcą zdradzić nikomu skąd tak naprawdę się tu wzięły i dlaczego.

Wyprawa dla osób bez choroby wysokościowej.

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Wycieczki objazdowe

  • Pilot Polski

  • Wiza Nie

  • Szczepienia Tak

  • Waluta Peruwiański Nowy Sol, Peso Chilijskie

Program wycieczki 14 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Limy
Dzień 2
Zwiedzanie starego miasta, kościoła San Francisco i muzeum archeologicznego Larco
Dzień 3
Lima – Cuzco – Święta Dolina Inków – Ollantaytambo
Dzień 4
Ollantaytambo. Wycieczka pociągiem do Machu Picchu
Dzień 5
Ollantaytambo – Písac, ruiny Inków. Zwiedzanie starego miasta w Cuzco łącznie z katedrą
Dzień 6
Cuzco. Świątynia Coricancha i ruiny Sacsayhuamán. Po południu czas wolny
Dzień 7
Cuzco – Santiago. Zwiedzanie Santiago
Dzień 8
Santiago. Wycieczka do Valparaiso
Dzień 9
Santiago – Wyspa Wielkanocna
Dzień 10
Wyspa Wielkanocna. Posągi moai i wulkany
Dzień 11
Wyspa Wielkanocna. Wulkan Rano Kau, kult człowieka ptaka, kamienne miasto Orongo, Hanha Roa
Dzień 12
Wyspa Wielkanocna – Santiago. Wolne przedpołudnie na Wyspie Wielkanocnej
Dzień 13
Wylot do Polski
Dzień 14
Przylot do Warszawy

Hotele

Casa Andina Miraflores Centro

  • 58 pokoi
  • w centrum (dzielnica Miraflores)
  • Recepcja czynna całą dobę
  • Restauracja
  • Winda
  • Wi-fi (gratis)

Hotel położony centralnie w dzielnicy Limy tj. Miraflores. Znajdziemy tu spory wybór restauracji, barów i sklepów. W hotelu jest bufet śniadaniowy oraz bezpłatne wi-fi.

Pokoje
Pokoje z podwójnym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi łóżkami. W każdym pokoju jest telewizor, sejf i klimatyzacja. Gratis wi-fi.
Więcej o hotelu: https://www.casa-andina.com /en/destinations/miraflores/standard-miraflores-centro/

Casa Andina Koricancha

  • 54 pokoi
  • w centrum
  • Recepcja czynna całą dobę
  • Restauracja
  • Wi-fi (gratis)

Hotel idealnie położony w starej części Cuzco. W odległości krótkiego spaceru do centralnego placu Plaza Mayor oraz słynnej inkaskiej świątyni Słońca Coricancha. W hotelu jest bufet śniadaniowy oraz bezpłatne wi-fi.

Pokoje
Pokoje z podwójnym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi łóżkami. W każdym pokoju jest telewizor, sejf i suszarka. Można zamówić sprzątanie pokoju, bezpłatne wi-fi.

Więcej o hotelu: https://www.casa-andina.com/en/destinations/cusco/standard-cuzco-koricancha/

 

Sol Natura

  • 26 pokoi
  • w centrum
  • Recepcja czynna całą dobę
  • Restauracja
  • Wi-fi (gratis)

Niewielki, przytulny hotel doskonale położony w centrum Ollantaytambo - ok. 200 metrów do głównego placu miasta, gdzie znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Z hotelu roztacza się wspaniały widok na pobliskie góry z ich ośnieżonymi szczytami. Okolica uważana jest za najcenniejsza w pozostałości cywilizacji Inków w Świętej Dolinie Urubamby.

Ponadto, dworzec kolejowy jest w odległości krótkiego spaceru (3 minuty), więc jest to idealne miejsce aby dotrzeć do Machu Picchu, do którego nie docierają żadne inne środki transportu poza pociągami. Do dyspozycji Gości jest restauracja śniadaniowa oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu w całym hotelu.

Pokoje
Do dyspozycji gości gustownie urządzone pokoje z dużym podwójnym łóżkiem, TV, sejfem i suszarką do włosów.

Więcej o hotelu:  https://sol-natura.hotelvallesagrado.com/en/

Hotel Fundador

  • 147 pokoi
  • Sauna i centrum fitness
  • Bezpłatne WiFi

Nowoczesny i doskonale położony hotel, w zabytkowym centrum Santiago de Chile oraz w pobliżu tak zwanej "dzielnicy Paryż-Londyn" z eleganckimi europejskimi domami z lat 20-tych. W bliskiej odległości hotelu znajdują się muzea, bary, restauracje i sklepy. Wyjątkowe wnętrza zostały zaprojektowane przez wielokrotnie nagradzanego architekta. W hotelu znajduje się restauracja, bar, sauna oraz siłownia. Hotel zapewnia bezpłatne WiFi.

Przeczytaj więcej o hotelu tutaj: http://www.fundador.cl/

Pokój

Pokoje posiadają łóżko podwójne lub dwa łóżka pojedyncze. Wyposażone są w sejf, telewizor, klimatyzację, minibar, suszarkę do włosów i bezpłatne WiFi. 

Wskazane hotele są tymi, w których nasi klienci są najczęściej kwaterowani podczas tej wycieczki. Prosimy jednak o zwrócenie uwagi, że czasami możemy zaproponować noclegi w hotelach innych, ale zawsze będą to hotele o tym samym standardzie.

O’tai Hotel

  • 41 pokoi
  • 0 km do centrum
  • Recepcja czynna od 19:30 do 23:00
  • Restauracja
  • Bar
  • 1 odkryty basen
  • Wifi w recepcji (bezpłatnie)

Hotel położony jest w centrum Hanga Roa, stolicy Wyspy Wielkanocnej i zaledwie 100 metrów od kawiarni, restauracji oraz sklepów. Otoczony jest pięknym ogrodem z niedużym basen. Na terenie hotelu znajduje się salon telewizyjny, restauracja oraz bar.

Wszystkie pokoje mieszczące się w hotelowym ogrodzie są przytulne i wyposażone są w łóżko podwójne lub 2 łóżka pojedyncze. Na życzenie Goście mogą korzystać z sejfu, klimatyzacji oraz suszarki do włosów.

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Limy

Polecimy do stolicy Peru, Limy. Po przylocie, udamy się z lotniska do hotelu w dzielnicy Miraflores.
Nocleg w Limie.

Dzień 2
Zwiedzanie starego miasta, kościoła San Francisco i muzeum archeologicznego Larco
Kościół św. Franciszka w Limie

Lima, stolica Peru, została założona w 1535 roku. Przez wiele lat była najważniejszym miastem na kontynencie, a dzisiaj jest największą metropolią w Peru. Miasto szczyci się swoimi tradycjami oraz kolonialnymi budowlami, mimo że krajobraz miejski jest dzisiaj zdominowany przez nowoczesną architekturę. Wybierzemy się na spacer po starym mieście w Limie, które dzięki doskonale zachowanym budynkom w stylu kolonialnym trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyjrzymy się dokładniej Plaza de Armas (Plac Broni). Znajduje się tam pałac rządowy, który jest jednocześnie rezydencją prezydenta Peru. Poza tym jest tam też miejski ratusz i bogato zdobiona katedra ze szczątkami założyciela miasta Francisco Pizzaro.

Odwiedzimy zespół klasztorny franciszkanów – jeden z najlepszych przykładów hiszpańskiego baroku. Jego budowę rozpoczęto w 1546 roku. Na całym świecie znana jest piękna klasztorna biblioteka z ponad 25 tys. woluminów starych ksiąg. Najwięcej emocji budzą jednak katakumby, które zostały odkryte przez archeologów w 1943 roku, gdy udało się otworzyć kościelne piwnice. Ocenia się, że do odzyskania przez Peru niepodległości na początku XIX wieku, pochowano tu ponad 25 tys. ludzi.

Następnie udamy się do muzeum archeologicznego Larco w dzielnicy Pueblo Libre, którego bogata kolekcja prezentuje pięciotysięczną historię cywilizacji prekolubmbijskich. Dowiemy się więcej o kulturze Indian mieszkających w Peru przed Inkami oraz o samych Inkach. Obejrzymy ich fantastyczną ceramikę, złotą biżuterię oraz inne skarby ze złota, którego posiadanie przyczyniło się do upadku tej cywilizacji. To żądza złota motywowała hiszpańskich konkwistadorów, aby podbijać i kolonizować całą Amerykę Południową.

Nocleg w Limie.

Dzień 3
Lima – Cuzco – Święta Dolina Inków – Ollantaytambo
Uliczka w Ollantaytambo

Dzisiaj polecimy do Cuzco, które leży na wysokości 3400 m n.p.m. Aby uniknąć choroby wysokościowej pojedziemy najpierw do Świętej Doliny, nazywanej również doliną Urubamba, która znajduje się na wysokości 2900 m n.p.m. Zostaniemy tu parę dni, żeby przyzwyczaić się do wysokości. Najpierw będziemy przejeżdżać przez wyżyny, na których Indianie uprawiają fasolę i kukurydzę. Potem wjedziemy w Świętą Dolinę Inków z widokiem na szumiącą rzekę Urubamba, bujne zbocza oraz ośnieżone szczyty gór. Wrażenia będą niezapomniane!

Po południu dojedziemy do miasta Ollantaytambo, które dzięki swojemu strategicznemu położeniu blisko granicy królestwa, służyło za centrum administracyjne Świętej Doliny. Hotel znajduje się w pobliżu starej dzielnicy – polecamy spacer jej krętymi wąskimi uliczkami.

Nocleg w Ollantaytambo.

Dzień 4
Ollantaytambo. Wycieczka pociągiem do Machu Picchu
Widok z lotu ptaka na Machu Picchu

Rano wybierzemy się pociągiem w niesamowitą podróż na północ Świętej Doliny. Do pociągu wsiądziemy na stacji Ollantaytambo. Udamy się do miasteczka Aguas Calientes. Stąd pojedziemy busem jeszcze dalej w góry, aby obejrzeć największą atrakcję nie tylko Peru, ale całej Południowej Ameryki. Wyrastające z górskiego grzbietu legendarne miasto Inków Machu Picchu, zbudowane na wysokości 2430 m n.p.m., wysoko nad rzeką Urubamba, otacza bujny, zielony, górski las tropikalny, bywa też często spowite mgłą lub ukrywa się w chmurach. Oto dzieło ludzkich rąk tak harmonijnie wtapiające się w naturalny krajobraz, jak gdyby zostało stworzone przez samą Matkę Naturę. Machu Picchu zbudowano w ciągu zaledwie 30 lat z inicjatywy dziewiątego króla Inków o imieniu Pachacutec. Było to sanktuarium służące władcy i jego świcie.

Miasto przez wiele lat uważano za zaginione. 24 lipca 1911 roku amerykański historyk Hiram Bingham odnalazł je przez przypadek. Szukał inkaskiego miasta Vilcabamba, które podobno było ostatnim bastionem Inków w walce z Hiszpanami. Vilcabamba odnaleziono jakiś czas później w zupełnie innym miejscu, ukryte głęboko w dżungli. Wokół Machu Picchu unosi się aura tajemniczości. Nie ma wzmianek na jego temat w hiszpańskich opisach nowego królestwa, stąd wniosek, że Hiszpanie nigdy go nie odkryli. Przez kilka stuleci wiedzę o Machu Picchu przekazywali sobie z ust do ust miejscowi Indianie Keczua. 

Pod koniec dnia wrócimy pociągiem do Ollantaytambo.

Nocleg w Ollantaytambo.

Dzień 5
Ollantaytambo – Písac, ruiny Inków. Zwiedzanie starego miasta w Cuzco łącznie z katedrą
Cuzco. Plaza de Armas

Dzień rozpoczniemy od wizyty w pięknie położonym Písac, dawnym inkaskim centrum administrowania ludnością z najwyżej położonych obszarów Świętej Doliny. Dzięki swojej lokalizacji miasto służyło również jako strażnica strzegąca wejścia do doliny. Tutaj znajdują się niektóre z najbardziej widowiskowych inkaskich upraw tarasowych.

Następnie udamy się do Cuzco i zwiedzimy uroczą starówkę. Położone w Andach Cuzco było kiedyś stolicą Imperium Inków. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj najlepsze przykłady budowlanego geniuszu Inków. Również oglądanie bielonych kredą hiszpańskich domów i okazałych kościołów jest prawdziwą ucztą dla oka. Na pewno nie ominiemy największego rynku tj. Plaza de Armas, ani katedry, w której kryje się wiele drogocennych dzieł sztuki z czasów kolonialnych. Budowa katedry trwała 100 lat, co zupełnie nie dziwi kiedy zobaczy się jej rozmiary.

Nocleg w Cuzco.

Dzień 6
Cuzco. Świątynia Coricancha i ruiny Sacsayhuamán. Po południu czas wolny
Sacsayhuamán - kamienne mury

Dzień zaczniemy od wizyty w najważniejszej świątyni Inków, Coricacha, znajdującej się w kościele Santo Domingo. Dzięki specjalnej technice budowania, inkaskie budynki były bardziej odporne na trzęsienia ziemi niż domy kolonizatorów. Kościół Santo Domingo ucierpiał, więc podczas trzęsień ziemi kolejno w 1650, 1950 i 1986 roku, podczas gdy inkaskie fundamenty przetrwały. Samo słowo coricancha w języku Indian Keczua oznacza „złoty dziedziniec”. Ściany świątyni były, bowiem pokryte kawałkami złota, które ważyły każdy po kilka kilogramów. Zarówno złoto, jak i inne wartościowe przedmioty zostały zagrabione przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro i jego ludzi. Ostały się jedynie kamienne fundamenty, podobno najdoskonalsze w całym Peru. 

Następnie odwiedzimy monumentalny kompleks kamiennych murów Sacsayhuamán. Mieści się na wzgórzu, z którego roztacza się widok na całe Cuzco. Mimo że rozmiar ruin robi ogromne wrażenie, to jest to tylko 20% pierwotnej budowli. Resztę zburzyli hiszpańscy kolonizatorzy, którzy potrzebowali kamieni do budowy kościołów i domów w Cuzco. Hiszpanie pozostawili tylko największe głazy, ważące nie mniej niż 200 ton. Fort ten jest kolejnym dowodem na niesamowite architektoniczne i inżynieryjne umiejętności Inków, którzy opanowali do perfekcji wznoszenie ogromnych konstrukcji zbudowanych z gigantycznych skał, które docinali i układali, jakby to były zwykłe puzzle. W niektórych miejscach kamienie są tak dobrze dopasowane i oszlifowane, że nie sposób wcisnąć pomiędzy nie nawet żyletki. Sacsayhuamán miał niewielkie znaczenie obronne, spełniał przede wszystkim funkcję reprezentacyjną.

Po południu przewidzieliśmy czas wolny, który można spędzić zwiedzając Cuzco na własną rękę lub w towarzystwie pilota.

Nocleg w Cuzco.

Dzień 7
Cuzco – Santiago. Zwiedzanie Santiago
Targowisko w Santiago, czyli Mercado Central

Polecimy dzisiaj z Cuzco do stolicy Chile, Santiago. Na początek przejedziemy się autokarem po mieście, aby wstępnie zapoznać się z miastem i jego najważniejszymi zabytkami.

Santiago położone jest wysoko w górach (600 m n.p.m.) w szerokiej dolinie otoczonej ośnieżonymi Andami. Jest to piąte największe miasto Ameryki Południowej. W stolicy wraz z przedmieściami mieszka 7 milionów ludzi. Miasto zostało założone w 1541 roku i od czasów kolonialnych jest stolicą Chile.

Santiago jest dzisiaj nowoczesną metropolią, a styl architektoniczny różnych okresów nadaje miastu indywidualny charakter. Ponadto jest tu dużo terenów zielonych i parków, a do tego z prawie każdego miejsca widać potężne szczyty Andów.

Trasa naszej przejażdżki przebiega zarówno przez stare jak i nowe dzielnice.  Zobaczymy m.in. pałac prezydencki, katedrę i rynek główny Plaza de Armas. Odwiedzimy również główne miejskie targowisko, czyli Mercado Central, gdzie sprzedawane są ogromne ilości ryb, owoców, warzyw i wszystkiego, czego dusza smakosza zapragnie. Zwiedzanie zakończymy na wzniesieniu San Cristobal, z którego rozciąga się panorama całego miasta.

Nocleg w Santiago.

Dzień 8
Santiago. Wycieczka do Valparaiso
Kolorowe miasto Valparaiso

Dzisiaj wybierzemy się do Valparaiso, siedziby chilijskiego kongresu, który uchwałą z 2003 roku ustanowił Valparaiso kulturalną stolicą Chile. Jest to również najstarszy port kraju i macierzysty port floty chilijskiej. Liczne wzgórza w mieście „pokryte” są gęstą zabudową domów we wszystkich kolorach tęczy, przez co panorama tego miejsca to niekończąca się parada feerii barw. Malarz, który chciałby oddać na płótnie prawdziwy obraz miasta, musiałby posiadać naprawdę bogaty zestaw farb!

Zobaczymy przykłady pięknej architektury z XIX wieku, czarujące place, a także poszukamy źródeł wyjątkowo przyjemnej atmosfery panującej w tym miejscu. Stare części miasta wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto składa się z części dolnej i górnej, które są połączone windami. Aby dostać się do najlepszego punktu widokowego w mieście skorzystamy właśnie z takiej windy.  Podczas spaceru przejdziemy również koło budynków parlamentu na Placu Sotomayor, na którym uczczono pamięć bohaterów wojny o Pacyfik.

Nocleg w Santiago.

Dzień 9
Santiago – Wyspa Wielkanocna
Tajemnicze posągi na Wyspie Wielkanocnej

Rano polecimy samolotem na Wyspę Wielkanocną. Przelot przez Ocean Spokojny zajmie nam ok. 5,5 godziny.

Wyspa Wielkanocna znajduje się na południowym krańcu Trójkąta Polinezyjskiego, który jest odrębnym regionem geograficznym na Oceanie Spokojnym. Jego trzy wierzchołki to Hawaje, Nowa Zelandia i Wyspa Wielkanocna. W środku znajduje się Tahiti a na zachodzie Samoa.

Wyspa Wielkanocna jest najbardziej rozpoznawalna z powodu swoich 887 monumentalnych i tajemniczych, monolitycznych posągów tzw. moai, wyrzeźbionych w tufie wulkanicznym przez lud Rapa Nui, które znajdują się w Narodowym Parku Rapa Nui. Park obejmuje prawie połowę terytorium wyspy i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Polinezyjczycy osiedlili się na Wyspie Wielkanocnej prawdopodobnie między 500 a 1100 rokiem. Była to dobrze zorganizowana, pracowita społeczność. Wraz z rosnącą liczbą ludności, coraz intensywniej korzystali z lasów i innych zasobów naturalnych.

Kiedy w 1722 roku pojawili się tu Europejczycy na wyspie mieszkało ok. 2-3 tys. osób. Wielu mieszkańców zabiły przywiezione z Europy choroby, a w latach 60. XIX wieku lokalna ludność była wywożona do Peru w charakterze niewolników. W rezultacie w 1977 roku na wyspie mieszkało zaledwie 111 osób.

Wyspa Wielkanocna to jedna z najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie. Dzisiaj liczy prawie 8 tys. mieszkańców z czego 60% to potomkowie ludu Rapa Nui.

Nocleg na Wyspie Wielkanocnej.

Dzień 10
Wyspa Wielkanocna. Posągi moai i wulkany
Największa ahu - Ahu Tongariki

Zwiedzimy dzisiaj północną i południowo-wschodnią część wyspy. Zaczniemy od Ahu Akahanga, gdzie po raz pierwszy zobaczymy wielkie mistyczne twarze z kamienia. Ahu to kamienna platforma, na której ustawione są posągi.
 
Wszyscy zadają sobie te same pytania, na które badacze bez skutku próbują odpowiedzieć od lat:  dlaczego te posągi powstały? W jaki sposób transportowano kamienie ważące kilka ton z kamieniołomów aż do miejsca, na którym stoją do dziś? Kim byli autorzy tych rzeźb? Skąd przybyli? Pochylimy się nad genezą tajemniczych posągów i poznamy teorie, które starają się odpowiedzieć na te pytania. W połowie lat 50. XX wieku archeolodzy i naukowcy na czele z Norwegiem Thorem Heyerdahlem, słynnym badaczem Polinezji i organizatorem wyprawy Kon-Tiki, na poważnie zaczęli zajmować się Wyspą Wielkanocną. Wiele posągów było jeszcze wówczas powalonych i leżało twarzami do ziemi. Jedna z teorii głosi, że zostały przewrócone w wyniku walk na wyspie pomiędzy dwiema społecznościami: jedni mieli długie uszy, drudzy krótkie. Długousi wywodzili się od króla Hotu Motu’a, który zgodnie z legendą, był jednym z pierwszych, który osiadł na wyspie ok. 500 roku. Krótkousi przybyli na wyspę trochę później. 

Na pierwszy rzut oka posągi wyglądają identycznie: podłużna kanciasta twarz z długim, prostym nosem, niskim czołem, głęboko osadzonymi oczami i małymi, wąskimi ustami. Okazuje się jednak, że tylko nieliczne z nich są takie same. Różnią się od siebie m.in. wysokością - mają od 2 do 20 m, średnio ok. 6 m. Prawdopodobna teoria głosi, że posągi moai symbolizują umarłych wodzów i bogów.
 
Koło Ahu Akahanga zobaczymy pozostałości po pierwszych osadach oraz grobowiec króla Hotu Matu’a.

Pojedziemy potem do Ahu Tongariki, największej spośród ahu na wyspie. Na odrestaurowanej platformie o długości 200 m, stoi 15 kolosów moai. To unikatowy widok w skali świata.

Następnie udamy się do wygasłego wulkanu Rano Raraku. W obrębie krateru i w jego sąsiedztwie znajdują się pozostałości kamieniołomu, w którym wykuwano wielometrowe posągi moai. Potem transportowano je wiele kilometrów przez wyspę do wyznaczonego dla nich miejsca, być może za pomocą drewnianych bali i lin. W kamieniołomie pozostało prawie 400 nieukończonych kolosów. Niektóre z nich uległy uszkodzeniu już podczas rzeźbienia w tym dość porowatym materiale, jakim jest kamień wulkaniczny.

Po wizycie w kamieniołomie zjemy zabrane ze sobą drugie śniadanie, po czym udamy się na północ wyspy, gdzie znajduje się Ahu Te Pito Kura z 10-metrowym posągiem. Jest to najwyższa figura, która została przetransportowana z kamieniołomu przy Rano Raraku. Obecnie jest przewrócona twarzą posągu do dołu. 

Nazwa Ahu Te Pito Kura pochodzi od nazwy znajdującego się niedaleko dużego, owalnego kamienia, który według legendy przywiózł ze sobą król Hotu Motu’a, kiedy przybył na Wyspę Wielkanocną. Kamień ten nazywa się Te Pito O Te Henua, co po polinezyjsku oznacza „pępek świata”, zatem wskazuje centralne miejsce ziemi według dawnych mieszkańców wyspy.

Ostatnim punktem naszego dzisiejszego programu będzie wyprawa wzdłuż wybrzeża na północ na plażę Anakena. Jest to najpiękniejsza plaża na wyspie z kredowo-białym piaskiem i palmami.  Widać stąd niekończące się wody Pacyfiku i jedną najlepiej odrestaurowanych platform ahu, tj. Ahu Naunau, szczególnie znaną z posągów maoi w charakterystycznych czerwonych czapkach, czyli pukao.  Legenda mówi, że król Hotu Motu’a zszedł na ląd właśnie na plażę Anakena.

Nocleg na Wyspie Wielkanocnej.

Dzień 11
Wyspa Wielkanocna. Wulkan Rano Kau, kult człowieka ptaka, kamienne miasto Orongo, Hanha Roa
Wulkan Rano Kau

Dzisiaj będziemy zwiedzać Narodowy Park Rapa Nui w południowej części wyspy. Zobaczymy m.in. wygasły wulkan Rano Kau, w którego kraterze powstało głębokie jezioro o średnicy 1,6 km. Jest to największy zbiornik wodny na wyspie. Po zobaczeniu tej atrakcji, odwiedzimy kamienne miasto Orongo. Zbudowane zostało na szczycie wysokiej na 400 m, stromej ściany – z kraterem wulkanu po jednej stronie i morzem po drugiej. Rozciąga się stąd niesamowity widok na sąsiednie wyspy Motu Nui, Motu Iti og Motu Kao Kao. 

Orongo przez wiele stuleci uważane było za miejsce święte, związane z kultem człowieka-ptaka. Najodważniejsi wyruszali wpław na mniejsze wysepki w poszukiwaniu pierwszego złożonego jaja.
Szczęściarz, który je znajdował, osiągał status „Makemake”, według mitologii był to najważniejszy bóg, stwórca ziemi, słońca, księżyca, gwiazd i ludzi. Tytuł ten przysługiwał jeden rok, aż do wyłonienia kolejnego „Makemake”. Ostanie ceremonie związane z kultem człowieka-ptaka odbyły się w latach 1866-67. Wyraźnym potwierdzeniem ceremonialnego znaczenia tego miejsca są widoczne wokół Orongo ryty naskalne z motywami człowieka-ptaka.

Po powrocie do stolicy Wyspy Wielkanocnej, Hanha Roa, spędzimy resztę popołudnia i wieczoru na własna rękę. Na pewno warto w tym czasie odwiedzić muzeum antropologiczne lub miejscowy kościół, znany z ciekawych, drewnianych rzeźb. Polski pilot zorganizuje dla chętnych dodatkowe atrakcje.

Nocleg na Wyspie Wielkanocnej.

Dzień 12
Wyspa Wielkanocna – Santiago. Wolne przedpołudnie na Wyspie Wielkanocnej
Stolica Chile nocą

Zanim pojedziemy na lotnisko na powrotny lot do Santiago, do którego dotrzemy pod wieczór, całe przedpołudnie pozostaje do własnej dyspozycji. Nasz pilot chętnie udzieli rad jak można ciekawie spędzić ostanie godziny na Wyspie Wielkanocnej, a dla chętnych zorganizuje dodatkowe zwiedzanie. 

Nocleg w Santiago.

Dzień 13
Wylot do Polski

Z Santiago polecimy do Polski. 

Dzień 14
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

3 198 PLN

Cena zawiera
  • Opiekę polskiego pilota
  • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa-Lima - Santiago-Warszawa w obie strony z przesiadką
  • Przelot na trasie Lima-Santiago i Santiago-Wyspa Wielkanocna-Santiago
  • Wycieczki zgodnie z programem
  • Zakwaterowanie: 12 noclegów w pokojach 2-osobowych w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych. 
  • Wyżywienie: codzienne śniadanie, obiady 2, 8 i 10 (suchy prowiant)
  • Ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
  • Napojów do posiłków
  • Pozostałych posiłków, które nie zostały wymienione w programie
  • Wydatków indywidualnych
  • Wszystkiego, co nie zostało zawarte w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 10 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Lista rzeczy do spakowania

  • Mniejszy plecak lub torba na wycieczki
  • Wygodne buty do chodzenia lub buty górskie
  • Ubrania na lato i wygodne sandały na dni spędzone w Santiago i na Wyspie Wielkanocnej
  • Kurtka chroniąca od wiatru i bluza/sweter, ponieważ wieczorami może być chłodno, szczególnie na wyższych wysokościach
  • Strój kąpielowy (ręczniki nie są potrzebne)
  • Ewentualnie kijki do wędrowania po inkaskich ruinach
  • Latarka
  • Sprej na komary
  • Krem przeciwsłoneczny, kapelusz i/lub okulary przeciwsłoneczne

Forma fizyczna i choroba wysokościowa

Aby uczestniczyć w tej podróży, wystarczy średnia forma fizyczna, jednak należy poruszać się samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Jeśli masz problemy z sercem, układem krążenia lub oddechowym, należy zastanowić się nad udziałem w tej wycieczce i skonsultować z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań co do wyjazdu. Podczas pobytu na wysokości ponad 2500m n.p.m. istnieje ryzyko, że rozwinie się choroba wysokościowa. Do jej symptomów należą: bóle i zawroty głowy, duszności. Przy nieustępujących lub nasilających się objawach należy bezzwłocznie zejść na niższą wysokość. Kiedy przebywamy na znacznych wysokościach, należy pić 3-5 litrów dziennie. Istnieje lekarstwo przeciw chorobie wysokościowej, które można zażywać prewencyjnie. Zalecamy, aby przed wyjazdem skontaktować się ze swoim lekarzem i porozmawiać o różnych konsekwencjach wyjazdu.
W trakcie podróży odwiedzimy następujące miejsca powyżej 2 500 m n.p.m.:

  • Święta Dolina Inków - 2900m,
  • Cuzco: 3 400m
Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki