Gruzja to tysiącletnia historia, górskie krajobrazy, stare klasztory, tradycyjne potrawy, najlepsze winiarnie i urokliwe Tbilisi
Gruzińska gościnność jest bardzo dobrze znana a gruzińskie powiedzenie „Gość jest wysłannikiem Pana Boga” tylko to potwierdza. Gruzini to doskonali gospodarze a każdy gość jest podejmowany wspaniałą ucztą – suprą, podczas której wygłaszane są piękne toasty, przepełnione patriotyzmem i dumą ze swojego pochodzenia. Guzini to naród dumny nie tylko ze swojej historii pełnej dramatycznych zwrotów, ale także ze swojej kuchni, która należy do jednej z najlepszych na świecie.
Zwiedzanie rozpoczniemy od stolicy Gruzji, Tbilisi, w której zobaczymy wiele ciekawych obiektów architektury oraz urokliwe stare miasto. Pojedziemy na całodzienną wycieczkę do wspaniałego kompleksu klasztornego, Dawit Garedża, rozciągającego się na pustkowiach pod granicą z Azerbejdżanem. Zwiedzimy muzeum Józefa Stalina, radzieckiego przywódcy, który z pochodzenia był Gruzinem. Jadąc do Gori zajrzymy do miasta Uplisciche, którego starożytna zabudowa liczy sobie prawie 3000 lat. Udamy się również w góry, do Kachetii, która słynie z wybornych gatunków wina. Odwiedziny najlepsze winiarnie Gruzji. Spróbujemy znakomitych lokalnych przysmaków, przygotowanych przez miejscowe rodziny i weźmiemy udział w suprze – gruzińskiej uczcie.
-
Typ Wycieczki objazdowe
-
Pilot Polski
-
Wiza Nie
-
Szczepienia Tak
-
Waluta Lari
- Dzień 1
- Wylot z Warszawy do Tbilisi
- Dzień 2
- Przylot do Tbilisi w Gruzji. Zwiedzanie miasta - w programie stare miasto, łaźnie, twierdza Narikala i Aleja Rustawelego
- Dzień 3
- Tbilisi – Dawit Garedża – Tbilisi. Wykuty w skale zespół klasztorny Dawit Garedża, położony na granicy z Azerbejdżanem
- Dzień 4
- Tbilisi - Gori – Uplisciche – Mccheta – Tbilisi. Muzeum Stalina w Gori, starożytne skalne miasto Uplisciche, monastyr Dżwari (UNESCO) i katedra Sweti Cchoweli
- Dzień 5
- Tbilisi – Gremi – Kvareli – Tbilisi. Warownia Gremi, degustacja wina i tradycyjny posiłek w gruzińskiej wiosce
- Dzień 6
- Tbilisi – zwiedzanie miasta lub czas wolny. Kolacja pożegnalna
- Dzień 7
- Wylot z Tbilisi do Warszawy
Program wycieczki
Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.
Po wylądowaniu w Tbilisi udamy się do naszego hotelu, gdzie będzie kilka godzin wolnego czasu na odpoczynek. Po śniadaniu w hotelu zaplanowaliśmy zwiedzanie miasta, położonego w dolinie rzeki Mtkwari (Kura). Historia Tbilisi sięga 4 tys. lat p.n.e. To stare miasto na przestrzeni wieków ulegało wielokrotnym zniszczeniom, będąc obiektem najazdów i ataków sąsiednich imperiów.
Tbilisi zostało zrównane z ziemią w 1795 r. przez wojska perskie pod wodzą Agha Mohammada Chana Kadżara.
Wybierzemy się do starej, urokliwej części miasta, którego atmosfera krętych uliczek i krzywych balkonów przypomina dawną zabudowę miast Kaukazu. Zwiedzanie rozpoczniemy od świątyni Metechi, zbudowanej w XIII wieku w pobliżu dawnej rezydencji królewskiej. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Został wzniesiony na ruinach świątyni z V w., kiedy według legendy miasto założył król Wachtang I Gorgasali. W kościele znajduje się grobowiec świętej męczennicy Szuszanik (Zuzanny), która w V wieku została zakatowana na śmierć przez swojego męża za odmowę porzucenia chrześcijaństwa.
Wejdziemy na wzgórze, do łaźni, które zostały zbudowane nad gorącymi źródłami. W Tbilisi jest ich kilka. To właśnie z ich powodu nazwano miasto „Tbilisi” od gruzińskiego słowa :tbili” czyli ciepły. Woda w źródłach osiąga temperaturę 38-40 stopni. Pomimo silnego zapachu wód siarkowych, łaźnie są niezwykle popularne. Wiele osób korzysta z zabiegów „biczowania”, nacierania skóry, masażu albo przychodzi dla czystego relaksu i spotkania z ludźmi.
Pójdziemy na wzgórza Sololaki, nad którymi wznosi się twierdza Narikala. Stare mury warowni są cichym obserwatorem niezliczonych najazdów na stolicę. Pradawna cytadela powstała już w II w., ale jak wszystkie inne budowle tego wrażliwie położonego miasta, była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Widok rozciągający się ze szczytu wzgórza Sololaki na stare miasto zapiera dech. Przejdziemy do najstarszej synagogi, katedry Sioni i najstarszej świątyni Anchiskhati, która nie uległa zniszczeniom od daty powstania, tj. VI wieku.
Dzień zakończymy spacerem po Alei Rustawelego, najważniejszej ulicy stolicy, przy której stoją budynki parlamentu i kilku głównych muzeów.
Po śniadaniu udamy się na wschód kraju. Na granicy z Azerbejdżanem, na pustynnych stokach stromych wzniesień, położona jest jedna z najważniejszych budowli z czasów gruzińskiego chrześcijaństwa, kompleks klasztorny Dawit Garedża. Pierwszy monastyr w tym zespole zbudował w IV w. syryjski mnich Dawit z Garedży, który przybył do Gruzji z misją szerzenia chrześcijaństwa.
W skałach tej pustelni dobudowywano sukcesywnie klasztory, aż do czasów jej świetności, połowy XIII w., gdy obiekt został zrabowany i zniszczony przez Mongołów.
Cały kompleks stanowi 15 klasztorów i kilkaset cel wykutych w skale. Zwiedzimy najstarszy klasztor Lavra, który nadal jest czynny. Wejdziemy stromymi schodami i korytarzykami w górę kompleksu, aby zajrzeć do wielu wydrążonych w skale jaskiń i podziwiać z góry wspaniałą panoramę na Azerbejdżanu (Uwaga: ścieżka prowadząca do jaskiń jest bardzo stroma, dostępna tylko dla osób w dobrej kondycji fizycznej i w odpowiednim obuwiu).
W drodze powrotnej do Tbilisi zatrzymamy się w pobliskim miasteczku Udabno, zielonej oazie w surowym pustynnym krajobrazie. Czasy świetności Udabno przypadały na 1980 r., kiedy ludność miasta liczyła 500 mieszkańców. Większość mieszkańców stanowili imigranci z górzystego regionu Swanetia, położonego na północnym zachodzie Gruzji. W mieście niegdyś było wiele sklepów, szkół i budynków administracji państwowej. Obecnie mieszka tu jedynie 400 osób, którzy zajmują się głównie rolnictwem. Gospody są jednak otwarte - w jednej z nich zjemy lunch i posłuchamy opowieści o tej ciekawej okolicy.
Dzisiejsza wycieczka poprowadzi nas na zachód, do Gori - miasta Stalina. Obok głównego muzeum w stylu socrealistycznym oglądać można przeniesioną w to miejsce i odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia. Gmach głównego muzeum pierwotnie służył za lokalne muzeum, jednak po śmierci Stalina w 1953 r. przekształcono go w muzeum-pomnik. Po odzyskaniu niepodległości idealistyczny obraz został wzbogacony o elementy wystawy związane z czystkami i prześladowaniami politycznymi, Gułagiem i paktem zawartym z Hitlerem w 1939 r. Ważny rozdział w historii świata widziany przez pryzmat pamiątek z życia osoby mającej kluczowy wpływ na te dzieje.
Następnie zobaczymy to starożytne miasto Uplisciche, wykute w skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. W okresie od VI w.p.n.e. do I w.n.e. kompleks funkcjonował jako ośrodek polityczny i religijny - miejsce kultu bogini słońca. Podczas muzułmańskiego najazdu około 645 r. Uplisciche funkcjonowało jako schronienie dla królów chrześcijańskich, dlatego obiekty kultu pogańskiego przebudowano na kościoły. W szczycie miasto zamieszkane było przez 20 tys. mieszkańców. Pozostałości widziane dzisiaj to mniej niż połowa powierzchni ówczesnego miasta. Zabudowa została gruntownie zniszczona przez Mongołów w 1240 r., którzy pozostawili częściowo nietknięte jedynie podziemie. Nadal można podziwiać pracę ludzkich rąk - z trudem wydrążone przed 2,5 tysiącem lat groty.
Na miejscu zjemy posiłek i udamy się w stronę gruzińskiego kościoła. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w 317 r., w 14 lat po Armenii. Kościoły w okolicy Mcchety to najstarsze i najważniejsze świątynie Gruzji, które ze względu na postępujące zniszczenie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo ważnym obiektem jest monastyr Dżawari, usytuowany na szczycie wzniesienia, u którego stóp płynie w dolinie rzeka Kura, a z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Mniejszy Kościół Dżawari zbudowano w około 545 r. w miejscu, gdzie święta Nino (apostołka Gruzji), która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na modlitwę i postawiła krzyż. Budynek to czteroapsydowa świątynia, zbudowana na symetrycznym planie, mającym co najmniej dwie krzyżujące się osie symetrii, tworzące ośmiobok.
W Mcchecie znajduje się katedra Sweti Cchoweli, drugi pod względem wielkości obiekt sakralny Gruzji, ale również jeden z ważniejszych. Katedra była siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego, a według legendy w tym miejscu pochowana została szata Jezusa. Wcześniej stał tu kościół drewniany, który w II w. został zastąpiony świątynią kamienną. Nadal można zobaczyć jej fragmenty, które stanowią konstrukcję obecnego kościoła, wzniesionego w XI w. Katedra na swój okres była ogromna. Jej wnętrza i fasadę zdobią liczne płaskorzeźby i freski.
Do Tbilisi powrócimy późnym popołudniem.
W ciągu dnia zjemy wspólnie lunch.
Wino w Gruzji wytwarza się od ponad 7 000 lat, a regionem słynącym z najlepszych szczepów jest Kachetia. Tradycyjna metoda wytwórstwa polega na pozostawieniu soku z winogron do fermentacji w glinianych dzbanach zakopanych w ziemi.
W ostatnich latach, dzięki wpływom europejskim, zmieniły się zarówno metody produkcji jak i odmiany winogron, jednakże tradycyjne metody są nadal wykorzystywane. Tego dnia wyjedziemy z miasta i udamy się na łono natury, w góry we wschodniej części kraju. Pierwszy przystanek będzie w Gremi. Miasto to w XVI i XVII w. było stolicą królestwa Kachetii i pełniło funkcję centrum handlu na Jedwabnym Szlaku.
Zostało zrównane z ziemią w 1615 r. przez Persów, a stolicę królestwa przeniesiono do Telawi. Pozostałości miasta to kościół i fragmenty starych umocnień. Poza tym stąd rozpościera się niezwykła panorama doliny Alazani. Potem zatrzymamy się w Kvareli na degustację wspaniałego gruzińskiego wina w winiarni Khareba. Piwnice winiarni utworzono w długim postsowieckim wojskowym tunelu, gdzie panuje doskonała temperatura do przechowywania wina. Posłuchamy wprowadzenia do unikalnej metody produkcji wina i posmakujemy tutejszego gatunku winogron. Miejsce to jest wyjątkowe, dlatego przejdziemy się korytarzami podziemnych tuneli, które są dość imponujące i rozlegle - system ma ponad 7,5 km długości!
Z winiarni udamy się na na smaczny, gruziński posiłek, przyrządzony przez miejscową rodzinę. Spędzimy czas z rodowitymi Gruzinami, zobaczymy jak żyje się na wsi i posłuchamy opowieści o narodowych tradycjach.
Późnym popołudniem udamy się w powrotną drogę do Tbilisi.
Dzień ten przeznaczony jest na poznanie pięknej stolicy Gruzji w całkowicie nowy sposób. Proponujemy dodatkowo płatną wycieczkę w czasie której, po śniadaniu składającym się z lokalnych przysmaków, przejedziemy kolejką linową, zobaczymy jedne z najbardziej imponujących budynków Tbilisi oraz odwiedzimy uroczy rynek.
Tym z Państwa, którzy chcą poznać stolicę we własnym zakresie proponujemy udać się na bardzo interesującą wystawę np. do Muzeum Narodowego Gruzji, które niedawno przeszło gruntowny remont. Tu, obok najlepszych zbiorów sztuki gruzińskiej, wystawiane są prace znanego gruzińskiego malarza-prymitywisty Niko Pirosmaniego.
Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, zachęcamy do spaceru po ogrodzie botanicznym, wcześniejszym ogrodzie królewskim, albo wizytę w oddalonym od centrum skansenie. Jest to też okazja do wizyty w łaźniach. To tu właśnie w tbiliskich łaźniach zabiegom poddawali się wielcy artyści, np. Aleksander Dumas czy Puszkin, który podobno stwierdził, że są to najlepsze termy, które kiedykolwiek odwiedził. Tego dnia można spokojnie przespacerować się po mieście, pójść na dobrą kawę lub obiad. Należy koniecznie spróbować narodowej potrawy gruzińskiej - chaczapuri, czyli placka upieczonego z mąki, z nadzieniem z sera, a często w wariancie z wieloma innymi dodatkami.
Wieczorem spotkamy się, aby pożegnać ten piękny kraj i jego smaczną kuchnię, której wspólnie skosztujemy po raz ostatni przed wylotem do domu.
Nowoczesne Tbilisi.
Poznamy piękną stolicę Gruzji w całkowicie odmienny sposób. Zjemy smaczne śniadanie składające się z lokalnych przysmaków, zobaczymy nowoczesne, robiące imponujące wrażenie budynki w centrum miasta, przejedziemy kolejką linową, odwiedzimy rynek. To tylko nieliczne z atrakcji.
Cena 198 PLN/os
Wycieczka odbędzie się przy minimalnej liczbie uczestników 16 osób.
Informacja o cenie
- Cena zawiera
-
- Opiekę polskiego pilota
- Bezpośredni przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa - Tbilisi - Warszawa
- Wycieczki oraz bilety wstępu wymienione w programie
- Zakwaterowanie w hotelu 3* w pokoju 2-osobowym
- Wyżywienie: 2 posiłki dziennie
- Transport autokarem, o ile w programie nie zaznaczono inaczej
- Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
- Cena nie zawiera
-
- Ewentualnych dodatkowych atrakcji
- Dopłaty do pokoju 1-osobowego - 848zł
- Napojów do posiłków
- Napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników (ok. 40 USD)
- Wydatków indywidualnych
- Wszystkiego, co nie zostało opisane w „Cena zawiera”
- Dopłata do pokoju 1-osobowego
- 850zł
Informacje praktyczne
Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.
Informacje o podróży
Bagaż
Zalecamy zabranie ze sobą małego plecaka lub torby, ponieważ najczęściej dopiero wieczorem będzie dostęp do bagażu głównego. Nie ma konieczności zabierania ze sobą ręczników.
Liczba uczestników
Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie gości odbywa się w hotelach, które są wyposażone standardowo. Hotele wybieramy pod względem dogodności położenia i miłej atmosfery. Staramy się dobierać obiekty 3-4 gwiazdkowe, które pomimo prostoty wyposażenia i podstawowego standardu mają jednak urok.
Poziom obsługi i standard mogą jednak odbiegać od tych w zachodniej Europie. Niezależnie od kategorii hotelu, nasi goście zakwaterowani są zawsze w pokojach z własną toaletą i łazienką. Informacje o hotelach w danym programie wycieczki zostaną przesłane najpóźniej 7 dni przed wylotem.
Sprawność fizyczna
Ponieważ większość wycieczek w tym programie odbywa się pieszo, dlatego uczestnicy powinni być sprawni fizycznie i samodzielni. Ta wycieczka nie jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych.
Dowiedz się więcej
Więcej informacji o Gruzji znajduje się na naszych stronach: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/gruzja
gdzie znajdziecie Państwo informacje dotyczące np. klimatu, różnicy czasu, napiwków, ewentualnego wymogu posiadania wizy czy wykonania odpowiednich szczepień.
Ogólne zasady podróży
Wymagania w zakresie sprawności fizycznej
Ubezpieczenie podróżne
Ubezpieczenie podróżne Allianz
Piloci Albatros Travel
Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane.
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.
Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.
Paszport
Podróż z małoletnimi
Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.
Miejsce w samolocie
Posiłki specjalne
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.
Miejsce w autokarze
Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.
Zastrzeżenia/zmiany
Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty.
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.
Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania.
Albatros Oceny gości
Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark