Karpacki kalejdoskop – Węgry, Rumunia, Mołdawia, Ukraina

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Węgierski tokaj, rumuńskie monastyry, mołdawskie wino, ukraińskie zabytki.

Autokarem

Zapraszamy w podróż po czterech fascynujących krajach - sąsiadach o wspólnej splątanej historii, a jednocześnie posiadających odrębną tożsamość. Węgry odkryją przed nami piękne krajobrazy, urokliwe miasteczka i trochę historii. Zobaczymy słynny gotycki zamek Diósgyőr w Miszkolcu, w którym natrafimy na polskie ślady. Odwiedzimy też kalwinistyczny Debreczyn, a w Tokaju skosztujemy wyśmienitego wina. Następnie dotrzemy do Rumunii, gdzie poznamy piękno drewnianych monastyrów położonych w regionie Marmarosz, z których kilka znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Mołdawia zaprezentuje nam klasztory w Curchi i Topovie, a także kompleks archeologiczny w Starym Orgiejowie. Będziemy też mieli okazję spróbować mołdawskiego wina w Cricovie, jednej z największych piwnic winnych na świecie. Ostatnie dni wycieczki spędzimy na Ukrainie, odwiedzając Czerniowce, Chocim i Kamieniec Podolski. A na koniec perełka, cudowny Lwów. Miasto z niezwykłym klimatem, bogatą historią i przepychem zabytków.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Autokarem

 • Pilot polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta HUF, RON, MDL, UAH

Program wycieczki
Dzień 1 Wyjazd z Polski. Przyjazd do Miszkolca.
Dzień 2 Miszkolc. Tokaj.
Dzień 3 Debreczyn. Syhot Marmaroski w Rumunii.
Dzień 4 Wesoły Cmentarz w Sapancie. Drewniane monastyry w Barsanie i Bogdan Vodzie. Przyjazd do Suczawy.
Dzień 5 Klasztory w miejscowościach Mołdawica, Voronet i Humor.
Dzień 6 Suczawa. Jassy
Dzień 7 Kiszyniów – stolica Mołdawii. Cricova – zwiedzanie piwnic i degustacja wina dla chętnych.
Dzień 8 Stary Orgiejów – klasztory w skałach. Monastyry w Curchi, Tipovie i Saharnie.
Dzień 9 Twierdza Soroki. Bielce. Przyjazd do Czerniowców na Ukrainie.
Dzień 10 Czerniowce. Twierdza Chocimska. Kamieniec Podolski. Przyjazd do Iwano-Frankowska.
Dzień 11 Iwano-Frankowsk. Lwów.
Dzień 12 Żółkiew. Powrót do Polski.

Zdjęcia

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
3 798,–
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wyjazd z Polski. Przyjazd do Miszkolca.

Nasza podróż na Węgry będzie wiodła z Warszawy przez Katowice do Słowacji, kraju oferującego unikalne atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu jedyne w swoim rodzaju zamki, jaskinie, źródła termalne, architekturę ludową, europejskie Morze Martwe, sławną osadę celtycką oraz dziką przyrodę. Na Słowacji znajduje się ponad 220 zamków i ruin! Pierwsza pisemna wzmianka o najstarszym zamku na Słowacji – Devinie, pochodzi z 868 roku. Natomiast Zamek Spiski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z dziesięciu największych na świecie. Mówi się, że Słowacja leży w sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej Słowacji, w urokliwym miejscu obok starego kościoła św. Jana Chrzciciela leży wielki kamień - właśnie w tym miejscu znajduje się geograficzny środek Europy.

Wieczorem przyjedziemy do Miszkolca na Węgrzech, malowniczo położonego w dolinie rzeki Szinwa u podnóża Gór Bukowych. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 2
Miszkolc. Tokaj.
Zamek Diósgyőr

Pierwszą atrakcją bogatego programu naszej wycieczki będzie turystyczny symbol Miszkolca, czyli wielki zamek Diósgyőr. Stworzył go jako gotycki, zamkowy pałac król Węgier i Polski Ludwik Węgierski i służył mu w XIV w. jako rezydencja, która po jego śmierci stała się własnością węgierskich królowych.

Na uwagę zasługuje tutejsza Sala Rycerska, która jest największym takim pomieszczeniem w naszej części kontynentu. Natomiast w kamiennym ołtarzu zamkowej kaplicy znajdują się relikwie św. Jadwigi Królowej, żony Władysława Jagiełły. 

Po zwiedzeniu zamku pojedziemy do miejscowości Tokaj słynącej z wysokogatunkowego wina o tej samej nazwie. Z daleka widać Łysą Górę, która jest charakterystycznym punktem miasta. To właśnie jej położenie oraz żyzna lessowa gleba stworzyły wyśmienite warunki do uprawy winorośli. Smakiem wina zachwycali się już królowie. Słynne słowa króla Francji Ludwika XIV: Vinum regum, rex vinorum (król win, wino królów) do dziś zamieszczane są na wszystkich etykietach wina Tokaj. 

Wino wytwarzane jest z dojrzewających do późnej jesieni winogron o wysokiej zawartości cukru rosnących na nasłonecznionych stokach. Dawniej przeznaczone było jedynie dla głów państwa, należących do kręgu stałych odbiorców: rosyjskich cesarzy, polskich królów, a także samego papieża. Dzisiaj na szczęście wszyscy mogą się delektować jego wyśmienitym smakiem. I my również będziemy mogli skosztować tego trunku podczas degustacji w jednej z piwnic (dodatkowo płatna).

Powrót do hotelu w Miszkolcu.

Dzień 3
Debreczyn. Syhot Marmaroski w Rumunii.
Uniwersytet w Debreczynie

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do Debreczyna, drugiego co do wielkości miasta Węgier.

Sztandarowy obiekt Debreczyna i symbol miasta to Wielki Kościół Ewangelicki. Został on zbudowany w neoklasycznym stylu w XIX wieku, kiedy to Debreczyn był określany mianem „kalwinistycznego Rzymu” ze względu na niemal całkowitą jedność wyznania wśród mieszkańców. Kalwiniści zresztą nadal stanowią w Debreczynie największy odsetek obywateli miasta. 

Innym, równie interesującym zabytkiem Debreczyna jest XVI-wieczny uniwersytet Debreceni Egyetem. Na placu przed jego okazałym gmachem znajduje się ogromna, mająca ponad 40 metrów długości i ponad 10 metrów szerokości fontanna z okalającymi ją rzeźbami.  
  
Na uwagę zasługuje też ulica Piac utca, wzdłuż której zlokalizowane są najważniejsze zabytki miasta i wiele pięknych kamienic, oraz park o nazwie Wielki Las (Nagyerdő). Znajdują się tutaj baseny, kąpieliska termalne, ogród botaniczny, jeziorko oraz liczne restauracje.

Po południu wyruszymy w drogę do granicy węgiersko-rumuńskiej, a po jej przekroczeniu będziemy kontynuować podróż do Syhotu Marmaroskiego, pierwszego rumuńskiego miasta w naszym programie. Jest to najdalej na północ wysunięte miasto w Rumunii, leżące przy granicy z Ukrainą, wciśnięte między zbiegające się w tym miejscu trzy rzeki: Cisę, Izę i Ronişoarę. Zobaczymy tu Pałac Kultury oraz kościół rzymsko-katolicki. Odwiedzimy też dom Elie Wiesela, amerykańskiego pisarza pochodzenia żydowskiego, twórcy terminu holocaust, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1986, w którym się urodził i spędził dzieciństwo.  

Wieczorem zakwaterujemy się w hotelu.

Dzień 4
Wesoły Cmentarz w Sapancie. Drewniane monastyry w Barsanie i Bogdan Vodzie. Przyjazd do Suczawy.
Wesoły Cmentarz w Sapancie

Po śniadaniu wybierzemy się do miejscowości Sapanta, gdzie odwiedzimy tzw. Wesoły Cmentarz, dzieło artysty Stana Ioana Patrasa, który stworzył rzeźbione nagrobki ze scenami przedstawiającymi sztukę naiwną. Efekt jego pracy to kilkaset kolorowych, rzeźbionych w drewnie fantazyjnych nagrobków, na których znajdują się ręcznie malowane podobizny zmarłych i ironiczne wierszyki z humorem ich opisujące. 

Następnie udamy się do wiosek Barsana i Bogdan Voda w dolinie Izy, słynącej ze wspaniałych drewnianych monastyrów, znajdujących się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Jadąc malowniczą trasą dotrzemy do Barsany, gdzie znajduje się imponujący kobiecy klasztor, z którego rozciągają się piękne widoki na okolicę. To jeden z pierwszych klasztorów w Rumunii zbudowanych po śmierci Ceaucescu, jego budowa została ukończona niespełna 20 lat temu. Natomiast perełką wioski Bogdan Voda jest znajdująca się w centrum drewniana cerkiew św. Mikołaja z 1718 r. Wewnątrz cerkwi zachowały się cenne malowidła, ikonostas oraz stare księgi z XVIII w. Na teren kościoła prowadzi pięknie rzeźbiona tradycyjna maramurska brama.

Kontynuujemy naszą podróż przez przepiękne Karpaty w kierunku Bukowiny.
Wieczorem przyjedziemy do Suczawy i zakwaterujemy się w hotelu.

Dzień 5
Klasztory w miejscowościach Mołdawica, Voronet i Humor.
Monastyr Voroneț

Największą dzisiejszą atrakcją będą malowane cerkwie, jedne z najważniejszych rumuńskich skarbów. Są one przykładem architektury, której nie spotkamy nigdzie indziej w Europie. Region Bukowiny to również wspaniała przyroda i górskie krajobrazy Karpat, wśród których odkryjemy żyjące dawnym rytmem wsie i urocze miasteczka. 

Najpierw udamy się do klasztoru w Mołdawicy wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to arcydzieło sztuki bizantyjskiej z XV i XVI wieku. Malowidła z tego klasztoru należą do najbardziej imponujących wśród ośmiu malowanych cerkwi znajdujących się na liście UNESCO.

Kolejnym przystankiem na trasie naszego zwiedzania będzie klasztor w miejscowości Voronet. Nazwany „Kaplicą Sykstyńską Wschodu” klasztor pochodzi z XV wieku i jest przykładem jednych z najlepiej zachowanych fresków zewnętrznych przedstawiających scenę „Sądu Ostatecznego”. 

Natomiast w monastyrze w miejscowości Humor, co ciekawe, znajdziemy wiele napisów w języku polskim. Księgi mszalne i hymny ułożone w stosy na tyłach kościoła są również w języku polskim. 

Po południu wrócimy do hotelu w Suczawie.

Dzień 6
Suczawa. Jassy
Jassy, Rumunia

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się na zwiedzanie Suczawy, jednego z najstarszych miast w Rumunii, które w średniowieczu było stolicą Księstwa Mołdawii. Suczawa, podobnie jak cały okręg o tej samej nazwie, jest centrum polskiej społeczności w Rumunii. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy średniowieczną fortecę, Pałac Administracyjny, Dom Polski, Cerkiew Świętego Jerzego, Klasztor Świętego Jana Nowego oraz ruiny kompleksu obronnego klasztoru ormiańskiego Zamca. Po południu pojedziemy dalej w kierunku miasta Jassy, ważnego centrum kulturalnego i uniwersyteckiego Rumunii. Podczas zwiedzania odkryjemy bogate dziedzictwo miasta. Spacer i zwiedzanie rozpoczniemy od Piata Palatului – placu z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury. Naszą uwagę przyciągną "Casa Dosoftei” - bardzo oryginalny dom z XVII wieku, najstarszy zabytek świecki miasta, odnowiony klasztor Trzech Hierarchów, a także Katedra Metropolitalna.  

Zakwaterowanie w hotelu w Jassy.

Dzień 7
Kiszyniów – stolica Mołdawii. Cricova – zwiedzanie piwnic i degustacja wina dla chętnych.
Mołdawska winnica Cricova

Dzisiaj przekroczymy granicę rumuńsko-mołdawską i pojedziemy do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa. Zobaczymy największe atrakcje miasta, czyli Łuk Triumfalny, bulwar Stefana Wielkiego, neoklasycystyczny Sobór Narodzenia Pańskiego będący główną katedrą mołdawskiego kościoła prawosławnego, Pomnik Puszkina, Sobór św. Teodory z Sihli, czy Park Stefana Wielkiego. 

Ştefan III Wielki był prawdopodobnie najlepszym władcą w historii Mołdawii. Panując w latach 1457-1504 stworzył z kraju silny organizm państwowy opierający się wpływom Węgier, Polski oraz Imperium Osmańskiego, które próbowały sobie podporządkować mołdawskie ziemie. Kiszyniów niemal w całości został zniszczony w trakcie II Wojny Światowej, a w latach pięćdziesiątych został odbudowany w socjalistycznym stylu. Do Kiszyniowa jedzie się jednak nie dla zabytków, lecz dla klimatu. Trzeba tu skosztować lokalnego wina w knajpce, a kwas chlebowy najlepiej smakuje kupiony na ulicy – prosto z beczki. 

Po południu udamy się do Cricovy, najsławniejszych mołdawskich podziemnych składów win i szampanów. Cricova jest drugą największą piwnicą winną świata. Łącznie ma obecnie ponad 120 kilometrów długości i na obszarze ponad 50 hektarów tworzy prawdziwe podziemne miasto, z ulicami, sygnalizacją świetlną oraz znakami drogowymi. Nazwy ulic mają nazwy szczepów winogron wykorzystywanych do produkcji wina: Cabernet, Aligote, Sauvignon. Wino musujące to coś, z czego Cricova jest szczególnie dumna. Jest ono tam wytwarzane metodą szampańską. Po spacerze po podziemnych galeriach pełnych beczek z winem i obejrzeniu ogromnej piwnicy z kolekcją win z całego świata, czeka nas degustacja słynnych mołdawskich win (wstęp i degustacja dodatkowo płatne).

Wieczorem powrót do Kiszyniowa i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8
Stary Orgiejów – klasztory w skałach. Monastyry w Curchi, Tipovie i Saharnie.
Stary Orgiejów

Dziś po śniadaniu i wykwaterowaniu pojedziemy do Starego Orgiejowa (Orheiul Vechi). Jest to położony w zakolu rzeki Raut kompleks archeologiczno-historyczny będący najważniejszym tego typu obiektem w całej Mołdawii i prawdziwą skarbnicą odkryć archeologicznych. Największą sławę przyniosły mu jednak wykute w skałach prawosławne klasztory, z których jeden nadal funkcjonuje. Zamieszkuje go w tym momencie zaledwie kilku zakonników. Kiedyś jednak to miejsce tętniło życiem i modlitwą. Kompleks składa się głównie z pustelni i świątyń, które od średniowiecza były własnoręcznie wykuwane przez zakonników. Pod kamiennym krzyżem znajduje się skalna cerkiew, której pilnuje stary brodaty mnich prowadzący przy okazji kramik z pamiątkami w jej wnętrzu. 

Następnie udamy się do monastyru Curchi będącego jednym z najważniejszych miejsc religijnych w Mołdawii. Jest to rozległy kompleks, przed którym znajduje się źródło z uzdrawiającą wodą oraz park, a wewnątrz barokowa cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny. 

Następnym ciekawym punktem na trasie naszej wycieczki będzie wioska Tipova, której najcenniejszym zabytkiem jest usytuowany na malowniczym wysokim naddniestrzańskim brzegu średniowieczny monastyr, największy skalny kompleks klasztorny w Mołdawii. Powita nas tutaj pięknie odremontowana cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z XVI wieku, szczycąca się równie starym ikonostasem oraz pięknymi kolorowymi freskami. Dalej, na brzegu wapiennego klifu nad Dniestrem zobaczymy jeden z najstarszych kamiennych monastyrów Mołdawii. Podobno pierwsze cele zostały już wykuta w miękkiej skale w VI wieku. Z klasztoru roztacza się przepiękny widok na Naddniestrze.

Po drodze do miejscowości Soroca, gdzie czeka nas nocleg, zatrzymamy się jeszcze przy monastyrze Saharna założonym przez mnicha Vartolomeu Ciungu w roku 1777 na miejscu pustelni. Klasztor zbudowany jest w wąskim i głębokim wąwozie nad brzegiem górskiego strumienia i słynie ze świętego źródła o właściwościach leczniczych.

Przyjazd do Sorok. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 9
Twierdza Soroki. Bielce. Przyjazd do Czerniowców na Ukrainie.
Ukraiński strój ludowy

Dzień zaczniemy od wycieczki po mieście Soroki i kamiennej twierdzy będącej symbolem Mołdawii, powodem do dumy i osią, wokół której buduje się tożsamość narodową obywateli tego młodego państwa. Twierdza Soroki była ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacji na Dniestrze i Dunaju, co miało zasadnicze znaczenie wojskowe w czasie obrony miasta przed najazdami Turków. 

Pojedziemy dalej do miasta Bielce (Balti), będącego głównym centrum kulturalnym północy. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczają się: prawosławny Sobór Konstantyna i Heleny, katolicki kościół Świętych Archaniołów, ormiańska cerkiew św. Grzegorza, Sobór św. Mikołaja oraz znajdujący się przy ul. Paci 31 - Dom Polski (w Bielcach aktywnie żyje i działa licząca około trzech tysięcy osób polska społeczność).

Następnie przekroczymy granicę i dotrzemy do Czerniowców na Ukrainie. 
Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 10
Czerniowce. Twierdza Chocimska. Kamieniec Podolski. Przyjazd do Iwano-Frankowska.
Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Czerniowców. Miasto jest polityczną, kulturalną i religijną stolicą Bukowiny, regionu, w którym ścierają się wpływy Rumunii, Ukrainy i Mołdawii, ich języków i kultur. Jest to kraina łagodnych wzgórz, drewnianych domków, pięknych obudowanych studni oraz niekończących się pól kukurydzy i słonecznika.  

Serce Czerniowców stanowi niewielki plac, przy którym wznosi się okazały budynek ratusza z charakterystyczną 50-metrową wieżą. W jego sąsiedztwie znajduje się okazały gmach Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Olgi Kobylańskiej. Przy placu Teatralnym zwrócimy także uwagę na pseudobarokowy Żydowski Dom Ludowy. Innym ważnym zabytkiem miasta jest wybudowany w drugiej połowie XIX wieku romańsko-bizantyjski Pałac Metropolitów Bukowińskich. Obecnie stanowi on siedzibę Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza. Zobaczymy także Dom Polski (obecnie siedziba ośrodka kultury społeczności polskiej w Czerniowcach na Bukowinie) oraz synagogę Tempel. 

Następnie pojedziemy do malowniczo położonej na skalistym brzegu Dniestru twierdzy w Chocimiu.  
Jest ona jednym z najbardziej okazałych obiektów obronnych na terenie dzisiejszej Ukrainy. Położona na wielokrotnie najeżdżanych dawnych kresach Rzeczypospolitej, była świadkiem licznych wojen i potyczek w tym słynnej, zwycięskiej bitwy 1621 roku z Turkami. Kolejna polska zwycięska bitwa w dziejach Twierdzy Chocimskiej rozegrała się 11 listopada 1673 roku.

Kolejnym punktem naszej dzisiejszej wycieczki będzie Kamieniec Podolski. Większość z nas kojarzy to miasto głównie z potężną twierdzą, która przez lata strzegła rubieży Rzeczypospolitej, a której obrońców rozsławił Henryk Sienkiewicz w "Panu Wołodyjowskim". Do dzisiaj zachowały się liczne szańce, baszty i bramy, które nadają Kamieńcowi wręcz bajkowego wyglądu. Zobaczymy imponujące fortyfikacje Starego Zamku oraz zwiedzimy Stare Miasto podzielone na trzy części - polską, ormiańską i ruską. 
Wieczorem dotrzemy do Iwano-Frankowska i zakwaterujemy się w hotelu.

Dzień 11
Iwano-Frankowsk. Lwów.
Opera we Lwowie

Iwano-Frankowsk był niegdyś polskim miastem – w XVII wieku Andrzej Potocki osiedlił się tutaj z rodziną i założył miasto Stanisławów. W latach sześćdziesiątych XX wieku miasto jednak zostało nazwane na cześć znanego pisarza, Iwana Franki. Iwano-Frankowsk urzeka swoją architekturą, historią i atmosferą.

Zobaczymy tu Pałac Potockich, Plac Centralny oraz ratusz – jedyny budynek w Europie Wschodniej posiadający pozłacaną kopułę. Zajrzymy również na barokowy Plac Szeptyckiego, przy którym znajduje się Sobór Katedralny Zmartwychwstania Chrystusa oraz zabudowania dawnego klasztoru jezuitów. Dotrzemy też do bastionu – miejsca, gdzie zachowały się dawne mury obronne miasta. 

Następnie pojedziemy do Lwowa, miasta zwanego Florencją północy, słynącego z dobrej kuchni, wyśmienitej kawy i miłych ludzi. Lwów to również ślady polskiej kultury i sztuki.

Na naszej trasie zwiedzania pojawi się Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pójdziemy na Lwowski Rynek otoczony czterdziestoma czterema pięknymi kamienicami reprezentującymi różne style architektoniczne. Świadczą one o bogatej historii miasta, jego wielokulturowości oraz o bogactwie pochodzącym z handlu i podatków. Na Rynku zobaczymy także Katedrę Łacińską, będącą jednym z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Lwowa. Świątynię zbudowano na polecenie nikogo innego, jak samego Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, lecz jej budowa trwała ponad 100 lat (dlatego też reprezentuje dziś kilka stylów architektonicznych).

Obejrzymy też wyjątkową Katedrę Ormiańską, będącą jednym z najstarszych zabytków sakralnych w mieście, oraz znajdujący się na liście UNESCO Sobór świętego Jura, który zachwyca monumentalnością i bogactwem zdobień. Do swoich pięknych barokowych wnętrz zaprosi nas również wybudowany w stylu flamandzkim i włoskim Kościół Bernardynów, dziś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Andrzeja. Na pewno wielu z nas zachwyci Opera Lwowska, bo to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Ta monumentalna budowla szczyci się wspaniałą architekturą, ciekawą elewacją, dekoracjami, rzeźbami, jak i bogato zdobionym wnętrzem. 

Późnym popołudniem zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 12
Żółkiew. Powrót do Polski.

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wybierzemy się w podróż powrotną do Polski, po drodze zatrzymując się w Żółkwi.

Odwiedzimy tu rynek, na którym zachowały się siedemnastowieczne kamieniczki z podcieniami oraz Synagoga zbudowana w latach 1692-1700, będąca wtedy jedną z największych w Europie. Zobaczymy również zamek z 1594 roku oraz renesansowy kościół katolicki pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca wzniesiony na początku siedemnastego wieku na polecenie hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Nie pominiemy też cerkwi Serca Chrystusowego, klasztoru ojców Bazylianów ani drewnianej cerkwi Świętej Trójcy wybudowanej w 1720 roku. W 2013 roku została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wspólnie z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. 

Powrót do Polski.

Pakiet kolacyjny

Jedenaście kolacji serwowanych w hotelu lub pobliskiej restauracji. Pakiet obejmuje trzydaniowe kolacje ze stałym menu. Napoje do posiłków są zamawiane i opłacane indywidualnie na miejscu. Pakiet kolacyjny można zamówić przy rezerwacji wycieczki. 

Cena za jedną osobę: 898 zł/os.

Pakiet “Degustacja wina”

Jeśli mają Państwo ochotę skosztować węgierskich oraz mołdawskich win, polecamy zakup pakietu “Degustacja wina”. 

Pakiet zawiera: 

 • degustację 6 rodzajów wina tokaj z piwnicy Rakoczi w Mieście Tokaj (połączoną z 40-minutowym zwiedzaniem piwnicy).
 • zwiedzanie i degustację 4 rodzajów wina w winnicy Cricova w Mołdawii.

Cena: 248 zł/os.
Pakiet należy zamówić przy rezerwacji podróży. 
Będzie zrealizowany przy min. 15 chętnych.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 3 798,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1 098,- PLN

Wybór miejsc w autokarze

Wybierz miejsce autobusowe wygodne dla Ciebie:  

 • Miejsca 1-8 i 23-30 cena: 50 PLN/os.
 • Miejsca 9-22 cena: 30 PLN/os.

Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować miejsce w autokarze.  
Jeśli rezygnujesz z wyboru miejsca, zostanie ono przypisane w dniu wyjazdu.

Trasa

Wyjazd z Warszawy autokarem przez Katowice.

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota 
 • Przejazdy autokarem zgodnie z programem. 
 • Zakwaterowanie w hotelach 3*: 2 noclegi na Węgrzech, 4 noclegi w Rumunii, 2 noclegi w Mołdawii, 3 noclegi na Ukrainie 
 • Wyżywienie: 11 śniadań 
 • Wejście do zamku Diósgyőr w Miszkolcu, na Wesoły Cmentarz w Sapancie, do monastyrów w Barsanie, Bogdan Vodzie, Curchi, Saharnie i Tipovie, do twierdzy Soroki, do Twierdzy Chocimskiej oraz twierdzy w Kamieńcu Podolskim, wejście do Katedry Ormiańskiej i Katedry Łacińskiej we Lwowie oraz do muzeum Elie Wiesela w Syhocie Marmaroskim
 • Ubezpieczenie podstawowe KL I NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego 
 • Napojów do posiłków 
 • Dodatkowych wydatków 
 • Dodatkowych posiłków 
 • Pakietu kolacyjnego
 • Pakietu degustacji win
 • Wszystkiego, co nie jest zawarte w „Cena zawiera” 

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 25 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Miejsca i godziny zbiórki

Wyjazd

Rezerwując wycieczkę prosimy wpisać w polu "Uwagi" miejsce wsiadania do autokaru, wybierając miejscowość z listy poniżej. Prosimy o zwrócenie uwagi, że podane godziny są orientacyjne a dokładne zostaną podane w Dokumentach Podróży przed wyjazdem.

Warszawa 07:00
Plac Defilad - parking dla autokarów od strony ul. Marszałkowskiej.
Godzina zbiórki: 06:45, wyjazd z Warszawy: 07:00.

Katowice 12:00
Parking przy Silesia City Center, ul. Chorzowska 107, Katowice. 
Godzina zbiórki: 11:45, wyjazd z Katowic: 12:00.

Powrót

Warszawa 19:00

Katowice 17:30

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

21HUBUS03BPL0109