Malezyjskie Borneo, Kuala Lumpur i Singapur

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Lasy deszczowe, orangutany i nocleg w długim domu na Borneo połączone z energią wielkich miast: Singapuru i Kuala Lumpur

Biuro podróży Albatros Travel zaprasza na bajkową podróż po dżungli Borneo, zamieszkanej przez orangutany i dawnych łowców głów. W Parku Narodowym Bako wyjdziemy na spotkanie nosacza sundajskiego i mięsożernych roślin, a wieczorem, zanim udamy się na odpoczynek, w tradycyjnym długim domu schowanym w głębi dżungli, przy akompaniamencie muzyki będziemy sączyć ryżowe wino z członkami plemienia Iban.

W lesie deszczowym przy odrobinie szczęścia zobaczymy orangutany a nocleg spędzimy w niezwykłym ośrodku położonym w samym sercu dżungli. Pobyt na Borneo zakończy się w pięknym kurorcie położonym między plażą a lasem deszczowym. Przygoda zacznie się w metropolitalnym Kuala Lumpur z zabudową z czasów kolonialnych, a zakończy dwudniowym pobytem w kosmopolitycznym Singapurze.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Wycieczka objazdowa

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta ringgit

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy
Dzień 2 Przylot do Kuala Lumpur w Malezji
Dzień 3 Kuala Lumpur. Zwiedzanie miasta z dzielnicą Little India, park Lake Gardens i Meczet Narodowy. Po południu czas wolny.
Dzień 4 Przelot z Kuala Lumpur do Kuching na Borneo
Dzień 5 Kuching – Park Narodowy Bako - Kuching
Dzień 6 Kuching – Semenggoh - długi dom plemienia Iban.
Dzień 7–8 Batang Ai. Wypoczynek i piesza wędrówka po lesie deszczowym
Dzień 9 Batang Ai – Kuching
Dzień 10 Odpoczynek w Damai
Dzień 11 Damai. Przelot z Kuching do Singapuru. Zwiedzanie miasta
Dzień 12 Singapur i podróż powrotna
Dzień 13 Przylot do Warszawy

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy
Przelot z Warszawy do Kuala Lumpur.
Dzień 2
Przylot do Kuala Lumpur w Malezji
Petronas Towers w Kuala Lumpur

Lądowanie  na międzynarodowym lotnisku w Kuala Lumpur, skąd udamy się do hotelu. Reszta dnia jest do własnej dyspozycji, proponujemy spacer po mieście.

Kuala Lumpur jest siedzibą monarchii i parlamentu całej Malezji, która oprócz Półwyspu Malajskiego obejmuje swoim obszarem także stany Sarawak i Sabah na wyspie Borneo. Odnalezienie na tym terenie złóż rud cyny w połowie XIX wieku dało początek sprawnie zorganizowanej wspólnocie gospodarczej, która funkcjonuje w Malezji w czasach obecnych. Wówczas, u zbiegu rzeki Gombak z rzeką Klang, grupa chińskich poszukiwaczy cyny utworzyła prowizoryczną bazę, którą nazwali Kuala Lumpur („błotniste ujście rzeki”) i która to stała się kolebką dzisiejszego milionowego miasta.

Wkrótce do miasta zaczęły przybywać tysiące poszukiwaczy tej użytecznej rudy. Ci, którym się poszczęściło, poczynili liczne inwestycje i przyczynili się do dynamicznego rozwoju sektora handlu. Wtedy to ukształtowała się struktura etniczna kraju: Malaje, Chińczycy, Hindusi i Europejczycy.

Kuala Lumpur lub KL, jak często nazywają to miasto tutejsi mieszkańcy, jest tętniącym życiem miastem z ponad milionową populacją. Zarówno pod względem architektury, jak i panującej tu atmosfery Kuala Lumpur jest połączeniem niezwykle pięknego i sterylnego Singapuru z chaotycznym i kolorowym Bangkokiem. W harmoniczny sposób udało się zespolić nowoczesny architektoniczny styl strzelistych budowli ze szkła i stali z tradycyjnym stylem brytyjskim z czasów kolonialnych, widocznym przede wszystkim w dzielnicach Chinatown i Little India.

Dzień 3
Kuala Lumpur. Zwiedzanie miasta z dzielnicą Little India, park Lake Gardens i Meczet Narodowy. Po południu czas wolny.
Meczet As-Syakirin w Kuala Lumpur

Kuala Lumpur jest miastem, które trzeba zobaczyć, poczuć i przeżyć. Temu poświęcony jest trzeci dzień wycieczki. Zwiedzanie KL rozpoczynamy przy jednym z najstarszych meczetów w mieście, Masjid Jamek, który wzbudza nieodparty zachwyt różową cegłą i inspirowanymi hinduską architekturą łukowymi korytarzami. Meczet został zbudowany przez angielskiego architekta, którego zainspirowały wspaniałe budowle Wielkich Mogołów w Indiach. Masjid Jamek efektownie prezentuje się na tle zielonych drzew palmowych, stojąc u zbiegu rzek Klang i Gombak, w miejscu, w którym zostało założone miasto.

Z historycznego miejsca narodzin Kuala Lumpur przejdziemy do starej części miasta, gdzie szczególnie wyczuwalna jest jego dynamika. Idąc dalej na północ, natrafimy na bogactwo kolorowych sari falujących w rytmie bollywoodzkiej muzyki. Dotrzemy do dzielnicy Little India. Gdy już nasycimy zmysły w Little India, udamy się na Plac Niepodległości (Merdeka Square), który jest sercem kolonialnej części Kuala Lumpur, otoczonym wspaniałymi budynkami z czasów kolonialnych. Po uzyskaniu przez Malezję niepodległości w 1957 roku z miasta zniknęło brytyjskie pole golfowe, a w jego miejscu powstał trawnik, nad którym dumnie powiewa ogromnych rozmiarów flaga Malezji. Po jednej stronie placu stoi monumentalny budynek Sultan Abdul Samad, który początkowo był siedzibą administracji rządowej w okresie kolonialnym. Budynek został zaprojektowany przez tego samego architekta co meczet Masjid Jamek i w nim także wyraźnie widać te same inspiracje kulturą hinduską.

Następnie autobusem pojedziemy do najbardziej znanego miejskiego parku w KL, Lake Gardens. W niewielkiej odległości od centrum miasta elita brytyjska w czasach swojej bytności tutaj zbudowała eleganckie domy mieszkalne, które otoczono wspaniałą infrastrukturą parkową. Nazwa parku trafnie oddaje jego specyfikę – jest on pełen jezior o bogatej roślinności, małych strumyków i szemrzących fontann. Spacerując po parku, nie sposób pominąć Ogrodu Orchidei z tysiącami kwitnących kwiatów.

W drodze powrotnej do miasta obejrzymy Meczet Narodowy Masjid Negara, z minaretem wznoszącym się na wysokość 73 metrów i dachem przykrytym turkusową kopułą, pod którym znajduje się sala modlitw mogąca pomieścić 15 tysięcy wiernych, oraz Stary Dworzec, zbudowany w hindusko-islamskim stylu, lecz według angielskich norm budowlanych, które zalecają bardzo solidną konstrukcję dachu, mogącą utrzymać kilka ton śniegu.

Po obejrzeniu najważniejszych atrakcji Kuala Lumpur, przez resztę dnia będzie czas wolny.

Dzień 4
Przelot z Kuala Lumpur do Kuching na Borneo
Makak z Borneo

Po przedpołudniu spędzonym w Kuala Lumpur wsiądziemy do samolotu i nad Morzem Południowochińskim polecimy na Borneo, do królestwa tropików, orangutanów i ludzi z plemienia Iban. Borneo jest trzecią pod względem wielkości wyspą świata po Grenlandii i Nowej Gwinei, i ma najbardziej wyjątkowy ekosystem na naszej planecie. Większą część wyspy porastają lasy deszczowe, zamieszkane przez wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin, z których najbardziej znane są orangutany i nosacze sundajskie. Obecnie obszar Borneo jest podzielony między Indonezję i Malezję. Prowincja indonezyjska nosi nazwę Kalimantan. Malezyjska część wyspy, zwana także Wschodnią Malezją, dzieli się na dwa stany: Sabah i Sarawak. Naszą przygodę rozpoczniemy w Sarawak, którym do 1966 roku rządziła rodzina Brooke, a który dopiero po II wojnie światowej został oficjalnie włączony do Imperium Brytyjskiego. W roku 1966 Malezja proklamowała niepodległość i po krótkiej wojnie z Indonezją wyspa Borneo została podzielona.

Po dwugodzinnym locie wylądujemy w Kuching, stolicy stanu Sarawak. Po zameldowaniu w hotelu pozostałą część dnia można przeznaczyć na zwiedzanie historycznej części miasta. Kuching w języku malajskim znaczy „kot”, dlatego w całym mieście można w wielu miejscach zobaczyć rozmaite koty. Koty są pełne gracji, powściągliwe i chronione. W przeciwieństwie do innych okolicznych miast większość historycznych budynków w Kuching uniknęło zniszczenia podczas wojny. Wiele z nich zostało ponadto w ostatnim czasie odnowionych, więc spacer przez centrum miasta wzdłuż rzeki Sarawak będzie się odbywał z wyjątkowo malowniczą scenerią w tle.

Dzień 5
Kuching – Park Narodowy Bako - Kuching
Rybak z Borneo zarzucający sieci

Tego dnia pojedziemy do najpiękniejszego z parków narodowych Malezji, Bako, który jest domem m.in. nosacza sundajskiego, warana, świni brodatej, sambara i rozmaitych rzadkich gatunków roślin. Trasę pokonamy częściowo autobusem, a częściowo łodzią. Będziemy mijać plantacje kokosów, bagna mangrowe i lasy z palmami nipa.

Park Narodowy Bako jest najstarszym parkiem narodowym w stanie Sarawak i rozpościera się na rozległym wzgórzu nad Morzem Południowochińskim. Znajdziemy tu bogatą mieszankę gęstych, zielonych roślin dżunglowych, dzikie zbocza skalne i po erozyjne skaliste wysepki o najprzeróżniejszych kształtach. Park jest najlepszym miejscem na terenie Sarawak na spotkanie rzadkiego nosacza i wielu innych małp z rodziny makaków.

Przed nami wędrówka po lesie deszczowym i skalistych terenach Parku Narodowego Bako. Spotkamy tu rośliny, które w niczym nie przypominają tych, jakie znamy z domowego ogródka, między innymi wiele gatunków roślin mięsożernych, które żywią się owadami i drobnymi zwierzątkami, wpadającymi do ich dzbankowatych liści. Prawdopodobnie zobaczymy tu także warany i wszędobylskie makaki jawajskie, na które nie trzeba długo czekać, gdy na horyzoncie pojawią się smakołyki (warto pilnować swoich toreb i plecaków). Poszukamy bardziej przyjaznych lutungów srebrzystych. U dorosłych osobników futro jest srebrne, a u młodych pomarańczowe.

Zwierzę, któremu będziemy się mogli przyjrzeć najlepiej, to nosacz sundajski. W Bako żyje około 150 przedstawicieli tego rzadkiego gatunku małpy, który poza Borneo nie występuje nigdzie indziej na świecie. Jeśli będziemy poruszać się bezszelestnie i pozostaniemy czujni, być może usłyszymy rzadki, chrapliwy dźwięk, który wydają nosacze poruszające się w koronach drzew. Przy dużym szczęściu i cierpliwości uda nam się zobaczyć całe stado tych szarych i czerwono-brązowych małp ze zwieszonymi nosami i brzuchami do złudzenia przypominającymi znany nam skądinąd mięsień piwny.

Obiad zjemy na terenie parku, a póżnym popułudniem wrócimy do Kuching.

Dzień 6
Kuching – Semenggoh - długi dom plemienia Iban.
Most w lesie deszczowym

Po śniadaniu pojedziemy do Semenggoh. Jest to miejsce, gdzie żyją orangutany, które zostały ocalone z rąk przemytników lub straciły rodziców. W Semenggoh zwierzęta uczą się na nowo radzić sobie w nowej sytauacji. Orangutany żyją w dżungli, przychodzą tylko na karmienie. Dlatego nie możemy zagwarantować, że je spotkamy. Karmienie odbywa się na specjalnie przygotowanych platformach i mamy nadzieję, że orangutany będą głodne i będziemy mogli je zobaczyć.

 

Opuścimy Semenggoh. Podziwiając malowniczy krajobraz pojedziemy prawie do granicy Kalimantan, gdzie autobus zamienimy na łódź, którą popłyniemy do długiego domu plemienia Iban. Tam spędzimy noc.

Długie domy ciągnące się wzdłuż rzek Borneo, to – jak sama nazwa wskazuje – bardzo długie budynki, osadzone na palach. Dom o długości 100 metrów nie jest niczym nadzwyczajnym. Od wieków długie domy są zamieszkiwane przez ludność z plemienia Iban. Długi dom jest zarówno miejscem mieszkalnym, jak i swoistym stylem życia. Pojedynczy długi dom to jedna społeczność. Nierzadko pod jednym dachem mieszka tu 200 osób. Długi dom jest podzielony wzdłuż długim, wspólnym pomieszczeniem oraz mniejszymi pokojami dla poszczególnych rodzin. Tuż za domem rozciąga się dżungla. Członkowie plemienia Iban to dawni, owiani złą sławą, łowcy głów. Ta okrutna praktyka stanowiła część ludowych rytuałów religijnych i społecznych. Wierzyli oni, że przez odcięcie głowy wroga wzbogacają własną społeczność, zapewniając jej m.in. płodność. Zwyczaj ten został zakazany na początku XX wieku.

Do dnia dzisiejszego utrzymała się natomiast gościnność plemienia Iban, które chętnie proponuje turystom schronienie. Nocleg w długim domu jest niepowtarzalną okazją do poznania codziennego życia autochtonów, mieszkających za pan brat z naturą w lesie deszczowym, których życie mimo wszystko stopniowo staje się coraz bardziej nowoczesne. Posiłki zjemy wraz z mieszkańcami długiego domu w wspólnej sali, a przez pozostałą część wieczoru będziemy przyglądać się tradycyjnym tańcom, pijąc domowej roboty tuak, czyli palone wino ryżowe. Spać pójdziemy późno, przy dźwiękach mosiężnych gong-gongów i ibańskich pieśni.

Dzień 7–8
Batang Ai. Wypoczynek i piesza wędrówka po lesie deszczowym
Tradycyjne tatuaże

Kolejny dzień wycieczki zaprowadzi nas w dalsze tereny zamieszkane przez plemię Iban. Udamy się nad Batang Ai, sztuczne jezioro utworzone przez pobliską tamę, otoczoną przez lasy deszczowe. Pożegnamy się z naszymi gospodarzami z długiego domu po tradycyjnym obiedzie, przygotowywanym w bambusowej rurce nad otwartym ogniem. Następnie popłyniemy w dół rzeki Lemanak do miejsca, gdzie czeka na nas autobus, którym pojedziemy nad jezioro Batang Ai.

Nad brzegiem jeziora wejdziemy na pokład łodzi, która zabierze nas do Batang Ai Longhouse Resort, w którym będziemy mieszkać przez dwa kolejne dni. Po nocy spędzonej w tradycyjnym długim domu tego wieczoru oddamy się luksusom. Ośrodek, w którym będziemy mieszkać, zaczerpnął inspirację z domów plemienia Iban, przy czym oferowany standard jest znacznie wyższy. Na terenie ośrodka, pośrodku lasu deszczowego nad brzegiem jeziora, znajduje się basen i wszystkie udogodnienia na miarę ekskluzywnego kurortu.

Po zakwaterowaniu w tym nowoczesnym długim domu odpoczniemy lub zwiedzimy okolicę. Będziemy tu m.in. wędrować po lesie deszczowym wydzielonym na terenie ośrodka, gdzie przejdziemy się między wierzchołkami drzew, aby z bardzo bliska przyjrzeć się życiu tropików.

Dzień 9
Batang Ai – Kuching
Młody orangutan z mamą

Po obiedzie w lokalnej restauracji nadejdzie czas na opuszczenie deszczowego lasu i ostatnią wizytę w Kuching. W mieście można skosztować bardzo ostrych potraw lokalnych, udać się na spacer wzdłuż rzeki lub kupić ostatnie pamiątki przed wyjazdem z Borneo.

Podróż kontynuujemy kierując się na północ do Damai Beach na półwyspie Santubong. Kolejne dwie noce spędzimy w ośrodku położonym pomiędzy paszczystą plażą a bujnym lasem deszczowym.

Dzień 10
Odpoczynek w Damai
Ten dzień spędzimy na odpoczynku. Czas wolny będzie można wykorzystać na plaży, na wędrówce po dżungli, spacerze po znajdującej się niedaleko wiosce lub grze w golfa na pobliskim polu golfowym.
Dzień 11
Damai. Przelot z Kuching do Singapuru. Zwiedzanie miasta
Panorama Singapuru

Po śniadaniu udamy się na lotnisko, skąd wylecimy do Singapuru. Bezpośrednio po wylądowaniu zwiedzimy wieloetniczne państwo-miasto, które jest uważane za jedno z najczystszych miast świata. Czystość ta ma jednak swoją cenę, którą oddaje inne, nieco mniej pochlebne określenie Singapuru, mianowicie „miasto zakazów”. W Singapurze obowiązują wysokie kary pieniężne za złamanie zakazów, które w innych krajach są traktowane mniej rygorystycznie. Na przykład zakazane jest sprzedawanie gumy do żucia, rzucanie śmieci na ulicę, zaniedbanie spłukania toalety i przechodzenie przez ulicę w niedozwolonym miejscu.

Zwiedzanie miasta zaczniemy od historycznego pomnika Rafflesa, upamiętniającego przybycie w to miejsce w roku 1819 sir Stamforda Rafflesa, założyciela Singapuru. Na placu, w otoczeniu wieżowców, stoi biały pomnik Rafflesa, a napis na cokole głosi przypisywane Rafflesowi zasługi transformacji Singapuru z małej, nikomu nieznanej wioski rybackiej w dużą, nowoczesną metropolię handlową.

Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania będzie popularny Merlion Park, położony w pobliżu dzielnicy biznesowej. Park, który przypomina bardziej wyłożoną płytami promenadę, jest najbardziej znany z Merliona, ważącej 70 ton postaci pół lwa, pół ryby, tryskającej z paszczy ciągłym strumieniem wody. W 2009 roku w Merliona uderzył piorun i wyłączył go z użytkowania na trzy tygodnie. Z tego miejsca będzie doskonały widok na inne atrakcje Singapuru, m.in. diabelski młyn Singapore Flyer i spektakularny hotel Marina Bay Sands Hotel, który składa się z trzech wieżowców połączonych jednym dachem, przypominającym łódź.

Gdy nasycimy oczy ultranowoczesną panoramą, przejdziemy się po wielobarwnej dzielnicy Little India. Little India jest największą hinduską enklawą Singapuru. Jednym z elementów urokliwego charakteru tego miejsca są liczne starodawne zawody, kultywowane na tutejszych uliczkach: wróżki z papugami, kwiaciarki sprzedające girlandy z kwiatów jaśminu, spekulanci z prażonymi orzeszkami na wózkach i sprzedawcy gazet na rogach ulic.

W każdej szanującej się metropolii powinno znaleźć się miejsce na chińską dzielnicę, czyli Chinatown, i Singapur nie jest pod tym względem wyjątkiem. W tutejszym Chinatown znajdziemy między innymi najstarszą świątynię hinduską w Singapurze, Sri Mariamman z 1827 roku, i buddyjsko-taoistyczną świątynię Thian Hock Keng.  Całości dopełniają liczne ciekawe sklepiki. Po zwiedzeniu miasta wrócimy się w hotelu.

W ramach wieczornego programu proponujemy nocne safari w singapurskim zoo, jednej z największych atrakcji Singapuru. Podczas safari podejrzymy nocne życie tutejszych zwierząt, zobaczymy z bliska lamparta, wmieszamy się w stado nietoperzy i usłyszymy ryczącego tapira.

Dzień 12
Singapur i podróż powrotna
Czas wolny aż do wyjazdu na lotnisko w Singapurze, skąd wylecimy z powrotem do Polski. Bagaż można przechować w hotelu do chwili wyjazdu.
Dzień 13
Przylot do Warszawy
Wylądujemy w Warszawie z bagażem niezapomnianych wrażeń z Azji Południowo-Wschodniej.

Informacja o cenie

Pokój jednoosobowy
W długim domu Iban nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju jednoosobowym. Wszyscy uczestnicy wycieczki śpią razem w jednym pomieszczeniu.
Cena zawiera
 • opiekę polskiego pilota
 • przelot rejsowy na trasie Warszawa – Kuala Lumpur, Singapur – Warszawa z przesiadką
 • przelot Kuala Lumpur – Kuching – Singapur
 • zakwaterowanie w hotelach 4* i długim domu (10 nocy)
 • Wyżywienie zgodnie z programem (śniadania codziennie; 6 obiadów, 1 kolacja)
 • transport zgodnie z programem
 • ubezpieczenie podstawowe
 • Wycieczki i bilety wstępów wymienione w programie
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Napojów do posiłków
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców, ok. 80 USD/os
 • Dodatkowych imprez
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, co nie zostało zawarte w „Cena zawiera”.

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące wycieczki

Dla osób o dobrym zdrowiu i dobrej kondycji

Wycieczka jest przeznaczona przede wszystkim dla osób lubiących obcować z naturą. Uczestnikiem wycieczki może być każdy, przy czym należy pamiętać, że niektóre ścieżki prowadzą po korzeniach i skałach oraz miejscami po terenie górzystym. Grunt bywa często śliski i bagnisty, a w niektórych miejscach konieczne może być przechodzenie po pniach drzew lub przez cieki wodne.

W razie wątpliwości co do możliwości pokonania trudniejszych tras należy zgłosić się do pilota wycieczki. Zawsze istnieją inne, równie ciekawe możliwości!

Lista rzeczy do spakowania

W lesie deszczowym panuje wilgotny klimat z możliwością wystąpienia ulewnych deszczy. Dlatego warto zabrać ze sobą odzież, która szybko schnie i jest wygodna w noszeniu podczas wędrówek po lesie. Zalecamy spakowanie wygodnych butów trekkingowych z antypoślizgową podeszwą.

Bagaż

Dobrze jest zabrać ze sobą latarkę i mały plecak lub torbę na całodzienne wycieczki i dni podróży, ponieważ w tych dniach bagaż zostaje w hotelu.

Praktycznym rozwiązaniem jest spakowanie podstawowych rzeczy do mniejszej torby na te dni, w których nocujemy w Parku Narodowym Bako i w długim domu u ludzi Iban. Nie jest konieczne zabieranie ze sobą ręczników.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 10 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej o miejscu docelowym

Aby dowiedzieć się więcej o warunkach klimatycznych i pogodowych, sprawdzić różnicę czasu i wymagania dotyczące wiz i szczepień, prosimy zapoznać się z informacjami podanymi poniżej.

 

Borneo: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/borneo

 

Zachęcamy także do lektury naszego artykułu 7 faktów o Borneo

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

MYRTR03APL