Rejs rzeką Wołgą z Moskwy do Stalingradu

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Popłyń w niezapomniany rejs statkiem po Wołdze oraz Donie szlakiem historycznych miast i kluczowych dla historii Rosji wydarzeń.

Nasza podróż rozpocznie się od zwiedzania rosyjskiej stolicy - Moskwy. Następnie wyruszymy w rejs statkiem MS Tchaikovsky rosyjskimi rzekami. Na pokładzie mamy do dyspozycji wyłącznie zewnętrzne kabiny z dużymi oknami, przez które będzie można podziwiać mijane widoki.

Jako pierwsze odwiedzimy miasta Złotego Pierścienia: Jarosław, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i Uglicz, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach zginał 8-letni carewicz Dmitrij, najmłodszy syn Iwana Groźnego, co w dalszej konsekwencji dało początek okresowi Wielkiej Smuty w Rosji. Będziemy też mijać Kazań z nietypowymi, bo białymi murami Kremla oraz Niżny Nowogród znany z produkcji słynnych „gazików” i równie sławnego Kremla z 13 wieżami fortyfikacyjnymi.  

Na koniec tej niezwykle atrakcyjnej podróży dotrzemy do Wołgogradu (dawniej Stalingradu) – gdzie rozegrała się jedna z największych bitew II wojny światowej oraz  do Astrachania, gdzie będzie okazja, aby wybrać się na wycieczkę do delty Wołgi przy Morzu Kaspijskim. Podróż zakończymy w Rostowie nad Donem, nazywanym również „Bramą Kaukazu”.

Będzie to prawdziwa podróż w czasie, podczas której poznany zarówno burzliwą historię Rosji, ale także jej współczesne oblicze.

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Rejsy wycieczkowe, Rejsy rzeczne

  • Pilot

  • Wiza Tak

  • Szczepienia Tak

  • Waluta Rubel

Program wycieczki 20 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Moskwy, zaokrętowanie na statku
Dzień 2
Moskwa. Plac Czerwony, dzielnica Zamoskworieczje
Dzień 3
Moskwa. Kreml. Wypłynięcie w rejs
Dzień 4
Uglicz. Zwiedzanie miasta i Cerkwi na Krwi oraz fortyfikacji
Dzień 5
Jarosław nad Wołgą. Zwiedzanie miasta.
Dzień 6
Kostroma. Monaster Ipatiewski. Możliwość wizyty w muzeum architektury drewnianej
Dzień 7
Wakacyjny kurort Plyos. Możliwość spaceru z przewodnikiem
Dzień 8
Niżny Nowogród. Kreml z katedrą św. Michała i pomnik poległych w czasie II wojny światowej.
Dzień 9
Kazań. Meczet Kul Szarif i miejska cytadela. Wizyta w klasztorze Raifa (za dodatkową opłatą)
Dzień 10
Uljanowsk. Dom rodzinny Lenina i Muzeum Rewolucji.
Dzień 11
Samara. Wizyta w bunkrze Stalina
Dzień 12
Saratów. Sobór Trójcy Świętej i okazałe państwowe budynki z XIX w.
Dzień 13
Wołgograd (Stalingrad). Wizyta przy pomniku zwycięstwa na Kurhanie Mamaja ze statuą Matka ojczyzna wzywa, Muzeum Bitwy o Stalingrad.
Dzień 14
Na Wołdze
Dzień 15
Astrachań. Zwiedzanie miasta i żegluga deltą Wołgi
Dzień 16
Wołgą w stronę do Wołgogradu (Stalingradu)
Dzień 17
Wołgograd (Stalingrad). Piesza wycieczka przez centrum Wołgogradu. Wizyta w muzeum kwatery głównej niemieckiego feldmarszałka Paulusa.
Dzień 18
W stronę Rostowa nad Donem
Dzień 19
Rostów nad Donem. Zwiedzanie miasta m.in. statua Karola Marksa.
Dzień 20
Rostów nad Donem i powrót do domu

M/S Tchaikovsky

Witamy na pokładzie statku wycieczkowego

Statek MS Tchaikovskiy przystosowany jest do żeglugi rzecznej. Posiada 4 pokłady ze 110 kajutami, bary oraz restaurację z panoramicznym widokiem, w której proponowane są do wyboru zarówno dania kuchni kontynentalnej jak i rosyjskiej, ze specjałami okolicznych regionów. Ponadto na statku dostępny jest sklep z pamiątkami, gabinet lekarski oraz świadczone są m.in. usługi pralnicze.

Organizowane na pokładzie imprezy rozrywkowe zapewnią niezapomniane wakacje.

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Zdjęcia

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Moskwy, zaokrętowanie na statku
Witamy na pokładzie!

Polecimy z Warszawy do Moskwy, wielkiej i potężnej stolicy Rosji. Po wylądowaniu, wsiądziemy do autokaru, którym pojedziemy do Kanału imienia Moskwy. Tam będzie na nas czekać statek, MS Tchaikovsky. Wieczorem zjemy kolację na pokładzie. 

Dzień 2
Moskwa. Plac Czerwony, dzielnica Zamoskworieczje
Odwiedzimy Plac Czerwony

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzenia stolicy Rosji. Moskwa ma ponad 12,5 miliona mieszkańców (2016) i została założona przez Jurija Długorękiego w 1147 roku. Była stolicą kraju do 1712, oraz ponownie od 1918. Zwiedzimy Plac Czerwony, gdzie w dawnych czasach odczytywano carskie i kościelne dekrety, a w okresie Związku Radzieckiego defilowano, machając z dumą propagandowymi sztandarami. Z jednej strony placu znajduje się czerwony mur Kremla, w tyle widać najsławniejszy symbol kraju, Sobór Wasyla Błogosławionego. Nieopodal mieści się najlepsza galeria handlowa miasta, tzw. GUM, w których można poczuć atmosferę nowoczesnej Rosji.
Odwiedzimy również dzielnicę Zamoskworieczje. Nie trudno zrozumieć dlaczego wielcy pisarze, dramaturdzy i poeci tacy jak Siergiej Esenin czy Anna Akhmatova zakochali się w tym miejscu. Tak właśnie wyglądała kiedyś stara Moskwa. Wiele miejsc w rosyjskiej stolicy w trakcie licznych burzliwych przewrotów politycznych doświadczyło ogromnych przemian, a Zamoskworieczje zachowało przedrewolucyjny urok. Podczas gdy buldożery, beton, stal i szkło zmieniło większość Moskwy w nowoczesną metropolię, Zamoskworieczje pozostało prawie nienaruszone. Można tu znaleźć kilka miejsc mających pond 100 lat.

Przespacerujemy się w stronę cerkwii św. Klemensa, domu aktorki Ałły Demidowej, Galerii Trietiakowskiej a także innych budynków, które są znakomitym przykładem ozdobnej rosyjskiej architektury z imponującymi fasadami, a także architektury drewnianej. Można tu naprawdę poczuć moc starej Rosji. Mimo że Zamoskworieczje znajduje się obok współczesnego centrum władzy oraz wielkomiejskiego chaosu, panuje tu przyjemny, spokojny nastrój.  

Dzień 3
Moskwa. Kreml. Wypłynięcie w rejs Odpływamy ok. godz. 17.30
Kreml

Dzisiaj dalej będziemy zwiedzać Moskwę. W trakcie wycieczki autokarowej po mieście zobaczymy m.in. Kreml, który od założenia miasta, czyli od 1156 roku, jest siedzibą władz religijnych i świeckich. Kreml jest absolutnym centrum Moskwy – zarówno administracyjnie, jak i w przenośni – w Rosji zwykło się mówić, że wszystkie drogi prowadzą na Kreml. W tej ufortyfikowanej dzielnicy przez wieki mieszkali najpierw książęta, carowie, potem sowieccy dygnitarze, a teraz prezydent. Jednak w świadomości większości obywateli budynki, które znajdują się za murem o długości ponad 2 kilometrów, to głównie pałace, kościoły i katedry. Budynki kultu religijnego zostały zamienione w muzea. Ten rozległy teren pełen jest interesującej architektury i sztuki, a ślady burzliwej historii widoczne są na każdym kroku. Stąd właśnie Iwan Groźny i Stalin szerzyli terror wśród swoich pobratymców. Stąd także Chruszczow, Breżniew i Gorbaczow rządzili podczas zimnej wojny. 

Po zwiedzeniu Kremla wrócimy na statek, na którym trwają już przygotowania do odpłynięcia. Pod wieczór rozpoczniemy rejs. Gdy przed naszymi oczyma zaczną przesuwać się widoki rosyjskiej stolicy, kapitan statku zaprosi nas na powitalnego drinka. 
Żegluga poprzez Rosję odbywa się zarówno naturalnymi drogami rzecznymi, jak i wykopanymi kanałami, które były stopniowo doskonalone, by połączyć północ i południe kraju. Pierwszą część drogi pokonamy Kanałem imienia Moskwy, który został wykopany przez więźniów stalinowskich gułagów i oddany do użytku w 1937 roku.

Dzień 4
Uglicz. Zwiedzanie miasta i Cerkwi na Krwi oraz fortyfikacji Przypływamy o godz. 16:30, odpływamy o godz. 19:30
Wnętrze Cerkwi na Krwi, Uglicz

Tego dnia w programie mamy zwiedzanie malowniczego miasteczka Uglicz. Początki miasta sięgają średniowiecza. Z powodu swego położenia na granicy księstwa moskiewskiego, było wiele razy doszczętnie palone zarówno przez Litwinów jak i przez Mongołów, którzy łakomie zerkali w stronę Moskwy. Uglicz zaznał więcej spokoju, gdy moskiewscy książęta przekazali panowanie nad tym przygranicznym terenem swoim krewnym. W XVI wieku miasto Uglicz rozkwitło. Wiele z budynków, które dzisiaj podziwiamy, pochodzi właśnie z tej epoki. 

W drodze do fortyfikacji widać słynną cerkiew wzniesioną ku czci carewicza Dymitra, syna Iwana IV Groźnego. Dymitr Iwanowicz odgrywa główną rolę w najważniejszym dla historii miasta wydarzeniu. W 1591 roku ten wtedy zaledwie 10 letni chłopiec został znaleziony martwy z podciętym gardłem na dziedzińcu pałacu. Ponieważ był jedynym synem Iwana, był także ostatnim z dynastii Rurykowiczów, którzy rządzili Rosją od IX wieku. Podejrzenie padło od razu na doradcę cara i faktycznego władcę, Borysa Godunowa. 

Później okazało się, że śmierć Dymitra nastąpiła wskutek nieszczęśliwego połączenia ataku epilepsji z zabawą nożem. Mieszkańcy Uglicza nigdy jednak nie uwierzyli w tę wersję wypadków. 100 lat po śmierci Dymitra, car z dynastii Romanowów wpadł na pomysł, aby uznać go za świętego, a z miasta Uglicz uczynić cel pielgrzymek. W miejscu gdzie znaleziono ciało chłopca, kazał wznieść cerkiew ku jego czci. 

Ta mroczna i dramatyczna historia kontrastuje z bajkowym wyglądem budowli, jej czerwono-białymi ścianami i niebieskimi kopułami ze złotymi gwiazdami. Jeśli gdzieś w trakcie spaceru po mieście zwrócimy uwagę na czerwony herb, przypomni on historię Dymitra. Herb przedstawia wizerunek chłopca w koronie i w chwale, z nieszczęsnym nożem w dłoni. 

Za obronnymi murami znajduje się imponujący Sobór Zmartwychwstania Pańskiego z pięcioma ciemnozielonymi kopułami, które z wdziękiem spoczęły na dachu kremowej katedry. W środku można podziwiać tak typowe dla kościoła prawosławnego freski i ikony, które w trakcie tej podróży zobaczymy niejednokrotnie. W Ugliczu można zobaczyć tradycyjne drzeworyty oraz sławne kiedyś zegarki Czajka, choć mogłoby się wydawać, że czas tych zegarków już minął. 
 

Dzień 5
Jarosław nad Wołgą. Zwiedzanie miasta. Przypływamy o godz. 8:00, odpływamy o godz. 13:00
Jarosław

Piękne i stare miasto Jarosław nad Wołgą powstało w 1010 roku z inicjatywy księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, jest zatem jednym z najstarszych i najznamienitszych miast Złotego Pierścienia Rosji. Tak nazywa się krąg ufortyfikowanych grodów, wzniesionych w średniowieczu wokół Moskwy w celu dodatkowego zabezpieczenia stolicy, której nieustannie groziły plemiona z północy. Przydomek złoty pojawił się później z powodu bogactw sztuki i architektury, z których miasta były znane. Podczas Wielkiej Smuty na początku XVII wieku Jarosław był nawet stolicą Rosji. Był to czas naznaczony wojną domową i najazdami aż do 1613 roku, kiedy do władzy doszła dynastia Romanowów. 
Podczas zwiedzania miasta będziemy mieć okazję przyjrzeć się codziennemu życiu w Rosji. Zobaczymy charakterystyczne cebulowe kopuły i iglice, świadczące o dużej liczbie cerkwi. Stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
Jarosławscy rzemieślnicy znani byli ze swoich niezwykłych umiejętności, co przyczyniło się do wzrostu znaczenia miasta jako ośrodka kultu religijnego i wymiany handlowej nad Wołgą. Kupcy, którzy tłumnie przybywali do miasta współzawodniczyli ze sobą, a także z konkurentami z Moskwy o to, kto zbuduje największe cerkwie z najpiękniejszymi dekoracjami i freskami. Jeden z nich zainwestował w cerkiew św. Eliasza, którą odwiedzimy. W środku zobaczymy jedne z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych fresków w całym Złotym Pierścieniu. 
(Wycieczka do Rostowa Wielkiego nie jest wliczona w cenę rejsu, można ją zamówić i opłacić na pokładzie) 

Dzień 6
Kostroma. Monaster Ipatiewski. Możliwość wizyty w muzeum architektury drewnianej Przypływamy godz. 8.00, odpływamy o godz. 21.00
Monaster Ipatiewski w Kostromie

Kontynuując rejs dotrzemy do Kostromy, którą przecina rzeka Wołga. Od powstania w XII w przez całe średniowiecze miasto było wielokrotnie plądrowane i niszczone przez tatarów. Również piraci z Nowgorodu oraz polskie i litewskie oddziały przyjeżdżały tu w celu zdobycia miejskich skarbów.
Od XVII w aż do dziś Kostroma rozrosła się i jest jednym z większych miast w Rosji, a także jednym z najpiękniejszych w Złotym Pierścieniu. Znane jest z produkcji tekstyliów i lnu. Znajdują się tu prawdziwe perły architektury sakralnej czego przykładem jest Monaster Ipatiewski. Udamy się do niego w czasie zwiedzania miasta. Kostroma jest w tej chwili jedynym rosyjskim miastem, które nadal zbudowane jest według planu z XVIII wieku. Wszystkie ulice i bulwary odchodzą promieniejąco z jednego centralnego punktu koło rzeki, trochę jak szprychy w kole. 
Na statku oferowana będzie również wycieczka do muzeum architektury drewnianej. Można w nim zobaczyć wspaniałe przykłady rosyjskiego rzemiosła drzewnego.
(Wizyta w muzeum architektury drewnianej nie jest wliczona w cenę rejsu. Można ją zamówić i opłacić na pokładzie statku)

Dzień 7
Wakacyjny kurort Plyos. Możliwość spaceru z przewodnikiem

Miasteczko Plyos, do którego dotrzemy, jest od wielu lat ulubionym miejscem wypoczynku dla moskiewskich intelektualistów, artystów, a dzisiaj także elity politycznej. Gdy zobaczymy to miasto, doskonale zrozumiemy ich wybór. Urocze drewniane domki rozsiane są po cudownym, pokrytym lasem pagórkowatym terenie schodzącym w dół do rzeki. Przespacerujemy się podziwiając piękne widoki na Plyos i Wołgę. 

Dzień 8
Niżny Nowogród. Kreml z katedrą św. Michała i pomnik poległych w czasie II wojny światowej. Przypływamy godz. 15:00, odpływamy o godz: 20.00
Niżny Nowogródy

Niżny Nowogród nazywany jest także Gorki albo po prostu Niżny. Miasto zostało założone w 1221 roku. Zajmowało strategiczne położenie na Wołdze jako twierdza obronna przeciw walecznym plemionom ze stepów. W późnym średniowieczu przechodził tędy ważny szlak handlowy ze wschodu. Jednocześnie miasto od zawsze było wodnym węzłem komunikacyjnym Rosji. Spotykają się tu rzeki Oka i Wołga, łącząc tym samym szlaki wodne z Morza Kaspijskiego, Uralu, Rosji środkowej, Morza Bałtyckiego i Morza Białego.
Poprzednia nazwa miasta, Gorki, pochodzi od nazwiska pisarza Maksima Gorkiego, który urodził się tutaj w 1868 r. Gorki stał się ikoną Związku Radzieckiego. Pisarz, który dał się uwieźć rewolucji, i zażarcie jej bronił. Stał się jednym z nowej elity, korzystał z wszelkich przywilejów, przymykając jednocześnie oczy na zbrodnie rządzących. 
W czasach sowieckich miasto było zupełnie odcięte od świata – głównie z powodu produkcji różnych elementów uzbrojenia. Reżimowi potrzebne było również takie miejsce, do którego można było przywieźć znanych dysydentów i uniemożliwić im kontakt z resztą świata. Fizyk oraz laureat Nagrody Nobla Andrej Sakharov był jednym z tych, którym przypadła wątpliwa przyjemność przymusowego spędzenia w tym mieście 6 lat aż do 1986 r.
W latach 90. miasto stało się ważnym centrum handlu. Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijająca się metropolia, która oferuje zagranicznym gościom wiele zróżnicowanych atrakcji.
Zwiedzając Niżny Nowogród obejrzymy wielką cytadelę, kreml, katedrę św. Michała, a także pomnik poległych w II wojnie światowej. 

Dzień 9
Kazań. Meczet Kul Szarif i miejska cytadela. Wizyta w klasztorze Raifa (za dodatkową opłatą) Przypływamy godz. 15:30, odpływamy o godz. 21:00
Meczet Kul Szarif

Dopłyniemy do Kazania. W trakcie dzisiejszej wycieczki będziemy cieszyć się kosmopolityczną atmosferą tego starego kupieckiego miasta, gdzie spotykali się ludzie ze wszystkich zakątków świata, żeby prowadzić interesy. Poza wielkimi ortodoksyjnymi kościołami znajdują się tutaj również meczety, synagogi i kościoły katolickie. Iwan Groźny w 1552 roku przejął twierdzę Chanatu, a na jej zgliszczach zbudował kreml, który przykuwa uwagę swoimi kredowymi murami. Poza kościołami, dominuje w nim sylwetka fantastycznego meczetu Kul Szarif. Rozciąga się z niego wspaniały widok na rzekę.
Odwiedzimy kazański kreml i będziemy mogli podziwiać piękny, nowo wybudowany meczet. W Kazaniu mieści się również najstarszy rosyjski uniwersytet, który powstał w 1804 roku. Kazań jest stolicą Tatarstanu. Mieszkają tu Tatarzy, których przodkami byli wojownicy samego Czyngis Chana z XIII wieku. Ludność ta przez wieki zmieszała się z ludnością rosyjską. Wyznają islam, mają swój własny język, a w kraju używa się dwóch alfabetów.
Republika bogata jest w ropę, a głównymi odbiorcami czarnego złota są Rosjanie, z którymi współpraca zarówno gospodarcza jak i polityczna układa się bardzo dobrze. 

(Wizyta w klasztorze Raifa nie jest wliczona w cenę rejsu. Można ją zamówić i opłacić na pokładzie statku)

Dzień 10
Uljanowsk. Dom rodzinny Lenina i Muzeum Rewolucji. Przypływamy godz. 9:00, odpływamy o godz. 14:00
Wizyta w miejscu urodzenia Lenina, Uljanowsk

22. kwietnia 1870 roku w miasteczku Symbirsk dyrektorowi szkoły urodziło się trzecie dziecko, Władimir Iljicz Uljanow. To dziecko przybrało później nazwisko Lenin.
W czasach Związku Radzieckiego zmieniono nazwę miejscowości na Uljanowsk. Stało się ono mekką dla socjalistów i komunistów z całego świata. Również i dzisiaj wizyta w Uljanowsku oznacza przede wszystkim wizytę w miejscu, gdzie urodził się Lenin. W trakcie autokarowej wycieczki z przewodnikiem zobaczymy nie tylko dom, w którym urodzin się twórca Związku Radzieckiego, lecz również cały kompleks poświęcony pamięci Lenina, jego życiu i politycznym działaniom. Pójdziemy również do dużego, bardzo ładnego muzeum rewolucji, którego zbiory zawierają wszelkie możliwe przedmioty związane z życiem Lenina. Znajdują się tu również instalacje przedstawiające walkę z władzą, sztandary, broń i wiele więcej.

W Symbirsku urodził się również polski pisarz historyczny Paweł Jasienica (1909 r).

Dzień 11
Samara. Wizyta w bunkrze Stalina Przypływamy godz. 14.00

Płynąc w dół rzeki w kierunku Samary będziemy mieli okazję zobaczyć różnorodny krajobraz. Miasto Samara nosi tę samą nazwę co rzeka, która ma tu swoje ujście. W starym mieście znajduje się dużo dobrze zachowanych drewnianych domów. Do 1990 roku Samara była zamkniętym miastem z powodu mieszczących się tutaj fabryk broni. 
Dzisiaj główną jej atrakcją jest bunkier wzniesiony na życzenie Józefa Stalina w 1942 roku, kiedy Niemcy zagrażali Moskwie. Odwiedzimy go oczywiście, żeby poczuć tchnienie historii.
Z zewnątrz przypomina zwykły budynek administracji publicznej. Do 1915 r. mieściła się w nim rezydencja burmistrza, potem został zajęty przez Komitet Rewolucyjny.
Obok schodów wejściowych znajdują się niskie drzwi, za którymi kryje się jedna z największych tajemnic II wojny światowej – bunkier, w którym Stalin miał się schronić w razie zajęcia Moskwy przez Niemców. 192 schody prowadzą w dół do kompleksu podziemnych pomieszczeń: biur, sypialni itd.

Dzień 12
Saratów. Sobór Trójcy Świętej i okazałe państwowe budynki z XIX w. Przypływamy godz. 11:00, odpływamy o godz. 14:00
Widok na Saratów

Dopłyniemy do Saratowa, który leży nad Wołgą w dolinie otoczonej wzgórzami. Miasto powstało wokół fortu zbudowanego w 1590 r. i przekształciło się w ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i oświatowy. Pod koniec XIX wieku było jednym z najnowocześniejszych miast w Rosji. Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, mieszkał tu i studiował na tutejszym uniwersytecie, który potem został nazwany jego imieniem. W mieście znajduje się muzeum poświęcone Gagarinowi, jego pobytowi w Saratowie oraz jego podróży na księżyc w 1961r.
Mimo atmosfery nowoczesności w Saratowie pozostały ślady przeszłości np. w postaci najstarszej w mieście cerkwi Soboru Trójcy Świętej z XVII wieku, a także okazałych państwowych budynków wzniesionych w XIX wieku. Zobaczymy je podczas spaceru po mieście. Zajrzymy również na targ art-deco, na placu Sobornaja i do muzeum sztuki Radiszewa (wejście płatne dodatkowo) znanym również jako Ermitaż Wołżański. Znajduje się tu ponad 20 000 dzieł sztuki, m.in. oszałamiająca liczba ikon z rosyjskich prawosławnych cerkwi a także obrazy najlepszych rosyjskich malarzy.
Po wycieczce autokarowej będzie również okazja by przespacerować się deptakiem w centrum miasta, Saratov Arbat. Mówi się że to „niemiecka droga”, na pamiątkę Niemców, których do miasta sprowadziła Katarzyna Wielka, aby uprawiali ziemię dla rosyjskiego imperium.

Dzień 13
Wołgograd (Stalingrad). Wizyta przy pomniku zwycięstwa na Kurhanie Mamaja ze statuą Matka ojczyzna wzywa, Muzeum Bitwy o Stalingrad. Przypływamy godz. 11:00, odpływamy o godz. 17:00
Pomnik Matki Ojczyzny

Zanim statek dobije do kei, będzie można z daleka zobaczyć sylwetkę pomnika Matki Ojczyzny. Stoi na szczycie wzgórza Kurhanu Mamaja i ze swoimi 85m jest najwyższym pomnikiem w Europie. W tej części miasta w czasach II wojny światowej toczyły się najcięższe walki. Ta wielka kobieca postać ma przypominać o ofiarach rozstrzygającej bitwy o Stalingrad z zimy 1942-43. 
Do wzniesienia podjedziemy autokarem. Odwiedzimy również inne pomniki oraz nowoczesne centrum miasta. 120 metrowy obraz przedstawia sławną bitwę i stanowi dzisiaj najbardziej wymowną atrakcję miasta.
Udamy się potem do państwowego Muzeum Bitwy o Stalingrad. Jest ono dowodem hołdu dla poległych synów Rosji. Wystawa pokazuje szczegóły bitwy i nie da się przejść obok niej obojętnie. Znaleźć tu można tysiące przedmiotów: dokumenty, medale, broń i rzeczy osobiste. W przedłużeniu muzeum stoi stary młyn z 1903 r. Tego pięciopiętrowego budynku nie odrestaurowano. Zostawiono go aby cicho przypominał o tragediach, jakie się tu wydarzyły.
Należy dodać, że rosyjski sposób widzenia bitwy jest szalenie interesujący. Łatwo odnieść wrażenie, że muzeum jest wyrazem hołdu dla wszechmogącej Rosji, która pokonała najeźdźcę.

Dzień 14
Na Wołdze
Zachód słońca na statku

Dzisiejszy dzień spędzimy na pokładzie statku. Będzie okazja nacieszyć się pięknymi rosyjskimi krajobrazami. Zmierzamy w kierunku delty Wołgi przy Morzu Kaspijskim. Możemy cieszyć się swoim towarzystwem, posłuchać wykładu naszego pilota, poczytać książkę na leżaku na pokładzie lub spędzić czas według własnego uznania. Dzień po prostu należy do nas.

Dzień 15
Astrachań. Zwiedzanie miasta i żegluga deltą Wołgi Przypływamy godz. 8:00, odpływamy o godz. 20:00
Astrachań
Rano będziemy zwiedzać miasto autokarem. Astrachań położony jest przy ujściu Wołgi. Podobnie jak wiele innych rosyjskich miast zawiera część obronną oraz kreml. Fortyfikacje miasta z imponującymi wieżami powstały w XVI wieku.
Astrachań leży poniżej wiosennego poziomu wody na Wołdze, dlatego aby zapobiec powodziom w okolicy zbudowano liczne zapory. W samym mieście z tego powodu powstało aż ponad 30 mostów. To dlatego mówi się, że Astrachań to Wenecja Azji.
Są w nim kolorowe kościoły i tętniące energią centrum. Nazywane bywa również stolicą kawioru. Od wieków miejscowa ludność trudniła się tu połowem jesiotra. Aktualnie jest on zabroniony.
Warto przejść się na stare miasto i zobaczyć idylliczne drewniane domy tak charakterystyczne dla tej części Rosji.  
Delta Wołgi jest największą europejską deltą rzeki. Obejmuje ujście największej i najdłuższej rzeki Europy tj. Wołgi do Morza Kaspijskiego w obwodzie astrachańskim, na północny wschód od Republiki Kałmucji. Delta kończy się u brzegów Morza Kaspijskiego w odległości ok. 60km od Astrachania.
Z powodu zmiany stanu wód w Morzu Kaspijskim delta Wołgi znacząco się zwiększyła w ciągu ostatniego stulecia. W 1880 r. jej powierzchnia wynosiła 3.222 km². Dzisiaj obejmuje obszar o powierzchni 27.224 km², o szerokości ok. 160 km.
Delta Wołgi to jedyne miejsce w Rosji, gdzie zobaczyć można jednocześnie pelikany, flamingi i kwiaty lotosu. Będziemy ich wypatrywać, przepływając po południu przez deltę. 
Dzień 16
Wołgą w stronę do Wołgogradu (Stalingradu)
Na statku

Mamy jeszcze jeden cały dzień na korzystanie z uroków rejsu po Wołdze. Możemy zrelaksować się na pokładzie, odpocząć z książką, pograć w karty lub spędzić czas w inny sposób. Personel statku i nasz pilot zadbają w trakcie dnia o dodatkowe atrakcje. 

Dzień 17
Wołgograd (Stalingrad). Piesza wycieczka przez centrum Wołgogradu. Wizyta w muzeum kwatery głównej niemieckiego feldmarszałka Paulusa. Przypływamy godz. 9:00, odpływamy godz. 13:30
Jesteśmy ponownie w Wołgogradzie. Jest to okazja do wybrania się na spacer główną ulicą Wołgogradu w stronę niepozornego zdawałoby się muzeum - miejsca, w którym nastąpił nagły zwrot w historii. W piwnicach pod dawnym domem towarowym 31. stycznia 1943 r. Friedrich Paulus poddał się oddziałom Armii Czerwonej.
Za ciężkimi, bunkrowymi drzwiami muzeum usłyszymy o historii niemieckiej armii w Wołgogradzie, której porażka w dużym stopniu przyczyniła się do utraty szans Niemców na zwycięstwo w II wojnie światowej.  
Dzień 18
W stronę Rostowa nad Donem
To nasz ostatni dzień na rzece. Popłyniemy Donem w kierunku jednego z największych i najważniejszych miast w południowej części Rosji.
 
Dzień 19
Rostów nad Donem. Zwiedzanie miasta m.in. statua Karola Marksa. Przypływamy godz. 14.30
Nad brzegiem Donu leży Rostów, który dzisiaj jest stolicą starego regionu kozaków znad Donu. Początkowo byli niezależni, jednak wkrótce Rosja przejęła kontrolę nad tymi terenami. W XVIII wieku toczyły się tutaj krwawe walki między wojskami rosyjskimi, tureckimi i krymskimi kozakami. 
Rostów nad Donem to brama do północnego Kaukazu. Jest to największe i najbardziej kosmopolityczne miasto południowej Rosji, a także ważny ośrodek przemysłowy. Przecięte Donem miasto opisane zostało w czterotomowej epopei Michaiła Szołochowa pt. „Cichy Don”, traktującej o rosyjskiej wojnie domowej i próbach stworzenia niepodległej kozaczyzny. Szołochow został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1965 roku.
Ok. 40 km od centrum miasta Don wpływa do Morza Azowskiego, które znajduje się po północnowschodniej stronie Morza Czarnego. Dzięki takiemu położeniu Rostów stał się w regionie ważnym ośrodkiem portowym i handlowym. W trakcie wycieczki po mieście, przejdziemy się szerokimi bulwarami, zobaczymy też wielką staturę Karola Marksa.

 
Dzień 20
Rostów nad Donem i powrót do domu
Przyszedł czas aby opuścić nasz cudowny statek i pożegnać się z Rosją. Pojedziemy na lotnisko, skąd polecimy do Warszawy. 
 

Informacja o cenie

Podwyżenie standardu kabiny

Więcej informacji o typach dostęnych kabin znajduje się w części Informacje praktyczne

  • Dopłata do kabiny 2-osobowej na wyższym pokładzie 598zł/os
  • Dopłata do kabiny 2-osobowej na najwyższym pokładzie 2798zł/os
  • Dopłata do kabiny 2-osobowej typu junior suit na wyższym pokładzie 7298zł/os
  • Dopłata do kabiny 2-osobowej typu junior suite na najwyższym pokładzie 8298zł/os
Dopłaty do kabiny 1-osobowej
  • Dopłata do kabiny 1-osobowej na głównym pokładzie 3598zł
  • Dopłaty do kabiny 1-osobowej na wyższym pokładzie 4498zł 
  • Dopłaty do kabiny 1-osobowej na najwyższym pokładzie 4998zł 
  • Dopłaty do kabiny 1-osobowej typu junior suite na wyższym pokładzie 14 498zł
  • Dopłaty do kabiny 1-osobowej typu junior suite na najwyższym pokładzie 5998zł
Cena zawiera
  • Opiekę polskiego pilota 
  • Przelot rejsowy w kalsie ekonomicznej na trasie Warszawa – Moskwa, Rostów - Warszawa
  • Wycieczki oraz bilety wstępów wymienione w programie
  • Transport autokarem z lotniska na statek w Moskwie i ze statku na lotnisko w Rostowie
  • 19 noclegów na promie wycieczkowym MS Tchaikovsky w 2-osobowej kajucie na pokładzie głównym 
  • Całodzienne wyżywienie (3 posiłki dziennie) od kolacji 1. dnia do śniadania 20. dnia
  • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW oraz ubezpieczenie potrzebne do wizy
Cena nie zawiera
  • Dopłaty do jednoosobowej kabiny 3598zł ani za zmianę standardu kabiny na wyższy
  • Wizy do Rosji, więcej informacji tutaj: https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/rosja/wiza
  • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (ok. 50 euro na osobę)
  • Napiwków dla personelu statku (ok. 150 euro na osobę)
  • Wydatków indywidualnych
  • Napojów 
  • Posiłków poza wymienionymi w „Cena zawiera”
  • Wszystkiego czego nie wymieniono w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podróży

Zmiany w programie

Zmiany mogą pojawić sie w planie żeglugi. Również wycieczki mogą być zorganizowane w innej kolejności niż w opisie podróży. Wszystkie atrakcje przewidziane w programie zostaną zrealizowane. Pilot będzie na miejscu na bieżąco informował Państwa o wszelkich zmianach, jeśli takie wystąpią.

Zwiedzanie rosyjskich kościołów

W ortodoksyjnych kościołach kobiety muszą mieć włosy przykryte chustą. Dobrze więc wziąć ze sobą odpowiednie nakrycie. Mężczyznom z kolei nie wypada w kościołach nosić czapek oraz krótkich spodni.

Wiza do Rosji

O wizę do Rosji można aplikować samodzielnie lub korzystając z pomocy naszego biura partnerskiego.
O wizę można aplikować nie wcześniej niż 3 miesiące i nie później niż 1 miesiąc przed wylotem.

Czas oczekiwania na wizę wynosi około 14 dni.
Prosimy o zapoznanie się z formalnościami wizowymi tutaj: https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/rosja/wiza

Bagaż

Dobrze wziąć ze sobą mały plecak lub torbę z myślą o czasem całodniowych wycieczkach, kiedy swój właściwy bagaż widzimy ponownie dopiero wieczorem. Nie trzeba brać ze sobą ręcznika.

Liczba uczestników

Aby wycieczka mogła się odbyć, wymaganych jest minimum 15 uczestników. Jeśli nie uda się zebrać takiej liczby chętnych, zastrzegamy sobie prawo do odwołana wycieczki – odbywa się to w terminie do 14 dni  przed planowanym terminem wyjazdu.
Jako organizator wycieczki nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne straty poniesione przez uczestnika wskutek odwołania wycieczki. Jesteśmy zobowiązani wyłącznie do zwrotu ceny wycieczki.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 4 out of 5 by from niezapomniana podróż Wycieczka przez nieznane tereny, bardzo interesująca i ciekawa, która pozostanie w naszej pamięci do końca życia, Bardzo dziękujemy za pomysł i doskonałą organizację zagwarantowaną m innymi przez niespotykanie zaangażowanego przewodnika P. Kornelię za co jej szczególnie dziękujemy. A + M. Malec.
Date published: 2019-10-20
Rated 5 out of 5 by from Długi rejs Byłem już na kilkudziesięciu wycieczkach. Tę wycieczkę zaliczam do jednej z najciekawszych. Pilotka (p. Kornelia) - bardzo kompetentna i energiczna. Rejs odbył się wygodnym statkiem po pięknych, ale zupełnie nieznanych i mało rozreklamowanych terenach. Największy szok: niezwykła czystość - nie tyko w sprawdzenia moich Moskwie, ale również na prowincji (w tzw. głubince); brak śmieci na ulicach, drogach i terenach zielonych. Szkoda, że Polska tak nie wygląda. Znajomi, którym o tym mówię, często nie chcą w to uwierzyć. Zachęcam do wyjazdu na teren Rosji i informacji.
Date published: 2019-10-18
  • y_2024, m_4, d_19, h_6
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.41
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_1, tr_2
  • loc_pl_PL, sid_RUCRI04, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki