Śladami Aleksandra Wielkiego

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Niezwykła podróż do miejsc związanych z Aleksandrem Wielkim od Macedonii przez Albanię i Grecję do Turcji

Imperium Aleksandra Wielkiego powstało ponad 2300 lat temu, kiedy ten charyzmatyczny władca podbijał ludy Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej, zajmując większość tego obszaru. Nasza wyprawa to podróż w czasie do miejsc, w których żył i którymi rządził Aleksander Wielki – do Macedonii, Grecji, Turcji i tak rzadko odwiedzanej Albanii, która jest zdecydowanie niedocenianym klejnotem tego obszaru.

W ramach wycieczki odwiedzimy pozostałości miast starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyńskiego oraz Imperium Osmańskiego, obecnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tam przewidzieliśmy zwiedzanie zabytków klasy zero, m.in. Grobowiec Macedoński w Werginie czy klasyczne obiekty w Salonikach i Stambule.  Zaplanowaliśmy lokalne atrakcje regionu: będziemy degustować wino, robić zakupy na miejscowych bazarach i przeglądać się w krystalicznie czystej tafli Jeziora Ochrydzkiego. W wielu miejscach będziemy jedynymi turystami pośród miejscowych.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Euro, lek albański, denar macedońcki i lira turecka

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Skopje, Macedonia. Zwiedzanie stolicy
Dzień 2 Skopje – Ochryda. Degustacja win, zwiedzanie ruin w Stobi oraz Heraklei
Dzień 3 Ochryda – zwiedzanie miasta i rejs po Jeziorze Ochrydzkim
Dzień 4 Ochryda – Korcza, Albania. Klasztor św. Nauma, Drilon i stara dzielnica Korczy
Dzień 5 Korcza – Saloniki, Grecja. Grobowiec Macedoński w Werginie i Pella - miasto narodzin Aleksandra Wielkiego
Dzień 6 Saloniki – zwiedzanie miasta i czas wolny
Dzień 7 Saloniki – Edirne, Turcja. Spacer wybrzeżem Morza Egejskiego i zwiedzanie Edirne
Dzień 8 Edirne – Stambuł. Przyjazd do Stambułu i rejs po Bosforze
Dzień 9 Stambuł. Zwiedzanie miasta - m.in. Błękitny Meczet, Sarkofag Aleksandra, plac Sultanahmet i miejscowy bazar
Dzień 10 Czas wolny w Stambule. Wylot do Warszawy

Zdjęcia

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
6 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Skopje, Macedonia. Zwiedzanie stolicy ok. 50km
Macedoński król (356 - 323 pne), Aleksander Wielki

Z lotniska w Warszawie polecimy do Skopje, stolicy Macedonii. Zwiedzanie rozpoczniemy po lekkim posiłku (lunch w formie pikniku).

Stolica Macedonii to miejsce o zawiłej i burzliwej historii, którą odzwierciedla obecny wygląd miasta. Silne trzęsienie ziemi w 1963 r. zniszczyło prawie całe stare miasto, dlatego dzisiaj w tym miejscu widzimy nowe rozległe bulwary i wielkie place. W różnych częściach Skopje znajdziemy imponujące marmurowe pomniki, najczęściej przedstawiające Aleksandra Wielkiego – najważniejszą postać historyczną Macedonii. Aleksander Wielki  (56-323 r.p.n.e.) zmarł młodo, miał zaledwie 33 lata, ale pozostawił po sobie olbrzymie dziedzictwo kulturowe. Osoba Aleksandra Macedońskiego jest przedmiotem sporów nawet w czasach współczesnych, np. spór o nazwę państwa Macedonia, co do której prawa rościła sobie Grecja.

Przejdziemy spacerem po Placu Macedońskim, największym placu miasta. Tu zobaczymy dominujący nad Skopje, mierzący 15 metrów wysokości pomnik Aleksandra Wielkiego. Z placu udamy się na Kamienny Most, który łączy nową część Skopje ze starą częścią miasta. W wąskich, klimatycznych uliczkach można kupić wszystko, począwszy od miejscowego rękodzieła, po worki do odkurzacza. W tym samym miejscu znajduje się wzniosła twierdza Skopsko Kale, którą zwiedzimy wewnątrz.

Potem wyjedziemy poza granice miasta, by z daleka zobaczyć symboliczny stalowy krzyż o wysokości 66 metrów, wzniesiony w 2002 r. na pamiątkę dwutysiąclecia chrztu Macedonii. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na Skopje i doliny otaczające stolicę.

Dzień 2
Skopje – Ochryda. Degustacja win, zwiedzanie ruin w Stobi oraz Heraklei ok. 265 km
St. Kościół Naum jest pięknie położony nad Jeziorem Ochrydzkim

Po śniadaniu wyruszymy nad Jezioro Ochrydzkie, największą atrakcję Macedonii. Po drodze odwiedzimy skarby archeologiczne w Stobi. Tu, w czasie badań archeologicznych prowadzonych wokół miasta, znaleziono ceramikę z młodszej epoki kamienia. Wzmianka o tym miejscu pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych w 217 r. p.n.e. – wtedy król Macedonii Filip V miał zdobyć miasto, należące wcześniej do Panonii.

Później regionem rządzili Rzymianie, co widać w dobudowanych fragmentach ocalałych ruin. W Stobi znajdziemy pozostałości kościołów wczesnochrześcijańskich, w tym jednego wybudowanego na miejscu synagogi z ok. 200 r. Pozostałości budowli świadczą o zamieszkaniu tego regionu również przez żydów.

W Stobi zajrzymy również do miejscowej winnicy. Macedońskie wino wciąż zyskuje nowych miłośników. Dowiemy się o lokalnych odmianach winorośli, będzie okazja spróbowania miejscowych wyrobów i zjedzenia lekkiego obiadu.

Tego dnia odwiedzimy również Bitolę - jedno z najstarszych miast Macedonii, założone w IV w. p.n.e. przez króla Filipa II – ojca Aleksandra Wielkiego. Miasto nosiło dawniej nazwę Heraklea. Przejdziemy do centrum miasta, zwiedzimy wieżę zegarową oraz miejski bazar. Będziemy mieli sposobność, aby podziwiać ruiny rzymskich domów i amfiteatru w starej części Bitoli. W bazylikach zobaczymy również świetnie zachowane antyczne mozaiki.

Z Bitoli pojedziemy do Ochrydy, gdzie w hotelu będzie już przygotowana kolacja.

 

Dzień 3
Ochryda – zwiedzanie miasta i rejs po Jeziorze Ochrydzkim ok. 15 km
Jezioro Ochrydzkie

Ochryda położona jest nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. Miejsce to przyciąga wielu turystów. Jezioro ma głębokość 288 m i jest najgłębszym jeziorem na całym Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia 358 km² dzieli Albanię i Macedonię. Jezioro wraz ze starą częścią Ochrydy położoną na stoku wzgórza, wpisane są jako zabytki przyrody i kultury na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia miasta sięga ponad 3000 lat, co czyni je jednym z najstarszych miast na Bałkanach. Legenda głosi, że niegdyś w Ochrydzie znajdowało się 365 kościołów odpowiadających liczbie dni w roku, dlatego nazywano ją Jerozolimą Bałkanów. Współcześnie świątyń jest mniej, lecz ich liczba nadal robi wrażenie!

Zwiedzimy największe atrakcje turystyczne Ochrydy, m.in. Twierdzę Samuela, położoną na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i jezioro. U stóp twierdzy znajdują się stanowiska archeologiczne z wczesnochrześcijańskim kompleksem zbudowanym wokół Cerkwi św. Klemensa. Dzisiaj jest to budowla wzniesiona od nowa. Tu kształcono nawet kilka tysięcy uczniów w odręcznym pisaniu manuskryptów Biblii głagolicą, czyli najstarszym słowiańskim alfabetem. Przyjrzymy się też Cerkwii św. Zofii, wzniesionej  w okresie pierwszego państwa bułgarskiego, czyli ok. 1000 r. - zaraz po oficjalnym przyjęciu chrztu przez Macedonię. Wnętrze Cerkwii jest ozdobione średniowiecznymi freskami, a jej znaczenie dla macedońskiej kultury jest tak duże, że budynek widnieje na macedońskim banknocie 1000-denarowym.

Następnie odbędziemy krótki rejs po Jeziorze Ochrydzkim, z którego najlepiej widać piękno tutejszej przyrody.

Kolację z tradycyjnymi macedońskimi specjałami zjemy w restauracji w Ochrydzie.

Nocleg w Ochrydzie.  

 

Dzień 4
Ochryda – Korcza, Albania. Klasztor św. Nauma, Drilon i stara dzielnica Korczy ok. 80 km
Katedra prawosławna w Kori

Pożegnamy się z Ochrydą i brzegiem jeziora przejedziemy do Klasztoru św. Nauma, pięknie położonego w jego okolicy. Święty Naum zasłużył się w procesie tłumaczenia Biblii na język starosłowiański. Język ten z kolei miał duży wpływ na kształtowanie się języków i kultury Europy wschodniej. Podobno po przyłożeniu ucha do znajdującego się w klasztorze grobu świętego nadal można usłyszeć bicie jego serca. Przy odrobinie szczęścia na dziedzińcu można spotkać dumnie kroczące pawie.

Następnie przejedziemy przez granicę do Albanii, by dotrzeć do małego miasteczka Drilon. Tutaj znajdowała się jedna z licznych letnich rezydencji Envera Hoxha. Jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się na chwilę, by posłuchać o tym dyktatorze, który miał bardzo duży wpływ na obecny kształt tego regionu.

Później udamy się do Korczy, która z 75 tys. mieszkańców jest szóstym największym miastem Albanii. Miasto jest otoczone widowiskowym łańcuchem górskim Moravë. Region Korczy był blisko powiązany z Grecją, dlatego duży odsetek tutejszej ludności mówi w języku greckim. Odwiedzimy centrum miasta z wybrukowanymi uliczkami i imponującą ortodoksyjną prawosławną katedrą, jedną z największych takich budowli w tym obecnie najbardziej tolerancyjnym religijnie państwie. Zajrzymy także do najstarszej szkoły w Albanii, która dzisiaj przekształcona jest w muzeum.

Nocleg w Korczy lub w okolicy.

Dzień 5
Korcza – Saloniki, Grecja. Grobowiec Macedoński w Werginie i Pella - miasto narodzin Aleksandra Wielkiego ok. 340 km
Biała wieża, Saloniki

Po krótkim pobycie w Albanii udamy się na wschód. Przed południem przekroczymy granicę z Grecją. Pierwszym etapem naszej greckiej podróży będzie Wergina, gdzie w 336 r. p.n.e. był koronowany Aleksander Wielki. Tutaj znajdują się grobowce wielu członków dynastii królewskiej. Jeśli czas pozwoli, zajrzymy także do muzeum z najważniejszymi eksponatami znalezionymi przy ekshumacji.

Kolejne ważne miejsce związane z Aleksandrem Wielkim to Pella, miejsce jego urodzenia. Jest oddalone od Werginy o zaledwie 70 km. Zwiedzimy obszar wykopalisk, gdzie zobaczymy jak toczyło się życie grecko-macedońskiej klasy wyższej, pośród której wyrastał Aleksander Wielki.

Przyjeżdżamy do Salonik dopiero wieczorem, gdzie w hotelu zjemy zasłużoną kolację. 

Uwaga: W przypadku wyjazdów wiosną 2020 roku wycieczka do Pelli może zostać przeniesiona na dzień szósty z powodu zmiany godzin otwarcia muzeum.

Dzień 6
Saloniki – zwiedzanie miasta i czas wolny ok. 20 km
"Łuk Triumfalny" w Salonikach

Saloniki leżą nad Zatoką Termajską i są drugim co do wielkości miastem Grecji. Były jednym z największych oraz drugim najbogatszym, zaraz za Stambułem, miastem Imperium Osmańskiego. Obecnie Saloniki uważane są za kulturalną stolicę Grecji dzięki bogatej ofercie festiwali i wydarzeń kulturalnych. W mieście znajduje się także największy grecki uniwersytet. Historia Salonik sięga ponad 2300 lat, a w jego obszarze jest aż 15 zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To przede wszystkim wczesnochrześcijańskie kościoły i inne obiekty z czasów bizantyjskich.

W czasie wycieczki zobaczymy wybrane zabytki i najbardziej rozpoznawalne punkty tego miasta – m.in. Łuk Triumfalny Galeriusza, którego fragment możemy podziwiać do dzisiaj. Łuk został wzniesiony przez rzymskiego cesarza Galeriusza dla upamiętnienia zwycięstwa nad Persami. Dawniej łuk łączył Rotundę z oddalonym o 125 m Pałacem Galeriusza, który niestety uległ zniszczeniu. Zwiedzimy także Heptapyrgion - twierdzę na wzgórzu, która mimo swojej nazwy oznaczającej „twierdzę o siedmiu wieżach”, ma ich aż dziesięć. Na trasie zwiedzania uwzględnione są także fortyfikacje w porcie i Biała Wieża położona przy promenadzie. Wieża w okresie Imperium Osmańskiego pełniła funkcję więzienia.

Popołudnie to czas na zwiedzanie we własnym zakresie. Wieczorem można wyjść do restauracji i posmakować miejscowych greckich specjałów.

 

Dzień 7
Saloniki – Edirne, Turcja. Spacer wybrzeżem Morza Egejskiego i zwiedzanie Edirne ok. 430 km
Most nad rzeką Tunca w Edirne

Dziś udamy się w kierunku północno-wschodnim do tureckiego miasta Edirne. Przed nami długa, ale interesująca podróż autokarem, podczas której zobaczymy fantastyczne krajobrazy i miasteczka przygraniczne. Po południu na miejsce udamy się na spacer, aby obejrzeć najważniejsze atrakcje turystyczne Edirne. Miasto dawniej nazywało się Adrianopol, ku czci rzymskiego cesarza Hadriana, który założył to miasto. Zwiedzimy również Wieżę Macedońską – pozostałość rzymskich fortyfikacji otaczających miasto.

Edirne w latach 1365-1453 było stolicą Imperium Osmańskiego, a potem stolicę przeniesiono do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Z okresu osmańskiego pozostało wiele malowniczych mostów nad rzeką Tundża oraz meczet Semiliye, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę meczetu zakończono w 1575 r. Konstrukcję bazującą na 8 kolumnach i wyrazistą symetrię zaprojektował Sinan. Kopuła w centralnej części meczetu ma ponad 30 m średnicy, otoczona jest czteroma minaretami i czteroma mniejszymi kopułami. Dawniej wokół meczetu znajdowały się biblioteki, szkoły, łaźnie, szpital, cmentarz i jadłodajnia dla ubogich. Sinan był mistrzem architektury swoich czasów. To on jest autorem słynnej w Edirne tureckiej łaźni – Sokullu Hamami – z której można korzystać do dzisiaj.

Na trasie zwiedzimy też ruiny ogromnej synagogi, która jest symbolem dawnej żyjącej tu wspólnoty żydowskiej. Budowla została wzniesiona po pożarze w 1905 r., który strawił 13 istniejących wtedy bożnic. Budynek został wybudowany na wzór Synagogi Tempelgasse w Wiedniu. Przed I wojną światową w mieście zarejestrowanych było ok. 28 tysięcy Żydów, ale po wojnie większość przeniosła się do Stambułu lub Izraela. W rezultacie diaspora żydowska zanikała, synagoga stopniowo pustoszała i ostatecznie została zamknięta w 1983 r.

Dzień 8
Edirne – Stambuł. Przyjazd do Stambułu i rejs po Bosforze
Sprzedaż chleba w Stambule

Kolejnym etapem naszej podróży będzie Stambuł, największe tureckie miasto z prawie 14 mln mieszkańców. To centrum ekonomiczne, kulturalne i historyczne kraju, a ponadto miasto kosmopolityczne, łączące w sobie atmosferę współczesności i baśniowy klimat legend tysiąca i jednej nocy. Nadal odczuwalna jest potęga Stambułu z czasów Cesarstwa Bizantyńskiego, a później Imperium Osmańskiego. Kultura tych dwóch okresów silnie wpisała się w architekturę Stambułu.

Na początku pobytu w Stambule popłyniemy na wycieczkę statkiem po cieśnienie Bosfor. Miasto rozpościera na jej obu brzegach, a europejską część przecina wąska zatoka Złoty Róg. Morze wpisało się na stałe w charakter miasta, a w Stambule są nawet dwa: Morze Czarne i Morze Marmara, które łączą się w wodach Bosforu. Stambuł jest również jedynym na świecie miastem leżącym na 2 kontynentach (w Europie i Azji), a wodną granicą jest właśnie cieśnina Bosfor. Przyjrzymy się zapierającemu dech w piersiach widokowi miasta, którego panorama pełna jest strzelistych minaretów i gęstej zabudowy wysokich budynków, co jest dowodem rozwoju miasta i unaocznia historię sięgającą XVI w.

Dzień 9
Stambuł. Zwiedzanie miasta - m.in. Błękitny Meczet, Sarkofag Aleksandra, plac Sultanahmet i miejscowy bazar
Błękitny Meczet jest głównym meczetem Stambułu

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Sultanahmet – starej klimatycznej dzielnicy Stambułu. To właśnie tutaj jest gąszcz egzotycznych bazarów i najznakomitszych zabytków.

Zaczniemy od placu Sultanahmet, który znajduje się w miejscu dawnego hipodromu w Konstantynopolu. W okresie rzymskim i bizantyńskim pełnił on rolę toru wyścigów konnych. Wyścigi nie były jedynie formą sportu, ale też okazją by zwykli mieszkańcy zobaczyli Cesarza. Rywalizujące drużyny były wspierane przez różne partie polityczne, tak więc były to również manifesty polityczne i religijne. Hipodrom miał ok. 450 m długości i 130 m szerokości i mógł pomieścić ok. 100 tysięcy widzów. Niestety, nie zachowały się jego zewnętrzne trybuny, ale nadal można podziwiać fragment ścian jego centralnej części. W tym miejscu stoi nadal kolumna przywieziona ze Świątyni Apollina w Delfach i egipski obelisk wzniesiony dla faraona Totmesa III, liczący ponad 3500 lat.

Ruszymy w stronę Błękitnego Meczetu, który jest głównym meczetem Stambułu i dzięki strzelistym minaretom i monumentalnym rozmiarom - najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Jego budowa trwała od 1609 do 1616 r. i zainicjowana była przez osmańskiego sułtana Ahmeda I. Oryginalna nazwa meczetu brzmi Sultanahmet Camii, lecz powszechnie przyjęto nazwę Błękitny Meczet od ponad 20 tys. niebieskich kafli zdobiących wnętrze budynku.

Kilka kroków stąd leży pałac Topkapi i Hagia Sophia, które warto odwiedzić kolejnego dnia w czasie wolnym. Nieopodal jest Muzeum Archeologiczne w Stambule, które pośród wielu doskonałych ekspozycji posiada ten jeden, któremu na pewno przyjrzymy się bliżej – sarkofag Aleksandra Wielkiego. Pięknie zdobiona trumna została odkryta w 1887 r. w Sydonie, na terenie dzisiejszego Libanu. Niestety nie rozwiązano zagadki dotyczącej ostatnich chwil życia Aleksandra Wielkiego, co do których toczą się wielkie spory historyków. Misterne reliefy obrazują najważniejsze bitwy i wydarzenia z życia Aleksandra Wielkiego i zwieńczą naszą podróż śladami tego wielkiego przywódcy.

Po południu staniemy na dziedzińcu przepięknego Meczetu Sulejmana, wzniesionego przez Sinana, tego samego architekta, którego projekt meczetu oglądaliśmy 2 dni wcześniej w Edirne. Süleymaniye jest drugim co do wielkości meczetem w Stambule. Jest położony w klimatycznej zabytkowej części Stambułu, w której zwiedzimy m.in. rozległy Bazar Egipski, na którym mieszkańcy Stambułu robią zakupy i gdzie liczba turystów nie jest tak przytłaczająca, jak na sławnym Wielkim Bazarze zwanym też Krytym. Ostatnia część dnia to czas wolny na zwiedzanie lub zakupy.

Dzień 10
Czas wolny w Stambule. Wylot do Warszawy
Stambuł

Ten dzień będzie przeznaczony na zwiedzanie Stambułu we własnym zakresie. Polecamy wizytę w pałacu Topkapi, znanego na całym świecie pałacu sułtana Imperium Osmańskiego. Obiekt był domem sułtana, jego haremu, służby i niezliczonej liczby osób zajmujących się w Imperium Osmańskim administracją i zarządzaniem. Na terenie pałacu mieszkało ok. 5 tysięcy osób, więc stanowił on praktycznie odrębne miasto. Budowa pałacu została zapoczątkowana się w 1465 r. przez sułtana Mehmeta II, zdobywcę Stambułu. Jego następcy przyłączali do budowli kolejne pawilony, dlatego współcześnie kompleks zajmuje aż 70 tysięcy metrów kwadratowych.

Zwiedzanie pałacu Topkapi jest jak wejście do baśniowego świata tysiąca i jednej nocy. Można nadal wczuć się w atmosferę wytwornego życia sułtanów. Dodatkową atrakcją pałacu jest jego położenie na siedmiu wzgórzach, z widokiem na Bosfor i Złoty Róg. Należy pamiętać o zabraniu wierzchniego okrycia ramion.

Jeśli znajdziecie Państwo w walizce jeszcze trochę miejsca, być może warto zawitać na Kryty Bazar. Bazar zajmuje 200 tys. m² i pochodzi z 1461 r. Kiedyś sprzedawano tu przede wszystkim świeżo wypiekany chleb oraz owoce i warzywa. Obecnie Wielki Bazar to labirynt z tysiącami sklepików. Są tu magazyny, warsztaty, kantory wymiany walut, poczta, a także herbaciarnie i restauracje. Sprzedaje się wszystko, od wyrobów ze srebra po wyroby ze skóry, dywany, fajki wodne i antyki. Należy pamiętać jednak, że nie wszystko jest po okazyjnych cenach. Dbając o zasady handlu w tureckim stylu, należy zaproponować około połowę żądanej kwoty, a następnie negocjować do kwoty zadowalającej obie strony transakcji. 

Po południu mamy lot powrotny do Polski.

 

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 6 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

798 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Bezpośredni przelot na trasie Warszawa – Skopje i Stambuł – Warszawa
 • Wycieczki i bilety wstępów wymienione w programie
 • Zakwaterowanie w hotelach 3*/4*/5*, w pokojach 2-osobowych
 • Wyżywienie (śniadanie codziennie, obiady w 1, 2 i 4 dzień oraz kolacje w dniach 1-5 i 7-9)
 • Transport autokarem, o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Napojów do posiłków
 • Dodatkowych posiłków
 • Napiwków ok. 65$/os.
 • Wizy do Turcji 35$
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, co nie zostało zawarte w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Polecamy zabranie ze sobą małego plecaka lub torby, ponieważ najczęściej dopiero wieczorem będzie dostęp do bagażu głównego. Nie ma konieczności zabierania ze sobą ręczników.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 20 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej informacji o odwiedzanych krajach

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat klimatu i pogody, różnic czasowych, napiwków i sprawdzić, czy potrzebujesz wizy lub szczepionki:

Albania: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/albania

Grecja: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/grecja

Turcja:  www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/turcja

Macedonia: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/macedonia

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 5 out of 5 by from czekałem na taką podróż latami po raz pierwszy na polskim rynku turystycznym pojawiły się wycieczki o podłożu stricte naukowym, mądre i pouczające, czego dowodem jest podróż sladami Alexandra Macedońskiego- z mądrą i przygotowaną do tej trudnej roli-przewodniczką
Date published: 2019-05-10
Rated 5 out of 5 by from Powtórka z historii Bardzo oryginalny program wycieczki,ogromna wiedza Opiekunki grupy,Jej zaangażowanie i pomoc (nawet w czasie wolnym dla uczestników).Polecam!
Date published: 2019-05-07
Rated 5 out of 5 by from Pilot wycieczki z którym chcemy już wyruszyć w nastepną podróż. Była to nasza pierwsza podróż z biurem podróży, podczas której przekonaliśmy się do takiej formy podróżowania. Ciekawa trasa, wspaniały pilot, świetna organizacja która umożliwiła przeżywania indywidualnych wrażeń.
Date published: 2019-05-09
Rated 5 out of 5 by from Niezapomniana podróż Pilot grupy pani Bożena mówiła pieknym językiem Polskim, znakomita wiedza, opiekuńczość, kultura osobista i uroda!!!! Świetna wycieczka, program, hotele i autokar.
Date published: 2019-05-13
 • y_2021, m_10, d_24, h_19
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.19
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_1, tr_4
 • loc_pl_PL, sid_MKRTR01, prod, sort_[SortEntry(order=RELEVANCE, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

22MKRTR01APL2904