Sovietistan - wycieczka przez 5 byłych republik radzieckich

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Odwiedź 5 egzotycznych środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

Azja Środkowa rozbudza wyobraźnię swoją tysiącletnią historią i związanymi z nią  mitami i baśniami. Historia i architektura Jedwabnego Szlaku nigdzie nie są tak namacalne, jak tu, pośród starożytnych miast i  wspaniałych krajobrazów. W tym regionie powstawały a następnie przeżywały swój rozkwit i upadek  imperia kolejno Aleksandra Wielkiego, Czyngis-chana i Timura. Nazwy tutejszych miejsc niosą w sobie nutę egzotyczności i tajemniczości i z łatwością przywołują myśli o karawanach sunących Jedwabnym Szlakiem, kolorowych bazarach pachnących egzotycznymi przyprawami i kadzidłami oraz pięknych lazurowych kopułach świątyń.
 
Podczas wycieczki odwiedzimy między innymi słynne miasta Buchara i Samarkanda, w których dawniej zatrzymywały się karawany oraz miasto-oazę Merw wpisane na listę UNESCO. Przejedziemy po pustyni Karakum, zobaczymy fantastyczne meczety, fortece i mauzolea jak np. forteca w Nissa także wpisana na listę UNESCO czy grób Timura oraz zwiedzimy Aszkabad, Taszkient, Biszkek i Ałmaty

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Tak

 • Szczepienia Tak

 • Waluta manat turkmeński, som uzbecki, somoni tadżyckie, som kirgijski, tenge kazachskie

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Aszchabadu, Turkmenistan
Dzień 2 Aszchabad. Wycieczka po mieście 
Dzień 3 Aszchabad. Wycieczka po mieście, cytadela Nisa, mauzoleum i meczet Turkmenbaszy, ruiny meczetu Anau. Przelot do starożytnego miasta-oazy Mary
Dzień 4 Merv – przejście graniczne Farab-Alat. Przejazd do Buchary
Dzień 5 Buchara. Zwiedzanie miasta i pokaz folklorystyczny przy madrasie Nadir Divan-Begi  
Dzień 6 Buchara – Samarkanda. G’ijduvon z warsztatami ceramiki 
Dzień 7 Samarkanda – Taszkent. Wycieczka po Samarkandzie. Przejazd pociągiem ekspresowym do Taszkentu
Dzień 8 Taszkent – Chodżent, Tadżykistan. Zwiedzanie Chodżentu z twierdzą Timura Melika, kompleksem pomników szejka Muslihiddina Khudjandiego oraz bazaru Panszanbe
Dzień 9 Chodżent – Taszkent. Wycieczka po mieście - Pałac Kultury Arbob oraz  „Morze Tadżyckie”. Powrót do Taszkentu
Dzień 10 Taszkent – Szymkent – Taraz, Kazachstan. Plac Niepodległości, Central Park w Szymkencie i Mauzoleum Aisha Bibi 
Dzień 11 Taraz – Akyrtas – Biszkek, Kirgistan. Kazachskie Stonehenge, przyjazd oraz zwiedzanie stolicy Kirgistanu, Biszkeku
Dzień 12 Biszkek. Wycieczka do  Parku Narodowego Ala-Archa (dodatkowo płatna)
Dzień 13 Biszkek – Ałma-Aty, Kazachstan. Wycieczka po mieście: park Panfiłowa ze słynnym drewnianym soborem oraz stadion łyżwiarski Medeo i góra Kok Tobe 
Dzień 14 Wylot do Polski 

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Aszchabadu, Turkmenistan

Z Warszawy polecimy do stolicy Turkmenistanu, Aszchabadu.

Dzień 2
Aszchabad. Wycieczka po mieście  Ok. 40 km

Po wylądowaniu w Turkmenistanie pojedziemy do hotelu. 

Aszchabad, inaczej Białe Miasto, swoją nazwę zawdzięcza dekoracyjnej zabudowie miasta, w której przeważa biały marmur. Aszchabad leży na południowym skraju pustyni Kara-kum. Dochody z ropy naftowej oraz gazu na przestrzeni ostatnich lat zostały roztrwonione na wielkie projekty wizerunkowe. Wśród wielu nowopowstałych budynków można wyliczyć muzeum narodowe oraz liczne monumentalne meczety, pośród których ciekawostką jest prawie wierna kopia Błękitnego Meczetu w Stambule. Znaczne kwoty przeznaczono także na budowę nowej, dużej dzielnicy luksusowych mieszkań i gmachów ministerialnych oraz na liczne pomniki – szczególnie rzucający się w oczy pomnik niepodległości, symbolizujący dekadę niepodległości, którą Kazachstan uzyskał w 1991 r. 

Nocleg w hotelu w Aszchabadzie.

Dzień 3
Aszchabad. Wycieczka po mieście, cytadela Nisa, mauzoleum i meczet Turkmenbaszy, ruiny meczetu Anau. Przelot do starożytnego miasta-oazy Mary Ok. 40 km

Po śniadaniu wyruszymy na dalsze zwiedzanie Aszchabadu. Wycieczkę rozpoczniemy od starej stolicy Królestwa Partów, Nisy, znanej także pod nazwą Parthaunisa.

Królestwo Partów było najdłużej funkcjonującym irańskim imperium, które w czasach swej świetności rozciągało się ze wschodu na zachód od Indii po Syrię, a z południa na północ od Morza Kaspijskiego po Morze Czerwone. Według źródeł pisanych Nisa była pierwszą prawdziwą stolicą Partów, ale ponoć pod jej ruinami znajdują się ślady jeszcze starszych zabudowań. Historycy i archeolodzy nadal nie są jednak zgodni co do tego, jaka była prawdziwa funkcja Nisy. Kwestia, czy było to cmentarzysko, twierdza, siedziba króla czy może coś zupełnie innego, do dzisiaj nie została rozstrzygnięta. Na miejscu wciąż trwają prace archeologiczne, a kolejne znaleziska są przyczynkiem do powstawania coraz to nowych teorii.

Po wizycie w Nisie udamy się do meczetu, który nazwano na cześć pierwszego prezydenta kraju, Nyýazowa (zwanego także Turkmenbaszą). Ten wspaniały marmurowy meczet ze złoconymi kopułami znajduje się w prowincji Ahal, 30 minut jazdy od stolicy. Turkmenbasza dorastał w pobliskiej wsi, a jego ciało złożono w mauzoleum zaraz obok meczetu.

W Aszchabadzie jest wiele charakterystycznych pomników, ale najbardziej wyróżnia się „pomnik trzęsienia ziemi”. Znaczna część architektury Aszchabadu uległa zniszczeniu w wyniku silnego trzęsienia ziemi w 1948 r. W roku 1998, czyli w 50. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, odsłonięto pomnik ofiar. Elementem budowli jest „wieczny ogień” i majestatyczna marmurowa sylwetka byka, który na swych rogach trzyma glob, jakby mając zrzucić go w gniewie. Na szczycie globu konająca matka wznosi ku niebu dziecko, by uchronić je przed rogami zwierzęcia. Ten wymowny pomnik utrzymano w ponurej, ciemnej kolorystyce, tylko sylwetka dziecka wykonana jest z połyskującego w słońcu złota.

Zwiedzanie zakończymy przy ruinach meczetu Anau, kompleksie muzealnym składającym się z pozostałości XVI-wiecznego meczetu, uczelni religijnej sufitów oraz dawnej fortecy. Choć meczet jest tylko ruiną, lokalna ludność nadal tłumnie pielgrzymuje na wspólne ceremonie i modlitwę.

Po południu polecimy do miasta-oazy Mary. Reszta dnia przeznaczona jest do własnej dyspozycji. Nocleg w hotelu w Mary.

Dzień 4
Merv – przejście graniczne Farab-Alat. Przejazd do Buchary Ok. 360 km

Pierwszy punkt planu dnia to słynne na Jedwabnym Szlaku miasto Merv, leżące w niewielkiej odległości od Mary. Był to najbardziej znany starożytny ośrodek na Jedwabnym Szlaku, z długą i barwną historią. W XII w. Marv było stolicą imperium Wielkich Seldżuków, ale w 1221 r. miasto zostało spustoszone przez syna Czyngis-chana, Tołuja, by potem nigdy już nie powrócić do swej dawnej świetności. Merv jest obecnie jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na całym Jedwabnym Szlaku i figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy ruiny miast Aleksandria, Antiochia oraz Sultan-Kala, mauzolea sułtana Sandżara oraz Ibn Zaida, a także ruiny pierwszego meczetu w Azji Środkowej, Beni Makhan. Ponadto w okolicy znajdują się buddyjska stupa, klasztor oraz średniowieczny zamek Keshk, które również są w planie naszej wycieczki.

Ruszymy dalej do Farab, na przejście graniczne między Turkmenistanem i Uzbekistanem. Po przekroczeniu granicy pojedziemy do miejsca naszego noclegu w słynnej uzbeckiej Bucharze. Uzbekistan, podobnie jak pozostałe środkowoazjatyckie państwa, jest krajem przyjaźnie przyjmującym podróżnych, patrząc w szerokim kontekście na tygiel kulturowy, jakim jest Azja Środkowa. W Uzbekistanie można znaleźć ofertę komfortowych hoteli i środków transportu oraz gościnną ludność. Transoksania była niegdyś centrum przemian – tutaj powstały najważniejsze ośrodki na szlaku karawan - Buchara, Samarkanda oraz potężny Taszkient.

Nocleg w hotelu w Bucharze.

Dzień 5
Buchara. Zwiedzanie miasta i pokaz folklorystyczny przy madrasie Nadir Divan-Begi   Ok. 20 km

Jednym z najciekawszych i najbardziej niezwykłych środkowoazjatyckich miast na Jedwabnym Szlaku jest Buchara, a korzenie jej historii sięgają znacznie dalej niż podbój ośrodka przez Aleksandra Wielkiego w 329 r. przed naszą erą. W Bucharze spędzimy cały dzień w Bucharze pokonując niezwykłą trasę po największych i najsłynniejszych zabytkach.

W centrum zwiedzimy wspaniałą cytadelę Ark - symbol potęgi emira i jego główną rezydencję. Dla wielkorządcy tej prowincji wzniesiono mury bastionu aż do wysokości  20 m, by zapewnić absolutne bezpieczeństwo dworu. W czasach świetności wewnątrz murów miejskich mieszkało niemal 3000 ludzi. Naprzeciwko twierdzy Ark znajduje się jeden z najstarszych monumentów - piękne mauzoleum Ismaila Samaniego. Ponadto nie można pominąć atrakcji takich jak mauzoleum Chashma-Ayub, meczet emira Bolo-Hauz, bazar Coumpol oraz plac Lab-i-Hauz, w którego osi znajduje się duży staw otoczony herbaciarniami. Tu czas chętnie spędzają sędziwi Uzbecy, którzy nad szklanką dobrej zielonej herbaty toczą niespieszne rozmowy i oddają się grom planszowym. Na skraju stawu mieści się madrasa Nadir Divan-Begi z 1623 r. Równie ważne zabytki miasta, w tym piękne meczety fantazyjnie połyskujące niebieskimi kopułami, bramy miejskie oraz imponujące place skupiają się w kompleksie Poi-Kalyan, nad którym wznosi się najwyższy w mieście minaret Arslana Khana, zwany także Minaretem Śmierci. Z jego wieży blisko 100 lat temu panujący ówcześnie emir kazał strącać swoich rywali oraz przestępów. Podczas wycieczki będzie kilka okazji do zrobienia zakupów. Miniemy wiele czynnych warsztatów rękodzieła oraz straganów, oferujących wysokiej jakości wyroby rzemieślnicze, wytwarzane w niezmienny sposób przez stulecia. Pod nazwami suzani, jedwab i ikat kryją się delikatne, ręcznie tkane tkaniny, z których słynie Azja Środkowa. Powstają tu dzieła sztuki z drewna, piękne dywany i poduszki oraz ceramika o fantastycznych barwach i doskonałej jakości.

Na koniec czeka nas Madrasa Mir-i-Arab, obiekt pięknie przyozdobiony połyskliwą niebieską ceramiką z wytłoczeniami kaligraficznymi, które są typowe dla uzbeckiej architektury. Wieczorem weźmiemy udział w pokazie folklorystyczny przy madrasie Nadir Divan-Begi, który będzie idealnym zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia w  Bucharze. 

Nocleg w hotelu w Bucharze

Dzień 6
Buchara – Samarkanda. G’ijduvon z warsztatami ceramiki  Ok. 280 km
Uzbekistańska ceramika jest wykonywana od pokoleń.

Po śniadaniu ruszymy w kierunku Samarkandy, a pierwszy przystanek zrobimy w G‘ijduvonie, w którym z pokolenia na pokolenie przekazuje się kunszt sławnej uzbeckiej ceramiki. Zwiedzimy muzeum, a w lokalnych sklepikach będzie możliwość kupienia wyrobów ceramicznych. Po południu dotrzemy do Samarkandy, zwanej także Ogrodem Duszy, Klejnotem Islamu i Zwierciadłem Świata. To popularne miasto tej części Azji Środkowej już od ponad tysiąca lat stanowi kulturowy ośrodek na Jedwabnym Szlaku. Po dotarciu na miejsce zostaniemy zakwaterowani w hotelu, a reszta dnia pozostanie do własnej dyspozycji.

Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 7
Samarkanda – Taszkent. Wycieczka po Samarkandzie. Przejazd pociągiem ekspresowym do Taszkentu

Samarkanda ma bogatą ofertę turystyczną. W zabytkowym centrum znajduje się kilka pereł kultury Azji Środkowej. Najsłynniejszą atrakcją jest bez wątpienia plac Registan, który leży w sercu Samarkandy i jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Plac z trzech stron otaczają minarety i madrasy, razem tworzące perfekcyjną harmonię architektoniczną. Znajdują się tu madrasa Ulugbek, madrasa Tillya-Kori oraz madrasa Szir Dor, absolutne dzieło architektury wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

W 1220 r. miasto zostało złupione przez brutalne hordy Czyngis-chana, ale po 1369 r. przeżyło kolejny rozkwit pod rządami Tamerlana, który uczynił je stolicą swojego imperium. Poza placem Registan zobaczymy meczet Bibi Chanum oraz nekropolię Szah-i Zinda, zespół grobowców tworzących wieczne miasto, a jednocześnie jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc Samarkandy. Jedyne w swoim rodzaju zabytki to piękna brama wejściowa ozdobiona wielobarwnymi kaflami oraz wąska 200-metrowa aleja ciasno zabudowana mauzoleami. Gur Emir - albo Grobowiec Emira - to kolejny niezwykłej urody zabytek Samarkandy. W 1404 r. Tamerlan nakazał ukończyć budowę pięknej kopuły oraz mauzoleum na cześć swojego zmarłego wnuka Muhammeda Sultana. Po śmierci w 1405 r. Tamerlan również został pochowany w Gur Emir. Atmosfera wewnątrz sprzyja zadumie, a na przepięknie udekorowanej kopule można odczytać poetycki wers: „Gdyby niebo zniknęło, zastąpi je ta kopuła”. Odwiedzimy również obserwatorium Uług Bega z 1429 r. Już w XV w. stanowiło jeden z najwspanialszych obiektów tego typu na świecie, a obserwacje, który wówczas dokonano, są aktualne po dziś dzień. Samarkanda na przestrzeni czasów zawsze stanowiła ważny przystanek dla karawan, w którym prowadzono handel suknem jedwabnym i wyrobami garncarskimi. Metalowe czary oraz szklane naczynia z Samarkandy wydobyto podczas prac archeologicznych na dalekim wschodzie, a nawet w Japonii. Ten starożytny ośrodek handlowy także obecnie wyróżnia się warsztatami tkackimi, wytwórniami ręcznie tkanych dywanów oraz pracowniami ceramiki i różnorodnego rzemiosła artystycznego.

Następnie pojedziemy na dworzec kolejowy, skąd pojedziemy  do Taszkentu. Ten szybki pociąg to pierwszy tej klasy środek transportu w całej Azji Środkowej, a trasę 344 km do Taszkentu pokonuje w czasie blisko 2,5 h. Wszystkie wagony objęte są zakazem palenia i wyposażone w wygodne miejsca siedzące. Jest też wagon restauracyjny, gdzie będzie można kupić napoje i przekąski.

Po przybyciu do Taszkentu pojedziemy autokarem do hotelu.

Nocleg w Taszkencie.

Dzień 8
Taszkent – Chodżent, Tadżykistan. Zwiedzanie Chodżentu z twierdzą Timura Melika, kompleksem pomników szejka Muslihiddina Khudjandiego oraz bazaru Panszanbe Ok. 180 km
Timur Malik Fortress, Tadżykistan

Po śniadaniu pojedziemy na granicę uzbecko-tadżycką. Tadżykistan to kraj z przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami, odmienny od pozostałych środkowoazjatyckich państw, zarówno pod względem kultury, jak i języka. Mówi się tu w język tadżyckim, który jest dialektem perskiego (farsi), w przeciwieństwie do krajów ościennych, gdzie używa się języków turkijskich.

Podobnie jak w Kirgistanie, w Tadżykistanie o powierzchni 143 000 km2 dominują góry. Kraj od południa graniczy z Afganistanem, od zachodu z Uzbekistanem, od północy z Kirgistanem, a od wschodu z Chinami. Czekają nas formalności wjazdowe i zakwaterowanie w hotelu, a potem udamy się na wycieczkę po Chodżencie. Region ten w 1866 r. wchodził w skład Imperium Rosyjskiego, podobnie jak większa część Azji Środkowej. Przez chwilę należał do Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (lata 1924-1929), by w 1929 r. zostać wcielonym do radzieckiej republiki Tadżykistanu (Tadżyckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej). Miastu 10 stycznia 1936 r. nadano nową nazwę Leninabad, a w skład ZSRR wchodziło jeszcze do 1991 r. Jest drugim pod względem wielkości miastem Tadżykistanu i stanowi stolicę najdalej na północ wysuniętej prowincji kraju, zwanej obecnie Sughd. Chodżent jest jednym z najstarszych miast w Azji Środkowej, a korzenie jego historii sięgają 2500 lat wstecz. Ten niegdyś duży ośrodek handlowy na Jedwabnym Szlaku leży nad rzeką Syr-daria w Kotlinie Fergańskiej.

Odwiedzimy m.in. twierdzę Timura Melika, polityka w Imperium Chorezmijskim i sprawował funkcje gubernatora w Chodżencie, w regionie Transoksanii. Jest znany z zuchwałej, lecz ostatecznie nieskutecznej, obrony Chodżentu przed najazdem Mongołów w latach 1219-1220, przy czym jego imię jest symbolem narodowym Tadżykistanu. Odwiedzimy regionalne muzeum historyczne, w którym prezentowane są bogate zbiory artefaktów z tadżyckiego regionu Sughd. Następnie udamy się do leżącego w zabytkowej części miasta kompleksu pomników upamiętniającego Muslihiddina Khudjandiego - poety i władcy Chodżentu w XII wieku. Początkowo mauzoleum składało się z niewielkiego grobowca, wykonanego z wypalonych cegieł, ozdobionych terakotą. Grób ten uległ zniszczeniu podczas najazdu Mongołów, ale w XVI wieku został odbudowany. Obecnie mauzoleum szejka Muslihiddina to kompleks budynków, składający się z meczetu katedralnego, minaretu oraz starego cmentarza. Grobowiec znajduje się na centralnym placu miasta, przy bazarze Panszanbe - jednym z największych zadaszonych targów w Azji Środkowej. Będziemy mieć okazję zobaczyć  mieszkańców miasta pięknie odzianych w tradycyjne, barwne stroje. Mężczyźni noszą pikowane tuniki, skórzane obuwie i ozdobne nakrycie głowy, z perskiego zwane Kalapush, a kobiety barwne szaty i ozdoby jubilerskie - srebrne naszyjniki, pierścionki i długie kolczyki.

Nocleg w hotelu w Chodżencie

Dzień 9
Chodżent – Taszkent. Wycieczka po mieście - Pałac Kultury Arbob oraz  „Morze Tadżyckie”. Powrót do Taszkentu Ok. 180 km

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Chodżentu. Skoncentrujemy się na najnowszej historii miasta. Rozpoczniemy przy imponującym pałacu kultury Arbob, założonym w latach 50. z inicjatywy bogatego Urukhojaeva, dyrektora lokalnych kołchozów. Budynek po dziś dzień widnieje na banknocie 5 dirhamów i stanowi symbol sowieckiej przeszłości kraju. Usłyszymy szczegóły tego interesującego okresu w historii kraju, po czym udamy się do pobliskiego Zbiornika Karjakkumskiego, zwanego także „Morzem Tadżyckim”.  Zaporę na rzece zbudowano w latach 50. korzystając z pomocy inżynierów radzieckich. Elektrownia przez długi okres była najważniejszym źródłem energii dla całego kraju. Obecnie zbiornik wodny jest popularnym miejscem wypoczynku, a w jego okolicy powstały liczne sanatoria, restauracje i parki rozrywki.

Po lunchu ponownie przekroczymy tadżycko-uzbecką granicę.
Nocleg w Taszkencie.

Dzień 10
Taszkent – Szymkent – Taraz, Kazachstan. Plac Niepodległości, Central Park w Szymkencie i Mauzoleum Aisha Bibi  Ok. 315 km

Dzień rozpoczniemy wczesnym śniadaniem. Po wymeldowaniu z hotelu udamy się na krótką wycieczkę po mieście, podczas której m.in. przejedziemy przez imponujący Plac Niepodległości, który do 1991 r. nosił nazwę Plac Lenina. Obecnie organizowane są tu wszystkie ważne święta państwowe, m.in. Dzień Niepodległości, przypadający na 1 września. Dwunastohektarowy plac otoczony jest głównie budynkami administracji publicznej, spośród których wyróżnia się imponująca sylwetka parlamentu.

Po krótkim zwiedzaniu miasta ruszymy w dalszą drogę do Kazachstanu i przejścia granicznego w Zhibek Zholy, które leży zaledwie 30 km na północ od Taszkentu. Stąd trasa wycieczki prowadzi do trzeciego pod względem wielkości miasta Kazachstanu, Szymkentu, który był również ważnym węzłem komunikacyjnym Jedwabnego Szlaku. Współcześnie miasto to słynie z produkcji tradycyjnego kumysu, mlecznego napoju o niewielkiej zawartości alkoholu na bazie sfermentowanego mleka klaczy, w dużych ilościach spożywanego przez lokalną ludność. Skosztujemy kumysu i wyruszymy na krótki spacer po największym parku miejskim - Central Parku.

Po lunchu wyruszymy do Taraz. Po drodze zatrzymamy się przy mauzoleum Aisha Bibi znajdującego się 20 km na zachód od Tarazu. Aisha Bibi była wedle podania bratanicą legendarnego sufickiego poety Khakim Ata (XI-XII w.), a życie straciła wskutek ukąszenia węża w trakcie podróży do Tarazu, gdzie miała poślubić lokalnego emira. Aisha Bibi jak magnes przyciąga panny młode, które liczą na błogosławieństwo.

Nocleg w Taraz.

Dzień 11
Taraz – Akyrtas – Biszkek, Kirgistan. Kazachskie Stonehenge, przyjazd oraz zwiedzanie stolicy Kirgistanu, Biszkeku Ok. 330 km

Taraz jest jednym ze starszych miast w Azji Środkowej i na początku tego wieku obchodzono 2000. rocznicę powstania miasta. W VIII wieku był polem rozstrzygającej bitwy między chińską dynastią Tang a arabskim kalifatem Abbasydów. Chińczycy przegrali, a bitwa położyła ostateczny kres ekspansji dynastii Tang w tym regionie. W odległości 6 kilometrów od niewielkiej wioski Aksholak znajduje się Akyrtas, zwane też „kazachskim Stonehenge”.  Liczne pozostałości ciosanych kamiennych bloków wskazują na to, że znajdował się tu kiedyś imponujących rozmiarów pałac, a jako że kamienne bloki nie są zwykłym budulcem w tym regionie, istnieje wiele alternatywnych interpretacji tego obiektu.

Ruszymy do granicy z Kirgistanem i po południu dotrzemy do jego stolicy, Biszkeku. Liczący nieco ponad 1 milion mieszkańców Biszkek jest najważniejszym i największym miastem Kirgistanu. Wedle środkowoazjatyckiej miary Biszkek jest młodym miastem – założonym w 1825 r. – z przewagą zabudowy w stylu rosyjskim. Piękne góry Ała-Too, których szczyty wznoszą się na ponad 5000 m, to przedgórze potężnego masywu Tienszan, a zarazem piękne tło dla miasta. Pierwsze wrażenia z Biszkeku to ogrom potężnych budynków rządowych i piękne parki z masywnymi pomnikami o przesłaniu patriotycznym, ale znaleźć tu można także wiele malowniczych budynków w typowym rosyjskim stylu. Przez miasto przejdziemy spacerem, a pilot opowie o życiu tego miejsca oraz o mijanych obiektach: parku Panfiłowa, Białym Domu – kancelarii prezydenta, muzeach, miejskich domach towarowych oraz bazarach. Po kolacji wieczór będzie mieli do własnej dyspozycji. 
Nocleg w hotelu w Biszkeku. 

Dzień 12
Biszkek. Wycieczka do  Parku Narodowego Ala-Archa (dodatkowo płatna) Ok. 85 km 

Dzisiejszy dzień jest przeznaczony do własnej dyspozycji. Będzie to świetna okazja by zrobić zakupy na bazarze w Biszkeku. Można tu nabyć tradycyjne wyroby rzemieślnicze, produkty wełniane, czapki kołpaki, koreańskie rękawiczki, jedwabne szaliki i mnóstwo innych rzeczy. Bazary wiążą się nie tylko z kupowaniem, ale również z jedzeniem. Można podejrzeć, jak przyrządza się tradycyjne potrawy, a także zjeść wyjątkowy posiłek. Pilot wycieczki oraz kirgiski przewodnik będą gotowi udzielić wszelkich wskazówek na temat wyrobów oraz wartych odwiedzenia sklepów.

Chętni będą mieli możliwość uczestnictwa w całodziennej wycieczce do pięknego Parku Narodowego Ala-Archa, leżącego 25 km na południe od Biszkeku. Będzie to okazją do poznania pięknych kirgiskich gór.  Wycieczka rozpocznie się po śniadaniu. Pojedziemy  do Parku Narodowego (przejazd z centrum zajmie ok. 1 godziny) gdzie udamy się na  wędrówkę po zróżnicowanym, pagórkowatym terenie (czas trwania ok. 5 godzin). Porośniętą lasem iglastym dolinę otaczają strome stoki gór, których szczyty wznoszą się wysoko pod niebo. Roślinność u podnóży to las, a im wyżej, tym bardziej otwarte połacie ziemi, porośniętej skąpo roślinnością wysokogórską oraz surowe równiny. Ze szlaku można dostrzec koziorożce, które głównie rano i wieczorem szukają pożywienia.

Późnym popołudniem wrócimy autokarem do Biszkeku. Wieczorem zjemy kolację w restauracji w mieście. 
Nocleg w hotelu w Biszkeku.

Dzień 13
Biszkek – Ałma-Aty, Kazachstan. Wycieczka po mieście: park Panfiłowa ze słynnym drewnianym soborem oraz stadion łyżwiarski Medeo i góra Kok Tobe  Ok. 235 km

Po śniadaniu pojedziemy z Biszkeku do Kazachstanu, do jego wcześniejszej stolicy Ałma-Aty, położonej w południowo-wschodniej części kraju, 200 km na północ od granicy z Kirgistanem.

Ałmaty lub Ałma-Ata, to największe miasto Kazachstanu, liczące ponad 1,2 mln mieszkańców. Nazwę Ałma-Aty można przetłumaczyć jako „ojciec jabłek”, a panujący w regionie klimat jest korzystny dla uprawy tego owocu. Od 1929 roku miasto było stolicą, ale w 1997 r. przeniesiono ją do Astany. Istnieje wiele poglądów dotyczących tej zmiany. Niektórzy twierdzą, że stało się tak z przyczyn geopolitycznych, zaś inni uważają, że położenie Ałma-Aty na południowo-wschodnim krańcu kraju nie było praktyczne.

Rozpoczniemy zwiedzanie Ałma-Aty od słynnego drewnianego soboru w centrum, przy parku Panfiłowa. W parku znajduje się również znacznych rozmiarów pomnik „28 gwardzistów Panfiłowa”, hołd dla rosyjskiego generała Panfiłowa oraz jego dywizji z Azji Środkowej, która zatrzymała niemiecki atak na Moskwę podczas II wojny światowej.

Ałma-Aty wyróżniają się pięknymi starymi budynkami oraz bujnymi drzewami rosnącymi wzdłuż szerokich alei. Mieszkańcy miasta kochają swoje miasto bezwarunkowo. Jego położenie u  stóp gór Tienszan, co tłumaczy się jako ”niebiańskie góry”, jest gwarancją pięknych widoków. Góry stanowią tło dla słynnego stadionu łyżwiarskiego Medeo, który był miejscem wielu ważnych wydarzeń sportowych. Przez długi czas było to najwyżej na świecie położone lodowisko (1691 m. n.p.m.), a rozrzedzone powietrze przyczyniło się bicia rekordów świata w łyżwiarstwie szybkim w skali niespotykanej gdziekolwiek indziej.

Zakończymy popołudnie u podnóża góry Kok Tobe. Kolejką linową wjedziemy na liczący 1100 metrów szczyt, skąd roztacza się widok na przepiękne miasto. 
Nocleg w hotelu w Ałma-Acie.

Dzień 14
Wylot do Polski 

Udamy się na lotnisko, skąd polecimy do Polski. 

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1 798 ,-

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot samolotem rejsowym w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Aszchabad i Ałma-Aty – Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Przelot wewnętrzny na trasie Aszchabad – Mary, Turkmenistan
 • Wycieczki zgodnie z programem
 • Wyżywienie: 2 posiłki dziennie
 • Zakwaterowanie w lokalnych hotelach w pokojach dwuosobowych
 • 1-1,5 litra butelkowanej wody mineralnej na osobę na dzień
Cena nie zawiera
 • Obsługi bagażowych w miejscach noclegu
 • Dopłaty do pokoju1-osobowego 
 • Wizy do Turkmenistanu (ok. 100 USD – opłata gotówką przy wjeździe na lotnisku)
 • Wizy do Tadżykistanu (ok. 50 USD)
 • Napojów (z wyjątkiem wymienionych)
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (ok.  100 USD od osoby)
 • Wycieczki do Parku Narodowego Ala Archa z posiłkiem w formie pikniku (25 USD/os)
 • Opłat za fotografowanie i filmowanie odwiedzanych atrakcji
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego co nie zostało wymienione w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Wycieczka dla aktywnych!

Wycieczka wymaga dużo chodzenia, dlatego warunkiem udziału jest dobra forma fizyczna i możność przemieszczania się o własnych siłach. Nierówny teren utrudnia poruszanie się, w związku z czym wycieczka nie jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z chodzeniem lub używają chodzika albo wózka inwalidzkiego.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Klimat

Klimat wyraźnie pustynny, odczuwalny jako ciepły.

Wiza

Turkmenistan
Obywatele polscy podróżujący do Turkmenistanu zobowiązani są do posiadania wizy. Wizę można uzyskać na lotnisku w Turkmenistanie  za opłatą ok. 100 – 120 USD (płatne gotówką), na podstawie zaproszenia potwierdzonego przez turkmeńskie służby migracyjne. W celu uzyskania zaproszenia, na co najmniej 50 dni przed wyjazdem, należy dostarczyć do Albatros Travel kolorową kopię paszportu, zdjęcie oraz wypełniony wniosek wizowy, który prześlemy po zarezerwowaniu wyjazdu. Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Turkmenistanu. Paszport powinien posiadać co najmniej 2 wolne strony.

Tadżykistan
Obywatele polscy podróżujący do Tadżykistanu zobowiązani są do posiadania wizy. Wizę, ważną 90 dni od daty zaznaczonej we wniosku wizowym, można uzyskać przed wyjazdem elektronicznie tzw. e-wiza a jej koszt wynosi ok. 50 USD. Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu z Tadżykistanu.

Transport

Transport odbywa się głównie autokarami turystycznymi posiadającymi niezbędne wyposażenie. Na niektórych etapach wycieczki może się jednak zdarzyć, że będziemy korzystać z kilku mniejszych autobusów lub samochodów terenowych, dlatego grupa może zostać rozdzielona.

W Uzbekistanie zaplanowaliśmy podróż pociągiem z Samarkandy do Taszkentu. Odbywa się ona szybkim pociągiem Afrosiyob, z zastrzeżeniem zmian w rozkładzie jazdy. Zdarza się jednak, że pociąg jest zarezerwowany do przewozów ważnych osób, dlatego może zaistnieć potrzeba skorzystania z przewozu zwykłym pociągiem (przewidywany czas podróży to 4 godziny) albo podróży do Taszkentu autobusem.

Lot wewnątrzkrajowy w Turkmenistanie, Aszkabat – Mary (dzień 3) każdego dnia jest kilka połączeń. Lot między Taszkentem i Biszkekiem (dzień 10), obsługiwany jest przez nowoczesne samoloty, jednak linie lotnicze niestety nie zawsze są punktualne. Oznacza to, że niektóre loty mogą zostać odwołane nawet z krótkim wyprzedzeniem, a alternatywne połączenia będą miały wpływ na dalszy program wycieczki. O ewentualnych zmianach będziemy informować przed wylotem.

Przejścia graniczne

Przejścia graniczne w Azji Środkowej wymagają dobrej znajomości przepisów. Dlatego zalecamy postępować zgodnie z instrukcjami pilota grupy. Szczególną uwagę prosimy zwrócić na wywożenie pamiątek , które nie podlegają przepisom celnym. W razie wątpliwości pilot grupy służy pomocą przed dokonaniem zakupów. 

Więcej o podróży

Możesz dowiedzieć się więcej o krajach, które odwiedzimy podczas tej wyprawy na naszej stronie. Tam zamieściliśmy informacje o kliamcie, obyczjach, a także interesujące ciekawoski.

Uzbekistan
www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/uzbekistan

Turkmenistan
www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/turkmenistan

Kirgisistan
www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/kirgistan

Kazachstan
www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/kazachstan

 

Z ręką na sercu

Podróżowanie w Azji Środkowej

Azja Środkowa to region fascynujący, a dla wielu osób nieznany. Na znacznym obszarze tego regionu turystyka nie jest rozpowszechniona, a ludność nie mówi w innych językach, niż ich język ojczysty lub rosyjski. Nie wszystko działa w ten sam sposób, co w Europie, więc można się spodziewać, że w trakcie wycieczki program może ulec zmianie. 

Noclegi

Istnieją duże różnice w standardzie hoteli w poszczególnych krajach Azji Środkowej. Najlepsze są w Turkmenistanie, Uzbekistanie i Kazachstanie, będące krajami najbardziej rozwiniętymi.

Uzbekistan przez długi czas był popularnym celem wycieczek i oferuje wiele hoteli, których obsługa jest przyzwyczajona do przyjmowania i obsługi turystów.

W przypadku Kazachstanu i Turkmenistanu jest to widoczne w nieco mniejszym stopniu. Ponadto w obu tych krajach poziom obsługi oraz komfortu jest wyraźnie niższy.

Standard w Tadżykistanie i Kirgistanie jest ogólnie niższy niż w pozostałych krajach.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

TMRTR02BPL