Spitsbergen - Ostatni przystanek przed Biegunem Północnym

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Poczuj pełnię lata arktycznego, kiedy słońce świeci całą dobę, a budzące się ze snu zimowego zwierzęta sprawiają, że cały ląd tętni życiem.

Poznaj królestwo niedźwiedzi polarnych podczas rejsu z Albatros Travel, w trakcie którego oddalimy się od utartych turystycznych szlaków. Odwiedzimy miejsca, gdzie zazwyczaj docierają jedynie ekspedycje polarne i naukowcy. Będziemy płynąć należącym do Albatrosa statkiem Ocean Atlantic, przystosowanym do żeglugi  po skutych lodem wodach. Dzięki wyprawom na pontonach Zodiak, będziemy mogli z bliska podziwiać lodowe krajobrazy oraz docierać na stały ląd.
 
Rejs odbywa się wczesnym latem, kiedy Spitsbergen i cały archipelag Svalbard tętni życiem. Liczne gatunki ptaków właśnie przyleciały na swoje lęgowiska, renifery pośpiesznie uzupełniają zapasy energii po długiej zimie, a niedźwiedzie polarne bez przerwy polują na fiordach wciąż jeszcze pokrytych lodem. Po zejściu na ląd będziemy odbywać piesze wędrówki odwiedzając m.in. osady wielorybnicze i myśliwskie oraz stacje naukowe. Popłyniemy także w głąb fiordów w rejonie północnego Svalbardu. Po wycieczce wzdłuż lodu pakowego, czyli pokrywy lodowej morza, która nie jest lądem stałym oraz po fotograficznym safari na niedźwiedzie polarne, zakończymy naszą ekspedycję odwiedzinami w Longyearbyen, które jest najbardziej na północ położonym miastem na świecie.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Rejsy wycieczkowe, Przygoda życia, Rejsy ekspedycyjne

 • Pilot Polskojęzyczny i anglojęzyczny zespół polarny

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Korona norweska

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Oslo. Wieczorny spacer po mieście
Dzień 2 Przelot Oslo – Longyearbyen (Spitsbergen), wejście na statek
Dzień 3 Fiord Krzyża i zatoka Fjortende Julibukta oraz aktywny lodowiec Lillienhöök
Dzień 4 Wyspa Amsterdam i stacja wielorybnicza w fiordzie Smeerenburg
Dzień 5 Niesamowite życie ptaków w Alkefjellet i arktyczne pustynne krajobrazy w Torrelnesset
Dzień 6 Wzdłuż lodu pakowego w stronę 80 równoleżnika
Dzień 7 Texas Bar i lodowiec Monako
Dzień 8 Kongsfjorden, Ny Ålesund i Ny London
Dzień 9 Longyearbyen i przelot do Oslo
Dzień 10 Wylot do Warszawy

Ocean Atlantic

Ocean Atlantic został zbudowany w Polsce w 1985 roku i jest idealnym statkiem na ekspedycję na Antarktydę i Arktykę!  Klasyfikacja 1B oznacza, że może łamać świeży lód do 50cm grubości. Statkiem dobrze się manewruje, ma mocne silniki i stabilizatory. Jest więc jednym z najmocniejszych statków, operujących na terenach polarnych. Statek został odnowiony w 2017 roku. Mając 140 m długości i 21 m szerokości, oferuje dużo miejsca na swoich licznych pokładach łącznie z wieloma salami wykładowymi, barem i platformą obserwacyjną.  Restauracja serwuje dania 4 gwiazdkowej kuchni międzynarodowej, pełne wyżywienie jest zapewnione. Dzięki szerokim oknom na pokładzie Ericksona można podziwiać zamarznięte, wąskie fiordy ze stromymi ścianami skalnymi oraz fronty lodowców, które przeglądają się w tafli wody. Na statku jest miejsce dla 198 pasażerów, wszystkich zakwaterowanych w zewnętrznych kabinach z własną łazienką i toaletą. Wszystkie wycieczki lądowe możliwe są dzięki 20 pontonom marki Zodiak.

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
19 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Oslo. Wieczorny spacer po mieście

Przelot z Warszawy do Oslo. Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu. Dla chętnych wieczorny spacer po centrum Oslo.

Dzień 2
Przelot Oslo – Longyearbyen (Spitsbergen), wejście na statek
Longyearbyen, najbardziej wysunięte na północ "wielkie miasto" świata

Przelot z Oslo do Longyearbyen.

Miasto powstało w 1906 roku jako „Longyear City” z inicjatywy amerykańskiego przedsiębiorcy Johna Longyear’a, który był właścicielem kopalni na Svalbardzie. Longyearbyen jest dzisiaj administracyjnym centrum Svalbardu oraz siedzibą najwyższej lokalnej władzy tj. Sysselmannen. Otoczone górami miasto leży po południowo zachodniej stronie Adventfjorden (Adwentowego Fiordu), który jest odnogą 100-kilometrowego Isfjorden (Fiordu Lodu), który znajdującego się w zachodniej części Spitsbergenu. Po przeciwnej stronie fiordu wznosi się majestatycznie Hiortfjellet.

W 1916 roku norweska spółka węglowa przejęła Longyearbyen, a działalność kopalni wywarła wpływ na okolicę aż po dzień dzisiejszy. W mieście mieszka teraz ponad 2000 osób, w większości to Norwegowie. Kopalnia nie jest już jednak ich głównym źródłem utrzymania. Mieszkańcy zajmują się dzisiaj głównie badaniami naukowymi, nauczaniem oraz w ograniczonym zakresie również turystyką. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nazwy Spitsbergen i Svalbard używa się zamiennie, oto wyjaśnienie: już w islandzkich sagach z 1194 roku ta grupa wysp nazywana była Svalbard. Holenderski odkrywca Willem Barents odkrył archipelag ponownie w 1596 roku i nazwał go Spitsbergen z powodu jego charakterystycznego krajobrazu z nierównymi i poszarpanymi górami. Nazwa ta przyjęła się i była używana do okresu międzywojennego. Dzisiaj nazwa Spitsbergen odnosi się jedynie do największej wyspy, podczas gdy Svalbard do całego archipelagu.

Po przylocie do Longyearbyen wybierzemy się na krótką wycieczkę po mieście. Poznamy jego fascynującą historię i funkcję jaką pełni obecnie. Jest stolicą prowincji Svalbard oraz najdalej na północ wysuniętym miastem na świecie.

Następnie pojedziemy do portu i wejdziemy na pokład statku. 
Po przydzieleniu kabin kierownik ekspedycji opowie o rejsie, codziennej rutynie na statku, o bezpieczeństwie i o sprzęcie ratunkowym. Następnie ruszymy w rejs. Popłyniemy Adwentowym Fiordemi, a następnie Fiordem Lodu w kierunku Ziemi Księcia Karola. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy pierwsze wieloryby już przy opuszczaniu Fiordu Lodu.

Dzień 3
Fiord Krzyża i zatoka Fjortende Julibukta oraz aktywny lodowiec Lillienhöök

W trakcie arktycznego lata granica między nocą i dniem jest umowna, ponieważ dzień trwa tu całą dobę. Po nocnym rejsie wzdłuż Ziemi Księcia Karola oraz parku narodowego, który obejmuje całą wyspę, dotrzemy nad ranem do Fuglehuken. Wznosi się tutaj imponujący szczyt Fuglehuksfjellet o wysokości 600 m n.p.m. Dalej popłyniemy do fiordu Krzyża na Spitsbergenie, gdzie Fjortende Julibreen cieli się prosto do czarującej zatoki Fjortende Julibukta. Na tym zielonym zboczu można często dojrzeć pasące się z młodymi renifery. Na Redingerpynten znajduje się ptasia góra, gdzie maskonury mają swoje gniazda, i gdzie można zobaczyć także nurzyki polarne. Nasza wycieczka na Svalbard odbywa się w środku arktycznego lata, czyli pory roku, kiedy ptaki wędrowne są bardzo aktywne.

Zejście na ląd planujemy w Möllerhamna, w pobliżu Regnardneset lub w innym podobnym miejscu. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, wybierzemy się na pierwszy spacer. Na ląd dotrzemy w pontonach marki Zodiak, w które wyposażony jest nasz statek ekspedycyjny. Majestatyczny krajobraz wokół Regnardneset w wewnętrznej części Krossfjorden (Fiordu Krzyża) pozwala zrozumieć, co przyciągnęło odkrywców do tych północnych krain.

Stąd popłyniemy na sam koniec obszaru fiordów, do fiordu Lillienhöök, z dużym i bardzo aktywnym lodowcem Lilliehöök. Dzień zakończymy, płynąc pomiędzy licznymi większymi i mniejszymi górami lodowymi, które lodowiec wyrzuca z siebie do fiordu. Oczywiście pamiętamy o zachowaniu bezpiecznej odległości od jego frontu. 

Kiedy wypłyniemy z Lillienhöök, zostawimy za sobą fiordy i obierzemy kurs na północną część Svalbardu. 

Dzień 4
Wyspa Amsterdam i stacja wielorybnicza w fiordzie Smeerenburg
Holenderscy wielorybnicy założyli Smeerenburg 400 lat temu

Rano planujemy zejście na ląd na wyspie Ytre Norskøya, na której znajdują się pozostałości starej stacji wielorybniczej. To dzień, w którym zobaczymy wyraźne ślady wieloletniego wielorybnictwa i konsekwencje niebezpiecznej pracy.

Po drodze zjemy obiad mając przed oczami fantastyczny widok na pokryte lodowcami góry. Przy fiordzie Smeerenburg planujemy zejść na ląd na wyspie Amsterdam, gdzie holenderscy wielorybnicy założyli 400 lat temu osadę Smeerenburg. Ten północno-zachodni kraniec Svalbardu został odkryty przez Holendra Willema Berentsa. Smeerenburg, co znaczy miasto tłuszczu, leży na płaskiej wydmie. Trafiały tutaj złowione grenlandzkie wieloryby. Przy użyciu syberyjskiego drewna, które w dużych ilościach dryfowało po morzu, gotowano w wielkich kotłach cenny wielorybi olej. W 1973 roku ruiny Smeerenburg weszły w skład północno-zachodniego parku narodowego Spitsbergenu.

Miejsce to jest ponadto miejscem odpoczynku dla morsów. Po przeciwnej stronie fiordu można zobaczyć, jak w bezpiecznej zatoczce przy Virgohamma foki pospolite zalegają na dużych kamieniach. Mimo, że nie da się tam wyjść na brzeg, łatwo dostrzec stację Augusta Andréesa, z której próbował balonem dotrzeć na biegun północny.

Pod wieczór obierzemy kurs w kierunku północno-wschodnim.

Dzień 5
Niesamowite życie ptaków w Alkefjellet i arktyczne pustynne krajobrazy w Torrelnesset
Morsy

Rano dotrzemy i popłyniemy wzdłuż słynnego Alkefjellet (Nurzykowego Klifu)​. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać to będziemy mieli dobrą widoczność na strome zbocza klifu. Cały obszar jest domem dla ogromnej kolonii nurzyków polarnych. Jest tu tak wiele ptaków, że prawie nie ma centymetra wolnego miejsca. Latem pary ptaków lęgowych są niemal nieprzerwanie aktywne, zarówno wzdłuż klifów, jak i w morzu. W języku angielskim nurzyk polarny nazywa się nurnikiem Brünnicha, nazwany na cześć duńskiego zoologa Morthena Thrane'a Brünnicha.

Kolejne zejście na ląd planujemy w Torellnesset, który jest domem dla morsów. Te duże ssaki z charakterystycznymi wąsami i długimi kłami żywią się małżami i innymi mięczaki, znajdującymi w pobliskiej płytkiej wodzie.

Dzień 6
Wzdłuż lodu pakowego w stronę 80 równoleżnika

Dziś popłyniemy wzdłuż granicy lodu pakowego przede wszystkim z nadzieją zobaczenia niedźwiedzi polarnych. Większość z tych najbardziej charakterystycznych ze wszystkich arktycznych zwierząt podąża latem na północ wzdłuż krańca lodu pakowego. Dzieje się tak, gdyż właśnie tam najczęściej widuje się foki m.in. brodate, które są głównym pożywieniem niedźwiedzi. Jak daleko na północ i na wschód uda nam się dotrzeć zależy od pogody i lodu, a to z kolei zależy od tego, jak mroźna była zima.

Jedną z możliwości jest również popłynięcie do północno-wschodniej Norwegii i odwiedzenie Siedmiu Wysp na najbardziej wysuniętym na północ Svalbardzie. Jałowe, skaliste wyspy znajdują się około 1000 km dalej na północ niż słynny Przylądek Północny na kontynencie. Jeśli pogoda nam pozwoli zejdziemy na ląd by obserwować ekscytujące życie ptaków na wyspach. Możliwe, że znajdzie się też czas na wycieczkę zodiakiem wzdłuż granicy lodu, zanim pod koniec dnia popłyniemy ponownie na południe na główną wyspę archipelagu tj. Spitsbergen.

Wieczorem obierzemy kurs na magiczny krajobraz Liefdefjordu

Dzień 7
Texas Bar i lodowiec Monako
Rejs zodiakiem

Nocą odpłyniemy od granicy lodu w północnej części Svalbardu w kierunku Woodfjorden na północnym wybrzeżu Spitsbergenu. Charakterystyczne dla Woodfjorden są czerwone piaskowce, które swą czerwoną barwę zyskały w czasach, gdy Svalbard znajdował się blisko równika – ponad 400 milionów lat temu.  

W zależności od pogody popłyniemy najpierw do Woodfjorden, a stamtąd do Liefdefjord. Będziemy teraz w Parku Narodowym Północno-Zachodniego Spitsbergenu. Na Reinsdyrflya żyje większa populacja reniferów, które mogą swobodnie poruszać się po całym obszarze. Kiedy fiordy zamarzają zimą, obszar reniferów rozciąga się również na okoliczne wyspy. Tutaj, na wyspach Liefdefjordu, możemy spotkać lęgowiska edredonów i gęsi krótkodziobej. Jeśli będziemy mieć szczęście, może zobaczymy również rzadkiego edredona turkana, jedną z najbardziej oryginalnie ubarwionych kaczek. Łatwo ją rozpoznać po kolorowej głowie. Na tym terenie działało wielu myśliwych i traperów, niektórzy nawet zimowali i budowali chaty. Mamy nadzieję, że uda nam się zejść na ląd i zobaczyć chatę o nazwie Texas Bar z 1927 roku.

Po południu będziemy kontynuować podróż w głąb Liefdefjord, gdzie wznosi się wielki i szeroki na 5 km lodowiec Monaco. Prezentuje się imponująco, zawsze w ruchu, gdyż jego front stale się cieli. W tle widać majestatyczne surowe góry. Kolor lodu przyjmuje barwy od śnieżnobiałej po błyszczący turkus. Wyraźnie czuć powiew zimna, płynący z tej naturalnej zamrażalki. 

Będziemy chcieli wybrać się na wycieczkę zodiakami pomiędzy górami w bezpiecznej odległości od czoła lodowca, gdzie masy różowych i popielatych mew zjadają plankton, który uwalnia się z topniejącej wody. 

O tym, czy możemy płynąć, i gdzie dopłyniemy naszymi zodiakami, zadecyduje stan lodu, szczególnie na północy i północnym wschodzie od Svalbardu. Dlatego możliwe, że będzie trzeba na bieżąco robić drobne zmiany w programie. Wzdłuż zachodnich i południowo - zachodnich wybrzeży wysp archipelagu znajduje się sporo spektakularnych miejsc, a zlodowacenie jest tam zazwyczaj mniejsze na co znaczący wpływ ma Prąd Zatokowy. Możemy zatem je odwiedzić, jeśli warunki zmuszą nas do skrócenia programu na północy.

Dzień 8
Kongsfjorden, Ny Ålesund i Ny London
Pomnik Amundsena w Ny-Ålesund

Dziś popłyniemy do Kongsfjorden, który otoczony jest wysokimi na 1000 m skałami. Można tu zaobserwować spektakularne zjawisko cielenia się dwóch lodowców: Kongsbreen i Kronebreen oraz zobaczyć białuchy i płetwale antarktyczne.

Odwiedzimy Ny Ålesund, która jest najdalej na świecie wysuniętą na północ funkcjonującą jednostką osadniczą posiadającą najbardziej wysunięty na północ urząd pocztowy i muzeum. Ta niewielka, pięknie położona osada została założona w 1916 roku przez przedsiębiorstwo Kings Bay Kull Company, które to prowadziło w Ny-Ålesund kopalnię węgla. W listopadzie 1962 wybuch metanu spowodował śmierć 21 górników. Ten poważny wypadek zdecydował o zamknięciu kopalni. Ny Ålesund to również miejsce rozpoczęcia wielu wypraw w celu zdobycia bieguna północnego. Przebywali tu między innymi Roald Amundsen, Umberto Nobile i Lincoln Ellswotrh, dla których Ny Alesund było ostatnim przystankiem przed wejściem na pokład sterowca, którym polecieli nad biegun północny. Dzisiaj Ny Ålesund jest międzynarodowym centrum badań arktycznych. Każdego lata ok. 100 naukowców z różnych krajów zajmuje się tu badaniem wszystkiego od mikrobiologii po arktyczny klimat.

Otoczenie wokół Ny Ålesund jest wyjątkowe. To tutaj dzikie renifery w poszukiwaniu pożywienia podchodzą pod same granice miasta a swoje liczne lęgowiska mają tu bernikle białolice i wodne ptaki z rodziny kaczkowatych spacerujące ze swoimi młodymi. Można zobaczyć tu również rybitwy popielate oraz pardwy górskie – jedyne lądowe ptaki, które zimują na Svalbardzie. Widok pardwy kroczącej w swych długich kozakach z białych piór jest zaskakujący i zabawny . Przekroczymy tutaj, wyraźnie oznaczoną, miejską granicę dla niedźwiedzi polarnych i udamy się na spacer z przewodnikiem by zobaczyć maszt używany przez Amundsena i Nobile do kotwiczenia sterowca w ekspedycji polarnej.

Po południu zaplanowaliśmy spacer do Ny London na półwyspie Blomstrand. To historyczne miejsce, ciekawe pod względem geologii jak również flory i różnorodności ptactwa. W 1906 roku odkryto tu marmur, jego jakość okazała się jednak zbyt słaba i w 1920 roku zrezygnowano z eksploatacji. W Ny London możemy obejrzeć pozostałości zabudowań, torów, dźwigów i maszyn parowych, które tu pozostawiono. Przejdziemy się po tym terenie, by zobaczyć też dużo różnorodnych arktycznych roślin, które przystosowały się do małej dawki słońca i krótkiego okresu wegetacji z temperaturą kilku stopni powyżej zera. Pod koniec dnia wyruszymy na północ ku kolejnym przygodom.

W nocy (czym jest noc, kiedy słońce nigdy nie zachodzi?) popłyniemy z powrotem w kierunku Isfjorden i Longyearbyen.

Dzień 9
Longyearbyen i przelot do Oslo
Miasto zostało założone jako "Longyear City" w 1906 roku

Rano statek wróci do portu w Longyearbyen. Po śniadaniu pożegnamy się z załogą oraz wybierzemy się do centrum miasta. Następnie pojedziemy na lotnisko, skąd polecimy do Oslo.

Nocleg w Oslo.

Dzień 10
Wylot do Warszawy

Z Oslo polecimy do Warszawy.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 19 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do podwyższenia standardu kabiny

Dopłata do kabiny Kat. C: 1 798 PLN/os
Dopłata do kabiny Kat. B: 11 598 PLN/os
Dopłata do kabiny Kat A: 14 298 PLN/os
Dopłata do kabiny Premium Suite: 15 998 PLN/os

Dopłata do kabiny 1-osobowej

Kat. D: 13 398 PLN/os
Kat. G: 6 298 PLN/os

Zniżka dla dzieci w wieku 2-15 lat

Dzieci w wieku 2-15 lat podróżujące z minimum 2 dorosłymi otrzymują 50% zniżki od podstawowej ceny (możliwe zakwaterowanie tylko w kabinie kategorii B) - max. 4 osoby, z których 2 dzieci dzielą łóżko rozkładane. Statek nie jest przeznaczony dla dzieci, ale ma takie udogodnienia, jak łóżeczko i wysokie krzesełko. Inne potrzebne rzeczy można zabrać ze sobą.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz podróżować z dziećmi.

Dopłata do kabiny 3-osobowej

Dopłata Kat. B: 3 598 PLN/os

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota przy grupie powyżej 14 osób 
 • Opiekę polskojęzycznej ( 2 osoby) i anglojęzycznej załogi ekspedycyjnej 
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Oslo - Longyearbyen, Longyearbyen – Oslo -Warszawa
 • Transport i wycieczki, wycieczki zodiakami podczas rejsu zgodnie z programem
 • 2 noclegi w Oslo oraz 7 noclegów na Ocean Atlantic w 2-osobowej kabinie zewnętrznej z bulajem (kategoria D) z łazienką/toaletą
 • śniadanie w Oslo dzień 2 i 10
 • Zwiedzanie Longyearbyen
 • Spotkania informacyjne i wykłady członków załogi ekspedycji w języku angielskm
 • Całodzienne wyżywienie na statku
 • Kawę, herbatę i wodę z lodem na statku
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Ewentualnych dodatkowych wydarzeń nieprzewidzianych w programie
 • Dopłaty do jednoosobowej kabiny
 • Podniesienia standardu kabiny
 • Obiadu w Longyearbyen, dzień 8.
 • Innych napojów poza kawą, herbatą i zimną wodą
 • Napiwków dla załogi statku Ocean Atlantic (ok.13,5 USD dziennie/os)
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, czego nie wymieniono w punkcie „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podróży

Kabiny

Suita Premium
ok. 35 m2, sypialnia z dużym podwójnym łóżkiem, pokój dzienny z sofą, duże okno oraz łazienka. Położenie na pokładzie 5. Marco Polo

Kategoria A, Panorama Window Suite
ok. 19-24m2, podwójne łóżko lub dwa pojedyncze, miejsce do siedzenia, okno i łazienka. Położenie na pokładzie 5. Marco Polo

Kategoria B, Panorama Window Cabin
ok. 20-23m2, podwójne łóżko lub dwa pojedyncze, miejsce do siedzenia, okno z ograniczonym widokiem i łazienka. Położenie na pokładzie 7 lub 8 Magellan i Hudson

Kategoria C, Standard Cabin Window
ok. 12-13m2, dwa pojedyncze łóżka, okno i łazienka. Położenie na pokładzie 5 Marco Polo

Kategoria D, Standard Cabin Window
ok. 11-12m2, dwa pojedyncze łóżka, bulaj i łazienka. Położenie na pokładzie 4 Columbus

Kategoria G, Standard Cabin Window
ok. 9-10m2, pojedyncze łóżko, bulaj i łazienka. Położenie na pokładzie 4 Columbus

Warunki pogodowe

Zmienne warunki pogodowe mogą powodować zmiany w programie i trasie.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Kto może wziąć udział?

Aby wziąć udział w tym rejsie, wymagana jest mobilność, samowystarczalność i samodzielne poruszanie się bez pomocy w pagórkowatym terenie. Osoby poniżej 18 roku życia muszą podróżować i przebywać z osobami powyżej 18 roku życia.

Brak przystosowań dla osób niepełnosprawnych
Statek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających trudności z chodzeniem i nieporuszających się o własnych siłach. Związane jest to przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom rejsu - każdy powinien być w stanie samodzielnie przejść z łódki do łódki, bez pomocy personelu czy innych pasażerów.

Nie wolno zabierać na pokład ani wózków dla niepełnosprawnych, ani balkoników. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, na wszystkich korytarzach musi być swoboda przejścia.

Specjalne warunki zdrowotne

W celu zapewnienia bezpieczeństwa prosimy o poinformowanie Albatros Travel o ewentualnych chorobach, niepełnosprawności, ciąży czy innych problemach, które mogą mieć wpływ na samopoczucie lub stan zdrowia podczas rejsu

Bagaż

Radzimy zabrać mniejszy plecak lub torbę na wycieczki. Nie ma konieczności zabierania ręcznika. Dobrym pomysłem jest posiadanie lornetki. 

Choroba morska

Zalecamy zaopatrzenie się we własnym zakresie w lekarstwa na chorobę morską.

Istnieje wiele sposobów na to, by radzić sobie z chorobą morską, takich jak plastry czy tabletki przeciwko chorobie morskiej. Leki na chorobę morską zawierają różne składniki aktywne, to co działa na jedną osobę, może okazać się nieskuteczne w przypadku drugiej osoby. Prosimy pamiętać również, że leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej mogą powodować senność. W razie wątpliwości co do tego, która metoda jest najlepsza w Państwa przypadku, prosimy, aby skonsultowali to Państwo z Państwa lekarzem przed wyjazdem. W recepcji, na pokładzie statku dostępna jest ograniczona liczba tabletek na sprzedaż, zachęcamy zatem do zakupienia własnych tabletek przeciwko chorobie morskiej.

Ochrona przeciwsłoneczna

Chociaż jesteśmy daleko na północ, promienie słońca są bardzo mocne, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ze względu na arktyczne warunki, jest sucho i panuje duża wilgotność słońce jest silniejsze niż w Polsce. W związku z tym zalecamy, aby zabrać ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Czym jest rejs polarny?

Rejs polarny różni się znacznie od regularnych wycieczek turystycznych i rejsów, ponieważ nie mamy takich samych możliwości zaplanowania podróży. Wiele rzeczy jest nieprzewidywalnych i dlatego program musi być dostosowany do aktualnie panujących aury. Lider wyprawy, w porozumieniu z kapitanem dopilnuje i zapewni maksymalną realizację programu na podstawie aktualnych warunków pogodowych.

Ważną częścią podróży są rejsy i wycieczki na tzw. zodiakach. Marynarze statku asystują przy wchodzeniu na pokład, i razem z zespołem ekspedycyjnym Albatrosa są upoważnieni do pływania flotami zodiaku.

Ważne zasady dotyczące lądowań i wycieczek

Gdy przebywamy na lądzie, bardzo ważne jest, aby okazać najgłębszy szacunek dla wyjątkowej natury. To znaczy działać z wyobraźnią, tj. nie śmiecić a z lądu nie zabierać nic poza zdjęciami i wspomnieniami. Prosimy również o pozostawanie blisko swojej grupy - dotyczy to zwłaszcza wyprawy w Arktyce, gdzie spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest całkowicie wykluczone. Ważne jest również przestrzeganie wskazówek pilota.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

1. Nie wchodź do domu / budynku, chyba że zostałeś wyraźnie zaproszony do środka.

2. Nie jedź sam w niezamieszkałe miejsca, upewnij się, że grupa jest w zasięgu wzroku i pamiętaj, że pogoda może gwałtownie nagle ulec zmianie, a tym samym może pogorszyć się widoczność.

3. Zachowaj bezpieczną odległość od zwierząt i ptaków (minimum pięć metrów).

4. Pilnuj czasu, abys nie spóźnił się na statek.

5. Zawsze informuj obsługę statku, kiedy samodzielnie schodzisz ze statku i kiedy wracisz.

Lista rzeczy do spakowania

Ubranie

W trakcie podróży niezbędna jest odpowiednia i pasująca odzież. Należy wybrać lekkie i odpowiednie tkaniny, które zostały zaprojektowane tak, aby wilgoć była odprowadzana na zewnątrz, a jednocześnie, żeby ubranie dawało uczucie ciepła i było suche.

Kalosze

W trakcie wyprawy oferujemy możliwość wypożyczenia (za darmo) wytrzymałych, wysokiej jakości gumowych kaloszy. Buty te będą na czas całej podróży i w trakcie wycieczek należały wyłącznie do Państwa.

Co warto spakować?

Polecamy zabrać takie rzeczy jak:

 • Termiczna odzież spodnia
 • Pośrednia warstwa odzieży wykonana z polaru
 • Kurtka
 • Wodoszczelne spodnie (konieczne w trakcie rejsów i schodzenia na ląd)
 • Wodoszczelna kurtka typu softshell
 • Ocieplana parka (pierzem lub włóknami)
 • Wytrzymałe gumowe kalosze (kalosze dostępne są na pokładzie za darmo)

Nie należy również zapomnieć o zabraniu:

 • paszportu
 • karty kredytowej i dolarów, lub lokalnej waluty
 • czapki zimowej, szalika oraz wodoszczelnych rękawiczek
 • wełnianych skarpet
 • lornetki i aparatu fotograficznego
 • stroju kąpielowego
 • okularów z wysokim filtrem UV
 • kremu przeciwsłonecznego oraz balsamu do ust z SPF
 • wodoszczelnego plecaka
 • wodoszczelnych worków do przechowywania mokrej odzieży, tak aby nie stykała się ona z suchą
 • aparatu, zapasowych baterii i kart pamięci
 • lekarstw przeciwko chorobie morskiej

Na pokładzie Ocean Atlantic można mieć na sobie codzienne ubrania; jednakże niektórzy goście zakładają stroje wieczorowe na czas kolacji.

Pozostałe rzeczy

Okulary przeciwsłoneczne i krem na słońce
Na północy promienie UV są dużo silniejsze od tego, do czego przywykliśmy. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem na promienie UV to konieczność.  Jeśli na stałe nosisz okulary, porozmawiaj ze swoim optykiem - i weź zapasową parę na wszelki wypadek! Pamiętaj o mocnym kremie na słońce.

Lornetka
Bardzo ważna, jeśli chcesz oglądać ptaki i wieloryby. Najlepiej dobrej jakości, z powiększeniem 8 do 10 razy oraz średnicą zewnętrznej soczewki min. 30 mm.  Na dobrą lornetkę trzeba wydać przynajmniej ok. 500zł

Aparat/kamera
Większe aparaty należy trzymać w wodoodpornej torbie. Torby na ramię są niewygodne do noszenia, ponadto trzeba liczyć się z pryskającą wodą. Pamiętaj, aby wziąć wystarczająco dużo baterii i filmów. Mały plecak najlepiej z wodoodpornym spodem, na rzeczy osobiste do wzięcia na wycieczki. Rzeczy można również wsadzić do plastikowej torby, a potem do plecaka.

Wodoodporny plecak i worki foliowe
Weź ze sobą wodoodporny plecak i więcej plastikowych toreb/worków, które są bardzo praktyczne przy rozdzielaniu rzeczy brudnych i mokrych, od czystych i suchych.

Apteczka
Plastry i kompresy
Pomadka do ust
Krem nawilżający
Zwilżone chusteczki
Krople do nosa
Tabletki od bólu głowy (najlepiej od razu oraz lekarstwa przeciwgorączkowe)
Lekarstwa osobiste
Środek przeciw chorobie morskiej 
Plaster przeciw chorobie morskiej (Scopoderm lub inne) działaja w pełni lub częściowo na wszystkich. Tabletki przeciw chorobie morskiej są alternatywą. Skonsultuj się z lekarzem i wypróbuj środki przed wyjazdem, żeby wiedzieć jakie mają ewentualne skutki uboczne.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 5 out of 5 by from Niedźwiedzie, morsy, białuchy Wspaniały rejs dla kochających Arktykę i inne chłodne klimaty. Bardzo dobra organizacja transportu do i z Longyearbyen. Perfekcyjna organizacja życia na statku "Ocean Atlantic" i zejść z niego na ląd "zodiakami", smaczna i zróżnicowana kuchnia, przemiła załoga. Dopisała nam wspaniała, słoneczna pogoda. Mieliśmy szczęście zobaczyć kilka białych niedźwiedzi i duże stado morsów wylegujących się na półwyspie, było też stado białych wielorybów i mnóstwo ptaków. Przemiłym towarzyszem podróży był nasz przewodnik Darek - zawsze chętny do pomocy w każdej sprawie, serdeczny, tłumaczący na bieżąco wykłady na różne arktyczne tematy (tu podziękowania dla biura Albatrosa w Polsce za wyposażenie grupy w tour guide ). Polecam wielbicielom natury i polarnych eskapad.
Date published: 2019-07-09
Rated 5 out of 5 by from Spitsbergen udało mi się kupić w ostatniej chwili
Date published: 2019-07-01
Rated 5 out of 5 by from Podróż życia!!!! Razem z żoną bardzo dużo podróżujemy zwiedzając świat. Są to wycieczki objazdowe z biurami podróży oraz przygotowywane przez nas samodzielnie wyprawy motocyklowe i samochodowe. Po raz pierwszy wybraliśmy ten rodzaj zwiedzania i byliśmy, nie ukrywamy, pełni obaw. Niezwykłość tej ekspedycji przeszła nasze oczekiwania. Było wspaniale pod każdym względem. Doskonale technicznie i merytorycznie przygotowana podróż!!! Wyprawy Zodiakami na ląd, pływanie do lodowców, podglądanie przyrody-każda podróż inna, każda niezapomniana. Wykłady przybliżające zagadnienia arktyczne (geologia, glacjologia, przyroda, historia wypraw polarnych i in.) były prowadzone przez specjalistów zakochanych w Arktyce i mających niezwykłe doświadczenia, w sposób niezwykle ciekawy. Kurs fotografowania i możliwość konsultacji z profesjonalnym fotografem. Podsumowania dnia z omówieniem rzeczy, które oglądaliśmy i planem dnia następnego. Dodatkowe atrakcje- kajaki, morsowanie czy aukcja charytatywna. W pełni profesjonalna, międzynarodowa załoga dawała nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, była pomocna w każdej, nawet najbardziej banalnej sprawie, zawsze przyjazna i uśmiechnięta. Otwarty mostek kapitański- można było zobaczyć "od kuchni" co to znaczy rejs po Arktyce. Wygodne, codziennie sprzątane, kajuty z monitorem pokazującym nasz rejs i systemem radiowym, gdzie zawiadamiano nas o kolejnych aktywnościach oraz atrakcjach zauważonych z mostku kapitańskiego (niedźwiedzie, wieloryby, ptaki). Rewelacyjne jedzenie serwowane w restauracji z wielkimi oknami, by nawet jedząc posiłek móc obserwować krajobrazy. Dodatkową atrakcję tych posiłków stanowił niezwykle utalentowany wokalnie kelner, śpiewał nam wciągając salę w zabawę. Dla głodomorów przekąski przed śniadaniem i po obiedzie, gorące napoje przez całą dobę, szczególnie potrzebne, by rozgrzać zziębniętych po spacerach po pokładzie. Świetny polski pilot Darek- doskonale przygotowany merytorycznie, bardzo opiekuńczy i pomocny. Mógłbym jeszcze wiele napisać- samych pozytywów!!! To warto przeżyć. Wszystkich zachęcam!!!
Date published: 2019-08-11
 • y_2022, m_1, d_20, h_20
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.20
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_0, tr_3
 • loc_pl_PL, sid_NOCSC04, prod, sort_[SortEntry(order=RELEVANCE, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki