Suomi czyli Finlandia - kraj na krańcu Europy

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Finlandia, kraj tysiąca jezior oraz jedno z najmłodszych państw Europy, należy do najbardziej nowoczesnych, a jego mieszkańcy są najszczęśliwszymi na świecie.

AUTOKAREM

To będzie niezwykła podróż, śladami historii Finlandii od czasów szwedzkich, przez okupację rosyjską, odzyskanie niepodległości aż do nowoczesnego i dobrze funkcjonującego państwa, jakim Finlandia jest dzisiaj. W 2017 roku Finlandia świętowała 100 lat niepodległości.

Zwiedzimy m.in. dom Sibeliusa nad jeziorem Tuusula, w Mikkeli siedzibę Mannerheim’a - zwycięzcy Wojny Zimowej. Odwiedzimy również wioskę Fiskars, z której pochodzą najwyższej klasy eleganckie i stylowe akcesoria kuchenne, znane w całej Europie. W drodze powrotnej z Turku będziemy podziwiać najpiękniejsze części fińskiego archipelagu.

Podróżując przez kraj najszczęśliwszych ludzi na świecie spróbujemy także odkryć gdzie tkwi sekret ich szczęśliwego życia.

W trakcie naszej podróży będziemy przemieszczać się autokarem, a po drodze zatrzymamy się w szwedzkim mieście Kalmar i na wyspie Olandia. Przejdziemy się uliczkami starego miasta w Sztokholmie, a potem popłyniemy w cudowny rejs pomiędzy szwedzkimi wyspami.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta SEK, EUR

 • Uwaga Nowość

Program wycieczki
Dzień 1 Wyjazd z Warszawy do Gdańska. Prom do Szwecji
Dzień 2 Nynäshamn – Sztokholm. Spacer po starym mieście i Gamla Stan. Promem do Finlandii
Dzień 3 Przypłynięcie do Helsinek. Spacer po mieście. Skalny Kościół oraz twierdza Suomenlinna
Dzień 4 Helsinki. Muzeum Jean Sibeliusa w Ainoli. Drewniane domy w Porvoo
Dzień 5 Lappeenranta. Mikkeli oraz Muzeum Mannerheima. Rejs statkiem po jeziorze Saima
Dzień 6 Savonlinna. Punkaharju – Jyvaskyla oraz Alvar Aalto
Dzień 7 Jyvaskyla – Turku – Naantali. Rejs statkiem 
Dzień 8 Naantali. Zabytkowe Fiskars. Zamek w Turku - promem do Szwecji
Dzień 9 Przyjazd do Sztokholmu. Sztokholm – Kalmar - Olandia – Karlskrona
Dzień 10 Przypłynięcie do Gdyni i przejazd do Warszawy

Zdjęcia

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wyjazd z Warszawy do Gdańska. Prom do Szwecji ok. 380 km

Z Warszawy pojedziemy do Gdańska, gdzie wsiądziemy na pokład promu. Po zakwaterowaniu zjemy kolację. W ciągu nocy popłyniemy do Nynäshamn, miasta znajdującego się niedaleko Sztokholmu.

Dzień 2
Nynäshamn – Sztokholm. Spacer po starym mieście i Gamla Stan. Promem do Finlandii ok. 80 km
Na starym mieście w Sztokholmie

Śniadanie zjemy na pokładzie promu. Po przybyciu do Nynäshamn pojedziemy przez Södermanland do Sztokholmu. Dojedziemy do Gamla Stan (część stolicy znajdująca się na wyspie), a po południu wejdziemy na pokład promu Silja Lines, którym popłyniemy do Helsinek. Sztokholm dzięki strategicznemu położeniu między archipelagiem a jeziorem Mäleren od początku swego istnienia był miastem kupieckim. Wykopaliska pokazały, że jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od pali (po szwedzku stokke), które umieszczono w wodzie tam, gdzie powstało miasto. Jego rozkwit nastąpił równolegle z rozwojem handlu między miastami hanzeatyckimi. Sztokholm stał się stolicą Szwecji dopiero po 1523 roku tj. rozwiązaniu Unii Kalmarskiej i odłączeniu się Szwecji od Danii. Wiek XVII był dla miasta złotym wiekiem – to czas potęgi Szwecji i rozwoju jej stolicy. 

Bogactwo tamtych czasów widać na wyspie Stadsholm, gdzie na skałach Slottsbacken wznosi się zamek królewski, na wyspie Helgelandholm, gdzie znajduje się siedziba szwedzkiego parlamentu oraz na Ridderholm z pięknymi pałacami i kościołem Ridderholmskyrkan, miejscem pochówku wszystkich szwedzkich władców od XVII wieku aż do dzisiaj. Wyspy połączone są z centrum mostami wskazującymi kierunki świata Södermalm (południowy), Norrmalm (północny) i Östermalm (wschodni). Nowoczesne centrum miasta znajduje się po stronie północnej i północnowschodniej. Östermalm prowadzi ponadto na kolejną wyspę Djurgården, na której mieści się muzeum Wazów, Abby, wesołe miasteczko oraz skansen z ogrodem zoologicznym, gdzie latem odbywają się koncerty na świeżym powietrzu.  

Przejdziemy spacerem po starym mieście, obejrzymy zamek królewski, zamkowy kościół, Slottsbackan, widok na Helgeandsholem i siedzibę parlamentu. Wśród wartych odwiedzenia muzeów są m.in. muzeum Nobla, Trzech Koron, Antyczne, Średniowiecza. 

Następnie pojedziemy do Värtahamnen, skąd odpłyniemy promem linii Silja Lines. Po zameldowaniu spotkamy się na wspólnej kolacji, do której podane zostaną również napoje takie jak wino, piwo, woda i kawa. Na pokładzie promu można zrobić zakupy w sklepach bezcłowych. Pod wieczór dopłyniemy na Wyspy Alandzkie (z krótkim przystankiem dla wysiadających/wsiadających) po czym popłyniemy dalej w kierunku Helsinek.

Dzień 3
Przypłynięcie do Helsinek. Spacer po mieście. Skalny Kościół oraz twierdza Suomenlinna ok. 35km.
Helsinki zostało założone przez szwedzkiego króla Gustawa Wazę w 1550 roku

Rano przypłyniemy do Helsinek. Śniadanie zjemy na promie. Przed południem wyruszymy na zwiedzanie Helsinek, stolicy Finlandii. 

Helsingfors później Helsinki powstały za rządów szwedzkiego króla Gustawa Wazy w 1550 roku. W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało zniszczone a następnie odbudowane. Niewielkie centrum, Kluuvi znajduje się na półwyspie i poprzecinane jest regularnymi, prostymi uliczkami. Miasto rozrosło się w kierunku zachodnim, północnym i częściowo wschodnim. Zachodnią część miasta zajęli możni i przedstawiciele prawicy, podczas gdy we wschodnich dzielnicach zamieszkali robotnicy i przedstawiciele ruchów lewicowych. Na zachód od centrum znajduje się wyspa Lautasaari, która uchodziła za luksusową dzielnicę szczególnie
w okresie rządów mieszkającego tam prezydenta Kekkonena (1956-1986). W latach 80. kiedy ekonomia Finlandii m.in. dzięki sukcesowi Nokii kwitła, młodzi bogaci osiedlali się wokół Espoo. Dzisiaj Helsinki rozrastają się swobodnie we wszystkich kierunkach. Podobnie jak
w innych miastach stare tereny przemysłowe zmieniają się z dnia na dzień. Na osiedlach dla młodych pojawiają się nowe alternatywne butiki, restauracje i bary. Jednym z takich nowych odkryć jest teren dawnego portu rybackiego Kalasatama i Passila przy centrum targowym, gdzie powstały nowoczesne galerie handlowe i mieszkania.

Spacerujac po mieście, będziemy mijać Kauppatori, zobaczymy ortodoksyjną katedrę, rynek senacki z parlamentem, dom prezydenta, helsińską katedrę, dworzec główny oraz centrum kongresowe Finalndia Hall. 

Zwiedzimy również Skalny Kościół tj. Tempellaukio. Jest to kościół zupełnie inny od wszystkich. Co zaskakujące, został zaplanowany już w latach 30., lecz z powodu wojny budowę sfinalizowano dopiero w latach 60. Znajduje się na małym skalnym wzgórzu w dzielnicy Töölö, lecz w przeciwieństwie do innych kościołów, których ambicją jest sięgnąć nieba, ten wrósł w skałę. Skała i miedziany dach połączone są ścianą okien, ciągnącą się wokół okrągłej przestrzeni kościelnej. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych fińskich zabytków. Niestety ta zaprojektowana przez braci Timo i Tuomo Suomalainen świątynia nie zdobyła takiego szacunku, na jaki zasługuje. 

Po wizycie w kościele wrócimy do portu. Na pobliskim rynku będzie możliwość spróbowania lokalnego przysmaku tj. małych smażonych rybek Muikko, które smakują wyśmienicie. 

Z portu popłyniemy łodzią do twierdzy Suomonlinna, którą zwiedzimy z przewodnikiem. Dzisiaj na jej terenie znajdują się muzea, restauracje, wystawy. Mieszkający tutaj ludzie codziennie dopływają do pracy łodzią. Kiedyś twierdza Suomonlinna broniła Helsinek, dzisiaj jest to teren rekreacyjny. 

Następnie pojedziemy do hotelu. 

Dzień 4
Helsinki. Muzeum Jean Sibeliusa w Ainoli. Drewniane domy w Porvoo ok. 260 km
Porvoo jest częściowo zbudowany na wzgórzu

Po śniadaniu, pojedziemy autokarem na północ od Helsinek nad jezioro Tuusalanjärvi. Naszym celem będzie Ainola, dom nazwany tak na cześć żony fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa - Aino. Ainola w tłumaczeniu na polski znaczy miejsce Aino. Jean Sibelius, 
a dokładnie urodzony jako Johan Julius Sibelius był fińskim kompozytorem o międzynarodowej sławie, który był także wolnomularzem. Tworzył w czasach Carla Nielsena, Bedricha Smetany czy Edvarda Griega. Jego muzyka nawiązywała do nordyckich, a w szczególności fińskich sag. Najwyraźniej wybrzmiewa to w utworze Finlandia, napisanym w 1900 roku. W 1917 po odzyskaniu niepodległości pieśń stała się symbolem fińskiego patriotyzmu. Odwiedzimy, położony niedaleko jeziora, dom rodziny Sibelius, w którym urodziło się 6 córek kompozytora. 

Następnie zatrzymamy się w Porvoo, leżącym na wschód od Helsinek mieście, które znane jest z charakterystycznych drewnianych domów. Porvoo powstało w 1346 roku jako szwedzkie Borgå i jest drugim najstarszym miastem w Finlandii. Porvoo leży częściowo na wzgórzu, dlatego dojście do miejskiej katedry może wymagać trochę wysiłku. Katedra po pożarze została odrestaurowana i warta jest zobaczenia. Johan Ludvig Runeberg, druga wielka osobowość Finlandii, mieszkał w Porvoo, gdy pisał pieśni o dzielnych fińskich żołnierzach. Podczas okupacji rosyjskiej motywował nimi rodaków i wzmacniał solidarność narodową np. pieśnią Maamme (tłum. Nasz kraj), którą napisał w 1846 roku. 71 lat później po odzyskaniu przez Finlandię niepodległości, ta właśnie pieśń stała się hymnem narodowym. W domu, w którym Runeberg mieszkał do swojej śmierci w 1877 roku, znajduje się teraz muzeum. 

Te dwa miejsca pokazują, jak Finlandia przez wiele lat walczyła o zachowanie swojej tożsamości i swojego języka. Finlandia przez stulecia zależna była od Szwecji. Potem została przejęta przez Rosjan aż do zaciętej walki na froncie wschodnim podczas I wojny światowej domowej, walki w obronie kruchej wolności i wojny domowej w 1918 roku. Wojnę zimową 1939-40 Finowie zwyciężyli, lecz współpraca z Niemcami przeciw Rosji obróciła się przeciwko nim. Stracili wschodnią Karelię oraz północne tereny wokół Petsamo i Salo, a także aż do rozpadu ZSRR musieli płacić Moskwie odszkodowania wojenne. Finlandia przystąpiła do Unii Europejskiej tak szybko, jak to tylko było możliwe. Mimo to nadal trwożnie spogląda na poczynania swojego wielkiego sąsiada.

Z Porvoo pojedziemy na wschód w stronę Lappeenranta, gdzie przenocujemy. 

Kolacja w hotelu.

Dzień 5
Lappeenranta. Mikkeli oraz Muzeum Mannerheima. Rejs statkiem po jeziorze Saima ok. 215 km
Twierdza Olavinlinna pochodzi z około 1475 roku

Lappeenranta leży nad jeziorem Saimaa, którego linia brzegowa wynosi ponad 8 500 km i jest najdłuższą na świecie jeśli chodzi
o jeziora. Ponadto wokół znajdują się siostrzane zbiorniki połączone kanałami. Można więc, nie schodząc na ląd, płynąć po jednym jeziorze i pokonać dystans z Lappeenrante na południu do Joensuu na północy. Z Lappeenranta dzięki kanałowi Saimaa można również dopłynąć do starej fińskiej miejscowości Vyborg we wschodniej Karelii, którą po wojnie przejęli Rosjanie. Budowę tego kanału rozpoczęli Szwedzi w XVII wieku, a dokończyli Rosjanie w 1845 roku.
6 godzin żeglugi przez 28 śluz z różnicą wysokości prawie 80 metrów to wprost fantastyczne przeżycie.

Po śniadaniu pojedziemy do Lappeenranta i szwedzkiego fortu Linnoitus, a następnie dalej do Mikkeli. Jest to ogromne pojezierze
z niezliczoną ilością domków letniskowych nad mniejszymi
i większymi jeziorami, nierzadko połączonymi z jeziorem Saimaa. Samo Mikkeli położone jest również nad jeziorem Saimaa, jego nazwa pochodzi od św. Michała. W mieście zorganizowano centrum dowodzenia podczas wojny domowej w 1918 roku oraz bazę dla żołnierzy marszałka Mannerheima w czasie wojny zimowej. Podobno stąd wywodzi się również filozofia Sisu, esencja fińskości. Mannerheim urodził się w Finlandii okupowanej przez Rosję, dlatego do 1917 roku był oficerem rosyjskiej armii. Podobnie jak wielu fińskich oficerów kształcił się w najlepszych niemieckich szkołach oficerskich. 

Odwiedzimy muzeum urządzone w dawnym dowództwie marszałka Mannerheima. Na stacji stoi wagon, do którego można zajrzeć przez okno. Zwiedzający mają do niego dostęp tylko i wyłącznie w rocznicę urodzin Mannerheima
4. czerwca. W muzeum wyświetlany jest film o wizycie Hitlera i o jego spotkaniu z Mannerheimem właśnie w tym wagonie w 1942 roku. Immola znajduje się w Karelii blisko innego miasta Imatra, dzisiaj jest to raptem kilka kilometrów do granicy z Rosją.

Finlandia wygrała Wojnę Zimową, lecz musiała połączyć siły z Niemcami przeciwko Rosji, za co później znalazła się wśród przegranych. Baron Carl Gustav Mannerheim pełnił później w latach 1944-1946 funkcję prezydenta. Uważany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych bohaterów narodowych, za zwycięzcę wojen domowej, zimowej i kontynuowanych potem walk.

Po przerwie na lunch pojedziemy do Olavonlinna, które znane jest dzisiaj przede wszystkim z letnich przedstawień operowych w twierdzy Olavonlinna. 

Twierdza została wzniesiona w ok. 1475 roku, żeby chronić wschodnie ziemie Królestwa Szwecji m.in. Sawonię przed Rosjanami. Budowę ufundował duński rycerz Erik Axelsson Tott. Od wielu już lat, co roku w okresie wakacyjnym odbywają się tam przedstawienia operowe, na które zjeżdżają się amatorzy opery z całego świata. 

Wybierzemy się na wycieczkę statkiem po jeziorze Saima, obejrzymy zamek od strony wody. 

Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6
Savonlinna. Punkaharju – Jyvaskyla oraz Alvar Aalto ok. 260 km
Jyvaskyla ma wspaniałe tradycje sportowe

Dziś pojedziemy na krótką wycieczkę na wschód, do jednego
z najbardziej fotogenicznych parków w Finlandii – Parku Narodowego. 

Do jeziora Saimaa dojedziemy drogą przez wzgórza.  Następnie udamy się na zachód do Mikkeli i na północ do Jyväskylä. To średniej wielkości miasto uniwersyteckie z długą tradycją gry w hokeja na lodzie, baseball oraz WRC World Ralley Championshsip - na tzw. Rajd w Finlandii w Jyväskylä zjeżdżają się co roku tysiące entuzjastów wyścigów samochodowych. 

Wśród znanych osób pochodzących z tego miasta jest architekt Alvor Aalto, który mieszkał tu od 5. roku życia. Nadal zachowało się wiele zaprojektowanych przez niego budynków. Aalto był nie tylko architektem, ale też artystą, zajmował się designem i aktywnie brał udział w debacie publicznej. Należy do ikon skandynawskiego ruchu modernistycznego w architekturze podobnie jak Poul Heningsen
w Danii. Jego styl ewoluował od klasycznego, przez funkcjonalizm i modernizm do monumentalizmu.

W Jyväskylä odwiedzimy muzeum poświęcone architektowi. Budynek muzeum zaprojektowany został przez niego samego a wraz ze zbiorem ok. 1500 eksponatów, m.in. modeli projektów budynków, dobrze przedstawia jego koncepcję wzornictwa i architektury.

Nocleg w Jyväskylä. Kolacja nie jest wliczona w cenę wycieczki.

Dzień 7
Jyvaskyla – Turku – Naantali. Rejs statkiem  ok. 350 km
W byłej stolicy Turku

Opuścimy Jyväskylä i pojedziemy do Turku. Przejedziemy przez
3. największe fińskie miasto Tampere, założone przez króla szwedzkiego Gustava III. Ten przemysłowy ośrodek rozwinął się dzięki produkcji stali, do której wykorzystywano energię wodną
z tamy między jeziorami.  Dzisiaj Tampere jest dużym ośrodkiem uniwersyteckim. 

Potem udamy się do Turku, które zwiedzimy następnego dnia. Po południu popłyniemy w kilku godzinny rejs pomiędzy wyspami archipelagu Turko.

Zamieszkamy w jednym z najstarszych fińskich miast Naantali. Znajduje się tutaj letnia rezydencja fińskiego prezydenta oraz
3. największy port w kraju. Jest to nadzwyczaj przytulne miasto ze starymi drewnianymi domami. Dzięki dobrze rozwiniętej turystyce, poziom życia jego mieszkańców jest wyższy niż w pozostałych regionach kraju. 

Na małej wyspie Kalio, niedaleko Naantali znajduje się Muumimaailma czyli park Muminków stworzonych przez Tove Jansson Muminki.

Przenocujemy w hotelu z basenem i sauną. Kolacja nie jest wliczona w cenę. Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy! Sauna to prastara tradycja, którą każdy szanujący się Fin docenia i pielęgnuje. Nie buduje się tutaj nowych domów bez saun, nawet właściciele najmniejszych mieszkań mają do nich dostęp. W domach letniskowych nad morzem czy nad jeziorem także znajdziemy łazienkę z sauną. Choć w nowoczesnym budownictwie nie ma już dużych wspólnych saun czy łaźni, można je jeszcze czasem zobaczyć. Sauny nad jeziorem ogrzewa się drewnem. Dawniej do sauny chodziło się w soboty w ramach co tygodniowej kąpieli. Teraz każdy chodzi do sauny, kiedy chce. W dużych łaźniach publicznych czy hotelach  obowiązuje podział na część kobiecą i męską. Kąpiel w jeziorze lub zimny prysznic jest potem prawdziwym błogosławieństwem.

Dzień 8
Naantali. Zabytkowe Fiskars. Zamek w Turku - promem do Szwecji ok. 235 km
W pięknej miejscowości Fiskars

Po śniadaniu pojedziemy do zabytkowej wioski Fiskars. Pomiędzy kilkoma mniejszymi jeziorami płynie potok Fiskars. Holendrzy jeszcze w XVII wieku za pomocą paru tam zdołali wykorzystać energię wody i wybudowali tu hutę do produkcji metalu. Podobno najbardziej znane produkty Fiskars z typową pomarańczową rączką pochodzą właśnie z holenderskiego okresu i nawiązują do dynastii Oranje. Później fabrykę przejęli Szwedzi, a narzędzia produkowane są do dzisiaj, ale już zupełnie gdzie indziej. Nazwa i pomarańczowy kolor rękojeści pozostały jednak niezmienne. Wioska jest urocza. Znajdują się tu wystawy, muzea, kawiarnie oraz oczywiście istnieje możliwość zakupienia produktów Fiskars. W starych pofabrycznych pomieszczeniach ulokowali się artyści i projektanci, którzy kontynuują fińskie tradycje rękodzielnicze.

Po wizycie w Fiskars pojedziemy zwiedzić Turku, stolicy Finlandii
w okresie panowania Szwedów. Zgodnie z tradycją co roku w wigilię
o godz. 12:00 z balkonu ratusza w Turku ogłasza się świąteczny pokój. Apel ten jest odczytywany przez burmistrza i pokazywany w wielu krajach. Tradycja sięga 1886 roku. Odstąpiono od niej tylko kilka razy m.in. w 1917 roku i 1939 roku. Świąteczna atmosfera trwa od godz. 12:00 24. grudnia do północy w noc sylwestrową.

Turku jest dzisiaj średniej wielkości prężnie rozwijającym się miastem, szóstym największym w Finlandii. Obejrzymy leżącą nad rzeką Aurą starówkę z katedrą z XVI w. Wieczorem nad brzegiem rzeki na starych przycumowanych statkach jest wielu studentów, kwitnie życie towarzyskie i handel, co przyciąga dużo turystów. 

W drodze do portu promowego wstąpimy jeszcze na zamek w Turku. Jest to jeden z najstarszych oryginalnych budynków czasów nowożytnych i z całą pewnością pamięta czasy wokół 1280 roku lub wcześniej. Twierdza chroniła Åbo
i szwedzkiego króla, z czasem przebudowywana i rozbudowywana stała się prawdziwym labiryntem pokoi, schodów
i tajemnych przejść.

Po południu wejdziemy na pokład promu Silja Lines, którym udamy się z Turku do Sztokholmu. Płynąc pomiędzy wyspami przepięknego archipelagu, zjemy na pokładzie kolację. 

Dzień 9
Przyjazd do Sztokholmu. Sztokholm – Kalmar - Olandia – Karlskrona ok. 500 km
Coś dla łakomczucha

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy przez Szwecję do Karlskrony.
Po drodze zatrzymamy się w Kalmar, który jest jednym z najstarszych szwedzkich miast. Miasto leżało na granicy kraju, lecz kiedy pod koniec XVII wieku Szwecja odebrała Danii Skanię, Hallandię i Blekinge, miasto straciło swoje strategiczne znaczenie. To w Kalmar królowie Szwecji Jan III i Polski Zygmunt III Waza podpisali unię personalną między Polską a Szwecją, umowę która właściwie nigdy nie weszła w życie. Oryginalne historyczne zabudowania oraz ocalała część muru obronnego, nie zapominając o katedrze, czynią
z Kalmar bardzo ciekawy przystanek.

Z Kalmar prowadzi na Olandię most o długości 6km. Oddano go do użytku w 1972 roku. Połączył on część kontynentalną Szwecji z drugą co do wielkości szwedzką wyspą. W zależności od natężenia ruchu może uda nam się jeszcze zobaczyć wyspę. Nie ma na niej zabytków, ale jest bardzo piękna.

Następnie pojedziemy do Karlskrony, kiedyś głównego portu szwedzkiej floty a dzisiaj wspaniałego historycznego miasta, którego starówka została wpisana na Listę dziedzictwa światowego UNESCO. To nadmorskie miasto jest pięknie położone na wyspach i wysepkach południowoszwedzkiego archipelagu. Do tej pory stacjonuje w nim część szwedzkiej floty. Dojedziemy do portu i po zakwaterowaniu się na promie zjemy kolację na pokładzie.

Dzień 10
Przypłynięcie do Gdyni i przejazd do Warszawy ok. 380 km

Po wczesnym śniadaniu zejdziemy na ląd w Gdynia, skąd pojedziemy autokarem do Warszawy. 

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

3 498 PLN

Podwyższenie standardu

Dopłata do zewnętrznej kabiny 2-os.na trasie Sztokholm - Helsinki oraz Turku - Sztokholm
398 PLN/os.

Wybór miejsc w autokarze

Wybierz miejsce autobusowe wygodne dla Ciebie:  

 • Miejsca 1-8 i 23-30 cena: 50 PLN/os  
 • Miejsca 9-22 cena: 30 PLN/os  

Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować miejsce
w autokarze.  
Jeśli rezygnujesz z wyboru miejsca, zostanie ono przypisane w dniu wyjazdu.

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Zakwaterowanie: nocleg w wewnętrznej 2os. kabinie na trasach Sztokholm – Helsinki oraz Turku – Helsinki, 2 os. kabinie na trasach Gdańsk - Nynäshamn i Karlskrona - Gdynia, w hotelach
  w pokojach 2 osobowych
 • Wyżywienie: 9 śniadań i 6 kolacji (w tym 2 kolacje w formie szwedzkiego stołu na trasach Sztokholm – Helsinki oraz Turku – Helsinki, w dniach: 1, 2, 4, 5, 8 i 9) oraz napoje do kolacji na trasach Sztokholm – Helsinki oraz Turku – Helsinki
 • Rejs do twierdzy Suomenlinna i zwiedzanie z przewodnikiem
 • Rejs po jeziorze Seimaa przy Savonlinna
 • Rejs przez Archipelag Turku
 • Wejście do Skalnego Kościoła w Helsinkach, do domu Sibeliusa w Ainola, do centrum dowodzenia Mannerheima w Mikkeli i do muzeum Alvora Aalto w Jyvaskyla 
 • Wizyta w Parku Narodowym Punkaharju nad jeziorem Saimaa
 • Przejazdy autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego  
 • Dodatkowych posiłków i napojów, które nie są wymienione w programie 
 • Usługi bagażowej
 • Napiwków
 • Dopłaty do zewnętrznej kabiny na statku 
 • Wydatków indywidualnych 
 • Wszystkiego, czego nie wymieniono w punkcie „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 20 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

SEBUS05APL